Emily in Paris

• USA Emily in Paris (více)
USA, (2020–2024), 20 h 58 min (Minutáž: 24–39 min)

Tvůrci:

Darren Star

Lily Collins, Samuel Arnold, Lucas Bravo, Philippine Leroy-Beaulieu, Ashley Park, Camille Razat, Kate Walsh, Charles Martins, Bruno Gouery, Roe Hartrampf (více)

krauset

Za touhle oddychovou vztahovou komedií stojí Darren Star, scenárista Sexu ve městě. Emily in Paris je skutečně mix Sexu ve městě a Ďábel nosí Pradu. A ani jednomu nesahá po lem koktejlek. Všechno, co dělalo Sex ve městě skvělým – a není toho málo – tady absentuje. Emily nemusí činit žádná vztahová rozhodnutí. Vždy v okamžiku, kdy by se jí hodilo být single, se muž, s nímž chodí, zachová natolik ohavně, že ho může bez výčitek opustit. Okolnosti vše vyřeší za ni. Je to ohavný případ rčení: co se má stát, stane se. Nejpodivnější rozchod se ovšem netýká Emily. Práce v Normandii, která je od Paříže vzdálena hodinu vlakem, se zde pokládá za překážku pro vztah přinejmenším stejně nepřekonatelnou jako smrt. Celý seriál se nese v duchu: Američané ukáží líným zakouřeným Evropanům, jak se to dělá. Je známo, že Francouzi jsou poněkud zdrženlivější, pokud jde o metoo. Ale jakoby ve snaze Francouze zcela diskreditovat jsou i věci, které by i sexuálně otevřenější Francouzi pokládali za nevhodné na pracovišti, ukazovány jako normální. Seriál, který jednu svou zápletku postaví na debatě, zda je něco „sexy“ nebo „sexist“, staví všechny postavy do jednorozměrného světla stereotypů: nevlídní Francouzi, entuziastičtí Američané. Samozřejmě, stereotypy a vtipy s nimi spojené naprosto patří do mezikulturní komedie. Ale zde se s nimi nepracuje jakkoliv zajímavě či nečekaně. A co hůř, jsou v podstatě jediným zdrojem humoru. Paříž, jedno z nejrůznorodějších měst světa, zde působí jako monokultura. Ta černobílost se projevuje i v tom, že v této verzi Paříže jaksi úplně chybí lidé původem ze severní Afriky.  Netflix je prostě na prvním místě „tvůrce obsahu“ a Emily in Paris je spotřební seriál. Není špatný a může fungovat jako „guilty pleasure“, ale je smutné, že je natolik vzdálen od toho, jak dnes vypadá špičková seriálová tvorba.... V jedné epizodě prohlásí módní návrhář o Emily, že je „ringarde“, tedy „nevkusná“. Ale v anglickém překladu to může v jistém kontextu znamenat i „lepkavá“. To je přiléhavé. Emily in Paris je v něčem lepkavá, trochu obtěžuje, ale přitom je obtížné se od ní odtrhnout před koncem. První série byla podobně sterilní jako snapchatový filtr. ()

Marze

Seriál je v době koronavirové pandemie propagací cestování. Hlavní protagonistku hraje jedenatřicetiletá Lily Collinsová, která se narodila v Anglii, ale od mala žije v USA a je dcera hudebníka Phila Collinse. Herečka tedy by v Paříži poprvé jako její postava a byla nadšená. Je rozkošná v každém oblečku, ale vypadá to, že se zajímá jen o dobře oblečené pohledné nadsamce, kteří otevřeně hovoří o sexu. Prozradí na sebe jen že se rozešla doma v Chicagu s přítelem. Ale tím je vlastně zábavná. ()

Tsuki

Pokud máte rádi seriály jako Gossip Girl a nevadí vám trocha lehké povrchnosti, pak je Emily in Paris seriálem pro vás. Osobně jsem na začátku byla po přečtení některých recenzí trochu skeptická a bála jsem, že hlavní postava bude pouze hloupá a neprokreslená a že to celé bude stát jen na pařížském pozlátku, módě a klišé bez jakékoli přidané hodnoty. Spletla jsem se. Ano, bezesporu je to povrchní typ seriálu, kde nelze hledat nic hlubokého, ale zvládá být tím, čím je, s jakousi "grácií" a dávkou inteligence a zábavy. Zkrátka, není to jen další "přiblblý" seriál. Emily také není jen krásnou tvářičkou s krásnými šaty. Můžeme sice pochybovat o některých jejích volbách, ale ve svém chování je poměrně konzistentní (palec nahoru pro Lily Collins, která předvádí solidní výkon) a divák si ji snadno dokáže oblíbit a fandit jí. Mně se třeba na jejím charakteru líbila její pozitivita, odhodlání a pracovní nasazení - něco málo si z toho divák i může vzít, třeba právě to, že žádná situace nikdy nemusí být ztracená a nenapravitelná, záleží, jak se k tomu člověk postaví. V tomhle bodě mi rozhodně byla Emily sympatická. Dále je třeba vyzdvihnout celkové vystavění děje - líbily se mi ony drobné cliffhangery na konci většiny dílů (obzvlášť v první polovině série). Seriál rozhodně vyniká v tom udržet zájem diváka a navnadit ho na další díl. Celkově mi přišlo, že je celá první série dobře a smysluplně napsaná, tak, abychom postupně poznávali Emily i některé vedlejší postavy a aby se vztahy mezi nimi přirozeně vyvíjely. V rámci konceptu seriálu to sice samozřejmě nejde vůbec do hloubky, takže nelze mluvit o vývoji charakteru postav (to opravdu ne), ale decentní vývoj v jejich vztazích tam vidět je. A ono to stačí. Dále mě divácky hrozně bavilo sledovat ten střet francouzské nátury s tou americkou (výborný nápad, včetně lehké komiky!). A v neposlední řadě musím vyzdvihnout hudbu (nabitý soundtrack!) a samozřejmě vizuální stránku (pro fanoušky módy jako dělané, v tomhle ohledu hodně srovnatelné s Gossip Girl). Celkově tedy hodnotím první sérii velmi nadprůměrně. Mile mě to překvapilo svou kvalitou a bavila jsem se od začátku do konce. Už se těším na druhou sérii. /// Aktualizace 23.3.2023: Před časem jsem viděla druhou a nyní třetí sérii. Emily a její trable mě i nadále baví a myslím, že celková kvalita seriálu se stále drží nahoře. Móda je od druhé série trochu extravagantnější a šílenější, což asi někomu může přijít přes čáru, ale na druhou stranu – proč ne? Myslím, že scénář je v rámci tohoto žánru a stylu stále dobře napsaný. Obzvlášť u druhé série jsem oproti první neměla v podstatě žádné výtky. Ve třetí mě jen trochu zarazil vývoj postavy Mindy, která rázem někdy v sedmém díle až příliš rychle upustila od své předchozí lásky Benoita a z dílu na díl „přesedlala“ z jednoho chlapa na jiného. Vzhledem k tomu, na co je divák u této postavy zvyklý a jak působí emočně stabilně, mi to k ní najednou nesedělo. Bylo to asi poprvé, co jsem si řekla, že tento vývoj působí trochu uměle, jako něco, co bylo nutné do scénáře napsat pro účely dalšího vývoje příběhu. Většinou se naopak scénáristům daří vše „uhladit“ tak, aby to v rámci jednání postav působilo přirozeně, takže toto byl za mě přešlap. Třetí série je proto jako celek možná o trochu slabší než předchozí dvě, ale já jsem i tak spokojená. Poslední díl plný odhalení a zvratů se naštěstí povedl a dokázal navnadit na pokračování. Stále mě zajímá, co bude s postavami dále, takže to jsou samy o sobě body k dobru pro třetí sérii. ~(4,3)~ () (méně) (více)

filmsim

I přesto, že je Emily in Paris prostou naivní romantickou komedií bez špetky invence, tak musím uznat, že mě seriál vcelku bavil a dokážu si představit, že pro něžnější povahy by mohl být seriál skvělou volbou na odreagování po pracovním dni. Nečekejte od Emily in Paris další Sex ve městě. Tento seriál rozhodně není série, kterou si s chutí pustíte zas a znova. Jako jednorázová záležitost je Emily in Paris až na pár zádrhelů ucházející romantikou, u jejíž dialogů je lepší nepřemýšlet. 5/10 Více v mé recenzi na Fandíme Seriálům. ()

k212

Americká husička v Paříži, která neumí kváknout francouzsky a myslí si, že si z jejích velkých Insta nápadů a korporátní marketingové moudrosti sednou její pařížští kolegové na prdel, holka která své "práci", ta se z větší části sestává ze sebeprezentace - focení se ve vyzývavých pózach na trendy místech, z okamžitého postování na socky, samozřejmě s úderným sloganem a hashtagem, a vedle toho taky z marketingových kampaní pro francouzské klienty, kteří mají diametrálně odlišné představy o tom, jak má taková reklama vypadat (ideálně tradicionalisticky, snobsky a sexisticky), dává největší důležitost - no protože pracuje 24/7, neumí se bavit, nosí extravagantní oblečky a všecko moc řeší a hrotí, jo a vedle toho samozřejmě hledá tu správnou lásku v iluzivním marketingovém konceptu Paříže (jo jsem spíš na namachrovaný britský frajírky :). Tak jasně - teď jsem tu vyplivla tu správnou snůšku stereotypů, ale na tom se Emily in Paris prostě veze, na velmi exponovaných a zároveň zjednodušených střetech odlišných kultur a mentalit, a divák se prostě baví. Zcela mimo realitu, zasezena v živném podhoubí aktuálního virtuálního světa sociálních sítí. Někdy člověk potřebuje vypnout a sledovat prostoduchou zábavu, jako fakt jo! Mimochodem tohle sledovat v českým dabingu, never! ()

• V epizodě je zmíněn Ratatouille (2007), což je odkaz na stejnojmenný film. (SONY_)
  • Natáčanie seriálu prebiehalo na viacerých miestach v Paríži. (dyfur)
  • V seriálu se používá elektronika značky Apple. (SONY_)