Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

Boudyy

Výborný film Ridleyho Scotta, který neomrzí ani napodesáté. Opravdu syrově zachycená válka, pochopitelně se spoustou amerického patosu, jak už to bývá. Film inspirovaný skutečnou událostí, americkou invazí do Somálska a operací "Gothic Serpent" z 3. října 1993, která se vymkla kontrole, v němž vystupují skutečné postavy. Výborný Josh Hartnett (srž. Eversmann), jehož je na béčkové romantické komedie opravdu škoda a neméně skvělý Eric Bana (alias Ranger "Hoot"). Avšak i mnoho vedlejších rolí mě zaujalo (Sizemore, McGregor, Bloom a taky Ron Eldard jako sestřelený pilot "Blackhawku" Michael Durant). Výtečná je taky hudba Hanse Zimmera (Gortoz a Ran s Lisou Gerrard či Leave No Man Behind). Celkově Ridley nic nepodcenil a vznikl válečný skvost. ()

PAVLIS

Kdysi v kině audiovizuální nářez syrově ukazující jednu náramně pokakanou americkou akci v Somálsku. Nyní po letech a doma.....lepší se dvakrát nedívat. Skvělý film z odpovídající aparatury, ale pouze na jedno použití. Napodruhé bez napětí. ()

Brano

Drsný vojnový film o vojne a utrpení, ktoré prináša. Po vizuálnej a zvukovej stránke je to výborne, takisto aj herecký obsadené. Na druhej strane mi vadil fakt, že je to všetko iba jedná veľká akcia od začiatku do konca, čo už po čase začne dosť nudiť. Takisto aj samotná stopáž mohla byť o niečo kratšia. Film ešte zachraňuje fakt, že je to natočené podľa skutočnej udalostí, samozrejme kto vie do akej miery je to objektívne a pravdivé. Pri niektorých scénach som sa bavil, pri iných zas dosť nudil. 1* dávam naviac za výborný záver, ktorý sprevádza úžasný soundtrack "Gortoz A Ran". /75%/ ()

Guran

Narozdíl od vojina Ryana, který je vlastenecky založený, je "Černý jestřáb sestřelen" podobně jako "Četa" proti americké politice a demokracii. Snímek nám nevyobrazuje jenom to, co se dělo na počátku devadesátých let v Somálsku, ale také to, co se děje všude jinde, kde se válčí a nemyslím tím jenom válečné akty ze strany USA. Černý jestřáb sestřelen natočil jeden z mých oblíbených režisérů Ridley Scott, muž s mnoha kvalitami a citem pro filmovou tvorbu nám zde přinesl nádherný obaz válečné krustosti. Výborně hrající herci skvěle zapadli do vojenských uniforem a válečná vřava je pojatá téměř realisticky, vyjma pár filmových chybiček, kterých si můžete během promítání všimnout. Skvělá válečná podívaná, pro milovníky filmů je to to pravé. ()

Dzegr

(1) "-Hele chlape, tady je fronta. -Já vím. -Ale tohle není její konec. -Já vím." (2) "Today and tomorrow let each day grow and grow. Keep smiling and never give up even when things get you down." ()

Pitryx

Těžko posuzovat. Je to profi práce, ale děj je tak neskutečně blbý, že se to nedá. Spousta skupin, spousta tváří, které nejsou moc vidět, zmatek na entou. Kdo má rád válečné filmy, bude se m u to líbit, mne to ale skoro vůbec nezaujalo. Bylo mi fuk, jak dopadnou obklíčení vojáci, nijak jsem jim nefandil, měli čučet doma a nestrkat nos kam nemají. Dávám plus za kvalitu práce a pár dobrých záběrů. Jinak pro mne film k ničemu. ()

DoNotCross

Čekal jsem hodně. Tedy o mnoho více. Dalo by se říct, že Ridley v žádném případě nezklamal - vizuál je parádní, i po těch letech je to stále absolutní špička, stejně tak akce, která je špinavá a frenetická. Ale není dech beroucí kvůli scénáři. Celý flák je o bratrství mezi americkými vojáky. Stačí, když se jeden chytí za nohu a celá jednotka se k němu seběhne, aby mu pofoukala bebí. Nevím, jak probíhala tahle vojenská akce v reálu, ale ten plán, který si tady vymysleli v podstatě nedává smysl. Myslím tím především použití konvoje. A proč krucinál nechají ten konvoj jezdit půl filmu po městě když obsahuje ty hyper důležité zajatce? Vedle toho americká armáda kosí negry po desítkách a americkým vojákům se vedle toho naopak stále střílí jen pod nohy, i když běží jen tak po ulici a jsou pod plnou palbou z kulometu. Někdy to připomíná "The Nations Pride" z Tarantinových Panchartů. Tudy ne. ()

kslaww

Svělé zpracování Ridleyho Scotta však neukojilo mou filmařskou duši...příběh mě nepřibil k obrazovce tak jak jsem čekal. ()

jayman

Najintenzívnejší vojnový film doteraz. Košaté spektrum postáv akoby schválne zabraňovalo si k nejakej z nich vytvoriť divácke puto, pretože všetci tušíme, že by netrvalo dlho. Kopec skvelých hercov v minirolách akoby ukazovalo, že vo vojne nejestvuje hlavný hrdina. Záverečný beh je zvláštne katartický a počas filmu som mal niekoľko krát slzy v očiach. Skvelé. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,7/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 76%, Audience Score - 88% | FDb.cz - 85.7% | Masakr!!! Neuvěřitelně podaný válečný film s nejlepším zvukem všech dob, skvělou kamerou, režií, hudbou i hereckým obsazením, kde si i Josh Hartnett (VZÁCNĚ!) našel své místo a filmu spíše prospíval. Jenom špatně vymyšlený scénář je malá chybka na dokonalosti, ale stejně se většinou střílí....:-) Fakt síla! Navíc to překonalo vše naše očekávání, protože to Ridley i trochu vyvážil s dramatickými scénami a záběry, a i když film o těhle "muslimských válkách" opravdu nemusíme, výjimka potvrzuje pravidlo...:-D Film srovnatelný s "Vojínem Ryanem" a "Seznamem"! 100% ()

subic

Ridley Scott jako šedesátník v plné síle, to byla výzva. 2020: Mě se Black Hawk Down líbí i po 18 letech a to hned z několika důvodů. I dneska ten film vypadá pořád vizuálně skvěle. Líbí se mi obsazení každé role i roličky, tady byli všichni ještě mlaďoši a někteří se od té doby prosadili víc, třeba Eman MekŘehoř, někteří míň, třeba Josh Hartnett, a někteří spadli někam do béček až céček, třeba Tom Sizemore. I když je film docela dost dlouhý, celou dobu to má šťávu a hlavně není tam moc těch amerických hurá keců, jak jsou skvělí a nejlepší. 9/10 ()

Blazkowicz

Kdybych to viděl o těch cca dvacet let dřív, tak pět je jasných. Jenže teď se mi to zdá sice hodně dobré, ale přece jen už takové "obyčejné". Střílení, umírání, akce, prostě všechno tam je, ale k dokonalosti mi tam něco chybí. Čím to je netuším. Možná, že dneska už je podobných filmů strašně moc, a tak to nepůsobí tak unikátně jako tehdy. Co už, pořád skoro pětihvězdičkový film. Abych nezapomněl, má to luxusní soundtrack. Je sice trošku zabitý, protože se tam zrovna nic neděje a všechny písničky hrají skoro hned za sebou, ale i tak. Taková koncentrace songů se nevidí (Right Turn od AIC, Die Born od DOTN, Creep od STP, Falling to Pieces od FNM). 4+* ()

ostravak30

Slavný film o zpackané americké operaci, v němž své poprvé zažilo mnoho herců. Třeba i Tom Hardy zde debutoval. Orlanda Blooma pro změnu asi moc lidí neznalo, než se v témže roce objevil v Pánovi Prstenů. Chtělo by se mi říct, když jsem to tak viděl: Dobře jim tak. USA se zase pletli do čeho neměli a po zásluze jim bylo naplácáno. Podobný trapas zažili nedávno v Afghánistánu. Jejich pýcha a nadutost byly potrestány. Mysleli si, že jsou v přesile, že vše dobře znají a snadno zmáknou. Omyl, který zaplatili vojáci životy. Leč, kdo chce kam...  Výhodou filmu Ridleyho Scotta je velká autentičnost. Skoro to působí, jako bychom sledovali někoho, kdo tam opravdu byl a podařilo se mu tu hrůzu natočit. Nevýhodou je jednoznačně přehled. Postupem času není jednoznačně jasné kdo, kde, kdy a co. Jak velký zmatek panuje na bojišti, takový je i na pomyslném filmovém plátně. ()

mrclTV

Dve hodiny dlhá akčná sekvencia až takmer dokumetaristickej úrovne (divák sa fakt cíti ako ďalší vojak jednotky), k tomu veľa známych tvári a málo patetických rečí.... takto sa robí vojnový film. Nie je tu veľa propagandy (či jedným smerom alebo druhým, čo je fajn) na druhej strane mi vadilo, že vizuál je prepálený množstvom filtrov. No čo je silná stránka filmu je vo výsledku aj jeho slabinou, po obsahovej stránke sú tie dve a pol hodiny na rovnaký štýl také jednorozmerové, že vás na konci už bude film tak trochu otravovať (a aspoň ja som si tak trochu prial, aby bol koniec čo najskôr). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)