Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V únoru přijíždí do Kateřinské Hory nový velitel SNB, nadporučík Bláha (Radoslav Brzobohatý). Všechny uchvátí svou minulostí západního letce, uhlazeným vystupováním, sexappealem i tvrdostí. Zeman se během pražské politické krize otevřeně staví na stranu dělníků, kteří obsazují místní zbrojovku. Bláha organizuje pro sebe a pro místní reakci letecký útěk na Západ. Na poslední chvíli unikne zatčení a prchá z republiky ve sportovním letadle. Zeman se poznává s příslušníkem II. oddělení Zemského odboru Bezpečnosti Žitným (František Němec). Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V tomto případě místy až umělecky pojatý a zakotvený seriál sklouzává do dobrodružného schématu, který překrývá ideologické schéma a fabulační šablonu této formy komunistické tvorby předpokládající podivně pojatý automatismus dějin komponovaný z dostatečného odstupu s vyloučením omylů typu 17. listopadu 1989. Stále to však stačí na polistopadový dramatický standard. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tenhle díl je z roku 48. Zeman tu nic nevyřeší, celý díl se totiž točí kolem Radka Brzobohatého coby velitele Bláhy. To je záporák podle vidění ÚV KSČ - bojoval v Anglii, takže má rád mučení, svádí vdané ženy a svoje chyby přenáší na podřízené. Ovšem Brzobohatého tvrďák je snad to jediné, co se na tom dá ocenit - snad ještě celkem povedená přestřelka na začátku a sexy Carmen Mayerová jako záletná manželka slabošského továrníka Ilji Prachaře. Ovšem pak dojde k 25. únoru, velitel vojska Jiří Holý plánuje převrat a žádá Prachaře o zbraně. Ten mu je chce vydat, ovšem zbraní se mezitím zmocnili komunisté - oni je montovali, jsou tedy jejich! Zeman má zakročit, tak zakročí - ve prospěch strany. Jak to zdůvodní Bláhovi, možná není dobrej policajt... ale je dobrej komunista, to je hlavní. A zase se zaklíná mrtvým otcem. Mrtvý otec a koncentrák, pár hlavních Zemanových kriminalistických inspirací. Prachař se ženou, Holý, Bláha a pár dalších lidí se následně snaží uletět za hranice. Přijíždí záhadný muž s kolárkem, který všechny zradí, ovšem pak padne do pasti, ale Bláha utíká. Kdo má být tím mužem s kolárkem? Že by monsignor Jan Šrámek a celá věc měla být vykreslením jeho nezdařeného útěku (což se mimochodem stalo u Rakovníka a ne někde u hranic, a až v březnu a nikoli hned 25. února)? Tohle mě namíchlo asi nejvíc. Omlouvám se, že jsem to vyzradil celé, ale tohle vlastně vůbec nebyla detektivka. Jedna hvězdička za Brzobohatého. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Honba na líšku" je piata epizóda z televízneho kriminálneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". Príbeh sa odohráva v roku 1948, takže komunisti a ich ľudové milície začnú znárodňovať a nad továrňami zavejú červené zástavy. Jan Zeman trávi február 1948 v meste Klatovy v Plzeňskom kraji, kde sa aktívne zúčastní komunistického prevratu. V tomto diely sa prvý krát objaví aj záludný imperialistický agent Bláha a tiež aj budúca Zemanova manželka Blanka. * ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Dobrej policajt nemá nikdy po službě." Tak nám Honza zahájil druhou vlnu znárodňování majetku a odnesla to Čadkova zbrojovka. To přece dá rozum, že ty zbraní patří dělníkům, když je vyrobili. I když neměl by z toho továrník taky něco mít, když postavil továrnu, koupil stroje, dával dělníkům výplaty a zajistil zakázky? Optikou Honzy Zemana nemá nárok na nic a já musím s politováním konstatovat, že tady si moc nerozumíme. Tohle je prostě moc politické, málo kriminální a aby těch negativ nebylo málo, tak k tomu zpívá Pepíček Zíma. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tím vůbec nejlepším na tomto díle byla uhrančivá Carmen Mayerová. Události roku 1948 tu byly dost zkresleně vyobrazeny (samozřejmě dle přání vlády), takže především odpůrci budou na tento díl plivat, avšak svým způsobem zcela po právu – protože takové znárodňování zbraní a hádka před zbrojovkou bylo dost úsměvně natočené. Radoslav Brzobohatý coby Bláha přinesl jisté oživení – zvláště během mučení Lohniského. Nicméně jeden z těch opravdu lehce podprůměrných dílů… ()

Galerie (2)

Zajímavosti (12)

  • Tato epizoda vyšla v časopise „Pionýrská stezka“ v ročníku 1977, ilustrovaná Kájou Saudkem. (sator)
  • Točilo se v Praze Bubenči, Břevnově, Zbraslavi a Dejvicích. „Liščí doupě“ se filmovalo na hradě Hasištejn. (sator)
  • Vojnový zločinec (Václav Lohnický) používa pri úteku pištoľ Walther P38. (ČSFD)

Reklama

Reklama