Krvavá neděle

• Velká Británie Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiální text distributora)

FOCKE_WULF

Takhle nějak to bylo, nebo aspoň mohlo být. Z Krvavé Neděle mám pocit dokonalé autentičnosti. U filmů o revoluci/stávkách/občanských válkách jde podle mě o to, jestli se tam podaří dostat atmosféru, tu zvláštní směs pocitů => frenetické nadšení, adrenalin, odhodlání davu teď a tady napravit letité křivdy, obavy z perzekuce ale i rabiátskou nadrženost/těšení se na vyhrocený konflikt a držkobití – a to je tady obsaženo stoprocentně. Docela mě to vtáhlo, dost jsem to prožíval, po zastřelení prvního pokojného demonstrující je záběr na partu Irčanů, jak z kufru zaparkovaného auta vyndavají pušku, což jsem v duchu okomentoval slovy „správná reakce“ a vůbec jsem demonstrantům, čelícím brutálnímu útoku paragánů, přál víc štěstí a zručnosti (v jednu chvíli jsem si pomyslel „co takhle hodit molotovův koktejl na palivovou nádrž obrněného transportéru?“); letmý záběr na ležící postřelenou ženu v minisukni, můj komentář „To jsou ale svině!!“. No prostě špica film, který mě naprosto dostal. Perfektní režijní vedení Paula Greengrasse, který nejen tady, ale i v Bourneově ultimátu dokázal, že to není žádný Nazdárek a že má dokonalé filmové vidění a jasnou vizi co chce zobrazit, jaké emoce vyvolat, jak gradovat příběh. ()

Lucas87

To není dokument, to surové zobrazení historické události, které je podáno velice reálným a surovým způsobem, takže vás to vtáhne do děje, tak jak byste se ocitli na tom místě v roce 1972. ()

SamanthaM.M

Film tak realistický, že som vyše hodinu uvažovala, ako je dopekla možné, že v ňom hrá James Nesbitt, keď v 72. mal iba 7 rokov. Až neskôr mi došlo, že toto predsa nie je natočené priamo počas Bloody Sunday, hoci ten pocit, že ste priamo na mieste, je až príliš skutočný. ()

HenryIvan

Chcel som dať 4*, no dospel som k záveru, že si to tú piatu hviezdu predsa len zaslúži. Rýchle a ostré strihy boli zo začiatku možno trochu rušivé, ale keď si človek zvykne na dokumentaristický a dosť autentický spôsob rozprávania, tak to už ide. Nesbitt na konci vážne presvedčivý, nie žeby počas celého filmu nebol. ()

junxi91

Jo, já taky ty neděle upřímně moc nesnáším. Celý den jsem ve špatné náladě z toho, že zítra je opět zkurvené pondělí a bude třeba opět MAKAT. Ale to vše je hovno oproti tomu, co se stalo v neděli 30.1.1972 v městě (London)Derry, kdy se rozhodli místní obyvatelé mírumilovně pochodovat za občanská práva a protestovat proti tomu, co jsme třeba viděli ve filmu Ve jménu otce. Po tom filmu jsem Brity nesnášel a po tomto je nesnáším ještě více, tu jejich imperiální nadřazenost a zkurvený cockney akcent. Poslanec Ivan Cooper byl ten, který to chtěl celé provést mírumilovně a snažil se organizovat celé hnutí za občanská práva tak, aby se pochod vyhnul zátarasům a nepřišel do kontaktu s všudypřítomnými výsadkáři. Už od rána má naspěch, aby vše stihl. Další postavou je mladý, nerozumný a zapálený Gerry, který chce, aby létaly kameny a aby ti britští bastardi odtáhli z Irska. Na druhé straně jsou britští výsadkáři, nadržení na to, až na ty parchanty vlítnou a co nejvíce jich "zpacifikují". Tohle prostě nemohlo dopadnout dobře a ta dohra ukázala, že i rádoby západní demokratické země mají své kostlivce ve skříni. První polovina filmu je plná nadšení na obou stranách, v té druhé už nadšení značně opadlo, protože vojáci postříleli 27 civilistů, vyřádili se a teď se tváří, jak to vlastně bylo v dané situaci nezbytně nutné, nasadit ostré místo gumových nábojů. Film má zajímavý střih, kdy jsou jednotlivé scény přerušovány černou obrazovkou. Barevně je laděn do šedé barvy, aby se ukázala pochmurná atmosféra tohoto hrozného dne. Britští vojáci jsou kurvy a Severní Irsko by se mělo vrátit Irsku. Násilí plodí jen další násilí a tento den byl vodou na mlýn pro IRU. ()

arkie

Veľmi pekné, minimálne ako začiatok štúdia o tejto udalosti - ale z nejakého dôvodu verím, že fakty neboli skreslené. ()

