Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Kubaso

Celá série je zajímavá zejména tím, že si prošla všemi fázemi úpadku: mistrovské dílo (1), solidní film, ovšem bez tvůrčí fantazie jedničky (2), ostudný debakl (3) i zábavné béčko (4). Spielbergův žralok měl ale za následek, že jsem se jako capart bál usednout na záchodovou mísu a možná i to, že jsem se nenaučil plavat :-) ()

creeper

Vynikající monster horror, kde se pracuje s psychikou diváka podobně jako ve Scottově Alien. Ovšem s využitím rozdílného chronotopu, jehož následkem Spielbergův film může děsit i dodatečně, třeba někde u vody. Zabývat se všemi prvky, který tento film učinily legendou, je zbytečné. ()

JohnSmith

Mě do moře už nikdo nedostane a na rybářskou kocábku už vůbec ne.Moc příjemné je,že Spielberg necpe svoji příšeru hned od začátku do každého záběru,ale nechá nás zhruba hodinu čekat než nám ji ukáže v celé kráse. ()

Brain-D

Steven Spielberg si tímto otevřel vrátka mezi režisérskou elitu. Tento první díl se jistě může pišnit popisem "horor", protože tady panovala fakt napínavá atmosféra a kamera spolu s hudbou taky udělala svoje.. ()

hroubek

Největší můj rest co se týče Spielbergových filmů, který jsem konečně splnil. Je opravdu s podivem, že mě trvalo takhle dlouho než jsem koukl na jeden z nejdůležitějších filmů tohoto tvůrce. I přesto, že spousta scén z filmu byla různě zparodovaná jsem film užil strašně moc a když zazněl Williamsovy podmanivé tóny začal mě běhat mráz po zádech. Mistrovské dílo, které navždy změnilo pojem slova blockbuster. ()

Krysa SPK

Zhlédnuto po několika letech díky zbrusu novému blu-ray vydání. Naprosto neuvěřitelný, fascinující film, který nezestárl ani o minutu. Správná gradace příběhu, výborné herecké trio, takřka učebnicová režie mistra všech mistrů Stevena Spielberga, dech beroucí práce s kamerou jde v ruku v ruce s nůžkami mistra stříhače a hlavně: génius filmové hudby John Williams stvořil snad nejzásadnější filmový hudební motiv. Časopis Empire v roce 2008 vyhlásil Jaws pátým nejlepším filmem všech dob - u mě už léta úspěšně atakuje první příčku. "We're gonna need a bigger boat." ()

Sany33

Perfektný horor so zvieratkom v hlavnej úlohe. Keby som sa bol narodil v 60. rokoch tak by som sral bujóny v kockách ale bohužiaľ som sa k tomuto filmu dostal až v roku 2016. Film svojim napätím a hudobnou kulisou asi nebude nikdy prekonaný a zaraďuje sa k najväčším hororovým klasikám všetkých čias. Paradoxne sa réžie chopil Spieleberg, ktorého už v dnešnej dobe poznáme ako režiséra najlepších rodinných filmov aké boli kedy natočené, ale ako sa hovorí výnimka potvrdzuje pravidlo. Ak by sal film lepší grafický vizuál tak by mohol hrdo napätím a dynamikou konkurovať ktorémukoľvek filmu aj v roku 2016. Za mňa 88% ako hold filmovej klasike. ()

pursulus

Dobrá rada.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny "díly" Čelistí. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 První "Čelisti" byly natočeny v r. 1975, pět roků po natočení thrilleru z jiného soudku — "Letišti"; čtyři roky na to vznikl proslulý "Vetřelec". Mám za to, že 70. léta 20. století byla rájem pro vznik slušně udělaných snímků tohoto druhu pro to, že ještě byl prostor pro novotu příběhů, který se vzápětí přirozeně ztratil, aby nastoupila méně kvalitní opakování, omílání bez vlastního nápaditého přínosu. Druhé "Čelisti", pocházející z r. 1978, jsou o něco málo slabší, ale stále se nesou na též vlně zájmu, byť příběh sám je nepůvodní. O dalších dvou pokračováních už z 80. let je lépe pomlčeti.¬                 Je známo, že nadaný tvůrce dokáže vykřesati i z laciného námětu cosi, co lze označiti přívlastkem "dobré", nebo co se tak alespoň tváří; to je případ režiséra prvních "Čelistí" S. Spielberga. Jeho následovníci už takovými borci nebyli. Dáte-li na mou radu a skončíte u prvních "Čelistí" a nepůjdete ani o krok dál, budete se moci těšiti z původního námětu nerušeni kvadraticky sestupnou křivkou kvality dalších pokračování. Spielbergovy "Čelisti" (tedy tyto původní, první) hodnotím za 3 *. ()

lykan9

Tady není snad ani, co dodávat. Čelisti jsou a vždy budou nejlepším eko hororem a jedním z nejlepších hororů vůbec. Mezi Hooperem, Quintem a Brodym to skvěle jiskří, napětí je správně dávkované, triky jsou na tu dobu vynikající a závěr je doslova dechberoucí. Prostě úžasná klasika. ()

VanTom

Nikterak zestárnuvší "monstr-hororová" klasika dokáže okamžitě vtáhnout a p(r)ocítit pod hladinou číhající nebezpečí i odpor k nezodpovědným radním. Že mechanický model obřího žraloka fungoval jen v pár záběrech z (pravda, již poněkud zdlouhavého) závěrečného "rybaření", se ve výsledku překlopilo v triumf režijně mistrovsky budovaného napětí a obrazotvornosti ikonické Williamsovy hudby. ()

davidek

Poprvé jsem film viděl v kině a můžu říct, že celé kino (co jsem viděl) se lekalo a zaklánělo když se objevil žralok. Když jsem se pak chodil koupat do rybníka, nebál jsem se, ale radši jsem očima přelétl hladinu, jestli náhodou někde nevyjede ploutev. :-) ()

ABCD Marta

Jen jedno jediné slovo mě napadá při sebemenší vzpomínce na tento snímek...klasika! Je to totiž nejvyšší meta, na kterou může film dosáhnout, a toto dílo si ji právem zaslouží. Jedná se o geniální skloubení vynikající hudby, hereckých výkonů, neopakovatelné atmosféry a podivného napětí, které diváky udrží v transu i tehdy, když žralok právě není v záběru. A že je gumovej? S tím tedy rozhodně nesouhlasím! ()

KASUGI

Spielberg tímhle atmosférickým hororem odstartoval vlnu vraždících živočichů jako jsou aligátoři, piraně a spol. Nikdo už ho ale tímhle typem hororů nepřekonal. Čelisti jsem viděl za komančů kolem roku 88´. Jaké bylo mé zděšení (v tom dobrém slova smyslu), když jsem až několik let po shlédnutí filmu zjistil, že se jedná o snímek z poloviny 70tých let. Klobouk dolů! ()

horacko

Týmto filmom som sa definitívne uistil, že Steven Spielberg je úžasný režisér. Ďalšie pokračovania síce boli úplne o ničom, no prvé Čeľuste sú absolútna filmová klasika, ktorú mám veľmi rád. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna