Reklama

Reklama

Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (119)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Sam Peckinpah to má děsně v ruce (hlavně scéna na prašné pouštní stezce je perfektní), ale asi by to dopadlo líp, kdyby měl nějakej slušnej základ a netočil film "based on a song"... Výsostně americké téma, řidič kamionu coby novodobý kovboj, a celkově to je oslava amerického redneck způsobu života, což se mi prostě příčilo. Snímek Vanishing Point s podobnou zápletkou je mnohem přesvědčivější. Zčásti také proto, že Ernest Borgnine je do hlavní záporné role tupého poldy z Arizony obsazen naprostým omylem. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Skvěle obsazená road movie, která se ale navzdory docela naivnímu uvolněnému příběhu bere až moc vážně a hlavně v druhé půli nedokáže (snad vyjma samotného finále) nijak příjemně překvapit. Peckinpah samozřejmě zanechává svůj typicky špinavý chlapský nádech, ale na takové béčkové dobrodružství je jeho talentu docela škoda.. Titulní stejnojmenný song je pochopitelně super. 65% ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Tak trochu zaprášené dílo s dvěma stranami, přičemž na jedné jde o kýčovitý a lehce naivní patos a na té druhé o vcelku dobře laděné komediální drama, jehož akční sekvence nejsou zas tak k zahození. Ze všestranného pohledu to však díky (i přes pěkné finále) klasicky vyvařenému scénáři víc jak průměr prostě není. 60% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak dnes jsem si zase zavzpomínal na své dětství, doby videa a véháesek s šíleným jednohlasným dabingem přes německý dabing, který už ovšem přelízl původní americkou zvukovou stopu... Po vidění tohohle filmu na vídeu u sousedů (soused byl vedoucí Ovoce a zeleniny a tak také lepčí člověk :-)) jsem tenkrát se svými třema tiráky od matchboxu drsně boural do té jedné policejní káry Buick co jsem měl... Tehdy, když mi nebylo ještě ani ..náct, jsem byl z filmu paf. Politické rovině jsem nerozumněl ale fungovaly na mne ty čadící troubící kamiony a všechny ty bouračky... Dnes s odstupem několika dekád jsem smutně zjistil, že je to vlastně to jediné na co se dá ve filmum koukat. Jestli to mělo mít nějakou myšlenku o útlaku, nebo doznívající svobodě šedesátejch, to si fakt netroufám říci ani odhadovat. Snad to měl být kamioňácký nástupce zajímavého Vanishing pointu z roku 1971, kde Dodge naharadil tahač Mack. Jedno vím ale jistě, určitě nikde jinde neuvidíte metat policejní auta kotrmelce při tónech valčíku a ani tolik krásných trucků. Věřím, že každý kdo si na PC zahrál něco ze série 18 Wheels of Steel mi dá za pravdu. Všechny ty Macky, Kenworthy, Peterbilty, GMC ad.. sedmdesátejch let byly nádherný stroje. Strašně jsem chtěl tenkrát některý z nich vidět na vlastní oči. Měl jsem je zafixované jako obry brázdící Státy sem a tam. Dnes, když se některým občas potkám na silnici, se smutkem musím uznat, že všechny ty MANy, Scanie ad...se jim velikostně bohatě vyrovnají... Přesto jsou pro mne ty krásné tahače s chromovanými nárazníky, výfuky a nádržemi - symbolem Ameriky pořád. Dva chromované výfuky. * * ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Tak tohle jsem měl zařazené jako potenciální akční film a docela jsem byl zvědavý. Výsledkem je bohužel typická slátanina ala Peckinpah. Začíná to ve stylu Polda a bandita - frajerský kamioňák vs. zaťatý polda kde to vypadá na nějaký ten respekt v pozadí a odlehčený styl. Jenže z poldy se vyklube naprostý psychopat co neváhá mučit "zajatce". Hrdina na útěku si chce jen zachránit kejhák, nemá žádný plán ani poselství a přesto se k němu přidává armáda truckerů... proč? V druhé půlce se z toho stává jakýsi pseudofilozofický protest proti... čemu?  K tomu politika a původní jakžtakž slušná roadmovie vybředne v šílenou nudu s kvalitními herci, kteří netuší co hrát (Borgnine). Koho baví kamiony, tak bude asi nadšený, mě to ale nic neříká. Jo a akční film to není, je tu pár bouraček, jedna špatně střižená bitka a řekněme solidní finále na mostu, ale jinak to nemá absolutně spád ani žádnou pořádnou honičku. 2* za finále a solidního Kristoffersona. PS: Ta vyprávěná country odrhovačka je otřesná. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (16)

  • Po druhém promítání Peckinpahova hrubého střihu vyhodil Michael Deeley, výkonný ředitel EMI, v polovině března 1978 Peckinpaha a Cravena z filmu a povýšil střihače Graema Clifforda na vedoucího střihu, aby výrazně zkrátil stopáž filmu pro uvedení v červnu 1978. (classic)
  • Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)
  • Konvoj se téměř celý natáčel ve státě Nové Mexiko. Produkce začala v roce 1977, kdy vrcholila mánie kolem CB vysílaček a kamionů. (classic)

Reklama

Reklama