Thor: Láska jako hrom

• USA Thor: Love and Thunder (více)
USA, 2022, 118 min

Thor (Chris Hemsworth) se nachází na své nejtěžší životní cestě – k nalezení vnitřního míru. Jeho cestu za odpočinkem však přeruší galaktický zabiják Gorr the God Butcher (Christian Bale), který usiluje o zánik bohů. Thor požádá Valkýru (Tessa Thompson), Korga (Taika Waititi) a svou ex-přítelkyni Jane Foster (Natalie Portman), která – k Thorovu překvapení – ovládá mocné kladivo Mjolnir stejně jako mocný Thor. Společně se vydávají na vesmírné dobrodružství, aby odhalili tajemství Gorra a zastavili ho dříve než bude pozdě. (Falcon)

Black-star

Marvel stále nenašel dno a naprosto nic mu není svaté! Jaké zklamání! Jedna hvězda za Chrise (miláčka) a druhá za bravůrního padoucha v podání Christiana Bale (klobouk dolů). ()

MarekPlachky

Bylo nebylo, za sedmero fjordy a sedmero planetami žil jeden Thor a ten se rozhodl, že jako naprostý Gigachad opustí svoji partu vesmírných kovbojů a bude žít sám se svým homobro Kamenem a dvěma kozami daleko od jakýchkoliv rozptylujících žen, protože jen zdržují od zachraňování světa. Tímto božským činem, jenž byl učenci vepsán do severských mýtů a posvátných textů jakožto třetí nejvíc sigma-male moment hned vedle posledního boje Thora s obřím hadem Jormungandem během Ragnaroku a Lokiho úletu, ze kterého porodil osminohého koně Sleipnira. Jedinou lepší mytologií je už jenom ta řecká v čele s Diem s jeho milostnými eskapádami. Křesťanství v tomto ohledu úplně zaostává s jejich puritánským sexem až po svatbě a pouze za účelem početí potomka, to v dnešní době už nikoho nezajímá, z toho důvodu je Thor součástí Avengers a Ježíš ne. Už ani nevím, kam jsem s tímto směřoval, proto udělám plynulý a skoro až nepostřehnutelný oslí můstek a vrátím se k tématu recenze nejnovějšího Thora... Thor se má hej, myslí si, že je nej. Proto udělá kámošům pápá a po stopách bílého Batmana tápá. Uvnitř duše je však sad, což je very very bad. Z Gladiátora se tlustý Zeus stal, Thor se zase svých špeků vzdal. Jelikož už haprovat začíná rým, musím dát vale básním mým. Avšak nyní se děj hlavního slova zhostí. Tohle byl můj můstek oslí. Z děje mám stále více a více smíšené pocity, což není nikdy dobré. Začal jsem pozitivně a optimisticky po odchodu z biografu. Ale teď mi dochází všemožné nešvary a nesnáze v pospolitosti děje jako celku. Skoro se mi zdá, že tvůrci měli v hlavě tři velkolepé scény, které chtěli toužebně ukázat na plátně, ale už nevymysleli, jak je solidně připojit k červené niti filmu. Výsledek je tedy lepící páskou pospojovaný a tkaničkou přivázaný celek. Během sledování si toho příliš nepovšimnete, ale pokud budete nad dějem přemýšlet déle, máte problém. Jako příklad můžu uvést město bohů, přestože je to moje druhá nejoblíbenější část filmu (první se souboj s Gorrem na jeho mini planetce v půlce filmu), ve výsledku je pro děj zbytečná a snadno nahraditelná, kromě jednoho předmětu, který nic extra neudělá později, a potitulkové scény. Hlavními tahači filmu po herecké stránce jsou určitě Himbo Thor Chris Hemsworth a Bílý rytíř Christian Bale (přestože jeho zloduch měl trošku nevyužitý potenciál na můj delikátní vkus), Natalie Portman nebyla špatná, ale nedosahovala výšin dvou předchozích, a poslední, nikoliv však ve výkonu, byl v menší roli Russell Tlustý Zeus Crowe, který ukazuje, že si po své smrti v gladiátorské aréně užíval hostin ve Valhale do sytosti, také v něm můžeme konečně spatřit symbol pořádného realistického přitažlivého mužského těla, na rozdíl od toho nerealistického wannabe antické sochy Thora, ve výsledku opět Tlustý Zeus ukázal ten nadřazenější božský panteon. All in all Láska a/jako Hrom je dosti podobné předchozímu Ragnaroku, ale bez toho, co dělalo Ragnarok tak oblíbeným - je to prostě jiný Ragnarok, tak asi nejlépe můžu nový počin Marvelu popsat. (Ve výsledku dávám 4 blesky z 5 - 3 jsou za celkový film, ale jeden blesk vrhá Tlustý Zeus) () (méně) (více)

