Reklama

Reklama

King Kong

  • USA King Kong
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (281)

Webb 

všechny recenze uživatele

Zatím nejlépe zfilmovaný King Kong jakého jsem zhlédl s nejlepší atmosférou a triky, které mi nepřišli špatné. Vtažení do děje bylo snadné a to je známka perfektní práce. [7,5/10] (RKO) (Čb. /// Produkce: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, David O. Selznick /// Scénář: James Ashmore Creelman, Ruth Rose podle námětu Edgara Wallaceho a Meriana C. Coopera /// Kamera: Edward Linden, J. O. Taylor, Vernon L. Walker /// Hudba: Max Steiner) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Velkolepý zážitek. Dodnes dokáže přibít diváky do sedadel (nebo z čeho se na film dívají). Oproti následujícím verzím je tato nejsyrovější a nejbrutálnější (i když samozřejmě s ohledem na dobu vzniku snímku), Kong je skutečné monstrum, žádný náznak lítosti s ním ani nejde soucítit, necítí ho divák, necítí ho hrdinka, nikdo. Kong nakonec taky ne - ať už v džungli, nebo když se doslova utrhne ze řetězu v New Yorku. Žádný sentiment, však je to monster movie o pořádném monstru. Čistě za sebe bych se obešel bez dinosaurů, ale jednak chápu, že tehdejší vlna ztracených světů byla dost v módě, i to, že se animátoři chtěli vyblbnout. Oproti dalším verzím sledujeme plnohodnotný film s postupným budováním napětí, náznaky tajemna a očekávání toho, co přijde, přes úžas v džungli a plnohodnotné finále. Pokud si vzpomenete, třeba Guillerminova verze (1976) nezačíná špatně, ale odjezdem z ostrova jde do sraček. To zde nehrozí ani omylem. Legendární film o legendě z ostrova v jižních mořích. Lituji jen jediného: že nejsem o 80 let starší, abych se tehdy mohl dvořit Fay Wrayové... ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

I když ta chlupatá obludka dnes vzbuzuje více soucitu než respektu, stále jde o špičkové (protože nonstop) dobrodružství. Wrestlingový monster souboj, romantické rozjímání na vršku skály (Fay Wray je HVĚZDA stříbrného plátna), posléze méně romantické rozjímání na vršku Empire State Building… všechny patří k něm nejvíce „WOW!“ scénám černobílého filmu. Senzace, která několika kongovskými kroky překročila dobu svého vzniku. Apendix: Není divu, že se Peter Jackson nechal tak unést a natočil to, co natočil. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, JohnnyD, kitano, curunir, Ulrich ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně ten největší monster-movie, jaký kdy byl natočen. Klasika, která patří do dnes již zapomenutého LOST WORLD žánru, který byl v době světové ekonomické krize nesmírně oblíbený a který byl popularizován filmovými přepisy románu A.C.Doyla, E.R. Burroughse, J.Vernea atd. Tyhle filmy měly jedno společné - pevně ohraničené území s prehistorickými zvířaty, nebo téměř zaniklými civilizacemi. Ve 20.a 30.letech se tyhle filmy točily jak na běžícím pásu, byly plné trikových sekvencí a King Kong byl jejich král. Ve své době to byl vskutku technický zázrak, jehož některé trikové scény dodnes vypadají skvěle. První dvě třetiny jde vpodstatě o takový Jurský park na malém ostrově uprostřed Pacifiku, s mnoha pravěkými ještěry, mezi které se jakoby nedopatřením přimotal přerostlý lidoop z dob mnohem pozdějších. Když pominu takové lapsusy dané dobou, jakože z neškodného býložravce brontosaura udělali tvůrci filmu krvežíznivou bestii, nemohu nevzpomenout takové lahůdky, jako byl třeba souboj King Konga s tyranosaurem, dokonalá to ukázka stop-motion animace té doby. A na posledních 15 minut - řádícího King Konga v New Yorku - je radost se dívat i dnes, což potom v roce 1933, to musela být naprostá bomba! Dokonce se odvážím říct, že mnohé triky v King Kongovi vypadají lépe, než u monster-filmů v 50. a 60. letech. Škoda, že se dnes již takovéto lahůdky vůbec nevysílají.... ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Viděno podruhé a nijak mě nepřekvapilo, že jsem byl opět nadšený. Takhle nějak si představuju poctivý blockbuster a skvělý dobrodružný film. Dnes mi přijde se na tyhle jednoduché postupy trochu zapomíná, ale ony se nám asi změnily ty masy, čili je to spíš přirozený vývoj, škoda. Nevidím podstatný rozdíl, tedy ve stylu vyprávění, mezi nedávným Godzilla vs. Kong a tímhle stařičkým, ale parádním, filmem. V hlavní roli je především monstrum a JEHO příběh a parádní triky a vše ostatní se tomu podřizuje. Ostrovní pasáž, která je de facto jen okouzlujícím sledem zápasů Konga s pravěkými plazy či Kongovo řádění v New Yorku pak patří k tomu nejlepšímu, co můžou monster filmy vůbec nabídnout. Král Kong tu navíc snad jako v jediném filmu nepůsobí jako veskrze přátelský tvor k politování, ale prostě jako divoké zvíře. Filmová zábava nejvyšší kvality. ()

Galerie (126)

Zajímavosti (122)

  • Staré arabské přísloví, otevírající film, ve skutečnosti vymyslel sám Merian C. Cooper. (Cherish)
  • Tato verze King Konga byla časopisem Empire v roce 2004 zvolena nejlepším monster snímkem všech dob. (DaViD´82)
  • Slova "King Kong" nejsou za celý film nikdy vyřčena. Vlastně se objevují pouze v úvodním titulku a pak až jako nápis na markýze při Kongově představení veřejnosti v New Yorku (a ten tam byl přidán také až dodatečně těsně před premiérou pomocí optické "skládačky"). Je to proto, že název byl změněn na poslední chvíli. Film byl dlouho avizován jako "Osmý div" a ještě koncem roku 1932 (premiéra byla 2. března 1933) studio zasílalo provozovatelům kin reklamní brožurku s tímto názvem. (DaViD´82)

Související novinky

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Reklama

Reklama