Oscar 2020

(pořad)
  • USA The 92nd Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2020, 230 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Glenn Weiss

Účinkují:

Steve Martin, Chris Rock, Regina King, Tom Hanks, Al Pacino, Brad Pitt, Beanie Feldstein, Mindy Kaling, Josh Gad, Idina Menzel, Kelly Marie Tran (více)

Slavnostní vyhlášení 92. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Komentují P. Sladký a Š. Gmiterková. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 92. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako The Irishman režiséra Martina Scorseseho, Jojo Rabbit režiséra Taika Waititiho, za který získala nominaci v kategorii výprava také česká tvůrkyně Nora Sopková, nebo Little Women režisérky Grety Gerwig. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Antonio Banderas za roli ve filmu Pain and Glory, Leonardo DiCaprio za roli ve snímku Once Upon a Time in Hollywood, či Adam Driver za roli ve filmu Marriage Story. Ve stejném snímku excelovala také Scarlett Johansson nominovaná za ženský herecký výkon, další nominace pak získaly například Charlize Theron za roli ve snímku Bombshell nebo Renée Zellweger za titulní roli ve filmu Judy. Příjemným překvapením pro české fanoušky je také nominace českého krátkého animovaného snímku Dcera režisérky Darji Kaščejevové. Slavnostním ceremoniálem nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

gogo76

Ďakujem českej televízii, že doprialy aj nám Slovákom sledovať to, na čo sa naša slovenská tv vykašľala. Netuším z akých dôvodov. Scorsese vyšiel naprázdno. Tak kvalitný režisér sa musí prizerať ako rok čo rok vyhrávajú filmy, ktoré ,za moc nestoja. Dráme 1917 som fandil, no nakoniec všetko dôležité zhrabol Parazit. Pre mňa osobne to bol malý šok a nechápavo som krútil hlavou, pretože som si doteraz myslel, že Oscara môžu získať iba filmy made in usa a ostatné môžu zabodovať iba v kategórii naj zahraničný film. Parazit má rozhodne svoje kvality, ale videl som aj lepšie filmy z J. Kórei, my fandovia z csfd to vieme a beriem to tak ako to napísal malarkey, že to bola cena tak trochu za celkovú kvalitu, ktorú si nemohli v holywoode nevšimnúť. B. Pitt? kto by mu to neprial ale nepochyboval som o tom , že to naj zoberie J. Phoenix. Jeho reč bola to najlepšie z tohoročných oscarov. Bez moderátora to pre mňa akosi nemalo šťavu, chcelo by to viac humoru a menej reklám, ale to som asi veľmi naivný...60%. ()

Lacike

Hodnotím show a tá bola len o trochu menej nudná ako minulý rok. Strašne tomu chýba nejaký moderátor, ktorý každému ročníku dodal osobitný štýl. Teraz je to na jedno kopyto nudné a nezáživné. Hlavné motto všetkých je nikoho neuraziť. Proste totálna sterilita. A samotné výsledky tiež v žiadnej kategórii neprekvapili. 3/10. ()

castor

Poslední tři roky byly v případně kategorie Nejlepší film obřím zklamáním: čas ukáže, že tituly Moonlight, Tvář vody a Zelená kniha tam nemají co dělat. Zatímco loni se ucvrkávalo z mexické Romy Alfonsa Cuaróna a mnozí fňukali, že akademikům došla odvaha a dějiny měla přepisovat už právě ona, letošní vítězství jihokorejského Parazita, který získal hlavního plešouna, již průlom dokonalo. Asi zaslouženě. Upřímně na stupínku nejvyšším uvidím raději tuhle barvitou asijskou tragikomedii, než precizní až mdlé kousky jako několikachodový Irčan nebo válečné drama 1917, které svým egoismem ztratilo emocionální kontakt s divákem. Herečka Olivia Colman byla loni spontánní coby přebírající, letos pobavila coby předávající, hudební čísla se vyvedla. Herecké ceny jsou ve správných rukou, dočkaly se stálice Pitt, Dern a Phoenix, který v košaté řeči apeloval na environmentální problémy a konzumaci masa a chov hospodářských zvířat. A vzpomenul na Rivera. Renée byla oceněná rovněž zaslouženě, jen škoda, že film jako takový je fádní. Scarlett Johansson zažila skvostný herecký rok, zatraceně jí to na předávání seklo, Králíček Jojo má alespoň sošku za adaptovaný scénář. ()

vydumnica

Dalsiu noc Oscarov som prebdela, aby som to videla nazivo, ale kladiem si otazku, ci to stalo zato...Zase bez moderatora, zase malo az skoro vobec vtipne a miestami skor trapne, ale aspon zoznam nominovanych hercov a filmov bol tento rok celkom slusny. Vitazi Phoenix, Zellweger, Pitt, Dern boli takmer isti a naozaj si Oscarov zasluzili. Uhadla som aj kameru a zopar dalsich kategorii. Prekvapilo ma tolko sosiek za Parazita. Necakala som, ze vyhra aj v kategorii najlepsi film a rezia!!! Asi to necakali ani oni sami. A vlastne nechapem, preco rovnako ako minuly rok Roma, tak aj tento rok sa cudzojazycny film objavil vo dvoch kategoriach za najlepsi film a najlepsi cudzojazycny film. Nepacilo sa mi, ze vynechali Luka Perryho z In Memoriam. Viem, ze patril prevazne k televiznym hviezdam, ale predsa len sa objavil v nominovanom filme Once Upon A Time in Hollywood. Z hudobnych cisel sa mi ani jedno az tak velmi nepacilo. Oblubene osoby: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Saoirse Ronan, Brad Pitt, Laura Dern a dalsi. Tento rok mi tam chybala Meryl Streep a Nicole Kidman. Oblubeny film Little Women. Este som chcela dodat, ze za poslednych par rokov boli najlepsie Oscary 2014, kedy ich moderovala komicka Ellen, bolo to skutocne vtipne, napadite a originalne, napr. urobit si selfie alebo objednat pizzu. Tento rok len priemer. 60%. ()

kajas

Bez moderátora a politických proklamací to byla balada. Samozřejmě, že byl přenos i nadále k uzoufání dlouhý, ale některé "výplňové" momenty stály za vidění - neuvěřitelný Eminem, ústřední píseň z nového "Frozen" v několika jazykových mutacích, Elton (škoda, že bez Tarona) a konečně také nakažlivá radost týmu kolem "Parazita". Příští rok se ráda podívám znovu. ()