Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

McFee

Škoda že celý film nebyl jako první a poslední půlhodina. uprostřed jsem se mírně strácel v postavách a jednotkách a nedokázal jsem se pořádně sžít z charaktery postav. Boje začaly být nepřehledné, nikoli kvůli kameře nebo počtu vojáků, ale kvůli mnoha místů kde se bojovalo a kde byly roztroušeny skupiny jednotek. Na druhou stranu siroví pohled na válku a kamera mě dost vzali... ()

nocturnus

Černý jestřáb sestřelen je pro fanoušky válečných filmů fantastickou podívanou v prostředí somálského Mogadishu, kde probíhá občanská válka. Film je o zdánlivě jednoduché misi elitní jednotky spojených států, která se zkomplikuje všemi možnými způsoby, a tím začíná boj o holý život. Černý jestřáb sestřelen je zpracován natolik syrově a realisticky, že a jakmile Vám u ucha proletí první kulka, film Vás vtáhne do děje, a již nepustí. Celý film krásně podkresluje hudba Hanse Zimmera, která je zároveň pro mě jedním z nejlepších soundtracků. ()

Teabag

Výborná režie a skvělé herecké obsazení. Vzpomínám si, že od doby, kdy jsem Black Hawk Down viděl poprvé, jsem s ním mimoděk začal srovnávat všechny válečné filmy vyprávějící o moderní době. A vlastně je pro mě v tomhle žánru takovým prubířským kamenem pořád. Jistěže tu je taky vedle realisticky zobrazených bojů i spousta patosu, ale ten se myslím dá (vzhledem k tématu) i odpustit. ()

Marrty3

Po nudnějším začátku jsem váhal zda to nevypnu.Ale jsem rád že jsem se nenechal unáhlit. Protože bych přišel o vynikající snímek. Syrovost z něj opravdu čiší. Bohužel mě trochu štve ta typická americká přehnanost v tom střílení,30 kulek a ani jedna ho neškrábne ?! trochu přehnaný. Ale díky tomu že je to podle zkutečné události,tak jsem velmi mile překvapen.Bohužel se to nedá srovnávat třeba s Zachraňte vojína Ryana.Takže 70 % ()

Hanes88

Přímo fantastický akční film!!! Navíc podle skutečné události. Skvěle herecké výkony a navíc opět úžasná hudba od Hanse Zimmera. Moc nechybělo, abych dal 5*. 85%. ()

PetkaW.

Musím říct, že filmy s vojenskou tématikou mě nikdy nijak extra neoslovovaly. Přišlo mi, že je v nich buď hodně patosu, politiky nebo faktických údajů, které navazovaly až dokumentární dojem. O to víc na mě Černý jestřáb zapůsobil. Byly v něm všechny výše zmíněné faktory, ale všech zde bylo tak akorát a ještě se sem vešlo mnohem víc. Celou dobu jsem seděla u filmu jako přikovaná, občas zalapala po dechu, párkrát si zanadávala a zamáčkla i pár slziček. Když film skončil seděla jsem přikovaná dál, zírala na černou obrazovku a ještě nějakou dobu o filmu přemýšlela. Zkrátka se mi dostal pod kůži a to se tímhle způsobem jen tak nějakému filmu nepodaří. Ani nevím čím přesně to Černý jestřáb dokázal, ale naplno si mě získal. Hudba Hanse Zimmera jak jinak, než geniální, herecké výkony přesvědčivé, ale nijak násilné, děj mrazivý, kamera skvělá, střih tak akorát a i stopáž, u jiných filmů zbytečně dlouhá, byla v tomto případě zcela namístě. ()

Honzeek95

Přes 1000 Somálců při této operaci zemřelo. Američanů nezemřelo ani 20. Při vraždění Somálců bylo vše OK, ale když zemřel nějaký Američan, tak hned se změnila hudba a všichni plakali. Odporný americký nacionalismus, nic víc. Rád bych dal odpad, ale ten film byl úžasný ve všech ostatních ohledech, takže to, že byl naprosto o ničem se tady výjimečně dá přehlédnout.. ()

Schuldiner

Špatný to nebylo, ale žádnej zázrak taky ne! Je v tom prostě moc Hollywoodu, a to znamená, že film ztrácí na autenticitě a vážnosti. Zas to ale nebylo vyloženě debilní, takže se to dalo přehlížet a natočený to bylo zajímavě, takže jsem se nenudil ani chvíli. Ale je fakt, že některý dějový souvislosti a skutečnosti mi přišly trochu podivný. Např. proč jde do tak důležitý akce voják, kterej na to nebyl připravenej (MGregor)? Proč se spoléhaj americký důstojníci na nějakýho pochybnýho somálskýho civilistu, kterej jim má určit místo, kde maj zasahovat? Celkově ten zásah i průběh pozdějších bojů a přesunů byl dost nekoordinovanej a zmatečnej. A tak dále.. Ale jestli to všechno vychází ze skutečných událostí...tak to spíš hází stín amatérismu na americkou armádu. Která tam (v Somálsku) klasicky vůbec neměla co dělat. Ale to je ohraná písnička už X desítek let! Každopádně, abych to uzavřel, pouliční boje byly zvládnutý hezky a DOCELA uvěřitelně. Much by se našlo hodně, občas nějakej ten patos, ale jako válečnej film to působí žánrově dobře. ()

Danken

8/10 USA arma zase jednou hluboce podcenila situaci, a proti vyhladovělým černouškům nasadila polovinu toho, co měla, což se ve výsledku ukázalo být pěkně na vyližprdel. Hromada zfanatizovaných opálených ibnbakrů zahnala tu hrstku yankeů do takového srabu, že se i z tvrdých chlapů stala banda měkkejšů závislých na rychlé záchranné akci. Tu tam byla americká pýcha a nadřazenost. Prý ty opálený jelita neumějí ani pořádně mířit! To byla sice pravda, ale pokud na vás naběhne pár stovek opocenejch opičáků, zákonitě nějaká ta kulka svůj cíl najde. A hned z toho máte bláto na hřišti. Realismus až za hrob, kdy si připadáte, jako byste sami byli uprostřed válečné vřavy. Z monitoru létá jedna kulka za druhou a rakety z RPGček explodují pár metrů od vás. I přes veškerá pozitiva však nepřekousnu fakt, že Josh Hartnett se svým plejbojovským ksichtíkem nepřipomíná zelenomozka ani v nejmenším a že to ani nakonec taková hra kočky s myší nebyla, halt se ty hladový Somálci málo snažili. ()

vander19

Občas sú filmy Ridleyho Scotta pre mňa veľkým otáznikom. Na 2-3 skutočne dobré snímky mi štatisticky vždy do rany príde taký, ktorý kritika ocení, diváci sa bavia, je to totálny blockbuster a mňa to nebaví. Takto akosi som to mal s filmom Black Hawk Down. Je to vlastne už vojnová legenda, ale ja som tento film dosť dlhú dobu obchádzal. Radšej mám staršie vojnové filmy (myslím prostredím). Konflikt od začiatku 90. rokov ma až tak nepriťahujú. Zo začiatku je film pre diváka ešte ako tak čitateľný. Potom, ale začína prvá ostrá akcia a ja som sa v tom strácal ako plastová fľaša v Atlantiku. Scéna za scénou je plná brutality, streľby, boja a padania mŕtvol. Hlavný herci sú tak dokonale maskovaný, že Toma Hardyho som po celý čas poriadne nevedel identifikovať. Vzniká na obrazovke chaos a ten ja vôbec nemusím. Zažíval som podobné Deja Vu ako pri ázijských filmoch, kde mi každá postava príde rovnaká. Proste neviem, kto je kto. Ako tak ešte Bana či Harnett. Tí majú svoje jasne identifikovateľné črty, ale zvyšok? Prím je vo filme hudba, ktorá núti diváka sa započúvať do zvukov padajúcich nábojníc a v kombinácií s tónmi Zimmerovej práce. Miestami mi film pripomínal počítačovú či xboxovú hru, kde sa len šialene strieľa na všetky strany. Ako keby tvorcovia série Battlefield či Call Of Duty práve tu čerpali inšpiráciu. Ku tomu všetkému je film neskutočne dlhý. A 70% toho času ma nebavil. Dokonca som uvažoval o veľmi nízkom hodnotení, ale záver to mierne povedané zachránil. ()

Piri

Bez pochýb asi najlepšie vizuálne spracovaný film tohto žánru a výborná hudba k tomu. Ani neviem či nejaký iný film, ktorý sa odohráva v podobných podmienkach, má aspoň rovnakú kvalitu ako tento a to všetko pri všetkých tých dnešných super-truper CGI efektoch. Takto nejako by mohla vyzerať filmová adaptácia kultovej video hry Call of Duty 4 ;) ()

Milodar

Moc mi ta přeakčnělost nesedí. Chápu, že kromě jiných cílů šlo hlavně o zábavu a napětí, ale tohle je moc. Na druhou stranu, některé záběry a scény působí umělecky a Ridleyův talent se nezapře. Jinak slušnej tataráček. ()

Patrik256

Rozpočet_ $92,000,000 // Tržby_ $172,989,651 // 1. víkend v USA_ $179,823 // Tržby v USA_ $108,638,745 // Tržby v ČR_ Kč 7 591 426 // Diváci v ČR_ 75 271 ()

prezdivaka

Film, u kterého si říkáte proboha kolik jen muselo těch ubohých vojáků zemřít. U titulků zjistíte, že jich bylo 19 a z toho tři byli piloti helikoptér. Nějak se mi nechtělo věřit, že v Mogadišu měl každý občan samopal, kulomet nebo aspoň raketomet na rameno. Zajímalo by mě, nakolik se lišila skutečnost od filmu. ()

Rozjimatel

"This food is the property of Mohammad Farid Aidid, go back to your homes!"     Vojnová dráma s puncom skutočnosti, ktorá z môjho pohľadu ponúka to najúchvatnejšie a najdesivejšie stvárnenie vojnového pekla (spolu s filmami Saving Private Ryan (1998) a Platoon (1986)). Generál Aidid s jeho militantnou skupinou sú neskutočne odpudivé kreatúry, no spočiatku mi neboli dvakrát sympatickí ani americkí vojaci (poväčšine nadutí kovboji) s dosť pochybným odôvodnením ich účasti. Takže komu tu vlastne fandiť? O tom film po chvíli jednoznačne rozhodol za mňa a ja už som to potom nemal potrebu (a ani čas) riešiť. Po spomínanej chvíli sa totiž rozbehne americká akcia (už jej začiatok je veľmi pôsobivý), ktorá spustí nervydrásajúce neľútostné boje stvárnené s neobvyklou surovosťou (tá je tu ale úplne na mieste). Proste neskutočný masaker. Aby som nebol nesprávne pochopený, ja rozhodne nie som priaznivcom krvavých jatiek na filmovom plátne, ale keď to niekto dokáže takto ohromujúco a autenticky nakrútiť (ako majstri Ridley Scott a Steven Spielberg), tak má moje veľké uznanie. Veľkú rolu v tom samozrejme zohráva výborná kamera Sławomira Idziaka (hoci tá farebnosť mi pripadá zbytočne neprirodzená). Z tých najpôsobivejších scén sa mi okamžite vybavia zostrelenia "Jastrabov" a záverečný výjav pešej "turistiky" na základňu. Bavili ma viaceré z toho veľkého množstva postáv, najmä vojak od stola Grimes (Ewan McGregor), drsný veliteľ Steele (Jason Isaacs), neúnavný Humvee plukovník McKnight (Tom Sizemore) a poriadne "hustý" člen Delta jednotky Hoot (Eric Bana). Akurát tú akože komickú figúrku "týpka" Nelsona (Ewen Bremner) som akosi nepojal. Mierne sklamaný som na druhej strane bol inokedy nápaditou hudbou maestra Hansa Zimmera, ktorá sa mi tu javí dosť nevýrazná. Napriek tomu, že mnou film silne otriasol, si aj tak myslím, že je na ČSFD dosť nadhodnotený (87%) a jeho kvalite viac zodpovedá výrazne nižšie hodnotenie na IMDb (7,7).     "They won't understand why we do it. They won't understand that it's about the men next to you, and that's it." ()

willis

Kvalitní válečný film s výbornými scénami městských bojů o tom jak američtí vojáci byli zase jednou ve velkým průseru. ()

Spectre

Bez mučenia sa priznávam, že tento druh filmu mi jednoducho nesedí a v 1/2 som to vypol. Atmosféra negradovala, náznak deja žiadny, takže som pochopil, že onen film bude celý o tom, ako tam sekajú amerických vojačikov. Každopádne ako realistický obraz vojny to hodnotím pozitívne, avšak aj cez to, že je to kvalitne natočené mi tam chýba nejaký hlbší odkaz. Zrejme som moc náročný, ale aj tie 4* dávam iba kvôli tým bojovým scénam a ničomu inému. Okrem iného však dodávam, že to už viac vidieť nemusím ;-) ()

Macik

Daleko lepší než Zachraňte vojína Ryana.Jde vidět,že scénář k tomuhle filmu psal sám život a né nějakej uhlazenej frajer v kvádru kdesi ve vyhřátým kanclu.... Na nic si tenhle film nehraje a to se mi líbí! ()

system

Hooooodne syrove, hooooodne realisticke, hooooodne atmosfericke, jeden z nej. valecnych filmu vubec. R. Scott proste umi a umi hooooodne dobre:-) PS: Dovolim si trochu rypnout, pokud si myslite ze BHD nema v syrovosti a realisticnosti konkurenta, tak skouknete Taegukgi a pak uvidite prave peklo. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)