Reklama

Reklama

Otázky a odpovědi

Obsahy(1)

Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány, ale vždy tomu tak nebylo. Film vypráví příběh o diskriminaci, úplatkářství a spiknutí v zákulisí nejpopulárnější vědomostní soutěže roku 1958... Oscarový režisér Robert Redford přichází s jedním z nejprovokativnějších a nejuznávanějších filmů všech dob. Ralph Fiennes a John Turturro hrají účastníky nejpopulárnější vědomostní soutěže, kteří bojují o obrovské sumy peněz a okamžitou slávu. Když se však objeví obvinění, že je pořad zmanipulovaný a soutěžící dostávají odpovědi na otázky předem, jde o mnohem víc než jen o hru. Hráči, producenti i samotná televizní společnost se náhle ocitají ve víru stupňujícího se skandálu. Navýsost zábavný film Otázky a odpovědi, založený na skutečných událostech, které šokovaly národ, byl filmovou akademií nominován na nejlepší snímek roku 1994. (Cinemax)

(více)

Recenze (103)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Říkal jsem si celou dobu, co mi na tom nesedí. Historická událost, kterou to řeší, je pro mě osobně zajímavá, reprezentuje hodně o americké společnosti a konzumní společnosti, médiích a zábavní tvorbě obecně. Ale prostě ne - ten film mi něčím vadil i přes tolik působivých a podnětných okamžiků. Jako možné vysvětlení mě napadá, že i když řeší komplexní téma, tak je zároveň trochu absurdní, jak smrtelně vážně bere kauzu, že jedna stupidní televizní soutěžní show byla zfixlovaná. Tím, jak chladně a samozřejmě to je v tichém šoku z toho, že tak nemorální produkt mohl vznikat, se ten film paradoxně stává součástí problému - protože mýtus očekávání skutečných hodnot v něčem tak banálním živí. A pokud je poctivosti televizní soutěže přikládána tak mamutí váha, mělo by to být nějak vyargumentováno - jaké hodnoty to má vlastně v tomhle kontextu reprezentovat? Ale nemyslím, že to ten film dělá. A vzhledem k tomu, jak zcizený je od všech klasických prvků jako "protagonista" ve prospěch toho, aby bylo zastřešující téma v popředí, je docela problém, že mi to přijde nakonec dost naivní, nesebereflektivní a sebedůležité. Ve smyslu těch současných memů "we live in society". Když na konci ve zpomaleném záběru sledujeme smějící se publikum ve znamení toho, jak strašné je, že se lidé baví u NEPOCTIVÉ (!!!) televizní soutěže, tak jsem si jen říkal, co si Robert Redford myslí, že hrozného to má o společnosti říkat, a co mu dává právo pohoršovat se nad lidmi, kteří se prostě dobře baví u něčeho, co beztak nemá žádnou hodnotu bez ohledu na autenticitu či neautenticitu soutěžního aspektu. Ne že by na celém tom procesu nebylo co ke kritizování, naopak, ale myslím, že tenhle film si to celé zarámoval tak absurdně, že funkční reflexe není schopný. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

No rozjezd je paradni. Na cloveka dejchne ta atmosfera padesatejch let, film chytne slusny tempo a rozjede se typicka vedomostni soutez, kde se postupne odkrejva, ze to asi nebude uplne podle pravidel. Jenze nekdy po 45 minutach tohle skonci, zvedavej pravnik do toho zacne stourat, vyzvidat, hledat dukazy a film se pres hodinu furt toci v kruhu, nic moc se vlastne nedeje a zachranujou to pak jen paradni herci. Zaverecnej soud je sice fajn, ale nejak extra vygradovanej neni, i kdyz ne uplne happy endovej konec potesi. Navic to je podle skutecnejch udalosti. Nicmene herci skutecne delaj hodne, maj dobre napsany postavy a krome paradniho Turturra s Fiennesem bych jeste zminil sympatickou rolicku Scorseseho. Nicmene Scofieldovo nominaci moc nechapu. Takze celkove zajimavy, dobre natoceny a dobre zahrany drama, ktery je ale zbytecne dlouhy a v prostredni casti ne zas tak zazivny. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Nemohol sa zmieriť s tým, že mu to prešlo.“ V roku 1994 som mal 13 rokov, takže som s nadšením utekal do kina na Levieho kráľa (a na entú reprízu Jurského parku) a „nejaká“ dvojhodinová civilná, komorná a dialógová dráma ma absolútne nezaujímala. Quiz Show som si pozrel až v roku 2021 a možno je to tak lepšie. Možno práve vďaka tomu som si lepšie dokázal vychutnať rozvážne (nie pomalé!) tempo rozprávania, precízne herecké výkony (nielen Ralpha Fiennesa a Johna Turturra, ale aj Davida Paymera a dokonca Martina Scorseseho), precítenú Redfordovu réžiu, dominantnú retro stránku a vyleštený scenár nútiaci k zamysleniu. Produkcia: Richard Dreyfuss. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Robert Redford na postu režiséra opět odvedl úctyhodnou práci, když se chopil diskutabilního námětu, manipulace televizního média s diváky, souvisejícího s věčnou honbou každého jen trochu „šťastnějšího” jedince za slávou a mamonem. Jde o mistrně natočený film poukazující na zkaženou morálku, která už tenkrát zamořila společnost tak dokonale, že si dodnes nejsme schopni připustit, jak nehezky ovlivňuje naše životy. Velký podíl na výsledném dojmu mají bezesporu i přesvědčivé herecké výkony Johna Turturra a Ralpha Fiennese. Ovšem ten typicky americký potlesk všech přítomných v závěrečné fázi soudního přelíčení bych klidně oželela. (80%) ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Pár výhrad k tomu mám. Stopáž mi přijde přehnaná, takže si to ne vždy udrželo moji plnou pozornost a celé to poselství o tom, že lidi při sledování těchto reality show tu vyznívá krapet násilně, viz. ta závěrečná scéna zpomaleně zabírající nadšené smějící se a tleskající lidi (co přesně je špatného na tom, že se lidi u podvodných soutěží baví? čestně sice neprobíhají, ale to ze sledujících přece nedělá zrůdy...). A taky tam je pár nedořečených věci a taky bych rád věděl, jak přesně ta soutěž fungovala, protože v tom jak je podaná zde pořád mám pár otázek. Jinak je to ale solidně vystavěné drama s dobře představenými a napsanými postavami, skvělou kamerou a hereckými výkony a místy i překvapivě podmanivou atmosférou, díky které si mě to nějak získalo. Dokonce v tom je i pár dost napínavých scén, které jsem od toho upřímně ani nečekal. A celé to i má co říct (ačkoli ne úplně nejchytřeji, jak už jsem psal nahoře). Takže jo, líbilo. Moje první zkušenost s Redfordem dopadla dobře, ale stejně zatím nemám v plánu jeho filmografii dál objevovat. Někdy v budoucnu ale určitě. 4* ()

Galerie (63)

Zajímavosti (9)

  • Žádná část podvodu nebyla v rozporu se zákonem a nikdo nešel do vězení. Jednotlivci byli stíháni za obstrukci spravedlnosti a křivou přísahu. To vedlo k masivním změnám v zákonech týkajících se soutěží. Většina kvízových show byla zrušena a tento žánr málem vyhynul. V 70. letech kvízy spíše nahradily hádanky a slovní hry. (Delock)
  • Paul Attanasio získal cenu BAFTA za nejlepší adaptovaný scénář. (Terva)
  • Snímek byl natočen podle memoáru Richarda Goodwina "Remembering Amerika", který se zakládá na kvízovém skandálu z roku 1950 okolo hlavního soutěžícího Charlese Van Dorena. (Terva)

Reklama

Reklama