Krvavá neděle

• Velká Británie Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiální text distributora)

SniperG1

Mrazivé, emocionální a děsivě autentické dílo od Greengrasse !! Kamera a střih na výbornou ! Já nemůžu jinak než za 100% P.S: Ta Britská královna má asi taky pěkně vymleto v hlavě... ()

Doudis19

Možná až příliš realistické ztvárnění jednoho z nejsmutnějších dnů Velké Británie. Konečně vím, co to má Bono pořád s tou Krvavou nedělí ;-). ()

senor

Skutečně silný prožitek a maximální vtažení do děje. Kamera se v davu pohybuje tak, aby vám byla očima. James Nesbitt, ať se to možná nezdá, je vynikající a jeho závěrečná tiskovka je prostě síla. ()

Sfinkter

Počátek Greengrassova stylu se zrodil při rekonstrukci jeho dá se říci domovského konfliktu. Vojáci nadržení na střílení v pozicích symbolů zla pro obyčejné lidi, jak to mohlo dopadnout? Hodně smutně. ()

Mrkvič

Hodně drsné téma, ale nějak mě to až tak nevzalo. Dokumentární styl tomu sluší, jenže je tam spousta divných střihů. Na dokument je to navíc příšerně jednostranné. Zaměření na jednu z obětí mi také přišlo zbytečné. K tomu navíc několik zbytečných sledovaných dialogů nebo prostě jen zahlášení něčeho, co bylo pro film nepodstatné. ()

BS

Rozstřesená kamera vytváří pocit skutečnosti a já nemůžu (nebo spíš snad ani nechci) uvěřit, že tohle se vážně mohlo stát! ()

anli

Greengrass nám tentokrát servíruje události jedné neděle roku 1972,známé celému světu.Režisér tady zúročil svojí práci politického pozorovatele a svojí výmluvnou řečí a osobitou kamerou toto servíruje divákovi.A je to velmi autenticke a zatraceně realistické.Možná trochu jednostranné,ale u takových událostí je to vlastně běžné.Zrcadlí se tam hněv,zuřivost a smutek,že se tohle múže stát v civilizované zemi.Grrengrass si opět napsal scénář,neb je v tomhle žánru-autentického hraného rekonstručního dokumentu-jako doma.A divák zírá a chvílemi nedýchá.Ano,film je depresivní a opravdu na člověka padá velký smutek,proto mám radši fantasy,sci-fi nebo pohádky.Ovšem důležitost takových filmů je nezpochybnitelná a Greengrassova vypověď také.Opět a hlavně nic nekomentuje,jen sleduje a v tom je právě jeho síla-tady to diváku máš a obrázek si udělej sám.U mě smutných 80% a honem si jdu pustit nějakou tu scifárnu. ()

Duoscop

Krvavá neděle byl masakr v Londonderry v Severním Irsku, při němž bylo 30. ledna 1972 příslušníky 1. praporu britského výsadkového pluku postřeleno 27 účastníků protestního pochodu. Třináct osob, z toho sedm nezletilých, zemřelo na místě, další oběť zemřela na následky zranění. Další silný příběh, při kterém bylo použito nepřiměřené síly. Dnes už se těžko dozvíme jak to bylo, ale pravdou zůstává, že za tento masakr nebyl nikdo potrestán. ()

cubiculla

O této historické události jsem toho mnoho nevěděl, ještě před shlédnutím jsem tedy něco málo nastudoval a pak se usadil k televizi, kde mě následně ještě usadil tento snímek. Hodně emoční zážitek jsem si odnesl... ()

JohnSmith

Greengrassův polodokument je velice zajímavý. Na jednu stranu si člověk řekne, proč ti demonstranti vždycky změní pokojný pochod ve výtržnost a násilí, které k ničemu nevede. Na druhou stranu, jak mohli skvěle vycvičení výsadkáři udělat takový přehmat a střílet ostrýma do lidí. Situace v Severním Irsku byla obtížná a my ji asi jen tak nepochopíme. Jiný kraj,jiný mrav. ()

JoseBenes

Sunday, bloody sunday...mě sice nesundala tak jako United 93, kdy jsem byl odvařený ještě několik dní potom, ale působivostí se tomuto filmu hodně, hodně přibližuje. Spád je především dán typickým Greengrassovým rychlým střihem v akčních situacích. Když nedojde na slzy, dostaví se alespoň naprostá bezmoc, ať už v průběhu nebo na konci filmu. ()

Brain-D

Ze začátků opravdu střešťěné reálné až dokumentární záběry. Později se věc vyvine tak, že to v člověku vyvolá lítost i nenávist současně. Opravdu jsem se cítil jak opařený jaké zlo se dějo. Stejně jak v nedávnu v africké zemi Tutsiu a Hůtů. Tady tohle prostě člověku obrátí žaludek. Nad hnusem, který se děj v den demonstrace Irů za jejich občanská práva. Zlo mezi námi rozhodně neskončilo světovými válkami. Mě se zdá, že to největší zlo si vyhřívá zadek na těch největších místech a nejde s tím nic udělat. Prostě takové věci se dějí, když to jiní lidé dopouští. ()

cross

Mistrovský kus pseudodokumentární filmařiny o jedné z mnoha krvavých událostí naší historie, která se stala a stát se neměla. Film, který vás svou vizuálností a opravdovostí zarazí do křesla, vyvolá silné mrazení v zádech, pocity znechucení nad nespravedlností světa a beznaděj že s tím nemůžete nic udělat, nijak tomu zabránit. Krvavá neděle se mi vryla hluboko pod kůži a to byl přesně její záměr - nabídnout neznalému divákovi zpětné a pořádně sugestivní ohlédnutí k tomu, co si vlastenci v Irsku budou pamatovat navždy. Bravo, klaním se, smekám a nemám vůbec co vytknout všem tvůrcům i aktérům - bez rozdílů! ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión