Temný dům

• USA The Night House (více)

Beth (Rebecca Hall), která se vzpamatovává z nečekané smrti svého manžela, zůstává sama v domě u jezera, který pro ni postavil. Začíná však odhalovat jeho znepokojující tajemství a je odhodlaná je rozluštit. (Falcon)

silentname

Nakoniec dám hodnotenie, aké som cítil pôvodne. Myslím si, že film si to zaslúži. Už len preto, že sme sa skutočne dočkali skvelého psychologického thrilleru s dobrými hororovými prvkami. "The Night House" totiž nie je hororom, kde máme čakať, že na nás niečo vyskočí, nemá v sebe žiadne gore momenty (hoci pri konci som si hovoril, že pokojne tam mohli niečo priniesť), no v realite ponúka skvelú temnú drámu, ktorú rozplietať bola lahôdka. Pochopím všetkých, ktorí sa pri tom nudili, no ja to za seba povedať nemôžem. Plus je super, keď som na konci filmu mal pocit, že všetko do seba excelentne zapadlo a pochopil som asi úplne všetko. Plus ten záver, kde ostáva otázka, či je vlastne celé toto nebezpečenstvo zažehnané alebo nie. Lebo to je pre mňa to najlepšie. Povedané slovami našich postáv: "There is nothing there." "I know." Takto by sa horory podľa mňa správať mali. Nemali by nás okamžite desiť. Nemali by sa snažiť ísť cestou, že všetko musí byť strašidelné. Strach sa musí vybudovať. A pokiaľ zaútočí film príliš skoro, náš záujem rýchlo opadne. Tu sa to nestalo. A fakt ma miestami film prekvapil. Neviem komu to reálne odporúčať, no za seba hovorím, že jeden z tohtoročných hororových highlightov. A Rebecca Hall to zahrala absolútne excelentne. Jej výkon veľmi umocňuje všetko čo sa okolo deje. Skvelá práca. Hodnotenie: A- ()

borec999

"Mala si pravdu, nič tam nie je. Už si v bezpečí. Nič po tebe nejde" Režisér David Bruckner si pripisuje ďalší vydarený kúsok a z môjho subjektívneho pohľadu dokonca ešte lepší ako jeho predošlý, všeobecne chválený The Ritual. Temný dom je nemainstreamový, psychologický (pri sledovaní je nutné aj trochu rozmýšľať a nielen pasívne sledovať),jemne artový horor s výbornou Rebeccou Hall v hlavnej úlohe. Z hororového hľadiska Bruckner vsadil najmä na atmosféru a napätie, ktoré sa mu aj darilo budovať a film bol dostatočne napínavý a miestami aj nepríjemný- v tomto ohľade osobitne chválim scénu zaspávania Rebeccy Hall na kolenách priateľky a jej následné prebudenie, ktorá ma vďaka šikovnému strihu,hudbe a kamere zachytila naozaj nepripraveného, pekne mi na pár minút zvýšila tep a celkovo šlo o jeden z najlepších hororových momentov, aké som videl za posledné obdobie. Samostatnou kapitolou v podobných artových filmoch býva príbeh, v ktorom sa bežne dejú bizarné veci, ktoré spravidla nemajú racionálne vysvetlenie. Tento aspekt v Temnom dome našťastie nie je prítomný (resp. je v menšej miere) a celkovo po dopozeraní si myslím že cca viem kto,čo,ako a prečo. A čo je pri deji najpríjemnejšie, že až do záverečných minút sa s nami scenáristi a režisér hrajú a neviete, či sa všetko odohráva len v mysli hlavnej hrdinky, či za to môžu duchovia alebo nebodaj je manžel živý... Vo výsledku som spokojný a aj keď som od filmu vopred NIČ nečakal, tak ma to NIČ v kine príjemne prekvapilo. 75% ()

*CARNIFEX*

Tak si to zrekapitulujme. Hodinu 20 sa čaká na 12 minútovú scénu, ktorá nič z hororového hľadiska neprinesie, pričom za zmienku stojí akurát “ako-tak” zaujímavý námet, ktorý tu už tak či onak bol, akurát ho niekto iný podal iným spôsobom. Pokiaľ niekto dúfa v ducharinu, ktorá ho vystraší, bude extrémne sklamaný, a tak sa teraz dostanem k pointe tohto milého komentára, ktorý slepým trošku oči pootvára. Táto nudná kokotina bude mať teraz nevedno prečo 70%, pričom extrémne podhodnotený “No One Gets Out There” sa ledva udrží na päťdesiatke. Ostuda, tieto komerčné pičoviny s reklamou všade naokolo. Rozmýšľal som, že dám dve hviezdy, ale keď niekto bez milosti zjebe horor, ktorý má aspoň snahu hororovo potešiť, tak ja môžem tiež zarezať túto pojebanú romancu bez zápalu, ktorá je asi tak hororom, ako ja poslom očkovania. ()

verbal

Je rozhodně nepříjemné zase vidět film, který si ve své odborné filmově teoretické determinaci právem zaslouží veškerá možná hororová adverbia. Takže, tohle byla příšerně vleklá, strašlivě nudná, děsně otravná, hrozně nestrašidelná a makabrózně unylá homopičovina s monstrózně odpornou a pekelně přehrávající Rebekou Síňovou. Ale proti gustu … Pokud xmrti rádi zaníceně pozorujete na zdi, jak vám bleskově zraje omítka, a vždy se okamžitě poserete strachy z ťápot na verandě, náhle puštěného rádia či z nečekaně příchozí esemesky, jděte do toho naprudko, ovšem raději s přivřenýma očima, ať vás kvůli tomu intenzivnímu přívalu adrenalinu z dramaturgické i scénáristické impotence náhodou nejebne. ()

Anderton

Horor ako napísaný na telo Rebecce Hall. Scenár nám postupne rozhadzuje po dlážke rôzne črepiny, ktoré sa na konci príbehu postupne zložia v desivý celok a je rozhodne fajn, že až do samotného finále nedokážete predpovedať, ako to celé do seba zapadne. Horšie je to už s logikou, ktorú asi riešiť netreba, ale predsa len... žena je krátko po manželovej smrti o niečo viac pri zmysloch než by sa dialo v realite, viď návšteva krčmy s kamarátmi, ono ostať v dome, kde očividne nie je niečo s kostolným poriadkom, to chce pevné nervy, pričom Hallina postava ako vyrovnaná osobnosť už od začiatku nepôsobí. No a po tom, čo všetko do seba zaklapne, tak vlastne neviete, čo si o manželíkovi myslieť, na jednu stranu... a zase na tú druhú... no to si musí každý prebrať sám. 70% ()