Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

hous.enka

Vidět to před třiceti lety, asi budu hodnotit jinak, ale tohle je... strašně zmatené. Ještě víc zmatené než je knižní předloha. Jediné, co se mi líbilo, je vizuální podoba filmu a Harrison Ford. Zbytek je strašná slátanina a nechápu, proč se tenhle film stal kultem. A navíc to bylo strááááášně a zbytečně dlooooouhý. Uf. Tohle si už nikdy nechci pustit znova. ()

pools

[Final Cut] Kam se hrabou nějaké Star Wars? Každý záběr je naprostý skvost. Atmosféra je nepřekonatelná. A že se tam nemluví? A odkdy se ve filmech musí mluvit? ;-) ()

Rosana

Výborně zpracovaný (v té době) nadčasový film. Dobrý námět a vynikající herecké výkony, vykreslení charakterů postav a akčnost a napínavost. Ve filmu se dbá na každý detail a není to tuctový akční film, ale spíš film k zamyšlení. Jen ten rok 2019 moc netrefili. ()

SaNcHeZ_cz

Zasloužená klasika sci-fi žánru, která občas působí až nestravitelně, jenže právě v té ponurosti spočívá její největší kouzlo. ()

Alqarin

Silně nadhodnocená brakovka s velmi mírným přesahem a skvělým Haurem. Silných pět minut na konci nevynahradí tu zbylou šeď. ()

agentmiky

V době před 36 lety museli být diváci doopravdy v úžasu, neboť tak přelomový film, co se týče vizuální stránky a celkově podmanivého pohledu na možnou budoucnost, se v kinematografii neobjevoval každý den, jako tomu je v 21. století. A tak moc nechápu, že vlastně ten film ve své době nezískal moc ohlasů, skoro jako by se na něj zapomnělo, ale jak čas postupně ubíhal, tak film získával renomé, až je dnes považován za scifi klasiku. Ridley Scott ve své době neměl konkurenci, Vetřelcem dokázal stvořit nejatmosféričtější film vůbec, no a v Blade Runnerovi zase ukázal, že snoubení futuristických prvků s kriminální zápletkou může vyvolat parádní výsledný produkt. Vizuál se dá považovat přímo za bombastický, drtivá atmosféra tohoto vytvořeného světa, leč tak realisticky působícího, sálá z každého záběru kamery. Vangelisova instrumentální hudba tomu pak dodala špetku dokonalosti. V hlavní roli Harrison Ford, jenž předvedl skvostný výkon, moc toho sice nenamluvil, tím více si toho ale vážím. Závěr přijatelný. Kdyby film v některých momentech nepůsobil příliš pomalu a nevzbuzoval ve mě nudu, dal bych plný počet. I tak je to klasika, kterou každý hodnotitel filmů musí vidět na vlastní oči. Hodnocení: 84 % ()

MikO_NR_1909

Pocitový masterpiece, ktorý si pohráva vizionárskymi koncepciami neďalekej budúcnosti spôsobom, ako to už nikto od neho nedokázal. Fantasticky vytvorený svet monumentálnych objektov vo veľmi čistej kombinácii s počítačovými efektami a pôsobivým stretom medzi ľuďmi a replikantmi - najmä ak ten náš svet upadá a ten robotický vzplanie k nám tak známym druhom ľudských emócií. Moja recenzia tu : http://www.9em.sk/?p=3999 ()

javak810i

Tak jsem se na tenhle kult sci-fi, který mi dlouho unikal, konečně podíval. Nebudu skrývat své lehké zklamání, protože moje očekávání bylo velmi velké. Začněme ale s pozitivy. Tím nejočividnějším je audiovizuální zpracování, které tak trochu melancholicky vyobrazuje špinavou budoucnost naší Země a společně s Vangelisovým soundtrackem navozuje jakousi temnou atmosféru. Trochu mi připadá, že se Ridley Scott inspiroval u otce všeho sci-fi - filmu "Metropolis" a o 19 let později pak zase Spielberg vzal špetku inspirace pro svoji "Umělou Inteligenci" právě od Scotta. V obou případech dobrá volba. Každopádně nebylo by filmu bez herců a co zde předvedli Harrison Ford a Rutger Hauer opravdu stojí za zmínku. No a teď k těm slabším stránkám. Film je trochu hůře stravitelný, což já osobně jako problém nevidím, a má velmi pomalý rozjezd. Nevím, jak je na tom původní kino verze, jelikož jsem viděl pouze Final Cut, ale vše začne být zajímavé až zhruba od poloviny a opravdu za to stojí až samotný konec. Dávám lepší 4* ()

Laxik

Blade Runnera prostě chcete milovat. Jeho neodolatelnost tkví v magické kombinaci Fordova sympatického Deckarda, dechberoucí tísnivé vizi budoucnosti, která po vyleštění do HD nenajde konkurenci ani mezi filmy současnými, Dickovy legendární předlohy, výborných záporáků, se kterými člověk cítí a vlastně jim přeje úspěch, přestože by se s nimi v temné uličce potkat nechtěl, a samozřejmě i samotného faktu, že je Blade Runner jedním z mála skutečných kultů a milníků science fiction. A pověst, jak známo, dělá hodně. A po většinu času jsem se do tohoto snímku pomaloučku zamilovával. Ne, Deckard není neodolatelný jako Indy či Han Solo, ačkoliv je oba občas připomíná. Ne, akce není dechberoucí. Vlastně jí tam moc není, na ploše dvou hodin se hlavně seznamujeme se světem a postavami a boje jsou kolikrát docela nedotažené. Tempo je pomalejší a postavy občas lehce sklouzávají ke karikaturnosti tak typické pro (sci-fi) béčka z 80. let. Ale právě tou pomalu budovanou atmosférou se člověku Blade Runner zaryje pod nehty jako tříska. Jen poněkud příjemněji. Bohužel filmu nemůžu odpustit poměrně nezvládnutou vedlejší "romantickou" linku, která ve výsledku vyznívá naprázdno a působí, že je tam navíc, protože si ji studio vydupalo. Stejně tak mám lehký problém s tím, že Deckard je vlastně docela hloupý likvidátor, který je tak pevnou součástí systému, že ho vlastně odmítá zpochybnit i poté, co se do jedné androidky zamiluje. Místo toho z ní udělá výjimku z pravida. Vzhledem k tomu, že jsem zhlédl tolik opěvovaný Final Cut (117 minut), jsem zklamaný a doufám, že se někdy dočkám verze o něco delší, nebo naopak lehce okleštěné o postavu Rachael. Možná na druhý pokus. /// Po necelých dvou letech Blade Runnera stále nemiluju. Přesto mě neuvěřitelně fascinuje a přitahuje jako magnet. Záhadně totiž působí na moje podvědomí. No a vzhledem k tomu, že jsem ho za těch 22 měsíců zhlédnul už potřetí, si tu nelásku možná jen nalhávám. Těžko říct. ()

Praxis

Jedni ho nesnáší, druzí milují. Nemůžete být někde napůl cesty. Blade Runner je vizuální hypnotická jízda, kterou si musí každý filmový nadšenec nutně prosedět. Jasně, děj je velice roztahaný a vlastně se dost vleče, ale hudebně-výtvarná složka je tady to hlavní prim... 75% ()

ArsenalEagle

Tak tohle opravdu nebyl můj šálek čaje. S téměř 80% hodnocením, Harrisonem před a Ridleym za kamerou, a právě nově vzniklým sequelem jsem se začal docela dost těšit. Uznávám, první chybou byla asi volba českého dabingu - takhle hrozně nadabovaný film jsem snad ještě nezažil. Nicméně i kdybych byl hluchý, film by se mi nezalíbil. I když se jedná o celkem zajímavý námět a na počátek osmdesátých let velmi dobré zpracování, je celý film naprosto nudný. Nevím, kdy jsem se u filmu nudil takovým způsobem. Ony finální tři hvězdičky jsou jen s odřenýma ušima díky Harrisonu Fordovi, nebýt něhož bych volil o jednu méně. ()

Jillen

Miluji ten film, miluji ten svět, miluji tu hudbu a miluji jednu překrásnou replikantku...a tebe Forde taky, aby ti to nebylo líto. FAMÓZNÍ 100% ()

Ridick

na jednej strane velmi nudny a utahany pribeh, na strane druhej majstrovsky vizual a ohromna vangelisova hudba. 75% ()

GodComplex

Ridley Scott natocil pravdepodobne nejlepsi a nejzasadnejsi sci-fi film. Seriozni sci-fi film, pohadky typu Star Wars se nepocitaji. Otazkou zustava, zda-li je to Blade Runner, nebo jeho dalsi masterpiece Alien. Alien ale brousi spise do sfery hororu a potreboval jsem do TOP10 umistit alespon 1 nefalsovane sci-fi, k cemuz je vhodnejsi Blade Runner. Fantasticka atmosfera futuristickeho noir velkomesta, neskutecne sympaticky hlavni hrdina v podani H. Forda, replikanti a jejich artificial touha po zivote. Analyza sily vlivu technologie na spolecnost se zamerenim na samotnou lidskost, ktera nemusi byt cizi ani geneticky "vyrobenym" bytostem. Dojemna lidsko-roboticka cyborg romance mezi Deckardem a Rachel v podani hypnoticke Sean Young. Interakce a prima konfrontace cyborg forem se svym lidskym tvurcem. Bez ceho by ale tento film byl polovicni a co tomu celemu dodava tu nejpusobivejsi stavu je naprosto famozni a dnes jiz absolutne legendarni synthesizer soundtrack Vangelise. "All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. " 10/10 ()

Džejkop

Proč máme tak častou tendenci spojovat budoucnost s nesmírným technickým pokrokem. Je velmi nepravděpodobné, že se za pár let po ulicích budou prohánět replikanti, mhd létající vzduchem nejspíš taky neuvidíme, o kolonizacích jiných světů nemluvě. Jak to tak vypadá, tak budeme rádi, pokud doletíme na Mars. Ale to jsem si jen tak trošku rýpnul. Blade Runner je jinak poutavý. Ridley dokázal stvořit svět budoucnosti, z kterého sálá deprese. Bizarní svět ve kterém bych nechtěl žít a doufám, že se takové vize nedočkám. Věta, kdybych si mohla dovolit živého hada, tak tu nepracuju, nejspíš svědčí o tom, že zvířat a rostlin na Zemi nenajdete. Skutečně nepřívětivá budoucnost. Jediné co by se mi líbilo, bylo to hračkářství, mít tak živé hračky, o tom jsem jako dítě snil. ()

aluna

Vizuálně přesněmůjšálekčaje svět, v němž náročnými postupy uměle vyrobenej had je levnější a dostupnější než "jednoduše" klasickou cestou vzniklej, zachycuje jedním vrzem nevyčíslitelnou cenu a vzácnost života a druhým ho bez sebemenší úcty vehementně likviduje na potkání. Film dává spoustu otázek k zamyšlení a dobro a zlo má všechno, jen ne ostrou hranici. Závěrečná bitka mně trošičku cukala koutkama a něco mi úplně neštimovalo, ale jako správnej pseudofanda scifi se pokusím vrátit v čase do '82 a všechny detaily odpustit, protože na tu dobu je to opravdu silně atmosférická pecka. "I think, Sebastian, therefore I am." ()

Sandiego

Naprosto úžasná vize postmoderně globalistického inferna, která neskutečně vypovídá o době vzniku filmu a i dnes neztratila nic ze své působivosti. Děj ani zápletka mě tolik nezasáhly, nevídaná vizuální vytříbenost po celou dobu sledování dokázala zakrýt slabší a natahovaný děj, kterému napomohlo jen stylizování do plíživého rytmu klasické noirovky. Možná by mě verze s voiceoverem sedla víc, každopádně si na ní někdy udělám čas. ()

Riddick77

Roztahané, pomalé a děsivě prázdné. Vizuál je sice na tehdejší dobu opravdu neskutečný, hudba je podmanivá a zpočátku výborně funguje ta noir futuristická atmosféra, ale bohužel prostinký příběh lovce replikantů je tak jednoduchý, banální a povrchně podaný, že jsem málem vyletěl z kůže. Druhá půle už je pouze a jen nuda, kterou zachrání až Rutger Hauer svoji geniální závěrečnou scénou. Kult? Pche... Filozofická hloubka? Pche... Silně nadhodnocené a z hlediska scénáře silně podprůměrné. Forma vládne, obsah slábne! 4/10! ()

MissJ

Do detailu promyšlený film se zvláštní aureolou, který jsem až po zhlédnutí director's cut verze naplno docenila. Čím hlouběji budete pronikat do jeho světa, tím víc jím budete fascinováni. Sci-fi popírající jakékoliv klišé, na něž si vzpomenete (například tím, že jeho humanistické poselství přichází nečekaně ze strany "hlavní záporné" postavy nebo nejednoznačným rozdělením na kladné a záporné charaktery). Nabité symboly, z nichž jsem zatím pochytala nepatrný zlomek. S neuvěřitelným přesahem, kdy se na určitý prvek, na který se zaměříte, nabalují další elementy, jimž stojí za to věnovat čas a pitvat je do hloubky (zaujal mě třeba odkaz na tzv. nesmrtelnou partii, která je zajímavá sama o sobě a ještě zajímavější aplikovaná na děj). Měním původní 4* hodnocení kinoverze a film stěhuju do širší topky. Cože, tam byl použit model lodi z Carpenterovy Dark Star?...no, takže už mám záminku pro zhlédnutí číslo 3. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků