Reklama

Reklama

Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

noriaki 

všechny recenze uživatele

V roce 1975 napsal C.W McCall písničku Convoy, která se udržela šest týdnů v čele žebříčku country hitparády, což překvapení nebylo, ovšem jeden týden zazářila i v čele hitparády pop music a to už úspěch byl. O dva roky si na ni vzpomněl Sam Peckinpah. Road movie byly zrovna populární a protože nutně potřeboval komerční úspěch, rozhodl se ji zfilmovat. Jak se ke své smůle přesvědčil, postavit scénář jen na jedné písni, jakkoliv chytlavé, není jen tak. Děj je mírně řečeno schématický a trochu nudný. Něco málo se stane na začátku, o něco víc ke konci. Zbytečných čtyřicet pět minut mezi tím režisér vyplnil jedoucími trucky a charismatickými záběry americké krajiny. Ne že by to nebyla krása, ale omrzí se to. V hluchých pasážích jsem hledal skryté významy. Convoy nabízí dost příležitostí, aby se dal chápat jako óda na nezávislost a nespoutanost. Ovšem na to aby šel trochu do hloubky, scénář ambice neměl. Alespoň jeden plus má. Kdo nechápe, o jakých USA Donald Trump sní, tak ať si ten film pustí. Tohle jsou Američané ze staré školy. Možná křupanští, trochu obhroublí a nekorektní. Občas udělají pořádný průser. Ale ví co je to odpovědnost, k problémům se staví čelem a své sračky si dokážou vyřešit. ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

V porovnání s mistrovskými kousky S.P. zbyl jenom vizuální fetiš (viz krásné záběry kamiónů v noci, dvojexpozice kamiónů jedoucích prérií, zpomalené rvačky a karamboly, už notně ujetá střelba z kulometu). Liberální "angst" poselství filmu nemohlo fungovat ani v 70-ých letech, takže alespoň pěkná podívaná. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Průměrný film s hollywoodskými hvězdami Kris KRISTOFFERSON (též populární country zpěvák) s tím herectvím to už je trochu slabší, Ali MacGRAW (v civilu manželka Steva McQueena),Ernest BORGNINE (obyčejně záporáky nehraje, spíše dobrosrdečné "strejce"). Děj filmu je boj řidičů TIR proti silniční zkorumpované policii, která je zbytečně šikanuje a obírá o peníze smýšlených pokut. Je to dost jednotvárná podívaná, ale v letech 1978 to byla senzace. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Western, ve kterém koně nahradily tiráky, to podstatné však zůstalo... chlapská romantika, touha po svobodě a nezávislosti, vítr ve vlasech, drsné legrácky, přátelství, odhodlání... podívaná o odpovědnosti, o přetvářce, vůni sluncem rozpálených asfaltek.., která spíš než na překotný děj staví a pohrává si s atmosférou, pozvolnou eskalací zpočátku zdánlivě banálního sporu... kdo se chce bavit, může se bavit, kdo je spíš povahy přemýšlivé najde tu řadu lehce nahozených momentů k docela vážnému zamyšlení... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak na tomto som bol ako 9-ročný so strýkom v kine. VIDENÉ ZNOVA: Možno najkomerčnejší Packinpahov projekt jeho kariéry má v sebe predsa len nejakú tú zžieravú spoločenskú kritiku. USA sa prezentuje ako zem slobody a v tomto filme ju prezentujú kamionisti. Byrokratický systém má ale rád, keď si drží všetkých skrátka, čo sa so slobodou príliš nezlučuje. Čo skutočne poteší, je extrémne vydarený casting, Kristofferson verzus Borgnine, to je lahôdkový filmový jing a jang. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (16)

  • Konvoj se téměř celý natáčel ve státě Nové Mexiko. Produkce začala v roce 1977, kdy vrcholila mánie kolem CB vysílaček a kamionů. (classic)
  • Slavná scéna, kdy cisterna sjede z mostu a vybuchne, se natáčela v kalifornském Needles na jednosměrném mostě přes řeku Colorado mezi Arizonou a Needles. Požární ochranu během této scény zajišťoval hasičský sbor města Needles. Most byl brzy poté odstraněn, protože obě strany řeky spojil nový most. (classic)
  • Původní hrubý sestřih filmu, který Sam Peckinpah sestavil se svým dlouholetým střihačem Garthem Cravenem na začátku roku 1978, měl odhadovanou stopáž 220 minut. Podle knihy „If They Move ... Kill 'Em!: The Life and Times of Sam Peckinpah“ od Davida Weddlea a dokumentárního filmu Convoy Passion & Poetry Peckinpahův hrubý sestřih neobsahoval žádný hudební doprovod kromě titulní písně a skladby „Blow The Gates To Heaven“ od Richarda Gillise. Jerry Fielding, který složil hudbu k mnoha předchozím Peckinpahovým filmům, byl najat i pro hudbu k filmu Konvoj. (classic)

Reklama

Reklama