New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

mm13

Kopec nápadov, ale využitých na príliš malom priestore. Buch-buch a už sme vo finále, ktoré tiež mohlo byť nakomponované s o čosi väčším vkusom. Chutná oddychovka. [70%] ()

JASON_X

Bessonův režijní styl zrovna dvakrát nemusím, ale tenhle film mě hodně hodně baví. Vizuálně působivá a líbivá akční sci-fi se skvělou výpravou a trikovými efekty. No tedy vlastně líbivá, až na jedinou velkou (ale naprosto fatální) slabinu, kterou je transsexuál Miloš aka Mila Jovović v jedné z hlavních rolí. To, že tahle extrémně ošklivá chlapice udělala kariéru v modelingu i u filmu a je navíc velkou částí tupě stádní veřejnosti vnímána jako hezká, názorně dokazuje všeobecnou absenci estetického vkusu v naší současné zdegenerované společnosti. Pardon, musel jsem si ulevit, protože ta nestvůra mi úplně kazí sledování tohohle jinak skvělého filmu. Ale hodnocení kvůli ní snižovat nechci. Bruce Willis je standardně dobrý, ovšem naprosto vynikající výkon podává Chris Tucker. Moje oblíbená scéna je operní sekvence s Divou; je hudebně i vizuálně krásná a příjemně fantasmagorická. ()

kajda.l

The Fifth Element stojí na charismatu Willise a především zábavnosti hlavního záporáka v podání bezchybného Garyho Oldmana jehož minimalistické obličejové herectví, hláškování a pohybové dovednosti baví diváka a přitom nesklouzává do přehrávání. Hlasovým projevem okouzlí Milla Jovovich a i ostatní postavičky většinou baví, takže z herců mám jen výtku k postavě Chrise Tuckera jehož přiteplená afektovanost a hlasitost hlavně při jeho nástupu na scénu mě irituje. Ovšem tím moje výtky k tomuto futuristickému Bessonovu dílku končí. Atraktivní vizuál se spoustu nápaditě vybudovaných interiérů nedává divákovi prostor k nudě a sledovat různé nápadité vychytávky se vyplatí. A jednoduše načrtnutý scenář, který není a ani nechce být sofistikovaným sci-fi filmem, ale nenáročnou pohodovkou ve které si každý nekritický divák najde to své. A pověstnou třešničkou je scéna s třešní :) 75% ()

luka4615

Filmová legenda ve všech možných i nemožných směrech. Bruce Willis je bourák a Milla Jovovich zatraceně sexy! PS: Chris Tucker je tam vážně, ale vážně neskutečně otravný! „Leeloo Dallas mul-ti-pass.“ ()

veru_needy

Film, který srší vtipem a originalitou, je nádherně a do detailu propracovaný, oplývá vskutku nesourodou skupinou spíše dobrodruhů nežli hrdinů, která kupodivu dobře funguje; Bruce Willis v tradiční pozici hláškujícího střelce a 'multipass' Milla Jovovich, která zde podala jeden z nejlepších výkonů celé své herecké kariéry. Tento snímek rozhodně není něco, co si dokáže užít každý, ale originální rozhodně je. A že je to plytký příběh plný amerického klišé a prázdného patosu? Ale no tak, rozhodně to není tak zlé a z filmu je cítit, že to byl z velké části záměr pro umocnění komediální složky. Sečteno podtrženo, podařeně unikátní scifi, kde se potkává to lepší jak z evropské tak americké kinematografie a vznikla z toho tahle pecka nabitá skvělým humorem, nečekanými zvraty a nádhernou vizuální stránkou. "Leeloo Dallas multipass." ()

Mgb21

Spojení zajímavého příběhu, skvělých herců (z Gary Oldmana jde opět strach), přesného střihu, výborné hudby a bezmezné režisérovi fantazie dalo vzniknout nádhernéhu filmu. A když Milla prosí: "Please, help." tak bych pro ni udělal vše na světě :-))) ()

becki_tu

Bohužel nemohu sdílet nadšení většiny spoluhodnotitelů, pro mě je Pátý element jen mírně nadprůměrnou sci-fi s nádechem streštěné komedie, kde ale většina humorných scén a hlášek působí dost rozpačitě a leckdy z toho všeho vzniká nezábavná vícežánrová slátanina. Taky se nemůžu zbavit dojmu, že Milla Jovovich, které stále nějak nemůžu přijít na chuť, trochu přehrává a alespoň to zachraňuje tradičně skvělý Willis. I tolikrát zmiňovaná vizuální stránka věci ve mě nezanechala hlubší stopu a šílenost v podobě černošského šoumena Chrise Tuckera byl úlet největšího formátu a doteď nechápu, co tam dělal. Tohle podivné vícežánrové dílko šlo prostě mimo mě. ()

Lucasion

Sci-fi příběh, který začne ve starém Egyptě. Následně se zrodí zlo a Pátý Element se mu musí postavit. Hezká a křehká Milla Jovovich než ztratila kouzlo díky sérii RE. Nesmrtelný Bruce Willis, který si střihl jednu ze svých klasických rolí a oholený Oldman jako numero uno hláškující záporák. Pátý element zachycuje stejnou vizualizaci jako Total Recall. Ovšem na rozdíl od Recallu tady se o žádné nechutnosti nejedná. Je to čistě říznutá komedie/sci-fi. Svým netradičním způsobem docela totiž kraluje. Hlášky pak následně padají jak Jovovich do taxíku Willise. Za mě teda palec nahoru. Díky vizualizaci, akci i dobře nastavenému humoru. / Po druhém shlédnutí už naprosto rozumím kultovnímu statusu tohoto díla. (84 %) ()

Sawy

Pátý element je jeden z mých nejoblíbenějších filmů.Mix sci-fi,komedie,akce a romantiky funguje výborně a Bruce Willis zde našel asi svou nejlepší roli od Smrtonosné pasti.Gary Oldman je přímo lahůdkově odporný a Milla Jovovich je naprosto roztomilá.K tomu skvělé hlášky a výborná honička v taxíku a jeden z nejlepších sci-fi filmů je na světě.95 % ()

ancientone

Moebiusovský dizajn, Willis a Jovovich, skeče čo prepájajú každodenný život so vzdialenou budúcnosť a demaskujú jej... civilnosť. Všetko ostatné dobehlo pohlcujúce prepadlisko histórie. Pre mňa osobne fenomén toho druhu filmu, ktorý mi ako celok úplne nesadol, jednotlivé segmenty však milujem. A nedostanem ich ani z mysle, ani z pozadia smartphonovej obrazovky. ()

Gary

Co mě na filmu nejvíc udivilo, že je evropský. Je to vážně dost dobré na francouzský film. Ale když něco vezme do rukou Luc Besson, mělo by to stát za to. Obsazení sedí perfektně, ať už Bruce Willis se svým už klasickým výkonem, který se asi nikdy nijak moc nezmění, Milla Jovovich a Chris Tucker ač ne špatní, tak přece jen oba nominovaní na Zlatou malinu. A tak z toho nejlépe vycházejí Gary Oldman a Ian Holm, kteří jsou zábavní a herecky vévodí filmu. Ale všechny ty výkony pohlcuje jedna jediná věc. Efekty. Jedny z nejlepších efektů posledních let (Soudce Dredd by záviděl). ()

Shaqualyck

Pod taktovkou šíleného francouze Luca Bessona vzniklo v roce 1997 vizuálně úchvatné zpracování roztomile prostého příběhu, ve kterém nejde o nic menšího než o záchranu veškerého lidstva, vesmíru a vůbec... Hlavní roli si s hodně nedbalou elegancí sobě vlastní střihl Bruce Willis, který tentokrát nahodil blond přeliv a usedl za volant taxíku. Jinak ale dělá to co vždycky: kouří, hláškuje, zachraňuje a samozřejmě "kosí" jednoho zlosyna za druhým. A jde mu to na jedničku, jak jinak. V těchhle charakterech se Bruce evidentně cítí jako ryba ve vodě. A diváci ho takhle mají nejradši, to už víme dávno. Těžko mu proto vyčítat, že se v malých obměnách neustále vrací k téže postavě. Kromě hlavního hrdiny upoutají divákovu pozornost mj. senzačně šílené kostýmy, které spíchl slavný Jean-Paul Gaultier. Z futuristicky ulítlých hadříků doslova dýchá kreativita ruku v ruce s originalitou. PS Zaznamenali jste Maca McDonalda resp. kapitána Hollistera z lodi Červený Trpaslík, který se tu objevil v miniroličce dopravního policisty? ()

ScarPoul

5 element bol pre mňa s novou trilógiou Star Wars filmom môjho detstva. Odvtedy sa k nemu často vraciam. A stále v ňom nachádzam rovnaké potešenie. Stále pri ňom rozmýšľam, aké by to bolo, keby sa Besson do tohto sveta ešte vrátil. Posledný jeho film, ktorý sa dá nazvať potešujúcim, komplexným a nápaditým. Pri tomto a pri Magickej hlbočine mi príde vždy ľúto, že už takéto filmy od neho nedostávam. Pre mňa inak chuťovka s chrumkavou Millou. ()

Genero

Není to zase takový zázrak, jak se šíří světem a doneslo se i k mým uším... Ovšem protikuřácký automat na vaťany, co vlastní Bruce, chci mít doma na záchodě. Každé ráno by mi odepřel první zdravotní jako základ pro celodenní asfaltem vonící kuřácký smích a zkazil mi tak celý boží den. Dávám tomu spotřebiči tak dva dny než mu vyrvu čidla. ()

Lacike

Zvlastne sci-fi. Dnes som ho videl asi desiatykrat. Strasne by som mu chcel prist na chut, ale furt sa mi to nedari. Väcsina jeho aspektov je skvela. Originalna stylizacia, nadherna vizualna stranka, stale bezchybne triky, spickove herecke obsadenie, zaujimava zapletka s romantickym podtonom, kopa zabavnych infantilnych scen, uchvatny soundtrack atd, Ale vzdycky ma na tom filme stvalo nezazivne tempo. Zakazdym mam pocit, ze sa ten film tvari, ze sa uz kazdu chvilu konecne rozbehne ale do konca sa to nestane. Sem tam na par sekund film konecne zrychli, ale potom sa zase zadrhne. Je to take strasne divne. Takze po skonceni filmu som znova viacmenej znudeny a hovorim si, ze nabuduce uz tomu odolam a pustim si nieco lepsie. 5/10 ()

ALIENka_

Tak místo toho abych chodila na nový filmy do kina sjíždím starý klasiky a vůbec si nestěžuju. :) Ovšem udělala jsem na začátku menší chybu a to sice - nepodívala jsem se na Netflixu na žánr filmu a asi prvních 20 minut jsem film brala se vší vážností. No po těch 20 minutách mi tak nějak došlo, že tohle sci-fi thriller asi nebude.. :D Skvělá parodie na všechno možný, uvedu vám tady pár příkladů, abyste si udělali představu a doufám, že vás přesvědčím a mrknete na to, věřte mi, je to fakt prdel. Takže máme tady typickýho klišé záporáka, kterej se podle nejnovější módy oblíká do plastu a velmi stylovejch plášťů, samozřejmě má velmi drsný zbraně, a když není něco tak, jak má bejt, řádně se nasere a taky rozkazuje bandě trollů. Pak tu máme staršího taxikáře, co je bejvalej voják, doslova na všechno sere a následně najde novej smysl života v podobně Pátýho elementu, což je sexy mladej mimozemšťan. Zkrátka běžte se na to mrknout kurva, stojí to za to! Hodnocení: 8/10 ()

rawen

Je to k nevíře, ale Pátý Element jsem poprvé shlédnul až teď - 13 let po jeho vzniku, měl jsem k tomuto snímku určitou antipatii, podle ukázek mne tento ztřeštěný komiksový scifi mišmaš vůbec nelákal, o to větší je mé překvapení po dlouho odkládané konzumaci tohoto barvitého spektáklu. Dočkal jsem se sice trošku vykrádačky Stargate a Total Recall, ale bavil jsem se skvěle - a jak nemám rád akční scifi, tohle mě moc příjemně dostalo. Krásné role pro Millu Jovovich, Chrise Tuckera i Bruse Willise (pro toho jsou role poťouchlého drsňáka jako stvořené). Vše je prošpikováno skvělým vizuálním provedením a hlavně různými maličkými "jednohubkami", které diváka baví, poutají a nenechají vydechnout. Proto filmu odpouštím jeho občas až příliš nevázané ztřeštěné alotrie a spíše jednoduchý příběh. 8/10 PS: dýchá na mě z toho taky trošku Baz Luhrmann ()

PROROK14

Toto sci-fi mi ozaj nepadlo vhod. Škoda, lebo som sa celkom tešil. Táto klasika o záchrane sveta atd. ma veľmi nezobrala. 70% ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí