Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (401)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

No bezvadný film. Nevěděla jsem, že megahit "Nestůj a pojď ", který složil Petr HAPKA je z tohoto filmu. Všichni herci, ať dospělí nebo děti hrajou s plným nasazením a je na nich vidět, že si to užívali. Myslím, ba dokonce jsem o tom skálopevně přesvědčena, že by se to líbilo i dnešním normálním dětem, protože z filmu sálá dětská romantika a dávné časy, které už nikde neuvidí a takové prázdninové dobrodružství už nezažijí, protože mnohé věci už prostě odvál čas. Krásný film a bezvadná režie paní PLÍVOVÉ-ŠIMKOVÉ. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Kouzelné převedení díl Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera do prostředí fiktivního českého meštečka Levín v rakousko-uherském mocnářství na začátku 20. století. Snad by se to Marku Twainovi líbilo, protože mě ano.  Jak by asi v podobném duchu stejní tvůrci převedli Dobrodružství Huckleberryho Finna? ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Páni kluci je jedním z těch vzácných filmů pro děti, které nezevšední a stále přinášejí podmanivý pocit uspokojení a nadšení. Film má své kouzlo a styl, se kterým baví a unáší zpět do vzpomínek klukovských rošťáren a dobrodružství a nedokázal je zkazit ani řádný výchovný výprask. Ach, jaká to sladká doba tehdy byla! Film má, kromě svého okouzlení, i svůj osobitý formát a dospělé postavy se pohybují až k hranici karikaturizace, nedostávají se do nevkusu a zjemňují celkový humorný nadhled. Inspirace Markem Twainem je nepřehlédnutelná a přiléhavě přizpůsobena domácím podmínkám k vytvoření nesmrtelného díla dětského filmu. Hlavní postavou laskavě dobrodružného příběhu je energický chlapec Tomáš (velmi zajímavý Michal Dymek) s neutuchajícím duchem. Žene se z dobrodružství do dobrodružství v čele neposedného trojlístku a ochutnává velikost a krásu nevšedních výprav. Nejspřízněnějším Tomášovým kumpánem je sirotek bez domova Hubert (zajímavý Petr Voříšek) s širokým úsměvem, laskavým srdcem a šibalstvím v očích. Trojlístek malých uličníků doplňuje Jožka Vágner (příjemný Petr Starý), který v ničem nechce zaostávat za svými kumpány. Hlavní dívčí postavou je spořádaná strážmistrova dcerka Blanka (sympatická Magdalena Reifová), jejíž tvář vzbuzuje u Tomáše náklonost a slabost. Hlavní ženskou postavou je Tomášova teta Apolena (dobrá Iva Janžurová), přísná ruka nad věčným nezbedou. Hlavní mužskou postavou je Tomášův strýc Václav (příjemný Karel Augusta), shovívavá a laskavá ruka nad svým vitálním synovcem. Nejutrápenější postavou je učitel Lopata (dobrý Josef Somr) ve věčném sváru a hašteření s dobrodružnou Tomášovou povahou. Z dalších rolí: do Tomáše zamilovaná Andula (Jitka Chalupníková), škodolibý a žalující Tomášův bratranec Štěpán (David Vlček), prostomyslný Otesánek Štrůdl (Bohumil Luxík), spokojeně vyhlížející řídící školy (příjemný Petr Nárožný), úslužný a snaživý školník (zajímavý Václav Lohniský), Jožkova úzkostlivá a bdící matka (sympatická Zdena Hadrbolcová), slaboduchý brusič Petr (dobrý Jiří Lábus), úskočný zloděj Ležatka (příjemný Karel Dellapina), vystrašený zlodějův kumpán Pajdák (Lubomír Kostelka), zaskočený školní zemský inspektor (Jan Vostrčil), ctihodný strážmistr (Vít Olmer), či rozezlený hajný (Radan Rusev). Film má své podmanivé kouzlo, se kterým může každého vrátit do dětských let a vtáhnout ho do chlapecky dychtivého dobrodružství v té nejčistší a nejupřímnější podobě. Baví, hladí, rozradostňuje. ()

kagemush 

všechny recenze uživatele

Výborné ztvárnění starých dobrých časů. A to včetně kostýmů,ragtimových námětů,interiérů i exteriérů.(Mám to na Úštěcku dost prošláplé a je úžasné jak je tu krajina zakonzervovaná /což je dobře!/ jakoby z počátku dvacátého století. Nádraží ještě stojí (jako rodinný domek),jen ta trať tu bohužel už není. -A proti atmosféře filmu by Twain určitě neprotestoval. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak Páni, kluci, moc ste mne nebavili....Tento film som videl prvý krát až teraz, v čom vidím najvačší problém môjho chladného prijatia. Detská klasika, ktorú každý videl a tak si uložil do pamate jej prvé zhliadnutie v nízkom veku, keď sa dokázal identifikovať s hlavnými hrdinami a tak pri každej scéne pri každom opakovanom zhliadnutí cíti ten neopakovateľný nostalgický pocit, ktorého som bohužiaľ ušetrený. Film je zameraný na presné vystihnutie doby, v ktorom sa odohráva, v kontraste s figúrkovitosťou až karikatúrnym zobrazením jednotlivých dospelých postáv. Vidíme ich tak detskou optikou. Dej sa postupne vyvinie až v záverečnej tretine, keď film dostane aspoň nejaký spád, ale o ňom Páni a kluci nie sú. Ja som očakával vačšie dobrodružstvo, ako lezenie po rebríku do riaditeľne. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (28)

  • Režisérka filmu Věra Plívová-Šimková vůbec nevěděla, že scénář k filmu napsal v té době zakázaný Jan Procházka. Ti, kdo o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou řečností a panovaly obavy, aby se někde neprokecla. (raininface)
  • Vlakové záběry se natáčely na trati Velké Březno – Úštěk, hlavně pak v obci Levín. 3 roky po natáčení byl provoz na této trati v celém úseku ukončen. Dnes je provoz na trati obnovován a funguje v úseku Velké Březno – Zubrnice – Týniště. (tommahol)
  • Parní lokomotiva 310.134 "Vlkava" je jedním ze dvou dochovaných exemplářů této řady a nachází se ve sbírkách Technického muzea v Brně. Druhá identická stojí jako pomník před nádražím v Prostějově. Záběr, kde jede proti drezíně, byl později znovu použit ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný (1984), kde je pouze zrcadlově obrácen. (Stejšn)

Související novinky

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (více)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (více)

Reklama

Reklama