Gardenboy

Normálne som uvažoval o troch ... celkom zaujímavý úvod a expozícia, no to čo prišlo v následných dvoch tretinách filmu ma priklincovalo do sedadla. Veľmi sa mi páči, že film je podaný nie iba čiernobielo, ale režisér jasne ukazuje chyby jednej aj druhej strany. 27 nevinných ľudí a vo mne ostáva otázka - PREČO? Prečo tí mladí v mierovom pochode zobrali kamene a niektorý aj zbrane a začali útočiť na vojakov? Prečo vojaci tento útok opätovali s takou obrovskou a nekontrolovanou brutalitou? Nezaujate natočená rekonštrukcia vypovedajúca o tom, že neexistujú dobrí a zlí ale keď sa nieco poserie tak obyčajne pričinením obidvoch strán. Môžeme diskutovať o tom, kto mal na tom väčšiu zásluhu. Toť môj názor a kameňujte ma koľko chcete. ()

Camarro14

Žádná hudba, neskutečně syrové, drsné, emocionální, dokumentaristicky autentické ... tato rekonstrukce skutečných událostí mi vyrazila dech ... těžko jsem nacházel slova ... ()

TetaJane

Velmi silný snímek natočený podle skutečné události. Tak autenticky natočený, že vám připadá, že filmaři točili přímo v roce 1972 při této hrozivé události. Skvělé kostýmy, věrohodné prostředí, herecké umění, výborná režie. ()

Kingjiri

O čtyři roky mladší filmová rekonstrukce skutečný události od Greengrasse se mi líbila, a tak jsem se rozhod podivat i na tuhle. Krvavá neděle mě ale i přes svoje nesporně silný téma nakonec moc nezaujala. První polovina stopáže, odehrávající se před tragickym incidentem, byla zbytečně zdlouhavá a nepříliš záživná. Na rekonstrukci demonstrace, která se nakonec strhla v menší pouliční válku, tim pádem nezbylo moc času. Nicméně i tak byla druhá polovina o poznání lepší, a občas jsem měl pocit, jako bych byl na tý demonstraci taky. Myslim, že to šlo natočit ještě o něco líp (svižnějšim tempem) a Greengrass by to určitě dokázal, tři silnější hvězdy. ()

Mik_e

Na tohle se podívá člověk jednou. A když ne, tak jednou za hodně dlouhou dobu. Extrémně syrový a krutý film, který se i přes poněkud očividé stranění jedné frakci snaží o rekonstrukci tragické události s až takřka dokumentární přesností. Tohle se musí vidět. Dlouho se nic neděje, agrese eskaluje jen pomalu, ale pak když zazní první výstřel a rychle následují další, to divák ztuhne a jen vyděšeně kouká. Pořád odkládám čas kdy se na to podívám znova. Tohle je děsivější než horor, než válečný film, tady každá kulka fakt bolí. Film celkem očividně se přikláni na stranu demonstrantů, ale klidně se to mohlo odehrát právě takhle.. ()

danny_21

Tentokrát mi Paule ta tvoje ruční kamera poprvé vadila - ale vcelku nic zásadního se tomu nedá vytknout, nciméně mě to Derryské střetnutí nijak zvlášť nevzalo za srdce, no ale Paul ukázala v následujících letech, že je špička, takže hrdým Irčounům dávám - 65 % ()

lakart

Doslova se mi chtělo při sledování tohoto filmu křičet na davy lidí a odhánět je od těch vojáků. Greengrass je prostě expert na rekonstrukce skutečných událostí. Troufám si říct, že tato událost se mu povedla nejlépe. Je to neskutečně dynamické, autentické, syrové a nepředvídatelné. 100% ()

ChickenPate

Skvěle natočený okamžik souznění Britů s Iry. Po shlédnutí filmu jsem si pustil několik původních záběrů z 30. 1. 1972 a zíral jsem, jak věrně se podařilo filmařům zrekonstruovat události. Vyznamenání příslušníků výsadkového vojska královnou za tuto akci a nepotrestání viníků je černou skvrnou dějin Velké Británie. ()

kukkik

Ta roztřesená kamera mě neskutečně štve. Když je to účelně a zvýší to dramatičnost a zážitek, prohloubí atmosféru, neříkám nic ale v tomhle snímku je to extrém. Kvůli rozkývané, rozklepané kameře člověk nevidí většinu času vpodstatě vůbec nic, netuší co se kolem děje, což je sice na jednu stranu zajímavé a dodává to realističnosti ale zážitek z filmu se stává nepřehledným sletem rozmazaných fleků a tisíců dialogů beze smyslu.. To mi vážně vadilo. Naštěstí film neskutečně zachraňuje posledních deset minut, jestli vůbec. Poslední věta "...until justice is done!" mi zněla v uších až do konce titulků a popravdě mě dost zlomila, při vědomí událostí, které následovaly.. Chtěl jsem to tu původně ztopit ale co, 4/5 ()

DENIROSIS

A nestraníte jedné straně...Co mi tam chybělo,když už tak více zdůraznit celkové pohnutky britů,jejich ztráty s předchozích střetů a hned by se na to člověk díval jinak. ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión