Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

sedm.1

Začátek z mrazivých hor mě doslova nadchnul a říkal jsem si, že tohle by mohla být docela jiná podívaná, než mnou očekávaný teenagerský horor, nicméně po přesunu do USA mé nadšení rychle opadlo, jelikož právě vše směřovalo do výše zmiňované, miliónkrát omleté kategorie, jenže to ještě zase nebyla cílová verze, protože zhruba po nějakých dalších těch pětačtyřiceti minutách to opět nabralo úplně jiný směr, ovšem i tentokrát mé natěšení bylo poměrně záhy schlazeno, neboť onen směr nelze označit jinak, než jako pokus o filozofický horor, neskrytě chtíc navázat především na filmy Ariho Astera, ke kterým se to ale v žádném z ohledů ani nepřiblížilo. Popravdě řečeno, já z toho finálního směřování byl dokonce tak rozladěn, že jsem si nakonec říkal, jestli by to jako ta omílaná teen vyvražďovačka nebylo i lepší, jelikož za mě se ten finální produkt tak trochu víc nějak utopil sám ve svých ultra sofistikovaných myšlenkách, což dokazuje hlavně závěrečná pointa, ze které jsem upřímně nebyl ani trochu moudrý, takže prostě celá ta druhá polovina filmu byl jeden velký, podivný omyl, který naprosto odbočil od původní myšlenky a jehož výsledkem byla už jen neefektivní a zmatená nuda. Co každopádně tomuto snímku ovšem nelze upřít, je zatraceně povedená atmosféra, která byla chvílemi vážně až dech beroucí, a pak i poměrně výrazný casting neokoukaných a zajímavých tváří. Ve výsledku mě to celé ale zkrátka vůbec nebavilo, a to i když to bylo sice opravdu úplně jiné, neobvyklé a hlavně fakt zvláštní, nicméně pro mě zvláštní způsobem, který mě prostě ani trochu neoslovil. Jinými slovy, horory pro intelektuály vážně nemusím :-). ()

PROCESOR

Mám rád mýtické věci, tajemno a nějaké ty záhady. Tady po úvodu v Himalájích to mělo našlápnuto neskutečně. S přibývajícími minuty jsem byl nadšený stále víc. Tajemný okultistický řád, a to jsem si začal chrochtat „chro, chro“, to bude pecka. Také několik opravdu výborných lekaček, mě utvrdilo, že sleduji veledílo, jenomže potom ouha, jako by došel benzín, s každou další minutou se propadáte do stále většího zoufalství a ano začíná Vás z toho svědit mozek. Kdyby to netrvalo třeba tři hodiny a nebyly tam zbytečný scény, které nic nikam neposouvají, tak prosím, ale takhle musím jít s hodnocením hodně dolů. ()

BoPo

Snežný začiatok pôsobil nádejne. Následne sa prehupnete do klasickej duchárskej vyvražďovačky mladých, okolo ktorých pobehuje 40 ročný týpek. Potom sa príbeh pokúša o akýsi Kruh rozmer. Dlhé jak sviňa, neustále striedanie zaujímavých a nezaujímavých momentov, a predovšetkým s pointou, ktorá túto nevyváženú cestu vôbec nikam nepovýšila, skôr bola vyšepkaná do stratena. ()

noriaki

Mysteriózní linie mě zaujala zdaleka nejméně, což je pravda u mysteriózního filmu dost problém. I to se ovšem dá přežít, protože všechno ostatní je skvělé. David Prior si napsal a zrežíroval ambiciózní horor. Trailery slibovaly tuctový slasher plný nesympatických puberťáků. V ději se opravdu objevili, ale moc se v něm neohřáli. Scénář se s nimi vypořádal překvapivě rychle a poté svou pozornost zaměřil jiným směrem. Násilí je ve filmu spíše tušené, než neustále přítomné. Film si vystačí s náznaky, skvělým zvukem a působivou kamerou. Atmosféře to stačilo a mně také. Pevně doufám, že David Prior točit nepřestane. Taktéž doufám, že si příště sežene nějakého schopného scenáristu. ()

dubinak

Nejvíc mě děsila ta stopáž a ve finále mi to uteklo jako voda. Důvod bude ten, že The Empty Man je něco naprosto neviděného v hororovém žánru a těžko se mi tu k němu bude vyjadřovat, protože na to, abych to lépe interpretovala, by byla potřeba ještě jedna projekce. Za žádnou cenu od toho tedy nečekejte nějaký duchařský slasher, jež se prezentuje v traileru a nechte svou mysl zeširoka otevřenou. Řemeslně je tento horor na špici, už jen ten prolog připravoval na fakt masakroidní příběh, ovšem já si netroufám spekulovat o veškerých motivech co se tu objevily, protože tu nechci tvrdit něco, co tvůrci třeba vůbec nezamýšleli a spíš jsem si v tom našla svoje teorie. Pro oddané filozofy každopádně zajímavý materiál k uchopení a opět, jako u  nového Candymana, oceňuji využití hororové stránky jako znázornění hlubšího konceptu. Někdy bych se k tomuhle ráda vrátila. ()

• James Lasombra (James Badge Dale) ve filmu užívá prášky Doxepin. Doxepin je lék, používaný k léčbě závažné depresivní poruchy, úzkostných poruch a problémů se spánkem. (pornogrind)
  • Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)