Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Svornost (2002) (S06E09)

Tahle epizoda mi trochu připomínala Predátora, hlavně ta úchvatná scéna, kdy Jack rozstřílel kulometem půlku tábora. Zajímavě byla vykreslena i atmosféra nepřátelství v táboře mezi Jaffy a Tok'ry, kde se lidé snažili udržet příměří, i když sami měli nějaký vztah k jedné ze stran. Jako jedinou slabinu vidím závěrečnou pointu se zabitím Ashraka Brata'cem, dosud zcela přesný a nelítostný zabiják z nějakého důvodu nechal svou oběť naživu, aby se mohla vrátit a zabít ho. ()

Lék (2002) (S06E10)

Pěkná epizoda, kde tým zažije standardní průzkumnou misi, která ovšem nabere dramatický obrat. Některé body epizody se ukážou jako důležité milníky pro další vývoj příběhu, vrátíme se i k starému dobrému archeologickému průzkumu a potěší i odhalení něčeho z původu Tok'rů (Malek i Egeria byli zajímaví Tok'rové, kteří mohli v seriálu dostat více prostoru. Unikátní (a pro mě i velmi potěšitelný) fakt byla skutečnost, že žádná ze stran nebyla vykreslena jako stereotypní nepřítel, naopak byli ochotni naslouchat jeden druhému a pokusit se o smírčí řešení. ()

Prometheus (2002) (S06E11)

Když pominu dost nelogický fakt, jak lehký je pro pár zkorumpovaných agentů zmocnit se nejstřeženější loďi na světě, tak jde o poměrně solidní epizodu. Oceňuji kontinuitu s návratem plukovníka Simmonse i Adriana Conrada (i když zrovna tyhle postavy mohly zůstat ukončeny 5. sérií) i budoucím návratem reportérky Donovanové. P.S. To byli ti únosci takoví fanatici, že by v případě nesplnění požadavků odpálili loď i se sebou na palubě? Tahle myšlenka nikoho z vyjednávajících důstojníků nenapadla? To taky moc věrohodně nezní... ()

Nepřirozený výběr (2003) (S06E12)

Dobrá epizoda, kde vidíme novou podobu Replikátorů, která vznikla, když se Asgardská past obrátila proti našim malým šedivákům. Nejlepší částí epizody je morální dilema, kdy SG-1 využije slabosti jednoho z replikátorů, kterou je chování jako člověk a obětují ho pro zastavení celé rasy. A jak je vidět, nikdo z nich z toho nemá nejlepší pocit, ani O'Neill, který své rozhodnutí nahlas obhajuje (a působí dojmem, že se snaží přesvědčit i sám sebe). Vážné téma je v první polovině odlehčeno trochou humoru (úžasná etuda Teal'c a zmrzlina) a jsou zde dobré herecké výkony Iana Buchanana a lidského replikátora Currieho. Jenom nechápu, proč je tato epizoda uvedena jako dvojdíl k Prometheus, tématicky spolu nijak nesouvisí. ()

Karanténa (2003) (S06E13)

I když jedna ze slabších epizod 6. řady, tak se mi dost líbila. Efekty byly pěkný, takový potvory člověka vyděsí, i kdyby věděl, že mu nemohou ublížit. Osobně dávám přednost první polovině epizody, naháněčka Vernona už zaváněla nudou, i když Jonas a Carterová byli jako vyšetřovací duo perfektní. ()

Kouřová clona (2003) (S06E14)

Další dobrý díl 6. série. Ten nápad s mocnými podnikateli, co Bránu využívají k svým vlastním záměrům mi sice přijde trochu otřepaný, ale jinak nemám zásadnější námitky. Při prvním shlédnutí mě docela překvapil zvrat, kdy se ukázalo, že Kinsey je stále naživu. Nápad s imitační technologií byl dobrá kontinuita, zápletka Foothold mi vždycky přišla hodně zajímavá, takže alespoň něco z ní se ještě vrátilo zpět. ()

Ztracený ráj (2003) (S06E15)

O'Neill a Maybourne si tuhle epizodu ukradli sami pro sebe, jejich interakce byla zajímavá hned od první epizody, ale tady to byla jejich nejlepší spolupráce. ("Je vám jedno, že můžu umřít?" - "A víte, že jo?") Navíc i zápletka byla zajímavá (i když jsem úplně nepochopil, jak přesně O'Neill vydedukoval z pár kosterních ostatků celý příběh). Sice zbytek týmu tu tak trochu hrál druhé housle, ale můžeme tu vidět vývoj přátelství mezi Sam a Teal'cem. ()

Proměna (2003) (S06E16)

Pěkná epizoda, Nirrti byla zajímavým záporákem, který narozdíl od většiny ostatních Goa'uldů dokázal používat mozek, škoda že se neobjevila ve více dílech. Jen ta Jackova xenofobie vůči Rusům mi už docela leze na nervy, tenhle Rus byl navíc docela sympaťák. ()

Prozrazené tajemství (2003) (S06E17)

Flashbackové epizody mi vůbec nevadí, Stargate je umí poměrně dobře uchopit a vždy si rád připomenu scény z oblíbených dílů. Geniální scéna s Thorem je třešničkou na dortu. ()

Trosečníci (2003) (S06E18)

Trochu pomalejší začátek, ale zápletka se postupně zajímavě vyvíjí a ten konec byl hodně povedený. Jonas tu byl výborný, potěšil návrat sympatického majora Pierce. ()

Dvojí realita (2003) (S06E19)

Skvělá epizoda, kde se prolínají dvě roviny Teal'cova života, bylo zajímavého vidět ho jako obyčejného hasiče a nahlédnout do jeho mysli. Michael Shanks byl jako povznesený psychiatr skvělý a vidět Apophise coby doktora bylo rovněž zajímavé. I z hlediska vývoje příběhu byl díl důležitý - tretonin byl přece jen důležitý mezník v získání svobody Jaffů. ()

Svědek minulosti (2003) (S06E20)

Moc pěkná epizoda, kde se ukazuje, že i přes postupný vývoj ve schopnosti lidí cestovat vesmírem, pořád potřebujeme ten kamenný kruh, který to kdysi dávno celé začal. Výborní herci v guest rolích (Ronson jednoznačně vede), skvělá týmová interakce a perfektní hold scéně z originálního filmu se vztyčování brány. ()

Proroctví (2003) (S06E21)

Jedna z nejlepších epizod 6. série a celého seriálu vůbec. Zajímavě si pohrává s myšlenkou předurčenosti osudu, nakolik má na tenhle fakt člověk vliv. Jonasův charakter tu byl výborně vykreslen, škoda, že šlo o jednu z jeho posledních epizod, protože měl hodně potenciálu do budoucna. Skvělé akční scény, především ta vize s napadením SGC byla hodně působivá. ()

Kruh se uzavírá (2003) (S06E22)

Celkem povedený závěr 6. série, který měl být původně ukončením seriálu, jen měl být samostatný film o nalezení Ztraceného města. Některé dějové linie jsou povedené - návrat na Abydos po tolika letech, Skaara znovu na scéně. Zápletka s Raovým okem je tu sice zdůrazněna jako velmi důležitá, ale v úvodu další série je tahle výhoda rychle smetena ze stolu, takže to působí jako trochu falešné napětí. Co se týče Anubise, tak tady dostaneme nějaká fakta z jeho minulosti, která jsou poměrně zajímavá a trochu vylepšují dosud poměrně klišovitého záporáka. Taky je tady položen oslí můstek pro návrat Daniela Jacksona v další řadě - ten mi v 6. řadě seděl jen v dílu Dvojí realita, ve zbylých dílech s ním mám problémy, tady je to jeho arogance a přesvědčení, že dokáže porazit Anubise, což vede k destrukci Abydosu a smrti všech obyvatel. Což vede k poslednímu bodu epizody, který mi rovněž moc neseděl - povznesení celé planety v rámci jakéhosi happyendu (a možná taky proto, aby nikdo nevyčítal Danielovi jeho činy v 7. řadě, jak by náš "milovaný" humanista mohl být odpovědný za destrukci celé planety, že?), když jsme předtím slyšeli, jak obtížné je dosáhnout osvícení. I když epizoda celkově není špatná, tak působí poněkud nedotaženě, hodně dějových bodů, z nichž některé nejsou moc uspokojivě dotáhnuty. Alespoň interakce mezi členy SG-1, povzneseným Danielem a dalšími charaktery (kromě Skaary ještě He'rak, jeden z mála schopných Jaffů, kteří se v sérii objevili) jako obvykle nezklamala. ()

Návrat ztraceného syna (2003) (S07E01)

Jako úvod 7. série jde o vynikající díl. Dále se vyvíjí boj Země s Anubisem, je zde hodně akce ve vesmíru, chytrý plán na oklamání Anubise, pěkné charakterové momenty, trochu humoru (i když někde není moc vtipný, 7. řada kvůli časté absenci RDA používala jeho charakter primárně pro hlášky a mnohdy to bylo na úkor inteligence jeho postavy). Vlastně mi zde vadila jen jediná věc a to je jasně viditelná snaha co nejdříve napasovat Daniela zpět do týmu a naopak vypakovat Jonase co nejdříve někam do pryč - třeba jeho vecpání se do briefingu, kde neměl být s odůvodněním "přece jsem býval částí týmu" nebo bleskurychlý návrat paměti jsou dobrým příkladem, i scéna na lodi je napsaná tak, aby umožnila vývoj této výměny (Daniel, který ani není v aktivní službě, zkoumá počítač, díky tomu je zajat Jonas a to připraví půdu pro návrat na jeho domovskou planetu). ()

Návrat domů (2003) (S07E02)

Výborná epizoda, jedna z nejlepších ze 7. série. Baal znovu na scéně potvrzuje titul jednoho z nejzajímavějších záporáků série. Opravdu velká škoda, že jde o jednu z posledních epizod Jonase. Jeho postava byla skvělá a já bych si moc přál ji v seriálu dál vídat, alespoň v hostující roli, když už ne hlavní. Scéna závěrečného loučení byla skvělá, i když Jack se mohl rozloučit přece jen trochu srdečněji. ()

Křehká rovnováha (2003) (S07E03)

Jedna z mých oblíbených epizod ze 7. série, hlavně díky slušnému hereckému výkonu mladého O'Neilla. Taky celý nápad s mimozemskými únosy ze strany Asgardů je zajímavě vložen do seriálového univerza, v 5. řadě byli naťuknuty problémy Asgardů s reprodukcí a tady vidíme, jak se to snaží řešit trochu více bezskrupulózní zástupci jejich rasy. Humor mi tady nevadil, i když někdy byl až moc na úkor stanovených charakterů (briefing Carterové s piloty). ()

Orpheus (2003) (S07E04)

Teal'cova linie dobrá, ale ta Danielova mě nebavila, přišlo mi to spíš jako promo na návrat Michaela Shankse. "Nevěděl jsem, zda se vrátit. Teď ale cítím, že můj život tady má smysl." Ještě chybělo aby dodal - "A už nikdy neodejdu." Přiznávám, že jsem zaujatý, četl jsem různé zajímavosti ohledně seriálu a nezískal jsem z nich o tomto herci příliš dobré mínění, což se zpětně promítá i do jeho postavy, která nikdy nepatřila mezi mé nejoblíbenější ze seriálu. Tak berte tohle hodnocení s rezervou. ()

Revidování (2003) (S07E05)

Klasická týmová epizoda se zajímavou zápletkou. Trochu možná inspirace Matrixem, ale nevadí. ()

Záchranný člun (2003) (S07E06)

I když mi Daniel po svém návratu už jako charakter už moc nesedí, tak tahle epizoda patří mezi mé oblíbené. Michael Shanks zde odvedl slušný herecký výkon (ne perfektní, protože trochu přehrávání tam místy bylo, třeba výkon v Legacy mi seděl líp), Janet zde měla jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů v celém seriálu. Příběh o světě, který zanikl a jeho obyvatelé přežili pouze v záchranném člunu, byl velmi zajímavý, stejně tak fakt, že jsme je měli možnost vidět i ve flashbacku. Jen ten úplný konec se mohl vyřešit jinak, chudák ten chlápek Pharrin a vlastně všichni uvěznění v jeho těle (snad až na Martice)... ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě