Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (138)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Mohl to být velmi kvalitní duo filmů. Nechybělo vlastně ani tolik. Emanuel Moravec měl bezpochyby bohatý život na události. Tvůrci si ale vybrali dvě. Nejprve tu, kdy z něj udělali trapnou postavičku v demokracii. Pak tu, kdy trapnou postavičku ze sebe udělal sám. A mezitím? Tuny omáčky. Místy husté, místy méně, ale špatně stravitelné. O co podobnější Marián Labuda ml. své postavě je, o to horší je bohužel herec. A ostatní mu nepomohou. Jak by mohli, když se vše odehrává v kancelářích? Pokud jde o dramatické události, tak ty jsou pouze zmíněny. Největší "oběť" od filmařů je ta, když nastíní odvoz Moravce v náklaďáku, jedou kolem barikád a střílí se po nich. Tvůrci dělají historický dvojdílný film a výprava je doslova směšná. Proč k dispozici není silnější orchestrální hudba? Proč si nedali záležet na silnějším zobrazení hlavních událostí okupace? Druhý díl je ještě slabší. Vidíme nacisty v úřadu pálit dokumenty a Moravce, který se hádá s manželkou. Paty z kanceláře opět nevystrčí. Už jsem to psal mnohokrát, máme strašně bohaté dějiny a je dobře, že se tvůrci konečně pouští do jejich zobrazení. Já osobně bych rád viděl i starší události než stále ty stejné - nacismus a komunismus. Bohužel to na mě působí tak, že si tvůrci ukousli až moc velký krajíc a uvízl jim v krku. Aneb když chcete točit velkofilm, ale zároveň na něm chcete co nejvíc ušetřit. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Promarněná příležitost aneb Moravcův přerod mě nepřesvědčil. 1) Neobyčejně zajímavé téma uchopili scénáristé i režisér zcela nevýrazně. 46letý Marián Labuda ml. (Moravec) nepůsobil přesvědčivě ani jako benešovec a ještě méně jako kolaborant. Další herci se snažili, zejména Ondřej Vetchý (odbojář plk. Hrbek) nebo Jiří Vyorálek (předseda Vlajky Jan Rys-Rozsévač), ale rovněž jim nebylo moc dopřáno si s rolemi více pohrát._____ 2) A tak mi v mysli utkvěl snad jen 31letý Vladimír Polívka (uhlazený nacista Gretzki) a pěkní, i když herecky zde nijací Moravcovi synové 22letý Oskar Hes (Jurij) a 25letý Filip Březina (Igor). ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Tenhle projekt původně začínal jako dokumentární freska, respektive, její hrané pasáže, což je na scénáři bohužel znát i ve výsledném filmu. Jednotlivé, orámované scény vlastně nejsou vůbec špatné, mnohé z nich dobře ilustrují atmosféru a Moravec sám působí, v rámci možností, jako životná postava, byť předabování trochu trhá za uši (není to tím, že by bylo přemluvení nekvalitně provedeno, jen je to značně patrné a působí to zvláštně). Hlavní problém je s tím, že celkové rámcování není dostatečně silné a na několika místech se skáče dost chaoticky, některé zásadní události jsou vyřešené doslova za dvě věty Llidice) a přestože je jasné, že nemohli být z rozpočtových důvodů natočeny, rozhodně jim mělo být věnováno víc prostoru v dialozích. První díl je rozhodně lepší, ten by sám stál za hvězdičky čtyři, díl druhý, již plně protektorátní, je bohužel o řád horší. Film průměrný, ilustrace do dějepisu dobrá. ()

Nach 

všechny recenze uživatele

Zjednodušený náhled na osobnost zrádce národa Československého. Nepříliš historicky věrný, když se tím začnete do hloubky zaobírat, navenek ale minimálně dostatečně ano (pro neznalce historie). Marián Labuda ml. navíc exceluje jak fyzicky, tak psychologicky. Trochu rušivý je dabing, ovšem za největší problém považuji přílišnou rozvláčnost a vykreslení Vlajky skoro jako obránců Českého národa. Byť šlo o nejhorší možnou stoku v naší společnosti s vlastní sítí špiclů a informátorů. Za to prostě musím strhnout jednu hvězdu. 65% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No tak jsem nakonec zklamenej a docela hodně, naprosto příšerná technická stránka filmu, jak muže být dokumentářní záběr jako součást reálnýho příběhu z pohledu filmové postavy ? Dále si asi někdo nevěřil na dialogy - oprávněně a tak je přehlušil hudbou, ale sere mě, že i tak silný příběh kolem E.Moravce působil až moc bezemotivně, dialogově velmi povrchně a pokud jde o herce tak se mě asi nejvíc líbil Jirka Vorálek což byla hodně vedlejší role, ale když byl na skle, bylo cítit, že ví jak svou postavu dát. Chce to udělat znovu, jinak a fakt si dát péči s dialogy a hlavní postavou. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Pro zahraniční trhy dostal projekt název Betrayer, tedy Zrádce. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Automobil Tatra T87, kterým jezdí Emanuel Moravec (Marián Labuda), má poznávací značku PD-12441. Číselný interval PD-12000 až PD-12999 byl ale vyhrazený pro Elektrické podniky. (Martin_L)
  • Herecké obsazení pro role K. H. Franka a R. Heydricha bylo jasno ještě před psaním scénáře, to samé o postavě Waltera Gretzkiho, kterého ztvárnil Vladimír Polívka. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)

Reklama

Reklama