Základem příběhu Vrah skrývá tvář je skutečný případ sedminásobného vraha Mrázka, který svého času vzbudil u veřejnosti velkou pozornost. Major Kalaš a jeho pomocník nadporučík Varga řeší složitý případ série vražd mladých žen. Nakonec se rozhodnou k riskantnímu pokusu – provedou rekonstrukci přepadení dívky, která jako jediná unikla smrti. Dívka však trpí psychickou poruchou a hrozí nebezpečí, že se její stav po rekonstrukci ještě zhorší… O vystižení atmosféry a tísnivého pocitu lidí žijících v kraji, kde se pohybuje neznámý vrah, se postarala i citlivá kamera Jiřího Vojty. Vedle Rudolfa Hrušínského se setkáte s Radoslavem Brzobohatým, Jiřím Pleskotem, Ferdinandem Krůtou, ale i s MUDr. Miroslavem Plzákem, který zde vytvořil roli psychiatra. Snímek zanedlouho po premiéře získal Cenu za nejlepší film roku... Postava majora Kalaše v podání výborného Rudolfa Hrušínského se objevila ve čtyřech filmech režiséra Petra Schulhoffa: Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966), Po stopách krve (1969) a Diagnóza smrti (1979). (Česká televize)

lennyd

Nedaleko malé vesničky je v lesích nalezena zavražděna žena. Na místo přijíždí major Kalaš (Rudolf Hrušínský) se svými kolegy, a začíná odhalovat spletité nitky celého případu. Navíc zjišťuje, že zavražděná není jediná oběť vraha, a že už před několika měsíci se našlo mrtvé tělo jiné ženy, ukazující na stejného vraha. Ale podezřelých je hodně... Asi jsem byl hodně zmlsaný (opravdu) detektivními případy z Majora Zemana, a tak mi tento film přišel trochu moc roztahaný a vlastně nudný. Rád si společně s vyšetřovateli zkouším u detektivek pátrat, ale tady v tomto filmu mi to přišlo až příliš zamotané, a když nad tím tak přemýšlím, tak i k vlastnímu vrahovi se major Kalaš dostal tak říkajíc náhodou (i když způsob odhalení byl docela povedený). Tak jak mám výhrady k vlastnímu příběhu, tak nemám výhrad k atmosféře ani hereckému obsazení - obé je na vcelku ucházející a určitě přispívá k vcelku pozitivnímu pocitu z filmu... ()

noriaki

Mimo herců, kteří byli excelentní už v prvním díle, je ten druhý lepší ve všech kategoriích. Především atmosféra je o parník temnější a zápletka napínavější. Major Kalaš se tentokrát nemusí crcat s politikou a řeší starosvětskou vraždu ze žárlivosti. A nebo taky ne, protože pátrání se postupně pořádně zamotalo. Vrah dopředu odhadnout nejde a film z toho patřičně těží. Paranoia by se dala krájet. Bohužel scenárista z toho nevybruslil zrovna elegantně a napsal jen lacinou pointu. Od policejního esa Kalašova formátu jsem čekal že případ vyřeší skvělou dedukcí a nebude takhle spoléhat na náhodu. ()

Aven

Opravdová chuťovka kriminálních filmů české kinematografie. Výborná zápletka, při níž divák až do konce skutečně netuší, kdo je vrahem, k tomu famózní Hrušínský a ponurá atmosféra do velké míry podpořena tím, že film je černobílý. Velmi silné čtyři hvězdičky, spíše 90%. ()

Master19

Zajímavé, kam se propadla moderní česká detektivka a přitom má na čem stavět. Minimálně na tomto případu majora Kalaše. Velmi výrazné jsou herecké výkony Peterky, Bláhy, Brzobohatého a samozřejmě Hrušinského. ()

JohnSmith

Slušná česká krimi. Takové se už dnes netočí a je to škoda. Žádné zběsilé akce, pouze vytříbené policejní vyšetřování. ()

blackJag

Tato detektivka má pro mne nějaké zvláštní kouzlo, protože vždy když na ni v televizi narazím, dodívám se. Líbí se mi to vyústění, kdy se na vraha dojde skoro až náhodně :-) Černobílá tomuto příběhu z depresivního prostředí zimního venkova vyloženě sluší a všeobecnou sklíčenost bělostný sníh dokonale podtrhuje. Hrušínského herecký projev a genialita v každé neznatelném gestu je prvotřídní. 85% ()

Autogram

Na šesťstotrojke prichádza druhý krát dvojica vyšetrovateľov Hrušínský a Brzobohatý a tentokrát je to o niečo záživnejšie a zaujímavejšie. Novou metódou je tu zostavovanie psychologického profilu vraha, čo nakoniec pomôže, a to záverečné odhalenie s pomocou nápaditej ľsti tiež nebolo na zahodenie. Séria so stúpajúcou kvalitou. ()

JohnnyKladno

Byl jsem vážně zvědavý, kdo to nakonec udělal. Můj tip správný nebyl, bohužel, ale stále mi to na „něj“ sedí víc... Rudolf Hrušínský v úžasné formě se jako major Kalaš snaží, spolu s mladým parťákem Radoslavem Brzobohatým, vypátrat několikanásobného vraha mladých dívek. Podezřelých je mnoho a je potřeba i lehce experimentovat, aby se podařilo vraha dopadnout. Nadchl mě pokus o profilování a vůbec, využití psychologa. Petr Schulhoff natočil parádně budované, atmosférické, detektivní drama, které je nádherně nasnímané, má vynikající nápady a navíc si tu nejspíš Helena Růžičková řekla o svou budoucí, ikonickou roli dojičky krav. Silných 80% ()

jefff

Človek by dneska ani neřekl, že to je točené u nás a námi. Neuvěřitelně depresivně natočená detektivka s mistrně nesympatickým Hrušínským, který v roli Kalaše hraje kamenného, chladného a nepřívětivého inspektora v neutrálním hnědém kabátě s neutrálním výrazem ve tváři. Jeho herectví je dokonalé. Brzobohatý mi moc neseděl, jakoby svou roli odstál, ale to je jen drobná výtka. Vrah skrývá tvář je asi nejlepší detektivka, která u nás vznikla. Ještě o chlup lepší než Na koleji čeká vrah či Po stopách krve. ()

standsiller

Kriminálna zápletka je hádam najlepším vzorom na proklamáciu ako funguje filmová manipulácia . Mená použité v tomto filme znamenajú garanciu kvality v akomkoľvek žánri - tu však ukazujú skutočné umenie vďaka ktorému sa im darí držať diváka v napätí. Civilné prostredie s ponukou postáv z bežného života sa zas zasluhuje o nezameniteľnú atmosféru, pod ktorú sa podpísal Lubomír Možný a Petr Schulhoff. Podozrivých je mnoho, motívmi sa film prehýba a divák smie neúnavne hľadať a pýtať sa . ()

krauset

Film představuje detektivní tandem, jak je pro české detektivky běžné. Majora Kalaše, který se objevil i ve snímcích Po stopách krve a Diagnóza smrti, zde ztvárňuje Rudolf Hrušínský. Jeho mladšího kolegu nadporučíka Vargu pak Radoslav Brzobohatý. Jejich vztah nepůsobí tak jednosměrně jako u jiných filmů, kde seniorní vyšetřovatel mentoruje a často opravuje juniorního. Kalaš je policista, ale jeho modus je detektivní. Chmuří se, je lakonický, cynický, pochopitelně oděn v baloňáku. Atmosférou je Vrah skrývá tvář takový noir v lesích. Vysoce cením psychologického prokreslení, využití moderních metod a práce s traumatem. Skutečnost, že racionální žánr potřebuje k nálezu vraha výkřik podvědomí, je nesmírně originální. Stejně tak oceňuji, že z postav, které se od většinové společnosti odlišují (mladík se sníženými kognitivními schopnostmi), nedělá automaticky vraha. A také jak tematizuje fakt, že se většina sexuálního násilí děje uvnitř rodin, když za pachatele odhalí otčíma. ()

klúčik

Dobrá krimi. Výborný R.Hrušínský ako mjr. Kalaš. Ale aj iné postavy boli zaujímavé. Páčil sa mi najmä F.Peterka. Film hodnotím 65%. ()