Dokud jsi se mnou

• USA I Still Believe (více)

Film vychází ze života současného amerického zpěváka a skladatele křesťanské hudby Jeremy Campa a jeho první manželky Melissy, které diagnostikovali rakovinu krátce předtím než uzavřeli manželství... V září 1999 odjíždí Jeremy Camp (K.J. Apa) z Indiany na Calvary Chapel College v Murrietě v Kalifornii. V noci po příjezdu jde na koncert kanadské křesťanské skupiny Kry a seznámí se se zpěvákem Jean-Lucem LaJoie (Nathan Parsons). Oba se rychle spřátelí. Po koncertě se Jeremy setkává s Melissou Henningovou (Britt Robertson), spolužačkou z jeho školy a přítelkyní Jean-Luca. Jeremy s Melissou si padnou do oka a svým citům nedokážou zabránit. To způsobí mezi mladými muži roztržku. Melissa ale nechce zklamat Jeana-Luca. Jeremy se vrací na vánoční prázdniny za rodinou do  Indiany. Několik dní po Vánocích mu zatelefonuje Jean-Luc, že Melissa je nemocná, a žádá Jeremyho, aby se vrátil do Kalifornie. Bude to pro všechny těžká zkouška… (JOJ Cinema)

silentname

Bojím sa, že v tomto komentári vyzniem ako absolútny cynik. Takže chcem vopred všetkých uistiť, že všetko čo teraz poviem sa absolútne nebude vzťahovať na skutočný vzťah Jeremyho a Melissy. Som človek, ktorý zažil stratu veľmi blízkeho človeka a bola to tiež veľmi nečakaná rana. Najmä ak mala vtedy 24 rokov. Myslím si, že je ale potrebné si v tomto urobiť jasno. Pretože tomuto filmu sa neospravedlňujem absolútne za nič. "I Still Belive" je podľa mňa jeden neskutočný gýčovitý hollywoodsky pátos, ktorý priam kričí na vás skrz všetky klišé a neustále opakovanie slova "Boh". A taká je pre mňa realita. Snažil som sa do toho všetkého vnútorne dostať, lenže film absolútne nechytil tento príbeh za správny koniec. V prvom rade vzťah Jeremyho a Melissy v tomto filme pôsobí ako scenár vystrihnutý z pera Nicholasa Sparksa, alebo podobných autorov. Láska na prvý pohľad, všetko je veľmi krásne, príde prvý konflikt a potom do toho vstúpi rakovina. Ale budeme veriť, že Boh všetko vylieči a budeme sa mať dobre. Tie dialógy tu často pília uši. Najhoršie je (a preto si myslím, že bolo potrebné na úvod napísať, že nie som žiadny cynik a je mi ľúto skutočného Jeremyho Campa), že mnohé scénky, ktoré majú byť dojímavé a priniesť mi slzy do očí ma v skutočnosti viac pobavili. Nie je nič horšie, ak sa na scénke, pri ktorej máte roniť slzy začnete rehotať. A za to všetko môžu tie nesktuočne tupé dialógy, ktoré sú proste typický klišé Hollywood. Je ťažké sa vôbec s našimi postavami nejako výraznejšie spojiť, lebo z tých scénok necítim reálne nič výrazne silné. Je to proste typický Hollywood a jeho romantika. Výsledkom je proste typická americká melodráma. Herci sú okey, no hrajú skutočných ľudí, ktorí by pokojne mohli byť vymyslení. Pretože v tomto prevedení ten príbeh veľmi skutočne nepôsobí. Je tu len niekoľko scénok, ktoré pôsobia úprimne emocionálne a nepridávajú do toho gýčovitého pátosu. V prvom rade scénka, kde sa Melissa snaží otvoriť uhorky a druhá, keď sa prvýkrát skutočne rozplače v kúpeľni z toho všetkého. Tie scénky pôsobia viac úprimne. Pretože sa netvárime neustále, že všetko je v poriadku, alebo bude v poriadku. Ale reálne aj vidíme, že dokážu na ňu tie udalosti vplývať ťažšie. Najlepším elementom celého filmu je podľa mňa ale Gary Sinise v role Jeremyho otca. Zo všetkých postáv pôsobí najúprimnejšie a najskutočnejšie. Rovnako skutočne pôsobí, keď na konci uvidíme skutočného Jeremyho s jeho novou rodinou. V ňom vidím človeka a rovnako aj v jeho slovách. Čo by si ale podľa mňa Melissa skutočne zaslúžila by bol film, s ktorého by sme necítil v prvom momente, že to bude melodramatický pátos. Ktorý nebude obsahovať scénky, ktoré budú podtrhovať skutočnosť, že témou je Boh, a že sa dočkáme niečoho vážneho. A možno by potom tie scénky dokázali fungovať lepšie. Potenciál na silný príbeh tu je. Ale myslím si, že scenáristi sa rozhodli ísť úplne nesprávnou cestou a emocionálne toto nezasiahlo do srdca. Ak máte radi typ filmov, kde láska bude skúšaná ťažkou chorobou a nevadí vám, že sa v každej tretej scénke bude spomínať Boh, tak si film užijete. Pre mňa je bohužiaľ tragédia ak je skutočný film napísaný ako céčková hollywoodska melodráma. Je mi ľúto. Hodnotenie: D- () (méně) (více)

