Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ani studium vysoké školy nechrání před pokušením - mladistvý hrdina přestane rozlišovat hranici zákona, ale kupodivu mu ani vzdělání nepomůže, aby včas odhalil podvod na něm spáchaný. Student vysoké školy ekonomické Michal Najman si přivydělává jako deratizátor. Poté, co je obviněn z vyhubení drahých nutrií, podepisuje dluhopis na značnou částku. Důvěřivé se upíše ke splácení vysoké dlužné částky, aniž si ověří její opodstatněnost. Peníze nemá a rozhodne se je získat vekslováním a později i krádežemi. A tak se zpočátku bezúhonný mladík propadá stále hlouběji a hlouběji... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (138)

choze 

všechny recenze uživatele

První díl Frýbortovy volné vekslácké trilogie vyšel v roce 1988, tedy v době, kdy bylo jeho téma ještě aktuální, byť už dávno propíchnuté Johnem a Olmerem v BONY A KLID. Já se k ní dostal o deset let později na brigádě v knihovně a co se matně pamatuju, šlo o odpočinkové akční čtivo o vekslu, podvodech, vydírání, vloupačkách, skořápkách a jiných ryze českých i globálních formách gaunerství. I film, který mě k literární předloze přivedl, se mi tenkrát docela líbil. S odstupem času a i díky srovnání s nedávno opět zhlédnutými BONY A KLID (na které si hrdina zajde ve filmu do kina) musím říct, že VEKSLÁK je hodně zoufalý počin. Producent Rudolf Mos (SLUNCE, SENO, EROTIKA či obě PLAYGIRLS) a celovečerně debutující režisér Jan Prokop spíš než natočili tak levně (10 milionů korun) spíchli podle Prokopova a Frýbortova krajně naivního scénáře lacině a šedivě vypadající rádoby atraktivní komerčák, který by si hrozně přál být druhými BONY A KLID (obzvlášť zřetelné je to v počtu sexuálních scén), ale chybí mu aktuálnost, přesah a styl a Zounarův herecký výkon je otřesný. Pro zajímavost - tvůrci chtěli zfilmovat i další dva díly, ale z finančních důvodů od toho upustili. VEKSLÁK byl první český film, který v Cinemě obdržel nula procent (od Fuky). ()

sedlis odpad!

všechny recenze uživatele

Bohuzel resp.bohudik jsem nejdrive cetl knihu od Pavla Fryborta, kterou si sousedi dokolecka pujcovali jeste za komaru a dalo se cekat, ze z filmu budu zklamany, jako tomu byva obvykle, kdyz nejdriv ctu a pak koukam na film (ted mne napada snad krome Kmotra, kde film byl minimalne stejne dobry, jako Puzzuv roman..)..tady bohuzel nelze najit nic povedeneho (snad jen role Standy Trisky v roli reznika), navic obsadit do hlavni role Zounara muze opravdu jenom vul... ()

Reklama

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Dáš si ještě cinzano? / Ty jsi bral stipendium? / Jo, za anglinu. Takhle to mohlo vypadat, kdyby zamířil Štěpán Šafránek na ekonomku. Prim by hrála próza, citoval se výhradně kurzovní lístek a Píšťalka foukala na čuráky. Inu, zahraniční obchod, to je pěkná džungle. Těžko říci, proč má adaptace populární knihy Pavla Frýborta, dávného spolužáka z Gymnázia Ivana Olbrachta, tak špatnou pověst. Snad za to může srovnání s Olmerovým klidem, vyplývajícího z přísunu valut, k němuž se Vekslák výslovně (plakáty v několika záběrech) hlásí, ale jde o lehce nadprůměrný dobový film s velmi slušným Zounarem. I ten se ocitl v nemilosti obdobně nefér a mám dojem, že až jaksi zpětně. Režiséru Janu Prokopovi, který Vekslákem na velkém plátně začal a zároveň skončil, se na základě Frýbortova scénáře daří efektivně navozovat závrať z osudově se naklánějící šikmé plochy, na níž hlavní hrdina sřídavě úspěšně balancuje, aby nakonec... Však víte. A srovnáváme-li s Olmerovým dílem nejpřízemněji, Lucie Benešová odprezentovala na ploše několika filmových okének hutnější erotiku, než na kolik se zmohly dva díly Playgirls. Tak co dámy, půjdeme se vlnit? ()

castor 

všechny recenze uživatele

Tu a tam kozenky, aby si i divák nemrava přišel na své. Jinak ale jalový a za vlasy přitažený příběh vysokoškoláka, který se vrhnul do nového podnikání, aniž by si uvědomoval jeho nástrahy a záludnosti. Režisér Jan Prokop, kterého před Vekslákem nikdo neznal, představil světu místy nesnesitelný kousek, po kterém ho ani nikdo z branže znát nechtěl!! ()

navision00 

všechny recenze uživatele

Tvůrci natočením tohoto filmu naprosto poplivali jeho knižní předlohu, která je dokonalá. Hlavní hrdina tam působil jako vcelku frajer, ale ve filmu je to jeliman non plus ultras!!V dnešní době mě navíc irituje to oblečení. Chápu, že se to nosilo ale proč má Zounar se svým velkým pozadím upnutý džíny chápu už míň :-)). Nehledě na to tam v jednom kuse souloží- Nicméně abych jen nehanila, pana Dlaska i Lájoše jsem si přesně tak představovala!! ()

Galerie (4)

Zajímavosti (9)

  • Film se natáčel v Praze. Město z úvodu filmu, odkud pocházel filmový hrdina, je Beroun. (rakovnik)

Reklama

Reklama