TheStitch630

Thor: Průšvih jako hrom. Alespoň za mě by to byl vystihující název. Po ulítlém, barvičkami bohatém a humorem narvaném Ragnaroku se Taika Waititi opět chopil otěží na pozici režiséra a tentokrát i scenáristy. U třetího pokračování Thorových dobrodružství to klaplo a všichni slavili úspěch, tak proč by to nemohli s dalším dílem udělat stejně, jen ve větším měřítku? A právě tady leží kámen úrazu všeho. Přijde mi, jako kdyby Taika Waititi zkoušel, co všechno mu ještě u Marvelu projde, a co už je za hranou. Beru jeho osobitou a svéráznou vizi a že se snaží do projektu přinést co největší počet bláznivin a vtípků, ale čeho je moc, toho je taky příliš. Naprostá většina gagů působila jako prvoplánová, tlačená na sílu, místy až trapná a cílená primárně na mladší publikum. A na mě (ostatně stejně tak jako na zbytek kinosálu) tohle už nefunguje. Navíc nadměrný humor kompletně podráží nohy vážným tématům, která se v příběhu objevují. Dalším problémem je zkratkovitost a jednoduchost. V MCU teď z nějakého důvodu vycházejí stále kratší a kratší snímky. To s sebou samozřejmě nese absenci dostatečného času k vysvětlení všech příčin a následků či k prohloubení vztahů mezi charaktery. Z postav se staly jen ploché chodící karikatury plné hlášek, které slouží jen jako hybatelé děje. I kdysi skvělá chemie mezi Thorem a Jane Foster teď nemá tah na branku a nefunguje. U filmu, jehož výrazným motivem je právě láska, to znamená, že je něco zkrátka špatně. Záporák v podání Christiana Balea sliboval příjemnou změnu z béčkových padouchů, ale jeho krátká stopáž na plátně, neprokreslenost a nezajímavý styl boje, ho zařadily do šedi průměru (doslova). Nemůžu si pomoct, ale jsem ze čtvrtého Thora zklamaný. Do kina jsem po průměrných ohlasech šel s nízkým očekáváním. To, co jsem dostal, bylo ještě níž. Ze série nakopnuté novým a svěžím provedení se vyklubal produkt, který jde až moc na jistotu a nezkouší přijít s něčím novým. Leda tak s posunutím hranice bizarnosti. Příběh je jalový, CGI špatné, soundtrack nevýrazný a akce nudná, nezapamatovatelná a často i nepřehledná. Takhle se prostě a jednoduše blockbustery nedělají! 1/5* ()

Fidsta

Tak jo, Thor číslo osum nebo kolikátej že to byl díl. Marvel není žádná vysoká kinematografie, ale jednoduchej opakující se vzorec, ke kterýmu si vezmete popcorn, vypustíte myšlenky a na chvilku vypnete. To ale neznamená, že to musí bejt splácanej, trapnej a nudnej cringe. Film si zaslouží asi tak dvě hvězdy, možná za fajn soundtrack (ale co je těžkýho na tom koupit práva na pár písniček od Guns’n’Roses?) a za pár fajn scén (to černobílý zasazení bylo celkem zajímavý). No a to je asi tak všechno. Humor trapnej i pro dvanáctiletý děcka, scénář neměl hlavu ani patu, zběsilý vyprávění a všechno pomotaný dohromady, ačkoli se jedná o asi už padesátej Marvel film, kterej Waititi originálně postavil na složité a komplexní pointě “láska”. Největší zklamání je totální mrhání potenciálem, např. obsazenym Christianem Balem v roli záporáka, kterej byl absolutně slabej, ačkoli nemusel a neměl bejt. To by ale musel dostat víc než deset minut na plátně - hlavně, že jsem se mohl nerušeně dívat na asi hodinu zbytečnejch scén (asgardské divadlo, vesmírní delfíni, old spice reklama, “kozy jak vozy” dialog atp.), děkuji pane režisére. 80 % stopáže jsem se bořil do sedadla a zakrýval si úšklebkem zkřivený obličej, abych tu hrůzu neviděl. Tohle byl etalon hollywoodského Zdeňka Trošky. A cejtil jsem tam inspiraci seriálem American Gods a nepovedenym filmem Bohové Egypta. Budu se krotit kvůli spoilerům, jinak bych ten film potřísnil kritikou ještě víc, ale respektuji, že to ještě někdo neviděl (God bless you). Vězte ale, že místo Thora, “vikinga” a boha severské mytologie, kterej má sekat hlavy, dostanete bao bun knedlíček a homosexuální šutry (jako fakt, nekecám). Thor will return? Snad radši ani ne. Hlavně ať se nevrací Taika Waititi. Jestli má rád trapnohumor a barvičky, ať natočí třeba Šmouly nebo novou řadu Lazy Townu. Tohle je na vykázání z hollywoodské Valhally. ()

Sharpooter

Láska jako hrom jede opět velmi podobným směrem jako Ragnarok. Pan Waititi má svůj styl režírování, který zde možná až vyčnívá. Hlavně proto, že některé scény jsou spíše otravné než vtipné (létající kozy, kterým se člověk poprvé zasmál, ale když už byly na scéně po desáté, tak jsem si říkal "PROČ"). Hlavní postavy, které známe z předešlých filmů opět jedou! Nové postavy jsou skvělé a hlavně teda záporák je úžasný. Herci vybráni dobře. Akční scény byly dobré, ale nic převratného nebo originálního, možná tak jenom Mjolnir, který byl místy legrační. Film byl tak trochu i romantický. A to hlavně kvůli vztahu Jane a Thora. Chemie mezi nimi byla vidět a hlavně jsem byl rád, že nám v MCU konečně alespoň formou vzpomínek objasnili jak se tihle dva rozešli. Strážci galaxie ve filmu moc nebyly. Spíše jen na začátku, aby se neřeklo, že na ně zapomněli. Celkově je tento snímek originálním MCU filmem, který do tohoto už tak velkého vesmíru přidává dalších pár frakcí. Mě se film líbil, ale pravděpodobně se film nebude líbit tomu, komu se nelíbil ani Ragnarok. 7/10 ()

Ceberus

Je to deadpoolovsky komediální Waititi jako v Ragnaroku, takže za mě svěžejší film než některé ostatní. Na druhou stranu se film nebojí dotknout i vážné linky Natalie Portmanové a také Christian Bale zaslouží pochvalu za procítěnou záporákovu origin story. Jeho podání dost připomíná Voldemorta, ale koneckonců záporáckých poloh je celkem omezené množství. Russell Crowe si taky dobře užil svoje, přestože bych v roli Dia očekával spíše někoho aspoň méně oplácanějšího, když už ne rovnou namakanějšího (třeba takový Stallone, ale ten už byl bohužel ve Strážcích Galaxie). Nechat bojovat děti? Mno budiž, v rámci komksu, proč ne. Multikulti vesnice původem ze severského Asgardu plná tokenů už je holt společenská povinnost (stejně tak bych koulel očima nad bělošskými obyvateli Wakandy). Jo a nezapomeňte zůstat na dvě potitulkové scény. ()

