darthvader77

Tak co si budeme nalhávat je to americké jako hamburger, ale ta dokonalá filmová filmařina v úvodu, kdy se ukazuje tvrdá realita války s vyhřezlými střevy, hořícícmi vojáky a useknutými konečetinami byla absolutní láhůdka. Potěšil mladý Bryan Cranston v malé roli stejně jako Vin Diesel nebo Faraday ze Ztracených. Prostředek vtipný postavy se mi zalíbili, ať šlo o žida, modlícího se ostřelovača, poseroutku překladatele nebo exceletního generála. Vrcholem filmu, co se týče dialogů bylo, když Ryan vyprávěl o svých bratrech. Líbilo hodně právem v žebříčku. DANNY NEDĚLEJ TO! JSI NA TO JEŠTĚ MLADEJ. ()

TaNya_

Nebaví mě válečné filmy a tak je prostě nesleduju. Toto jsem si pustila jako něco co bych měla vidět a když jsem na začátku viděla stopáž, tak ve mně hrklo. Nakonec jsem se tím prokousala, ale i když tam bylo několik perfektních a dechberoucích pasáží, tak jsem se v křesle vrtěla a občas pokoukávala po hodinách. Je to stoprocentně nejlepší válečný film, co jsem kdy viděla, to mu neubírám, na druhou stranu jich taky moc nebylo. ()

J.e.r.e.c

Novodobé válečné filmy nemají příliš komplikovaný děj. Většinou v nich jde o vykonání nějakého úkolu; zlikvidovat darebáka, dobýt most, zachránit klaďase, ubránit most... Protože válka jakoby nepotřebuje vyprávět velké příběhy, ona je tím příběhem sama o sobě. Stačí zabírat, jak miny, granáty a kulometná palba šmelcují lidi na krvavý prejt, a v přestávkách nechat hrdiny občas zafilozofovat a zavzpomínat na domov. Na konci dost z těch sympatických chlápků umře a diváci jsou naměkko, vděční za to, že se podobnýma sračkama nikdy v životě brodit nebudou. Podle podobného mustru byl natočen i Ryan, ale stejně je to v detailech (zejména v těch na svoji dobu až šokantně brutálních) i dnes natolik působivá podívaná, že nemám důvod Spielbergovi něco zásadního vyčítat. Spíš jsem naopak čekal, že to bude patetičtější, plačtivější, případně proameričtější, ale vůbec. Scény s Ryanem v důchodu jsou v tomto ohledu na hraně, nejspíš i za ní, ale jednak je to jen pár minut, a jednak chápu, že tam tu poklonu padlým na Omaha Beach nějak propašovat museli. 75 % ()

hrumsrt

Na válečné filmy se zase tolik nedívám, a pokud ano, tak spíše upřednostním a zapamatuji si ty, jež zkouší něco trošku netradičního než prostý obraz historické události, tedy něco na způsob Hacksaw Ridge, který se soustředí na postavy, které jsou v žánru spíše upozaděny.. Ovšem jsou snímky, které zkrátka jsou takřka pilířem svých žánrů, což Zachraňte vojína Ryana rozhodně být chce. Steven Spielberg už jednou velkolepě téma druhé světové války představil a to o pět let dříve, když než na bitvy a vojenské operace se soustředil na holokaust a koncentrační tábory.. Tentokrát mu Robert Rodat naservíroval téma na které se nedá špatně odpovědět.. Na poli nejdůležitějšího dne v událostech druhé světové války, tedy vylodění v spojenců v Normandii servíruje příběh o nalezení jednoho hošíka, aby udělal jednu matku aspoň trochu šťastnou... Nejprve je divákovi naservírován možná nejlepší úvod v rámci válečných filmů v podobě vylodění v Normandii, který přesně vystihuje všechny aspekty, jakými Operace Overlord disponovala.. Špinavá zběsilá nepřehledná akce, která je ale fantastická a nespočetněkrát se dočkala odkazu napříč tolika válečnými hrami.. Ovšem to je i největší problém celého snímku, že svůj vrchol představuje už na začátku a postupně degraduje na všech složkách.. I když se daří v jednotlivých segmentech linoucího se příběhu v intervalech představovat pokaždé něco zajímavého, tak nic se ani nedokáže přiblížit úvodu.. Příběh je celý postavený na něčem lehce banálnějším, aby mohl ukazovat vždy od všeho trochu, takže zde se musí dostat ke kulometu, zde je odstřelovač atd. Spielberg se snaží ukázat špínu a rozvrácenost postav, kterým válka vzala životy a především s těmi hlavními aktéry se mu dokonale daří odvyprávět i jejich osobností charaktery, díky čemuž působí daleko lidštěji a autentičtěji.. Postav je tu hodně a u většiny platí, že to není jen tak nějaký komparz, takže každý dostává svůj part, kde má možnost se divákovi vrýt do paměti.. Jak příběh pochoduje k závěru a každý další Ryan by mohl být ten pravý, musím spíš říct, že film jako takový trošku ztrácí a lehounce mám pocit, že se párkrát protočí v kruhu, nicméně dá se podotknout, že to jen podtrhuje složitost ústředního příběhu.. Co určitě může vadit, tak jak amerikanisticky celý film působí, kdy vojáci mají až takový spasitelský komplex, že přišli celou Evropu zachránit.. Taky dost možná nejvíc v pohodě Tom Hanks, ale to je taky možná protože se film snaží soustředit na více postav.. Ale šlo to teda udělat jinak? Nějak ne, jelikož Spielberg nikdy nenaservíruje realistické pojetí války, kde bude diváka tři hodiny máchat v bahně... Dnes to je jeden z těch předních velkofilmů, kterým Spielberg zboural Hollywood, ale současně v tolika ohledech ctí neduhy americkým filmů a dnes by to už asi neprošlo, taky by to ale nikdo nezvládl natočit.. Takže v době, kdy velkolepé válečné filmy opustili každoroční přední příčky není chybou sáhnout právě po tomhle opusu.. 80% ()

maeb

Úvodní scéna vylodění, které se zbytkem filmu prakticky nesouvisí, je skutečně vyjímečný filmový zážitek. Byl by z ní pěkný půlhodinový krátkometrážní filmeček. Potom co skončí, můžete to už v podstatě vypnout, protože nic zajímavého už neuvidíte. Vše je korunováno patetickým a (promiňte mi to slovo) debilním koncem, jaký umí jen Spielberg. Bohužel. ()

unrocker

Geniální a skvělé k tomu se nedá nic vytknout člověk se usadí hned v první minutě a zavře si pusu až u titulků...!!! ()

pepino

Poutavý a celkem kvalitní válečný film který patří v tomto žánru k tomu lepšímu ale dost sází na velkorozpočtové efekty a proto trochu vykupuje diváka a sází na efektivitu a atraktivnost. I přesto jde ale o poměrně věrnou a syrovou podívanou bez příkras se zvlášť vyjímečnou a skvělou scénou vylodění. Nejlepší část filmu hned na začátku- to se nestává příliš často. ()

vitac.

3. 1. 2010 - Asi je to hodně o tom, co od filmu očekáváte. Já jsem od Zachraňte vojína Ryana očekával především to, že se dobře pobavím, ne nějakou historickou rekonstrukci nebo duchaplné dialogy. A přes šílenou stopáž se to podařilo. Jako mnoha dalším se mi nejvíce líbilo vylodění v Normandii, další válečné scény byly také dobré, ale už tolik nepůsobily. Patriotismus, agitku, epizodku s německým vojákem z kulometného hnízda a trapné pindy nad hrobečkem se daly čekat a nebyly tak intenzivní, že by se to nedalo přežít:) ()

Hollister

Dech beroucí začátek překonávající všechny válečné filmy je vystřídán dost nepravděpodobným příběhem plným patosu, který nemá se skutečnou válkou moc společného. ()

dawydx

Výborný válečný film, který exceluje v bojových scénách, ale poněkud pokulhává v uvěřitelnosti postav a nezdravou přítomností žánrových klišé. A menší dodatek k úvodnímu vylodění - výborně zpracované, svatá pravda, ale pamatuje někdo na NEJDELŠÍ DEN? ()

GianniP

Ten příběh o vyslání jednotky kvůli záchraně nějakého neznámého vojína je sice dost nedůvěryhodný a film nepovažuji za realistické ztvárnění války, ale to nic nemění na tom, že všechny bojové scény jsou perfektní. Zejména vylodění a pak závěrečný boj ve městě (viděl jsem ho tolikrát, že bych zvládl zahrát všechny role sám a to snad i dvojjazyčně) je zvládnut skvěle a hlavně trvá dlouho. ()

FrankieCZ

Po všech stránkách vynikající válečný film. Slyšel jsem i o veteránovi, který musel odejít ze sálu při úvodní scéně, protože se mu naprosto přesně vybavil ten pocit, který měl, když ve člunu stejného typu překonával jako člen třetí invazní vlny kanál La Manche. Myslím, že větší poctu tomu filmu snad ani nelze složit. ()

PeterJon

Tento film ma emocionálne vyčerpal, rovnako aj svojou dĺžkou. Balansuje medzi filmárskou profesionalitou a gýčovým pátosom Stevena Spielberga. Kalkul ako vyšitý, ktorý ukradol všetkých Oscarov filmu Thin Red Line. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 2: Režie, Film. Nominací - 3: Hudba, Herec Tom Hanks, Scénář...........Bafta - 2: Zvuk, Speciální efekty. Nominací - 8: Hudba, Kamera, Střih, Film, Masky, Herec Tom Hanks, Výprava, Režie. ()

MarkHoppus

Steven Spielberg a jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Skvělý výkon Toma Hanksa a dobře si vedla i nastupující hvězda Matt Damon. ()

HarveyDent

Skvělá kamera, skvělá režie a skvělí herci v zkomercionalizovaném, zpatetizovaném a americkými patriotistickými kecy přecpaném filmu(viz. čtení dopisů), který dokázal nejlépe převést bitvu na plátno. Úvodních 30 minut jsou asi nejrealističtější inscenací toho, co se tam mohlo dít. 80% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018