Reklama

Reklama

Spiknutí proti Americe

(seriál)
  • USA The Plot Against America
Trailer
USA, 2020, 5 h 57 min (Minutáž: 57–70 min)

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílná minisérie Spiknutí proti Americe, natočená na motivy uznávaného stejnojmenného románu spisovatele Philipa Rotha, nabízí alternativní verzi k samotným dějinám Spojených států, a to za druhé světové války. Líčí vývoj událostí z pohledu chudé židovské rodiny z New Jersey, jejíž členové sledují politický vzestup Charlese Lindbergha, slavného letce a populistického rasisty, který se chopí prezidentského úřadu a nasměruje Ameriku k fašismu. Příběh začíná roku 1940, kdy Amerika stojí před prezidentskými volbami. Už po dvě volební období úspěšný demokrat a profesionální politik Franklin Roosevelt je náhle ohrožen politickým outsiderem. Lindbergh se před třinácti lety proslavil svým legendárním přeletem přes Atlantik a mnoho Američanů jej proto považuje za jednoho z největších národních hrdinů. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

TomStrom 

všechny recenze uživatele

Nemá to bohužel moc šťávu, navíc si převážnou část problémů někteří hlavní hrdinové pravidelně způsobují sami. Mrazivé momenty to nějaké má, ale je jich poskrovnu a režim tady prezentovaný má k fašismu daleko, spíš je to takovej izolacionismus se zmatenými momenty, především v poslední epizodě. Zas ale kvituju, že to není nějaký prvovplánový agitační blouznění s černobílýma postavama, jak by se mohlo u takovéhoto námětu nabízet. HBO si u mě nakonec přece jen lehce šplhlo. ()

kamigava13 

všechny recenze uživatele

Kouknul jsem na to opět jen díky mé milované Winoně. Postupně se to blížilo ke 4 hvězdám, ale poslední epizoda ten dojem trochu pokazila. Na 3/5 si to ale mou pozornost určitě získalo. Je v tom hodně politiky, kterou zrovna nemusím, ale z pohledu jedné obyčejné židovské rodiny se to dá pozorovat s rostoucím napětím. Musím pochválit hlavně herecké výkony Johna Turturroa a jeho zapáleného rabína, který ale uměl řečnit na úrovni. Ten jeho přízvuk je takovej trochu děsivej a záhadnej, ale to se mi na něm líbí. Winonka mu zase hezky sekundovala jako podporující manželka. Celkem jim to spolu slušelo, až jsem na rabína žárlil. Turturro je o 14 let starší než Winona a naposledy si spolu zahráli v komedii Mr. Deeds z roku 2002. Od té doby oba trochu zestárli, pár vrásků přibylo, však je to 18 let. Ale zrajou jak víno. Ostatní herci byli pro mě neznámí, ale i tak mě zaujali, třeba postavy jako neústupný Herman či jeho vznětlivý synovec Levin. Konec mi přišel nedotáhnutý bohužel. Škoda že nevznikne druhá série, které by vše pořádně vysvětlila. A ze záčku jsem si myslel, že seriál je inspirován skutečnými událostmi, ale když jsem si vyhledal jistá fakta, která neseděla, třeba že Lindbergh nebyl nikdy prezidentem, došlo mi, že si musím přečíst popis o čem to vlastně je a nápad s alternativní historií se mi líbil. Nechtěl bych být žádnou menšinou v této nejisté a napjaté realitě. Málem jsem čekal, že dojde na nějakou bitku s KKK, že Herman zasáhne proti tomu šmejdovi v bílém hábitu, ze kterého jde celkem děs jako z Michaela Myerse. Snad mu jeho žena doma zapomene do té masky vystřihnout díry pro oči, aby se pak sám omylem zapálil tou jeho pochodní. ()

Reklama

krauset 

všechny recenze uživatele

Čeho se nejmocnější země světa vždycky bála? Ne útoku rovnocenné síly, ale útoku na svůj způsob života, na svou americkost, na své hodnoty. A tento útok nemusí přijít zvenku. Konečně nejničivější americkou válkou je v očích Američanů válka občanská. A následkem toho trpí stihomamem, že pohroma přijde zevnitř. Spiknutí v názvu seriálu je naplněním přesně těchto obav...  Státní večeře pro Ribbentropa, návštěva Washingtnu, D.C. nebo průjezd americkým Jihem vynikají jako nezapomenutelné sekvence v jinak velice střídmém Spiknutí proti Americe, které není lacinou alegorií nynější Ameriky. Nicméně závěr, který se v něčem brilantně liší od závěru románu, velmi současně problematizuje blížící se prezidentské volby i provokace při pokojných demonstracích. Sloganem tohoto seriálu je věta, kterou jako malý slýchal sám David Simon: „Svoboda nemůže být nikdy úplně vyhrána, ale může být prohrána.“ Svoboda totiž mizí postupně, jako když je na židovském svícnu sfoukávána jedna svíce po druhé. A Spiknutí proti Americe ukazuje, že mezi poslední svící a tmou je fatální, existenční rozdíl.  Recenze na TVZone. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Skvělá věc, která mě hodně nadchla - a to třeba fantastickým obsazením (Winona Ryder je absolutní herecká bohyně a její herecký výkon mě zde naprosto zbavil slov; ale i ostatní herci jsou skvělí, včetně představitelů dětských rolí), věrností předloze nebo tím, že to má jenom 6 cca. hodinových částí, takže to ve výsledku nesežere zase tolik času. Nejlepší mi přišla asi 4. epizoda, která je krásně dramaticky vyhrocená a ani jsem u ní nedutal, ale hodně mě bavily i ostatní epizody a téměř nikdy jsem se u toho nenudil. Jako celek to sice dokonalé není a pár věcí by tomu asi šlo vytknout, ale velkoryse nad tím mávnu rukou, protože když už mě jednou za sto let něco přiměje sledovat nějaký seriál, tak to už je co říct - a zrovna v případě adaptace ČEHOKOLI od Philipha Rotha, mého pravděpodobně nejmilejšího literáta, jsem v podstatě už předem věděl, že se mi to bude líbit, což se také potvrdilo. Jsem opravdu vděčný, že HBO něco takového zafinancovalo, protože tohle je podle mě série pro dost úzkou skupinu lidí, kteří vědí, co od toho mají čekat, a většinového diváka to podle mě nemá moc šanci oslovit, což jsem si i potvrdil čtením některých zdejších komentářů (podobně jako Rothovy knihy podle mě už dneska taky skoro nikdo nečte, což je zrovna v případě Spiknutí proti Americe dost škoda, protože to je skutečně velkolepá literární fikce od velkého spisovatele, který se její seriálové adaptace už bohužel nedožil). ()

TheRay97 

všechny recenze uživatele

Podává vynikající obrázek o tom, co se v dějepisu neučí. Nejen, že neřešitelná problematika ohledně Židů a černochů vyvrcholí sektou s názvem Ku Klux Klan, oni se dokonce ještě musí ztrapnit. Ale to je samozřejmě Amerika, tam se dějí šílenosti na denním pořádku. Nicméně, seriál jako takový je dobrým příkladem, že na popularitě nezáleží a že každý snímek či série může nést své vlastní kouzlo. ()

Galerie (95)

Související novinky

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama