Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Jansen

Neopakovatelné postmoderní sci-fi s noirovými prvky. Všudypřítomnou chladnou tmu velkoměsta prosycenou kapkami deště rozbíjí tisíce neonů, nocí se potulují replikanti s lidskými city a nezkrotnou touhou žít, kamera působivě přechází mezi detailem a otevřenou scénou. Výtvarná stránka filmu bere dech. Replikanti a oživlé bizardní „hračky“ působí na pozadí vlhkých průjezdů a vybydlených činžáků přímo psychodeliricky. Ridley Scott stvořil temný a depresivní svět, kde už si nikdo nemůže být jist svou lidskostí. Audiovizuální koncert s fragmenty filozofických odkazů. Podmanivá atmosferická hudba. Neopakovatelný zážitek a nepřekonatelné sci-fi. ()

hendrich6

Blade Runner mě zklamal.Čekal jsem akční sci-fi jízdu a místo toho jsem se dočkal ponurého pomalého příběhu,který mě nudil.Harrison Ford byl dobrý a dokázal,že dokáže zahrát i jinou roli než je Indyho Jonese nebo Uprchlíka.Ridley Scott vykreslil svět v roce 2019 pěkně,ale i od něj jsem zvyklý na lepší filmy.Bohužel musím tomuto legendárnímu sci-fi dát s bídou maximálně 60 % ()

ScarPoul

Blade Runner je podľa môjho názoru najefektnejší, myšlienkovo najprístupnejší a vizuálne najdokonalejší Scottov film. Ridleyho Scotta ako tvorcu naozaj nemusím a len dve diela z celej jeho filmografie považujem za skutočne prelomové, dokonalé, bez jedinej chybičky a je to práve Blade Runner a Votrelec. Film postavený na adaptácií knihy Philipa K. Dicka prináša upršaný noir – neónový futuristický svet, ktorý pôsobí temne, bezútešne – dalo by sa povedať beznádejne prostredie – v ktorom sa pohybuje detektív s tvárou Harrisona Forda, ktorý je známy jazvou na brade a smiešne farebnou košeľou. Vangelisová hudba a vizuál Los Angeles v roku 2019 je dokonalý. Je to presne to čo na sci- fi filmoch milujem. Hra svetla, tieňov a farieb, emócií a existencionálneho feelingu. Každý jeden záber je štylizovaný tak aby vás doslova a do písmena vťahoval do nového sveta, bez hraníc. Film, ktorý vás oslepí, ohromí a prinúti vás rozmýšľať. Film, ktorý ovplyvnil generácie a radí sa k tomu najlepšiemu čo na poli Science Fiction vzniklo. Škoda že sa Scottova tvorba neuberala týmto smerom. Vymyslené svety mu plynuli pod rukami podstatne ľahšie ako tie reálne alebo historické. ()

Lacike

Klasika zanru a ja neviem co este, ale mňa to nikdy nebavilo. Ked chcem nieco akcne, tak si pustim Aliena 2 alebo Hviezdnu pechotu a ked nieco filozoficke, tak si pustim pôvodny Star Trek a ked chcem nejaky film noir, tak si nepustim nic, lebo tento zaner nemam rad. Blade Runner ide uplne mimo mna a nezachranil ho v mojich ociach ani fenomenalny Rutger Hauer. ()

BrooksW.Here

"All those moments will be lost in time, like tears In rain." _____________ Neskutočne nadčasová záležitosť, ktorá aj napriek svojmu veku oplýva (aspoň na tú dobu) takmer bezchybnými trikmi a vizuálom, okamžite navodzujúcimi perfektnú cyberpunkovú a v podstate aj neo-noirovú atmosféru, ktorá je miestami doslova ako vystrihnutá zo Se7en (hlavne vďaka tomu, že tam celý čas prší)... Blade Runner je naozaj špecifický film, netuším, či som niekedy vôbec videl niečo podobné... Jediné, čo by som vytkol, je to pomalé tempo, ktoré síce má svoje čaro, ale po nejakej tej hodine a pol už to začne byť mierne unavujúce (pri čom dvojhodinová stopáž je úplne v poriadku!)... Každopádne sa však jedná o naozaj vydarené sci-fi, ktoré ani po tých viac ako štyridsiatich rokoch skoro vôbec nezostarlo a veľmi rád súhlasím s názorom, že sa jedná o kultový film. ___ PS: Druhá časť je ešte niekoľkonásobne lepšia! ()

rawen

Ve své době bezesporu pecka, po pětadvaceti letech poctivé sci-fi, které už jsem dohromady někde viděl (taky asi proto, že během té doby vznikly minimálně další 4 filmy podle předlohy Philipa K. Dicka). Největším kladem Blade Runnera je jeho atmosféra a rozbité klišé na konci, Vangelis mi občas seděl, občas tolik ne, každopádně stojí za shlédnutí (ale ti, kteří četli předlohu, budou VELMI zklamáni)... 7,5/10 PS: viděl jsem Director's Cut ()

maseer2

při sledování tohoto Scottova rádoby masterpiecu jsem Fordovi ani na vteřinu nevěřil, že by měl být "tím nejlepším z Blade Runnerů" a po jeho zhlédnutí pro změnu nechápu, co je na něm kultovního.. já jsem teda něco tak nudného, zdlouhavého, prázdného a nepřesvědčivého (vzhledem k očekáváním) už pěkně dlouho neviděl.. ani ten všemi vychvalovaný vizuál spolu s hudbou mě neoslovil a do toho navíc pár opravdu přihlouplých dialogů.. no prostě obrovské zklamání a slabounké 3 hvězdy.. ()

Caszidy

Scottova kombinace sci-fi a noir je opravdu působivá. Celý ten svět knihy Philipa K. Dicka vypadá opravdu skvěle a uvěřitelně. Vangelisova hudba dobře dokresluje atmosféru, ale že bych z ní byl až tak unešen, jako většina zdejších hodnotících, to se říct nedá. Viděl jsem "pouze" finální verzi snímku z roku 2007, ale stejně musím poznamenat a zároveň souhlasit s POMOem, že Blade Runner jako nějaké div ne "filosofické" dílo neshledávám. V mých očích je to prostě výborná sci-fi detektivka se zajímavou zápletkou a ingrediencemi. ()

Tommassi3

"Prokrista, Deckarde, ty vypadáš skoro tak bídně jako ta kůže, co jsi ji vodprásk !!" ;) Tohle naprosto fantastické snové scifíčko s geniálním Rutgerem Hauerem v životní roli a tradičně famózním Harrisonem Fordem především potvrzuje dvě věci, totiž že Coca Cola je věčná a že právě Riddleymu Scottovi ten až neskutečně ohromující technický pokrok, či spíš poSKOK, co do možností filmaře spíš uškodil.. Chcete další důkaz ?? Tak si pusťte prvního Vetřelce a pak hned Promethea !! ()

erl

Genální !! Vizuální obžérství a herecký koncert Rutgera Hauera dělají z tohoto filmu vyjímečnou podívanou která neztrácí ani po letech nic ze svého kouzla ()

BoPo

Vytvorený svet odoláva zubu času. Tu treba klobúk dole. Bohužiaľ príbeh je neskutočne skromný na zaujímavé udalosti. On je vlastne strašne nezaujímavý. Veľmi depresívne, veľmi rozťahané, veľmi podivné veľké nič. Sci-fi noir detektívka, ktorá ma dosť  nudila. ()

Tyler:D

Výnimočné sci-fi, ktoré vyniká okrem vizuálnej a hudobnej stránky aj svojou pochmúrnou atmosférou. Mnohých možno sklame pomalším tempom, aj preto sa tu objavujú tie slabšie hodnotenia. Niektoré scény sú však nezabudnuteľné, najmä záverečný súboj s démonickým Rutgerom Hauerom je pekné psycho. Spolu s Gladiátorom a Americkým Gangstrom najlepší film Ridleyho Scotta, ktorý patrí k mojim najobľúbenejším režisérom. 95% ()

MrCreosote

Hodnotím The Final Cut z roku 2007. Napoprvé jsem byl úplně zmatený a neměl jsem ani tušení, jestli jsem měl tu čest s nadčasovým sci-fi snímkem, anebo pouze se slušně stylizovanou, natahovanou hovadinou. Napodruhé už to ale bylo jasné: Blade Runner rozhodně JE výjimečný a nadčasový. Ať už tím, že hlavní hrdina je vlastně nejmíň výraznou postavou a jeho účelem je jenom dostávat neustále na budku a posouvat děj dál. Harrison Ford navíc nedosahuje charismatu drsňáků z černé série, jakým byl například Bogart, snímku to ale spíše prospělo. Prim tady totiž hraje opravdu neuvěřitelně působivá výprava, skvělé efekty a čtveřice nevypočitatelných replikantů. Dalo by se polemizovat o tom, že tempo je až nezdravě uspávací a že chemie mezi Fordem a Youngovou není úplně ideální (když se kouknete do zajímavostí, zjistíte proč), závěr v obrovském, liduprázdném bytu ale člověku vyrazí dech. Je to omamný pocit sledovat pobíhajícího Rutgera Hauera, který nemá nouzi o existenciální hlášky. Až uvidíte, pochopíte. P.S. Jedná o jeden z výjimečných případů, kdy se film může směle rovnat knize, ačkoli jsou obě verze naprosto odlišné a je zachována pouze holá kostra příběhu a jména postav. ()

JohnCZ

Když jsem se Blade Runnera díval poprvé, což je zhruba nějakých 5 let nazpět, tak mě tehdy dost nemile překvapil svou jinakostí a svým pomalým tempem i dost nudil. Tentokrát jsem ale věděl do čeho jdu a film si opatřil v poslední dostupné a údajně i nejlepší verzi. A je teda nutno říci, že ten film je upgradovaný s láskou. Na rozdíl od nehodící se CGI ve starých Star Wars tady tvůrci zakomponovali nové efekty a digitál velice s citem, pohráli si i se zabarvením obrazu, různými lens flares a celé to vypadá to na pohled velmi přitažlivě. Film to vskutku omlazuje a nebije to ani trochu do očí. Nicméně i tak mě pomalejší tempo ke konci již trochu uspávalo, mnohé scény jsou prostě divné a přehrávání herců především v rolích replikantů je možná účel, ale nemůžu říct, že by mi to vždy úplně sedlo. Blade Runner je každopádně film s obrovskou tvůrčí vizí, která v současnosti Ridleymu zoufale chybí. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků