Reklama

Reklama

Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (120)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Průměrný film s hollywoodskými hvězdami Kris KRISTOFFERSON (též populární country zpěvák) s tím herectvím to už je trochu slabší, Ali MacGRAW (v civilu manželka Steva McQueena),Ernest BORGNINE (obyčejně záporáky nehraje, spíše dobrosrdečné "strejce"). Děj filmu je boj řidičů TIR proti silniční zkorumpované policii, která je zbytečně šikanuje a obírá o peníze smýšlených pokut. Je to dost jednotvárná podívaná, ale v letech 1978 to byla senzace. ()

Zazie 

všechny recenze uživatele

Konvoj mi silně připomínal film Hazardní hra ze stejné doby s Peterem Fondou. Stejná komunikace mezi kamioňáky sedícími osaměle ve své kabině, stejné vzájemné špičkování. Ale Hazardní hra měla aspoň napínavou zápletku. U Konvoje jsem dost dobře nechápala, o co jim vlastně jde. Navíc mě čím dál víc trápil osud těch nákladů, které měly být někam někdy dovezeny, ale nikoho to evidentně nezajímalo. Ale na ty kamiony šinoucí se pouštní krajinou se dobře koukalo a na akční scény taky. ()

Reklama

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Naivní báchorka o chlapské soudržnosti a jedné malé revoltě, která přerostla v něco, co sami její tvůrci nemohli ani při nejlepší vůli očekávat. Útěk před policií se zde mění v anarchistické putování plné siláckých řečí, rozmáchlých gest a zběsilých honiček. Sexy třicetiletá brunetka spolu s narážkami na otrokářství, zkouřený kněz rozdávající lásku svým ovečkám a tlustý polda s touhou pomstít se. Inu když je režisérská stolička už silně zaneřáděna bílým práškem, vznikají obdobné patvary. V tomto případě má snímek sice něco do sebe, alespoň co se týče jeho komediální roviny, ovšem v kontextu režisérovy tvorby je to skoro katastrofa. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Convoi neexceptionnel, jehož vidláčtí šoféři by potřebovali minimálně čtyři ruce (v jedné volant, ve druhé rádio pro troušení namachrovaných hlášek, ve třetí prďáckej kamioňáckej klakson ala splachovací šňůra a čtvrtou, aby si mohli z kabiny podat tričko na své vyrýsované polonahé tělo).. Peckinpah na alkoholu a koksu chtěl naservírovat country-westernový Vanishing Point pro tiráky, ale já byl svědkem jen supernudné, bezduché podívané pod úrovní snímků Buda Spencera a Terence Hilla. Soundtrack je tak kvalitní, že Pepíček Laufer se svým „Sbohem lásko, já jedu dál“ by na něm byl tou největší perlou.. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak dnes jsem si zase zavzpomínal na své dětství, doby videa a véháesek s šíleným jednohlasným dabingem přes německý dabing, který už ovšem přelízl původní americkou zvukovou stopu... Po vidění tohohle filmu na vídeu u sousedů (soused byl vedoucí Ovoce a zeleniny a tak také lepčí člověk :-)) jsem tenkrát se svými třema tiráky od matchboxu drsně boural do té jedné policejní káry Buick co jsem měl... Tehdy, když mi nebylo ještě ani ..náct, jsem byl z filmu paf. Politické rovině jsem nerozumněl ale fungovaly na mne ty čadící troubící kamiony a všechny ty bouračky... Dnes s odstupem několika dekád jsem smutně zjistil, že je to vlastně to jediné na co se dá ve filmum koukat. Jestli to mělo mít nějakou myšlenku o útlaku, nebo doznívající svobodě šedesátejch, to si fakt netroufám říci ani odhadovat. Snad to měl být kamioňácký nástupce zajímavého Vanishing pointu z roku 1971, kde Dodge naharadil tahač Mack. Jedno vím ale jistě, určitě nikde jinde neuvidíte metat policejní auta kotrmelce při tónech valčíku a ani tolik krásných trucků. Věřím, že každý kdo si na PC zahrál něco ze série 18 Wheels of Steel mi dá za pravdu. Všechny ty Macky, Kenworthy, Peterbilty, GMC ad.. sedmdesátejch let byly nádherný stroje. Strašně jsem chtěl tenkrát některý z nich vidět na vlastní oči. Měl jsem je zafixované jako obry brázdící Státy sem a tam. Dnes, když se některým občas potkám na silnici, se smutkem musím uznat, že všechny ty MANy, Scanie ad...se jim velikostně bohatě vyrovnají... Přesto jsou pro mne ty krásné tahače s chromovanými nárazníky, výfuky a nádržemi - symbolem Ameriky pořád. Dva chromované výfuky. * * ()

Galerie (43)

Zajímavosti (16)

  • Rubber Duckův (Kris Kristofferson) je ve filmu obecně zastoupen jako Mack RS712LST z roku 1977, ačkoli několik dalších tahačů řady Mack RS700L bylo použito jako stacionární rekvizity. Zrestaurovaný tahač Mack RS731LST z roku 1970 a jediný původní zachovaný cisternový přívěs je vystaven v Národním muzeu dopravy v St. Louis ve státě Missouri. (classic)
  • Film je založen na country a westernové písni „Convoy“ od C. W. McCalla z roku 1975. (classic)

Reklama

Reklama