Rod Draka - Série 1

(série)
USA, 2022, 10 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Necrotongue

Mohl bych napsat, že se cítím být po první sezóně zklamaný, ale nebyla by to pravda, protože jsem po GoT nic velkého neočekával. Hra o trůny pro mě totiž začala od páté série výrazně ztrácet dech, a protože jsem realista, příliš jsem si to nemaloval. A tvůrci mě nepřekvapili. Děj se odehrával převážně v kulisách, postav bylo sice dostatek, jenže byly z naprosté většiny nevýrazné, jejich představitelé a představitelky nebyli mnohdy potěchou pro oko po stránce vzhledové ani herecké (čest výjimkám), scénář byl často až nudný, a i když vím, že to tak není, nemůžu se zbavit pocitu, že se tu umíralo spíše u porodů než po úderu ostrým nebo tupým předmětem. Po první řadě tu prostě zůstala (u mě) taková nepříjemná pachuť. / Poučení: Nástupnictví je záležitostí ošemetnou; jednoho třeba pro dýku přestane poslouchat ledvina. ()

Spiker01

Byl jsem rád, že se nám toto univerzum po letech zase vrací, nicméně to, co přišlo, mě totálně odrovnalo a neskutečně jsem si užíval každý díl, ať už byl slowburnový nebo bitevní. Tvůrce seriálu Miguel Sapochnik (a samozřejmě není v týmu sám) je bůh a malinko mě zneklidňuje, že z druhé sezóny odstoupil jako showrunner, ale snad to bude zase tak super. Největší a vlastně jediný neduh tohodle seriálu pro mě tví ve velkých ale hlavně častých časových skocích, přičemž jsem se jednu dobu v postavách (hlavně dříve dětských) hodně ztrácel a taky fakt, že jsme měli v půlce řady přijít o herečku Milly Alcock, kterou jsem si během pár dílů strašně oblíbil, mě hrozně štval. Nicméně ji nahradila snad lepší Emma D'Arcy a v dalších řadách máme prý přislíbeny flashbacky a naopak absenci flashforwardů, leč bohužel až 2024. A já doufám v méně porodů. Už aby to bylo. ()

DragonnCZ

Moje pohledy na první sérii se mohou zdát rozporuplné, ale jde o to, že mám raději druhou polovinu série, která je dle mého více dramatičtější, zábavnější a také zajímavější! Přestože mi vadilo na seriálu, utahanější tempo, kterému ale dopomohl pestrý výběr skvělých herců, kteří to dotáhli společně i se scénářem na jiný level. Rozhodně příběh je jeden ze skvělých a originálních aspektů tohoto seriálu a také i mezi fantasy děly, které se mi tuze líbí a G.R.R Martin je v tomhle ohledu naprostý král. Miluju jeho směřování tohoto krutého světa, práce s postavami a prostředím. Obecně sérii ohodnotím velice kladně a to příjemnými 8/10! Jelikož jsem knižní předlohu nečetl, nemám jak porovnávat, ale v plánu knihy Písně ledu a ohně číst mám. Také se velice těším na druhou sérii po tom velice otevřeným konci, které nám dalo mnoho otázek a nenávisti vůči straně zeleným. Spor mezi těmito stranami naprosto miluju a opravdu se těším jak bude eskalovat v druhé sérii. Rod Targaryenů naprosto zbožňuji a z toho audiovizuálu mám husí kůži ještě teď. ()

Ahsoka

Vizuálne a hudobne je to prvotriedny zazitok. Prostredím, atmosférou aj obsahom by som to popísala ako typickú priam shakespearovskú intrigárňu. Až na tie draky. Celý fantasy svet je v tomto prípade iba křoví. Stále čakám, kedy s tou síce dobre vymyslenou, ale typicky poriadne natiahnutou telenovelou skončíme a prenesieme sa viacej do tej akčnej dobrodružnej fantasy drámy, na ktorú ma nalákal písaný žáner. Postupom seriálu som viac a viac zneistela nad zmyslom celého predchádzajúceho deja, ktorý by v prvom rade vedel byť aj kratší s dosiahnutím rovnakého výsledku. Žáner sa teda zatiaľ topí v mori intríg. Podobne ako aj zaujímavé charaktery postáv, namiesto ktorých naopak vyplávali tie úchylnejšie. Uvidíme, čo s tým urobí druhá séria. Momentálne sa mi tá štvrtá hviezda trasie. ()

jedna_vrana

Už dlho ma nesklamalo filmové dielo tak, ako Rod draka. Divák ho musí porovnávať s Hrou o tróny, ktorej som po tomto seriáli musela zdvihnúť pôvodné hodnotenie zo štyroch na päť bodov. Prečo to sklamanie? Seriál ťaží práve z úspechu megaseriálu, ale nedokáže sa mu ani zďaleka priblížiť - od slabého hereckého obsadenia, v polovice série nezmyselne zmeneného za "staršie" verzie hrdinov. Vo všeobecnosti tu chýba výrazná (výrazné) herecké postavy, ktoré by dej ťahali dopredu. Dialógy sú rozťahané a musíme si zvyknúť, že cieľom je vydať princeznú. Donekonečna. Draci odviedli svoju prácu dobre, ale aj tak nedokázali vyplniť deravý scenár založený na intrigách, ktoré nudia. ()

• Přehlídka nápadníků pro princeznu Rhaenyru  (Milly Alcock) se koná v Bouřlivém konci, sídle rodu Baratheonů. Je to poprvé, co lze vidět sídlo Baratheonů – to se neobjevilo ani ve Hře o trůny (od r. 2011). (mikki089)
  • Milly Alcock (Rhaenyra Targaryen) řekla New York Post, že při natáčení scén v nevěstinci se režisérka Clare Kilner ujistila, že Milly a Matt Smith (Daemon Targaryen) neviděli žádné komparzisty, dokud nenatáčeli. Řekla, že to bylo šokující a „divné a hloupé“, když se prodírali nahými těly. (mikki089)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD