Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

Piškotka

Jako ze života, a proto jakoby zdánlivě nudné. Vztahy v jistých etapách nejsou zábavné, pokud procházejí vzájemným odcizením. A když jsou aktérkami milostného trojúhelníku sesterské protiklady, je to o to větší psychárna. V tomto směru se to tehdy mladičkému S. Soderberghovi velmi povedlo. J. Spader přišel v pravém okamžiku, aby svými videorozhovory otevřel nitro půvabné A. MacDowell a řešil svou psychickou nebo fyzickou impotenci? Choval se sice jako podivín, ale v reakcích byl přímočarý a nic nezastíral. Každopádně byl ozdravujícím a osvěžujícím prvkem. ()

Schuldiner

Moc dobrá konverzačka, je to nenásilný, přirozený, žádná křeč... nic jsem od toho nečekal a líbilo se mi to. Což je vždycky příjemný.. ()

bobstock

Lidé mají svá tajemství o kterých nebudou mluvit, stávají se problémem, protože nenašli s kým o něm mluvit. Věc blízká většině společnosti. 85% ()

Oralfabet

První filmová zkušenost s panem Soderberghem a jsem velice spokojen. Ne každý dokáže vzít čtyři postavy a krabici videokazet a přijít s něčím takhle efektivním. A přitom tak prostým. Nejvíc mě z toho bavilo to video, ale sex a lži byly taky slušný. 9/10 ()

Renfield

Je to i hra s divákovými sympatiemi, co se zdá dlouho jasné, může být v závěru úplně jinak, nebo také nemusí. Každá z postav se dá skrze její motivace chápat, dokonce i ta nejhorší. Názor na to, která to je, jistě zase nebude jednotný, ovšem John bude zřejmě v čele. Mě nejvíce bavilo příjemně pozitivní dusno mezi Ann a Grahamem, jenž výborně graduje ve scéně přehrávání/natáčení rozhovoru, do nějž zasáhne i do té doby trefně nenápadná hudba Cliffa Martineze. Výborně napsáno, natočeno a samozřejmě zahráno, obzvlášť trojice James Spader, Andie MacDowell a Laura San Giacomo. 80% ()

tragos

Filmy Stevena Soderbergha nevyhledávám, ale dost možná začnu. Traffic se povedl fantasticky, dojem z Erin Brockovich je spíše pozitivní, jen ten Solaris jsem nevydýchal. Sex, lži a video jsou zajímavou psychologickou sondou do života čtyř lidí, kteří se návzájem podvádějí, schovávají se sami před sebou nebo se alespoň topí ve vlastních přetvářkách a pózách. Jsou prostě takoví jako my. Soderbergh ve svých 26 letech natočil velmi vyzrálý snímek, který staví především na skvělých dialozích a cílevědomé režii. PS Andie MacDowellovou tentokrát hravě strčí do kapsy James Spader (opravdu role jako ušitá). ()

helloween93

“Throwback Thursday #9” - Dnes jsem přišel z procházky a přemýšlel jsem, jaký film si v rámci throwbacku dnes pustím. Na Netflixu jsem viděl prvotinu Soderbergha - Sex, Lies and Videotape a dál jsem nemusel ani koukat. Jde o klasiku z 80s, kterou jsem znal, ale nikdy jsem ji neviděl. Dřív jsem si myslel, že jde o erotický film typu 9 ½ Weeks a až později jsem zjistil, že jde o konverzačku, i tak mi ale dlouho film unikal. Snímek je zajímavou studnicí lidského chování, vztahových stereotypů a sexuality, herecké výkony ústřední čtveřice jsou velmi přesvědčivé. Děj vás vtáhne prakticky ihned a divák hltá každý rozhovor mezi postavami. Zajímavé je, že všichni čtyři herci v devadesátých letech postupně uvadli, což je největší škoda hlavně u Jamese Spadera, kterého jsem viděl snad pokaždé v jiné roli. To Petera Gallaghera jsem viděl v roli dickheada snad pokaždé, když někde hrál. Sex, lži a video byl velký hit, který Soderbergh pořídil za milion dolarů a v kinech utržil takřka 30ti násobek budgetu a stal se kultem mezi konverzačními filmy a filmy na téma sexuality a vztahů. 4* ()

wata

Každý má nejakú svoju úchylku, svoje maličké klamstvo. Prečo o tom nenatočiť dobrý film. Má to myšlienku, výborné herecké výkony, dobrý príbeh. Naozaj som sa cítila, ako v skutočnosti, tie postavy mi pripomínali ľudí, ktorí sú súčasťou môjho života.. Aj Vám sa to pri pozeraní tohto filmu môže stať.. ()

ganjoman

film jsem viděl s českým dabingem, který moje hodnocení asi znehodnotil...jinak velice zajímavý film o pohledu na sex a vztahy. Nutí to po filmu se zamyslet. ()

AloeB

Zajímavá sonda do života čtyř fiktivních charakterů, která by ovšem mohla být propracovanější a mohlo by toho v ní být víc. Kromě titulních videokazet jsou velmi zajímavé obě ženské protagonistky a jejich rozdílný přístup k životu, bohužel mi to všechno tak nějak nestačilo. ()

Kalimero13

3 x wooow. Nejvíce vás filmy dostanou, když to nečekáte. A co je Sex, Lies, and Videotape zač, jsem netušil ani v nejmenším. A rozhodně jsem netušil, jak silně mě dostane každej aspekt filmu. Užíval jsem si každej komorní rozhovor, žasl jsem nad jednotlivými herci i zajímavými postavami. Celá ta ujetá hlavní myšlenka se mi líbila a velkou radost mému naivnímu já udělal i závěr. Ale ten styl. Ten štýýýl. Ten film má tak skvělou atmosféru, takový vibe, který leckoho možná může uspat, mě ale očaroval a mrazil. Byl to takový psychadelický tlumený ASMR zážitek :) ()

ecis

Vztahovy stvoruholnik plny klamstiev, psychologickych hier a sexu. Utiahnute, ale nie nudne dielo, ktore patri do Soderberghovej spicky. Vynikajuce herecke vykony len odzrkadluju vyspelost a preciznost celeho filmu. ()

Primavera

Dobre urobená psychosonda do ľudských vzťahov .... Tak si tu žijeme, klameme, súložíme. O kvalite filmu popíšu veľa asi väčší odborníci na filmové umenie než som ja, ale tento film ma ako laika zbalil. :-) ()

zrx

50% rozhodoval jsem se mezi 2 a 3 hvězdami. Nakonec padla volba na 2. Film je zajímavý až posledních cca 20min, což je na můj vkus dost málo. ()

Izz

Když si člověk uvědomí,v jakých podmínkách a za jaké peníze to Soderbergh točil,nemůže než smeknout před tímhle nesmírně zajímavým a talentovaným tvůrcem,který by si už zase po delší době zasloužil větší filmový úspěch. ()