Reklama

Reklama

Poslední valčík

  • USA The Last Waltz
Trailer

Obsahy(1)

Velkolepá oslava konce. Unikátní záznam posledního koncertu rockové skupiny The Band... Významná rocková kapela The Band uspořádala v roce 1976 na Den díkůvzdání svůj rozlučkový koncert v sanfranciském Winterlandu. Se svými fanoušky se symbolicky rozloučili v místě, kde poprvé vystoupili pod názvem The Band ve složení Rick Danko, Levon Helm, Garth Hudson, Richard Manuel a Robbie Robertson. Během šestnácti let společného hraní mimo jiné doprovázeli na světovém turné Boba Dylana, nebo vystoupili na legendárním hudebním festivalu ve Woodstocku. Jejich vzpomínky tak představují autentické svědectví o divokém rokenrolovém životě 70. let. Na poslední koncert se s nimi dorazili rozloučit hvězdy jako Ringo Starr, legendární kytarista Eric Clapton, popový idol Neil Diamond nebo folková zpěvačka Joni Mitchell. Poslední valčík právem patří mezi klasická díla žánru hudebního dokumentu. Americkému režiséru Martinu Scorsesemu se v něm podařilo poutavě zaznamenat tento jedinečný živý koncert a zároveň natočit oslavný portrét vlivné hudební skupiny. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Dobrá muzika přetrvá věky. Martin Scorsese pro ni měl slabost odjakživa, což tady dokázal dobře předvést. Záběry z koncertu sice přerušuje rozhovory s muzikanty, ale na zážitku to moc neubírá. Tahle kapela by si nejspíš stejně kvalitně vystačila i bez hvězdných hostů, ale na jejich večírku na rozloučenou jich vystoupila slušná řada. A snad s výjimkou trochu odstrčeného Rona Wooda je můžeme sledovat všechny. Technická stránka mne mile překvapila. Zatímco jsou v závěru titulky ohledně restaurování zvuku, i obraz dává na frak leckterým záznamům z posledních let (90%). ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Na ranných Scorseseho filmech mě baví mimo jiné jejich taková ta halabalácká bezprostřednost, díky které máte občas pocit, jako byste nebyli součástí příběhu daného filmu, ale součástí jeho natáčení. Což vždycky připomněla například přiznaná i nepřiznaná camea režiséra. The Last Waltz byl dlouho připravovaný, storyboardovaný (!) koncert, kde za kamerami stáli lidi jako Michael Chapman, Vilmos Szigmont nebo László Kovács. Zároveň však v backstage byly připravené hory koksu, nevypočitatelní hudební hosté a v důsledku dlouhého natáčení (koncert skončil až v půl třetí ráno) postupně docházela či odcházela technika. K dovršení toho všeho se Bob Dylan patnáct minut před vystoupením rozhodl, že odmítá být natáčen, přičemž ale právě jeho přítomnost byla závazkem k tomu, aby studio film zaplatilo. Intenzitě záznamu koncertu pak dost přidává onen zadní plán, kde se pohybují všemožní najetí bedňáci, modifikuje se nastavení techniky a jednotlivé týmy si přeposílají fixou psaná čísla, na která blikají žárovkami a mě by fakt zajímalo, co to mělo znamenat. A mezi tím se jako tryskomyš pohybuje nahrocený Scorsese a dává si pozor, aby na něj někdo nešlápnul. The Last Waltz pak mimoto má ve světě koncertních záznamů důležité místo, kdy víceméně už fyzicky a psychicky vyčerpaná kapela se rozhodne navzdory všemu, uzavřít svoje období a to nikoli ve smutku a dojetí nad sebe samou, nýbrž s viditelnou úlevou. V něčem tak tento koncert symbolicky uzavírá woodstockovou hudební éru a ukládá ji ke spánku s drogami a nespokojeností vyřízenou hippie subkulturou, kdy za rohem již čekají reaganovské osmdesátky a s nimi i nová hudba, nová scéna i nové kapely a ty, hoši a děvčata, budou hrát dokud vám to nebude líto. A ještě dýl. ()

Reklama

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Snímek jsem zhlédla jen kvůli projektu do školy. Oceňuji Scorseseho režii, nechá nás pozorovat, do dění nezasahuje, takže si opravdu připadáte jako návštěvníci koncertu. Pasáže z pódia se střídají s rozhovory, které poodhalí podstatu celé tehdejší doby. Písně byly skvělé, moje gusto. Ale film je na můj vkus dlouhý a musím říct, že mě mnohdy tak úplně nebavil. ()

Willy Kufalt

všechny recenze uživatele

S režisérem Martinem Scorsesem se poměrně míjím, pokud jde o různá témata z prostředí mafiánského, gangsterského a jiného podsvětí, kterými se ve svých filmech rád a často zaobírá, zatímco mě zůstávají značně cizí. Ale občas se od nich dokáže odklonit a pak musím uznat minimálně to, že hudební vkus má Márty skvělý, zde bychom dokázali případně najít i společnou řeč a v tomto směru má mě i čím obohatit. :o) Už v Barvě peněz jsem ocenil mj. bohatou hudební složku plnou starší bigbeatové muziky a tentokrát jsem byl svědkem jedinečného výletu do hudebního světa v Americe 70. let. Z koncertu mě osobně neznámé kapely The Band, obohaceného v sekci hostů o přítomnost řady zvučných muzikantů a zpěváků, sálala přímo nákažlivá atmosféra a z nejedné písně i silné emoce. Vystoupení kapely s hosty, během něhož se vystřídala na jevišti pestrá řada různých hudebních nástrojů, mě dokázala chytit, ač jsem v 90% případech písně neznal. Autentická vyprávění historek muzikantů v rozhovorech s režisérem byla občas možná trochu tuctová a ničím překvapivá, ale určitě dobře dotvářela obraz o jedné hudební epoše a jako celek se to sledovalo příjemně. Jednoduchý, obyčejný hudební dokument doplněný o záznam koncertu, ale zároveň dvě unikátní hodiny plné výborné živé muziky! 80% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

Beckett51 

všechny recenze uživatele

Skorsýzi byl odjakživa fanoušek kvalitní hudby a naštěstí byl natolik odhodlaný přivlastnit si tuto scénu ke svému oboru a dát tak vznik geniálním dílům. Poslední valčík není výjimka. Snad jen nevyvážený poměr zvuku mi trochu vadil -v konverzačních scénách ze "zákulisí" velice tiché, někdy nebylo ani rozumět a naopak koncertní scény dost hlasité (což mi nevadilo, samo), ale mimo to si nemám naco stěžovat. ()

Galerie (34)

Související novinky

Jak to vypadá s pokračováním Spinal Tap?

Jak to vypadá s pokračováním Spinal Tap?

30.11.2023

O pokračování kultovní americké komedie Hraje skupina Spinal Tap z roku 1984 se mluví už nějaký ten pátek. Potvrzení, že bychom se ho měly přeci jen dočkat, přišlo přibližně před rokem a půl a… (více)

Skupinu Spinal Tap čeká velký comeback

Skupinu Spinal Tap čeká velký comeback

13.05.2022

Hraje skupina Spinal Tap, legendární komediální snímek režiséra Roba Reinera (Stůj při mně, Pár správných chlapů) patří mezi díla, které lze bezpečně označit jako naprosto kultovní. Film vyšel v roce… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (více)

Reklama

Reklama