Reklama

Reklama

Robin Hood

(seriál)
Velká Británie, (1984–1986), 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Hudba:

Clannad

Hrají:

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Nebylo jich mnoho, ale strach dokázali nahnat dokonale. Vždy se z čista jasna objevili na tom nejnepravděpodobnějším místě a odvážně se stavěli na stranu chudých. Když bylo třeba, neváhali tasit meče a napnout tětivu. Málokdy minuli cíl. Jejich vůdcem byl sympatický Robin, kterého tajemná bytost rozkročená mezi dvěma světy, Herm, pověřila úkolem bránit zlu v jeho rejdech. V tehdejších dobách se o rytířství, gentlemanství a právu dalo mluvit jen stěží. Vždyť když i šlechta kradla a loupila kde jen mohla, jak to potom mělo vypadat mezi poddanými? Robin, jeho milá Marion, Will, Much , Malý John, tlouštík Tuck a saracenský bojovník Nasir se záhy proslavili a to se správci kraje kolem hvozdu Sherwood, siru Guyi z Gisburne, dvakrát nelíbilo. Proto se na Robina snaží všemi možnými prostředky nastražit léčku... (Siriuss)

(více)

Recenze (232)

Rattus Rattus 

všechny recenze uživatele

Vynikající seriál, kdo zatím neměl možnost shlédnout tento seriál, tak doporučuji srovnání např. se seriálem Robin Hood, který nedávno odvysílala televize. První dve sezóny jsou klasika, třetí sezóna už značne zaostává, navic Michaela Praeda nahradil bezkrevný výkon Jasona Conneryho. Výtečný scénář, dabing, exteriéry, casting a samozřejmě hudba skupiny Clannad. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Tento seriál je typický príklad toho, ako neobjektívne len zo spomienok po rokoch hodnotíme niečo, čo sme v detstve milovali. Keď to išlo začiatkom deväťdesiatych rokov v TV, stal sa z toho takmer kult. Podobne ako na Winnetoua, hrávali sme sa aj na Robina Hooda. Dokonca, keď som o niečo neskôr videl Costnerov film, ten ani zďaleka neohrozil pozíciu najlepšie sfilmovaných osudov sherwoodskeho zbojníka, ktorá patrila práve tomuto seriálu. Keď som si však tento seriál pozrel znovu po zhruba 15 rokoch, nemohol som prísť na to, ako sa mi to mohlo páčiť viac ako film, dokonca, čo sa mi vôbec na tom páčilo. Fajn, postavy Robinovej družiny sú sympatické, hudba je príjemná, ale to je asi tak všetko. Príbehy sú veľmi nudné, správanie niektorých postáv je detinské a keď náhodou dôjde k stretu zbojníkov a šerifových "vojakov", tak si pripadám, ako na školskom divadelnom predstavení. Náš filmový vkus sa časom mení a vyvíja a mám veľké obavy, ako by dopadli ďalšie klasiky môjho detstva, keď by som si ich dnes pozrel znovu. ()

Reklama

Zagros 

všechny recenze uživatele

V mládí jsem se na něj díval hodně rád a Robin Hood byl můj obdivovaný hrdina. Nutno říct, že spíše ten filmový, ale i seriálového jsem sledoval. Neměl moc dílů a tak jsem se u toho nestačil začít nudit a viděl jsem všechny. Pravda, Villém Tell byl pro mě zpočátku ještě poutavější a měl lepší znělku, ale zase více dílů a rychleji se ohleděl. Dnes bych se asi na seriálového Robina Hooda už nedíval, ale za příjemné vzpomínky z mládí, to tři hvězdy být můžou. ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

Nejvíc mě štvalo, když byly jednotlivé díly ve Veze rozdělené na půlky. Znovu shlédnuto podzim 2017: I s odstupem skoro 30 let od české premiéry (už jsem pamětník) je to pořád docela solidní divácký zážitek. Středověké prostředí je správně špinavé, herci a herečky jsou typově výborně obsazeni (Michela Praeda všechny spolužačky na ZŠ milovaly). Bez digitálních triků to působí až nezvykle přirozeně, ale často je vidět, že produkce byla spíše nízkonákladová. Jednotlivé epizody různě variují jak klasické legendy o Robinovi, tak různé postavy a události z britské historie a mytologie od krále Artuše po obskurního keltského boha Crom Cruacha (s hostujícím Richardem O'Brienem, kterého můžete znát jako Riff Raffa z Rocky Horror Picture Show). Škoda, že díly jsou dost nevyvážené. Některé působí skoro jako neškodný seriál pro děti, jiné jako brutální horor a zvláštním způsobem se proměňují i schopnosti jednotlivých postav. Pro moderního diváka je tempo vyprávění až extrémně pomalé. Překvapilo bezčasí, ve kterém se jednotlivé epizody odehrávají, je tam pořád slunce a jaro nebo léto, sníh či déšť jsem viděl jen výjimečně a působilo to dost nepatřičně. Ve třetí sérii (v ČSSR/ČSFR/ČR nešla) nahradil v hlavní roli Praeda Jason Connery jako nástupce zavražděného Robina z Loxley a byť se scénáristé snažili epizody trochu více mezi sebou provázat, moc se to nedařilo. Díky krachu produkční společnosti bohužel nevznikla čtvrtá série, které by některé dějové zvraty, nakousnuté ve třetím díle završila. Zajímavé je, že neexistuje "kanonické" pořadí, ve kterém by jednotlivé epizody měly být vysílány (i při britské premiéře byly díly přeházeny) a tak dochází při sledování k různým haluzím, že se objevují živé postavy zabité v předchozích dílech nebo se vzpomíná na události, které se ještě neodehrály a tak podobně. V Československu pak některé epizody prvních dvou sérii z cenzurních důvodů nebyly vysílány vůbec, což chaos ještě o něco zvýšilo. Hudbu dělala skupina Clannad, ze které vzešla Enya. Upřímně, dost mě štvala, protože pořád dokola hrají asi tři nebo čtyři motivy. Ale samostatně na soundtracku překvapivě tak repetitivní není. Asi doporučuji, ale spíše těm, co už to kdysi viděli. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Z mlhy vystupující sherwoodský "Cornuto" Herne, dvěma meči vybavený saracénský Walda Matuška Nasir a švarný Robin z Loxley, který se mě pokoušel v pubertě zviklat ke zřeknutí se heterosexuální orientace. Díky nádhernému theme song od Clannad "The Hooded Man", mystické atmosféře a nepopsatelné divácké přitažlivosti rozhodně nadprůměr mezi tvorbou o zbojnické legendě napínající tětivu a je škoda, že si na ni člověk může nostalgicky zavzpomínat už jen leda tak na Youtube (doporučuji The Swords of Wayland). ()

Galerie (28)

Zajímavosti (13)

  • Ray Winstone při koncipování své role Willa Scarletta vycházel z fotbalového chuligána. (Zdroj: Robin of Sherwood - Making of) (PhillM.)
  • V epizodě se mluví o sedmi mečích. Ve skutečnosti byly meče původně pouze čtyři. Byla to trojice mečů Almace, Curtana a Durandal z díla „Píseň o Rolandovi“ a také meč Mimung, meč Wudgy, údajného syna Waylendova. Další meč je zmíňen v islandském díle „Poetická Edda“, a to meč Gram. Waylendovi jsou připisovány i meče další, pocházející ze starofrancouzských hrdinských eposů, jsou to meče Adylok, Merveilleuse a další dva bezejmenné. V modernější literatuře poté přibyly meč Albion z příběhů o Robinu Hoodovi a jeden bezejmenný. Některá díla připisují Waylendovi i Excalibur, ale v tomto případě je to velmi kontroverzní, neboť Excalibur je původem z velšských bájí, nikoliv z germánských. (ajaxx)
  • V epizodě The Swords of Wayland se objevil v jedné z vedlejších rolí Nick Brimble. Ten samý herec si potom zahrál postavu Malého Johna ve filmu Robin Hood: Král zbojníků. (Gwilwen)

Reklama

Reklama