Reklama

Reklama

VOD (1)

Skupina amerických vojáků na sklonku druhé světové války obsadí malý zámeček na hranici Francie s Belgií. Čekání na tvrdou srážku s německou armádou, jež tudy nejspíše brzy projde, je pro všechny nekonečně dlouhé. Velitel Abraham Falconer se zatím zamiluje do hraběnky, které zámek patří, jeho podřízený Beckman se snaží zachránit zdejší umělecká díla, poručík Amberjack se oddává milostným hrám v nevěstinci, seržant Rossi „zaskakuje“ v dílně i v manželském loži místního pekaře a také ostatní vojáci se baví, jak můžou… Komorní příběh, odhalující reakce jednotlivých osob na válku a její brutalitu, vznikl podle stejnojmenného románu Williama Eastlakea. Snímek natočil ikonický režisér americké kinematografie Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Tootsie, Jeremiah Johnson, Koně se také střílejí), který kladl důraz na pronikavé herecké obsazení. Tvrdého majora Abrahama Falconera zde ztělesnil Burt Lancaster (Gepard, Půlnoční muž, Mojžíš), postavy esteticky založeného kapitána Beckmana se ujal Patrick O’Neal (Otázky a odpovědi, Přepadení v Pacifiku) a seržanta Rossiho hraje Peter Falk (známý ze seriálu Columbo). V dalších úlohách vystupují Astrid Heerenová (Případ Thomase Crowna), Bruce Dern (Velký Gatsby, Návrat domů) a Scott Wilson (Mladé pušky II, G. I. Jane). Mimo osobitého hereckého ztvárnění nelze opominout snový filmařský styl, který je kafkovsky porovnáván s neutěšenou realitou. Ať už se to týká absurdní zápletky, asociativního střihu symbolické síly či zdobného řešení výpravy. Výsledkem není klasický „válečný“ film, ale originální tragikomická studie psychologické povahy, jež vykresluje nepříčetnost válečného běsnění. (Česká televize)

(více)

Recenze (86)

majo25 

všechny recenze uživatele

Nadhodnotený vojnový film, v ktorom je predostrená znudená jednotka, asi rovnako, ako bude znudený divák po zhliadnutí tohoto filmu. Nuda je hlavne v prvých dvoch tretinách filmu, k záveru sa konečne hlási o slovo vojnová akcia, nie zlá akcia, aj keď ani popri nej neprestávajú divné, trápnokomické, miestami až nezmyselné dialógy vojakov, ktoré môžeme sledovať počas celého filmu. Z hercov nikto nevyniká, aj keď nepriehladnuteľní sú šéf Lancaster, historik umenia O'Neal a pekár Colombo. Film nie je vyslevené zlý, ale zlyháva na rozpačitej a nezaujímavej téme. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Je to žel poněkud utahaná, absurdně podaná nadsázka, která vlastně nadsázkou není. Ale zkrátil bych ji. Navíc zde fungují jednotlivé scény, ale ne celek. Chápu tvůrce tou závěrečnou snahou nekonečného střílení a destrukce - oproti pohodičce, vtípkům a sarkasmu začátku filmu ten kontrast vyniká velmi. Ale při to sto prvém rozstříleném andělovi už jsem si říkal, ano, vím, ve válce mlčí múzy, válka je destrukce a ničí výtvory ducha, ale nestačilo mi to říct jen tak nějak v rozumné míře? Jinak je to válečný biják par excellence včetně nezapomenutelných scén jako tank v kostele nebo vůbec pád kostela, to zas natočené je to skvěle, muselo na to padnout hromada prachů. Ale málo platné, když nakonec místo poselství tak vehementně mi vnucovaného se mi nejvíc líbil jednoduchý postoj pekaře. ("Proč pečete, když jsem jdou Němci?" - "Protože nic jiného neumím a baví mě to." - "Proč neutečete?" - "Protože jsem tady doma.") A pak taky pobavily scény s VW. Dobrý komentář gudaulin. ()

Reklama

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

U starších filmů si obvykle pečlivě vybírám, na co se podívám, a obvykle se trefím sám sobě do vkusu - to však v tomto případě není pravda. Sydney Pollack a Burt Lancaster byli příslibem kvality, výsledkem je však nezdařený (proti)válečný patos v podstatě o ničem. Vojáci přijedou na hrad a pak se strašně dlouho děje prázdná vata - Lancaster s páskou přes oko šuká vilnou hraběnku, O'Neal tam furt mele nějaký hovna o umění a ostatní tam ani nevim co vlastně dělaj. Chvíli jsou v bordelu, pak zas na briefingu v hradě, a většinu času pendlují bezcílně někde mezi. Na neexistující příběh navazujou špatný herecký výkony a ještě mnohem horší ozvučení filmu. Na západní frontě klid z roku 1930 mělo lepší zvuk než tohle. Dokoukat tenhle film do konce bylo vážně utrpení a nezachránily ho ani neznámý kočičky z bordelu. ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Tak tedy chvíli nahoře a chvíli dole.Prozaický až vojensky syrový začátek....,pokažený jeep tlačený brblajícími vojáky cosi uvozuje, ale vzápětí jsme z toho "cosi" vytrženi kamsi úplně jinam.Až surreálně krásný obraz hraběte s paní na koních a posléze konfrontace a rekvírování hradu.Směs lidí s různou mírou intelektu,diametrálně odlišnými hodnotovými systémy je na čas sražena dohromady armádou, ale na malou chvíli mohou žít jaksi nacivilno. Projeví se skutečně lidsky a jsme svědky rozkvétání růží.......kunsthistorik, pekař, velitel,páter...i dámy v bordelu.Každý svým způsobem.A hraběti dokonce přinese vytouženého potomka, jemuž ale není otcem.Nicméně všeobjímající matka válka je posléze nutí k tomu, proč uniformu oblékli. Ale jak už to bývá, inter arma silent musae....a vše je poničeno, lidé pozabíjeni a válka triumfuje. Vzpomněl jsem si na Hlavu 22, v tomhle filmu také absurdita války přechází v surreálně obrazy.Ale za tu chvíli vytržení to stojí.....Zajímavý pohled na válku.Ale kdoví, jak tyhle situace probíhaly ve skutečnosti, není-liž pravda?Co? ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Knihu som čítal, ale nenadchla ma, Pollacka uznávam, ale tento film sa mu podľa mňa nepodaril. Ani sa nečudujem, že je pomerne zabudnutý. Nuda vojakov na zámku sa bez problémov prenáša na diváka. Súhrn epizódiek ešte nevytvára príbeh. Je ťažké nájsť medzi americkými filmami nejaký zmysluplný z Európy a tobôž nie z obdobia druhej svetovej vojny. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (3)

  • Když vojáci zatlačí auto Volkswagen do vody, tak následně vyplave na hladinu, i když má otevřené okno. (Marek06)
  • Vo filme suplujú nemecké tanky Panther P V, podobne ako vo filme Oddiel 10 z Navarone, ruské T-34/85. Tvorcovia sa pravdepodobne inšpirovali použitím týchto tankov, keďže Nemci z dôvodu vynikajúcich bojových vlastností tohto tanku sa ho snažili odkopírovať. Druhým možným dôvodom asi bolo, že filmy boli natáčané v Juhoslávii a v ich armáde tieto stroje boli stále používané. (andykovac)
  • Ve filmu se objevují poválečné zbraně, například kulomet M60. (Marek06)

Reklama

Reklama