Kingjiri

Zatimco minule Waittitho svéráznej humor spolehlivě fungoval a i díky tomu se postaral o jednu z nejzábavnějších Marvelovek, tentokrát je všechno naopak. Zejména v první půlce chrlí Waititi jeden vtípek za druhym, jenomže skutečně funguje jen hrstka vtípků, zbytek zustává na úrovni “vtipe vylez” (uřvaný kozy vždycky spolehlivě zabili jakoukoliv scénu a napětí bylo okamžitě pryč). Nějaký rádoby parodický scény už byly tak přehnaný až mi z nich bylo trapně (dialogy i herectví bylo často fakt špatný). A těch zoufale nevtipnejch momentů bylo fakt hodně. Druhá půlka už byla o něco lepší a snesitelnější, nicméně tradičně se nepodařilo zužitkovat hlavního záporáka, což v tomhle případě zamrzí o to víc, protože by byl Gorr v Baleově podání super záporák. Černobílý scény při honbě za Gorrem ukázaly, že se z tohohle Thora dala udělat temná komiksovka a díky nemoci Jane a jejímu vzájemnýmu vztahu s Thorem by se zase dala nakroutit emotivní až osudová podivaná. Jenže nic z toho se nepovedlo a zustala z toho jenom horko těžko průměrná Marvelovka. Tudy cesta fakt nevede a upřímně doufám, že tohle byl Waititiho poslední Marvel počin, tři slabší hvězdy. ()

Dolby.130

Po skvelom Ragnaroku som sa na nového Thora veľmi tešil a do kina som šiel s nadšením. Ale odchádzal som sklamaný opäť. Som veľký fanúšik MCU a nie som príliš náročný na filmy ale tento film bol sklamanie aspoň teda pre mňa. Pozitívom bola skvelá hudba, prádne songy, krásne efekty aj nové planéty čo sme navštívili v kozme. Záporak perfektný potešil návrat Jane Foster a ďalších. Čo ale bolo podľa zle bolo veľa trápnych hlášok, ktoré boli nasilu a nepasovali práve do scény, a neboli až také vtipné ako pri Ragnaroku, final fight slabý oproti predošlým filmom o Thorovi. Suma sumárom začiatok dobrý, stred nič moc ale dalo sa a finále nuda. Samotný záver ale bol silný to nepopieram človeku to aj niečo dalo. Celkovo štvrtá fáza je asi najnudnejšia zatiaľ. Už máme zbytočne veľa obsahu a kvalita ide dolu bohužiaľ. Uvidíme čo to bude ďalej a či bude mať Thor aj ďalší sólový film alebo kde a kedy ho najbližšie uvidíme, pretože nás naviedli kam by sa mohol príbeh Thora uberať ďalej a po pravde som na to zvedavý, pretože Thora mám od začiatku za moju najobľúbenejšiu postavu v MCU. ()

Mini_X

Co se stalo? Thor Láska jako hrom je další film s Thorem který, ale nepůsobí jako film o bohovy hromů a blesků , spíš se jedná o parodii kdysi našeho oblíbeného hrdiny. Film je o tom jak Thor chce najít lásku , protože za svůj život přišel o hodně lidí , které miloval. Ono to zní hezky , ale tento film je 85% jenom vtipy. A kvůli tomu tento film nejde brát vážně, což by nebyl problém kdyby ten film Vám stále neukazoval , že ho máme brát vážně. Taky tento film má smutný témata třeba rakovina, ale hned jak se dozvíme tuto informaci , tak Taika Waititi hodí do scény vtip aby se diváci necítili smutně. Tento film má , tak moc vtipu až je to únavné a otrávené. Jediné pozitivum tohoto filmu je Christian Bale v roli Gorra , který hraje úžasně a vy chápete jeho motivace proč chce zabít všechny bohy. Jinak celý film je plných memeu aby si to mohly lidi dávat do svého Tiktoku. Kolem a kolem je tenhle film za mě 4/10. Podle mě by Taika už neměl režírovat Marvel filmy. ()

Maximilianus

Zo začiatku to bolo teda parádne trápne, ale našťastie sa časom Taika ukľudnil a potom to bolo už iba nie vtipné. Strážcovia galaxie boli super, škoda, že nezostali dlhšie, Jane slušná, Christian Bale hral výborne a aj jeho postava bola zaujímavá. Zvyšok bol taký nemastný neslaný, ale pozerať sa to dalo. 6,3/10. ()

Nix

Opravdu jsem byl překvapen. Mé hodnocení se snažím i trochu nadhodnotit a konečně ten Marvel nějak pochválit. Po posledních počinech jsem měl opravdu hrůzu si tohle pustit. Jasně, kde co by se dalo vylepšit na tom filmu, ale jsem rád, že jsem se mohl konečně u komiksáku zase jednou pobavit. Je tam takový dětinský humor a řekl bych, že i trochu trapný, ale vůbec mi to nevadilo ba naopak, hrozně mi to sedlo. Příběh je prostě zase klasická blbost, ale co musím pochválit, tak tam nejsou moc hluchý místa a film má správné tempo. Jasně, po trojce, která byla někde jinde by člověk očekával trochu jinou ligu, ale jako i tohle je stravitelný. Já s tímto fakt nemám problém a věřím, že v kině to má ještě lepší šmrnc. Určitě, když to člověk uvidí jednou, nic tím nepokazí. Ale pěvně věřím, že i po tomhle filmu se dá Marvel do kupy a začne nad tou tvorbou přemýšlet. Nerad bych, aby se z jejich budoucích počinů staly rodinné komedie. ()

pistik

Dlho som si myslel ze Kapitanku Marvel nic neprekona, ale novy Thor je zatial asi najhorsi Marvel film. Thor je totalny picus. Tak ako cely film. Ale je to film kde zlo a hlupost (Thor), vyhra nad racionalitou a nevyhnutnym dobrom. Dve hviezdicky za Bale, a jednu hviezdicku dole za to ze sa dal nahovorit hrat v takejto chujovine. Cize vo vysledku jedna hviezdicka. Snad konecne Marvel prestane tocit filmy. Radsej nech idu na kolotoce tocit zmrzlinu ()

Hashirama

Thor to jakožto poslední zástupce první generace neměl nikdy snadné a neustálé machinace s jeho charakterem film od filmu celkovému vykreslení hrdiny nepomáhaly. Nejdřív byl Thor teatrálním shakespearovským pruďasem, poté prázdným nasvaleným ničím (Alan Taylor je stále suverénně nejhorší režisér v Hollywoodu), a Taika Waititi z něj udělal zarytého komedianta a vtisknul sérii osobitou funky patinu. Russovci ve finále zúročili tragickou podstatu Thora a doslova jej překovali v totálního božana, kterého všichni milují, načež Taika zatáhnul za ruční brzdu a stáhl ho zpět do svého Mumulendu. Pokud vám tedy divoké uchopení boha hromu sedlo, sedne jak prdel na hrnec i zde. Nicméně, pokud člověk odhlédne od nejgeneričtější možné zápletky, jakou je možné vymyslet, což je však u Marvelu poměrně zvykem, zůstává Thor spolu s Shang-Chim zdaleka nejzdařilejší marvelovkou nového věku. Už úvodní koláž za doprovodu Enyi jasně určí tón, kterým se film vydává, a už v ní je jasně vidět, jak nonšalantně dokáže Taika Waititi mixovat emocionální tóny a přecházet z komedie do tragiky. Čtvrtý Thor ve velkém reflektuje samotného Waititiho, který má spoustu infantilních nápadů a energie, všechno je mu trošku jedno, ale zároveň v sobě nezapře velký vypravěčský a vizuální talent. Film je rozjuchaný, sebeparodický a ujetý, ale zároveň dává hrdinovi zdaleka největší emocionální rozměr ze všech jeho samostatných filmů, čemuž pomáhá i to, že ho potkáváme v nejpokročilejší fázi jeho života ze všech hrdinů, a taktéž zvolené motivy - návrat staré lásky, nemoc, otcovské vzory. Čtvrtý Thor je obrovská bžunda, ve které Russell Crowe s bizarním řeckým přízvukem básní o orgiích, ale zároveň ho pravidelně protkávají temné záporácké tóny démonického Balea (který si to dává podobně jako Jordan v Black Pantherovi), o kterého Taika opírá své vizuální kreace (černobílá sekvence na Gorrově miniplanetě je vrchol), ale zároveň jeden z nejvíc stěžejních motivů, takže role záporáka tu není redukována jen na klasické “jsem zlej, tak se chovám zle, a čekám, až se mnou hrdina na konci vyjebe.” Vůbec role antagonisty je tu podpořená i tím, že ho vidíme již na samotném začátku a je nám umožněno vidět jeho zrod a odkud vychází jeho motivace. Rovněž bych se nebál pochválit Waititiho za zjevnou odvahu v dnešní vykastrované tříáčkové produkci, protože způsob, jakým se vypořádává s jednou stěžejní postavou, je stejně překvapivý jako respektuhodný. Nejvíc je však třeba ocenit, jak je film dramaturgicky sevřený, jak vyprávění odsýpá a nic na něm zbytečně nevisí, a jak celé zdařile graduje. V porovnání s druhým Strangem, který se s ubíhajícími minutami rozpadá do rozplizlého ničeho, je to nebe a dudy. Výprava by tedy mohla být v některých pasážích o něco promyšlenější a ne tak “televizní” a zápletka mohla stát na něčem originálnějším, přesto si myslím, že zábavnějšího příspěvku se od Marvelu jen tak nedočkáme. A v poslední řadě si dovolím vypíchnout hudební doprovod, protože kupodivu Guns N’ Roses posouvají Thora a jeho wow potenciál ještě dál než Led Zeppelin. 7/10 () (méně) (více)

samkko

Tak teda fakt nevím, co si o tom mám myslet. Ocitnou se zde chvíle jak čtyřhvězdičkové, tak odpadové a mé pocity z tohoto filmu jsou tak rozporuplné, že nebudu hodnotit číselně. ()

Demonic189

Chcel som dať 3 z milosti, ale FUCK IT! Toto, co Marvel predvadza posledne mesiace je už na považenie. Serialy väčšinou priemer a o filmoch sa da povedať to iste. Zvačša trapny a ozaj nespravne dávkovany humor, sem tam fajn akci a zaujimavy Bale. Nič viac, nič menej... ()

M__

Po posledním dílu Thor: Ragnarok je tohle obrovské zklamání. Marvel jen potvrzuje jak jde každým novým počinek víc a víc do háje. A pokud to bude takto fungovat i nadále, tak se bohužel nemáme na co těšit. Jako nejlepší scénu shledávám divadelní představení s Helou v podání Melissa McCarthy. Jinak to však bylo poměrně dost nudné a nezajímavé, částečně možná i dost dětské, což mi k tomu vůbec nesedělo. 45 % ()

Nyan

Tahle marvelovka působila značně nesourodě. Chvíli jsem se díval na horor, pak najednou na komedii a pak zase na rodinný film. Střídání nálad působilo značně rušivě a film v mých očích zachraňuje nádherný vizuál,  zejména Stinná říše. ()

kukkik

Tyhle filmy jsou jako jízda na pouťové atrakci. Barevné, hlučné ale bez příběhu, bez hlubšího smyslu a především pro děti. Je to taková bezduchá zábava a člověk naprosto nesmí hledat díry v příběhu nebo, v tomhle případě, znát cokoli z původních mytologií, jelikož potom bude jedině zklamaný, jako jsem já teď. Sám bych si film nevybral, nejsem cílovka. S každou další šancí, kterou chtě nechtě Marvelu dám, cítím, jak mi odumírá smysl pro dobrou kinematografii - asi si budu muset zase dát nějakou Bulharkou artovku z 50. let nebo něco v tom smyslu. 1/5 ()

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Rychle a zběsile v kinech uspělo