KrestanFilms

K tomuto filmu se raději nebudu vyjadřovat, protože v tomto případě nedokážu komentář očistit od zcela subjektivních dojmů, které zde přidávat nechci. Můžu jen říct, že je to další z řady filmu o lásce a smrtelné nemoci, který na křesťanské filmy končí trochu netradičně. A hodnocení je o filmu, nikoli o skutečném Jeremym, kterého neznám. TIPseznam dalších křesťanských filmů. ()

Borrtex

Životopisná emoční houpačka z reálného světa, plná naprosto dechberoucích přirozeně ztvárněných hereckých výkonů v obou hlavních rolích. Žádná povrchní záležitost, velice ojedinělý filmový případ z oblasti víry, který se zaměřuje na hlubší myšlenky smyslu života. Fantastická hudba, zpracování a příběh, který vás svými momenty ze srdce rozesměje, dojme i povzbudí k zamyšlení. Fakt, že film vypráví skutečnou životní událost nahání husí kůži a spoustu otázek, které zůstanou už nejspíše navždy nezodpovězeny. ~ We paint with brushes... He paints with a billion stars and a trillion galaxies. ~ ()

slunicko2

Umolousaná milostná romance. 1)  Snímek nabízí nudnou již stokrát viděnou podívanou._____ 2)  Ale songy se mi líbily._____ 3)  Rovněž pěkní chlapci 23letý Novozélanďan (otec ze Samoy, matka z Nového Zélandu) K. J. Apa (Jeremy) a 32letý Australan Nathan Parsons (Jean-Luc) stojí za zmínku. ()

TomX2

Začalo sa to pekne, no netrvalo dlho a záujem ma nejako opustil. Nie že by boli herci nesympatickí a nebola medzi nimi cítiť chémia, ale priebeh ich vzťahu mi prišiel príliš uponáhľaný a nevzbudzoval vo mne žiadne pocity. Veľmi významný mi neprišiel ani samotný príbeh tých dvoch ľudí, rovnako ako ani jeho filmové spracovanie. Ku koncu mi začalo trošku prekážať zapojenie viery, nádeje a Boha do takmer každej scény a dialógu, pričom za celý čas vo filme nebol snáď ani jeden silný emocionálny moment. Nakoniec jediné čo môžem oceniť je hudba, ktorá hlavných hrdinov spojuje viac než samotná viera a taktiež sa príjemne počúva, aj napriek tej gýčovosti. Potenciál tu určite bol, no vo výsledku sa jedná len o jeden z ďalších obyčajných romantických-dramatických filmov z prostredia mladých ľudí, do ktorých životov zasiahne smrteľná choroba. ()