Reklama

Reklama

Indiana Jones a Chrám zkázy

  • USA Indiana Jones and the Temple of Doom (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, což se Indianovi a jeho společníkům nevyplatí. Piloti ze stroje vyskočí na padácích, když předtím vypustili z letadla všechno palivo. Hrozí katastrofa v podobě nárazu stroje do okolních hor. Indiana si však poradí. Společně se svými průvodci vyskočí z letadla v gumovém nafukovacím člunu, který je nejenom úspěšně dopraví na zem, ale díky tomu, že dopadne do řeky, je dopraví i do Indie. Indiana by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místní vesničané ho však požádají o pomoc v podobě záchrany vesnice. Vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli totiž vesnici její kouzelný kámen, který vesničanům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se se svými průvodci do chrámu vypraví a zde brzy zjistí, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívají bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledají poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snaží najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutí v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snaží udělat oběti své krvelačné bohyni... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (802)

tron 

všechny recenze uživatele

„Pro tobě DOKTORE Jonesi, kotě.“ Strašná pecka a môj najobľúbenejší Indiana Jones (a v skutočnosti nie sequel, ale prequel Dobyvateľov stratenej archy). Spielberg si sypal popol na hlavu, že to prehnal s temnotou. Ale mne sa to práveže páčilo. Od detstva patrí k mojím najobľúbenejším žánrom horor a hoci to môže znieť pri filme od Spielberga za 28 miliónov (čo na prvú polovicu 80. rokov nebolo málo) zvláštne, Chrám skazy v podstate (minimálne v niektorých scénach) horor je. Dokonca nechýba vytrhnutie srdca. Ľudského. Zaživa. Holou rukou. Iného človeka. Do toho taká kadencia mŕtvol, šialených krvilačných siekt, kostier, červov, hadov a opičích mozgov (scéna večere je totálny, neskutočný nášup aj po desaťročiach), že som sa miestami nestíhal čudovať, ako ďaleko režisér bol ochotný zájsť. Jasné, občas to má drobný nedostatok (Kraťasove smiešne kopance vo finále, zadná projekcia pri „lyžovaní“, prípadne scéna s gumovým člnom, ktorá je „príliš“ už i na Indiana Jonesa), ale inak šupa, ktorá sa v druhej polovici preklopí v podstate do nonstop akčnej scény. Osobne mám ale o čosi radšej predsa len prvú polovicu, kedy ešte nevieme (spolu s hrdinami), o čo kráča a kedy sa buduje veľmi zlovestná atmosféra ticha pred búrkou. Máme muzikálový úvod z charizmatického, exotického Šanghaja a následne sa plynulo dostávame do Indie, do dedinky, z ktorej miznú deti a vraj s tým súvisí (nádherne opulentný) palác v temnej džungli, ktorý sa údajne nedávno prebudil opäť k životu, no žije tam len zlo a temnota. Práve do epicentra toho mieri sympaťák Ford, zábavná Kate Capshaw (uhrať takúto hysterku chcelo fakt talent) a odzbrojujúci Kraťas v podaní 13-ročného Vientamčana Jonathana Ke Quana, po ktorom sa bohužiaľ následne zľahla zem (rok po Indym mal v hre spielbergovských Rošťákov a tým to haslo). Spomenúť určite musím Amrisha Puriho (neskôr výborná rola vo výborných Lovcoch levov s Douglasom). Hustá džungľa, vystrašení domorodci, mýty, legendy, staré hrôzostrašné historky, krvilačné netopiere veľké ako bocian a hustnúca atmosféra. Film je napriek ponurej atmosfére zábavný a to vďaka vtipným postavám, originálnym scénam ("chobot") a zábavným hláškam a chytľavým dialógom ("Šokuje vás to?" - "V žiadnom prípade. Som vedec."). Film zarobil viac ako 330 miliónov na celom svete, čo bol samozrejme ohromujúci úspech, na strane druhej to bolo menej ako Dobyvatelia stratenej archy (takmer 390 pri 18-miliónovom rozpočte) a Posledná krížová výprava (cca 475 pri 48-miliónovom rozpočte). Cameo Webera (na letisku) dostal Dan Aykroyd z Krotiteľov duchov. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Určitě je to největší slabota Jonesovské trilogie. Chytrost příběhu zde ustupuje ve prospěck akce, takže postavy a zápletka jsou skečovité a slouží jako pozadí pro akci. Takhle natočený Happy End nepovažuji za šťastnou volbu, takhle si to určitě vymyslel Lucas, ten má takové kýčovité nápady. Ale akce je super. Film je určitě stokrát lepší než nějaká mumie. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%. ()

Hromino 

všechny recenze uživatele

Co tohle mělo znamenat?! Po vydařeném prvním díle takový fail? Bohužel. Kromě scény s důlními vozíky snad nevím o ničem, co by stálo v tomhle filmu za pochvalu - možná krásná Kate Capshaw, ale to by nemusela tak nechutně přehrávat a lézt svou přítomností na plátně na nervy. Už dlouho jsem neviděl film, který by ve mě vzbuzoval tolik odporu, jako právě tenhle. Velmi slabé 2*, které jsem dal vesměs pouze za to, že jsem se nenudil a film dokoukal do konce, jinak bych napálil i ten jeden punkt. Sorry guys, ale tohle fakt nebyl můj šálek kávy. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Chrám zkázy mnozí považují za nejslabší článek série o nehroženém archeologovi Indiana Jonesovi. Dovolím si nesouhlasit. Pranic mi nevadí, že na mém štědrém hodnocení se pravděpodobně podepisuje i nostalgická vzpomínka na velké plátno, kde na mě coby mladého kluka ohromně zapůsobila pestrobarevná exotika nepřístupných dálek, úžasných přírodních lokací, přítomnost atraktivních žen, dynamika nápaditých akčních scén, ironická nadsázka a množství vtipných hlášek. Druhý díl je nejrozpohybovanější a nejakčnější s nepřehlédnutelně hororovým tónováním. V 80. letech působily scény typu dechberoucí honičky důlními vozíky jako zjevení a vyvolávaly bezmezné nadšení publika. Ostatně tyto scény jsou působivé dodnes. Kinematografie bombastických triků a atrakcí se pochopitelně, jak šel čas, dostala na mnohem vyšší úroveň, ale své kouzlo si pro mě Chrám zkázy uchovává. Charaktery jsou vedle stálice Indyho nejslabším článkem filmu, ale ostatní složky filmu tenhle handicap úspěšně vyrovnávají. U podobného druhu dobrodružných filmů se nepohoršuji nad naivitou a snahou útočit na první signální. Má to styl, nadhled a tradičně výbornou režii. Není to nic víc a nic méně než kvalitní dobrodružná zábava a těch 90 % celkového dojmu nelituji. Snad jen zamrzí, že Spielberg si půvabnou Kate Capshaw ukradl pro sebe a spoutal ji prstýnkem. Stevovi sice musím přiznat dobrý vkus, ale věřím, že kdyby energii, kterou vrhla na plození dětí a společenskou prezentaci famílie, věnovala hereckému řemeslu, mohla ještě ledascos dokázat. ()

Galerie (218)

Zajímavosti (108)

  • Ve známé scéně, během níž hlavní postavy u stolu konzumují brouky, hady a opičí mozečky, měla Kate Capshaw (Willie Scott) na sobě extrémně velké náušnice, ze kterých herečku velmi bolely uši. (OndrejKW)
  • Slovo "shit" se v každém díle Indiana Jonese objeví přesně jednou. (Kulmon)

Související novinky

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (více)

Reklama

Reklama