Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O'Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro půvabnou knihovnici káhirského muzea a nadšenou egyptoložku Evelyn archeologický nález století. O'Connell dostane nabídku zavést Evelyn s výstředním bratrem Jonathanem do pouště. Evelyn touží objevit ztracenou Knihu mrtvých, Rick zase prahne po legendárním faraónově pokladu. Ruiny střežené bojovnými Tuaregy však skrývají děsivé tajemství - sarkofág s mumií staroegyptského kněze Imhotepa, jenž byl za svá provinění pohřben zaživa. Zemřel strašnou smrtí, byl sežrán tisíci brouky. Pokud by ho ale někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Evelyn s Jonathanem a Rickem budou muset překonat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků a vést boj se starověkou sektou. A přesně ve chvíli, kdy mohou konečně nabrat dech, Evelyn nechtěně probudí Imhotepa. (TV Nova)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (815)

Lima 

všechny recenze uživatele

Když vyblednou ty přeplácané digitální triky, film už mnoho nenabízí. Ano, Sommers umí navodit dojem, že jeho filmy jsou epické. Jeho dílko je naplněno krásnými výhledy na písečné bouře, egyptská města v rozkvětu, nebo v jakési poutavé nádheře jejich zřícenin (celé ty kulisy rozpadajícího se egyptského sídla musely být strašně drahé), poutavé jsou i kobky plné pokladů. Ale ten film jinak strašně stárne, na rozdíl od jeho předchůdců, protože převážná část jeho kouzla stojí na digitálních atrakcích, a ty už, tváří v tvář dnešním technologiím, nikoho neohromí. Mumie v raném stadiu je vysloveně digitálně odporná (ale ne v tom dobrém strašidelném významu slova), a jeho představitel Arnold Vosloo přehrává jako prase, až se stává komiksovou karikaturou sama na sebe. Jediné, co bez újmy do dnešních dnů přetrvá, je hudba Jerryho Goldsmitha, je nádherná, i po opakovaném poslechu. A pak je celkem fajn, že se film nebere příliš vážně a je místy překvapivě vtipný. Třeba když se uražené hlavy kostlivců odpalují jak při baseballu, nebo když Rachel Weisz zboří celou knihovnu v dominovém efektu. Tuhle scénu si vždycky vybavím jako první, když si na Sommersovu Mumii vzpomenu. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak pan Vegetol má určitě pravdu, že Chobotnice byla vrcholem režiséra Sommerse a nic lepšího už pak nenatočil. Každopádně první Mumie se tomu ještě blíží. Obstojná dobrodružná zábava, která nekopíruje Indiana Jonese ani jiný filmy a jede si ve vlastní linii. Fraser je velký sympaťák, Hannah mě svými prupovídkami bavil po celý film a Vosloo je perfektní záporák. Akce je tak nějak přiměřeně a je přiměřeně přehnaná a zábavná. Kult bych z toho nedělal, pořád mám v tomhle žánru jiné favority, ale na ty 4* to nakonec zaokrouhlím.70% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Režisér Stephen Sommers, který před Mumií natočil vcelku blafy opravdu mile překvapil. Je to hlavně díky skvělým hereckým výkonům hlavně ze strany Brendena Frasera a Rachel Weiszové, ale taky díky tomu, že právě starověký příběh oživlé mrtvoly skloubený s humorem tu byl potřeba jako sůl. Nepamatuju si, že by něco takového chytlavého někdo natočil, samozřejmě krom Indiana Jonese, i když ten kráčí krapet na jiné koleji. Srovnávat by se to sice dalo, ale kvalitně je Indy někde jinde, hlavně kdo spolupracoval na něm a kdo na Mumii, že. I tak je to zábava pro celou rodinu, u které se budete bavit, strachovat se o hlavní hrdiny a na plno si užívat filmové triky, kterých je film obdařen opravdu požehnaně a i po několikerém shlédnutí se rozhodně nebudete nudit, ba naopak. --- Říkáte si, co taková poušť jako já dělá na téhle holce ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Zaprvé: Mumie plave hned v několika žánrových vodách. Jejím hlavním tahounem snad měla původně být dobrodružně-komediální složka s hororovými prvky, ale jde spíš o hororovou parodii, kde někdo někam neustálé utíká a děsně u toho křičí. Hororová atmosféra se tu snad vůbec nekoná, film sází především na efektní efekty, vypoulené oči hlavních "hereckých" představitelů a na již dnes provařené lekačky (když neumí režisér strašit, tak prostě diváky šidí lekáním). A i těch si tu příliš neužijete. Mumii bych viděl raději jako béčkový horor než jako dobrodružný spektákl s gagy ve stylu Laurela a Hardyho. Zadruhé: Mumie na první podívání relativně dobře pobaví, ale při dalším repete už nic zajímavého nenabízí. Moje hvězdičkové hodnocení tedy vychází z průměru všech tří shlédnutí, které jsem tomutu filmu věnoval. A za třetí: Mumie je ucházející hra na Indiana Jonese, který je sám výbornou hrou a parodií na dobrodružné seriály let čtyřicátých. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Mumie mi v dětství připadala jako jakýsi Indiana Jones z Wishe - a dnes je sice pořád Indiana Jones z Wishe, ale už na ní vnímám i jak dobře funguje jako komedie/parodie, a taky ty tehdejší laciné triky, svícení a kulisy už nejsou jen hnusné, ale teď už mají i jisté retro kouzlo ala Souboj Titánů.Za zásadní problém u ní ale považuju že je výrazně zábavnější ve své první polovině, která je hlavně o postavách a dobrodružství, než v té druhé kdy už se víceméně jen nahání s digi Imhotepem. 7/10 ()

Galerie (65)

Zajímavosti (77)

  • Z celkového rozpočtu 80 milionů amerických dolarů bylo 15 milionů utraceno za zvláštní efekty. (franciscze)
  • Arnold Vosloo (Imhotep) si odnesl nepěkné zážitky z natáčení úvodních scén, ve kterých jeho postava prochází mumifikací zaživa. Herec strávil mnoho nepříjemných hodin zabalený do obvazů, které mu znemožňovaly pohyb. (Morien)
  • S nápadem na natočení remaku klasické Mumie (1932) přišel roku 1992 producent James Jacks. Snímek se měl odehrávat v 90. letech minulého století, studio Universal stanovilo rozpočet na 10 milionů amerických dolarů a režírovat měl Clive Barker, který chtěl natočit snímek plný násilí. Z nápadu však nakonec sešlo. Následně se kolem projektu mihl i George A. Romero, jehož vizí byl film ve stylu Noci oživlých mrtvol (1968) – studio však návrh zamítlo. Dále byl na post režiséra zvažován Joe Dante – ten vnesl do námětu prvky love story, reinkarnace a masožravých brouků, nicméně studio tehdy požadovalo film za patnáct milionů a Danteho námět by se do rozpočtu nevešel. Projekt následně opustil i Mick Garris a Wes Craven pro jistotu rovnou odmítl. V roce 1997 pak Jacksovi zavolal Stephen Sommers a představil mu „svou“ verzi Mumie ve stylu Indiany Jonese a Chrámu zkázy (1984) a Jásona a Argonautů (1963). Studiu se návrh líbil natolik, že rozpočet nabobtnal z původních 15 na 80 milionů dolarů, a to navíc v době, kdy se studio vzpamatovávalo z nečekaného propadáku Babe 2: Prasátko ve městě (1998). (fiLLthe3DD)

Související novinky

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Mumie s Cruisem potvrzena

Mumie s Cruisem potvrzena

22.01.2016

Studio Universal má za sebou díky Jurskému světu nebo Rychle a zběsile 7 vynikající rok. A nejspíš se mu bude dařit i dál, na letošek totiž chystá Warcraft nebo pátého Bournea a v roce 2017 rozjede… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Reklama

Reklama