kotrlak

Spielberg je geniální v tom že je vždy o krok vepředu. Přinejmenším co se týká jeho stěžejních děl. Když jsem sledoval tenhle film na widescreen v kině v New Yorku, v době kdy přišel do kin, tak jsem byl při úvodních scénách rozhrkanou kamerou úplně přítomen na Omaha Beach, kolem hvízdaly kulky a tekla krev. Hanks v roli NCO je důkazem že člověk nikdy neví co mu osud dá do vínku a je jen otázkou jeho charakteru jak se s tím vyrovná. ()

Pythonator

Tohle je jeden z těch filmů, kterým Spielberg ukázal, kdo je tady mistr. Něco tak naturalistické a atmosferické se jen tak nevidí. Jeden z mála filmů, který vám vsugeruje pocit, že jste na bojišti. Vynikající sebranka herců a děsivá realita války. Tohle by měl sledovat denně povinně každý, kdo má chuť jít do války. ()

PoprockCZ

Většina děje se odehrává přímo v boji, přestřelky, POV záběry - aim, fire, aim, fire, dislocate! Při délce téměř 3h to na mě už působilo velmi jednotvárně, skoro jak v GTA. Také hlavní příběh, hledání 4. syna a následné hrdinské setrvání mě příliš nenadchl. Nakonec film je hodně naturalistický, výbuchy těl jsou na běžném pořádku, místy skoro až Tarantino styl - můj bohužel ne. ()

Bogrant

Spielberg dokáže narábať s podobnými udalosťami, zakomponovať do nich svoj vlastný príbeh a dokáže z neho urobiť vskutku dychberúci snímok. Nie je mnoho filmov s takouto tematikou, ktoré sú tak realistické (úvodné vylodenie v Normandii je, najmä vďaka kamere, živé peklo), drsné, no zároveň úžasné a nervydrásajúce a pri ktorých sa môže človek na takmer 3 hodiny ocitnúť priamo v dianí, užívať si to a uhýbať sa guľkám. Skutočný vojnový film. ()

Bohdy67

Úvodní scéna na pláži Omaha, je jistě nejvelkolepější záznam reálné bitvy jakou si lze představit... Je až šílené pro člověka nepoznamenaného válkou si uvědomit jak kruté a i zbytečné věci válka způsobila... Jistě, tohle jsou vojáci, osudy civilistů neméně útrpné jsou ještě o chlup horší, ale přesto. Den D, patří k nejvýznamějším válečným dnům historie a ta necelá půl hodina zde mu vzdává hold. Poté přichází relativně slabší část, kdy se hledá, nenachází, umíra po chybách a pochybuje se o podstatě tématu filmu. Závěr a především moment kdy vojín Ryan místo toho aby tak jako každý na jeho místě upaloval co nejrychleji domů do bezpečí, tak zůstane a v předem skoro prohraném boji pomáhá svým "bratrům" ve zbrani je výborným koncem... Je jeden život cennější než sedm??? Myslím, že ani dvě a půl hodiny nám na to spolehlivě neodpoví... 88% ()

Mistr119

Velmi naturalisticky znázorněný válečný film...ukazuje smysl života jednotlivce, otázku obětování jedince pro celek, nesmyslnost války jako takové a v neposlední řadě taky Ryanovo uvědomění si Života a jeho hodnoty. ()

Feacher

Tato filmová klasika taktéž neunikla mému oku. Ač se zdá, že je film nesnesitelně dlouhý, ubíhá to pěkně, svižně a rozhodně se divák nenudí. Skvělé napsáno, skvělé zahráno. 5* ()

W00DY

Úvod filmu, tedy D-day je doslova nářez. Vylodění natočeno velmi realisticky "roztřesená" kamera je skvělá. Zajímavý je barevný filtr, zvýrazňující depresivní náladu WWII. Tu ještě prohloubí scéna útoku na kulometné hnízdo, jejíž finále má bohužel fatální, ač trochu očekávaný důsledek. Obsazení je LOS GALACTICOS, to nejlepší co Hollywood nabízel. Skvělé trio Ribisi, Sizemore, Hanks. Film by měli povinně pouštět ve školách při hodinách dějepisu, aby se NEZAPOMNĚLO!!! ()

Sopholojong

Ktokolvek nezapojeny do druhej svetovej vojny nikdy nemoze pochopit skutocne hrozy a tazkosti, ktorymi vtedajsi muzi, zeny a deti (ne)presli. Najvnutornejsi a srdce rozbuchavajuci pohlad na nich je vo vojnovom zanri u mna nedostihnutelny tento kolos od Spielberga. Najmasakralnejsi uvod v historii zanru (videl som v kine ako 16-rocny a z tych criev a odtrhnutych koncatin sa mi urobilo nevolno), najzasluzenejsi rezisersky Oscar za vsetku tu spinavu pracu v premakanych rozvalinach a sutinach, a druha najikonickejsia rola pre Hanksa hned po Gumpovi. Zo sceny pomaleho prebodavania hrudnika "bodakom" na podlahe kostolnej veze mam zle spanie dodnes, naopak zo scen typu "Som ucitel" sa radujem. A nech zhoria v pekle vsetci ti, ktori sa podielali na faile Akademie menom Zamilovany Shakespeare v kategorii Najlepsi film! ()

Kritickej

9/10 I když mám Tenkou červenou linii raději, Ryan je i tak naprostá špička mezi válečnými filmy. Mezi tu hromadu řezničiny dokáže nenuceně vložit docela vážnou etickou otázku. Jeden z mála filmů, na který jsem do kina dorazil více než jednou:-) Úvodní scénu chválí všichni, já ale z hlavy nikdy nedostanu souboj na nože s trýznivým koncem pro ty hodné. ()

boovol

Je mi líto, ale film jsem vypnul už během téměř úvodní, tak často vyzdvihované scény vylodění na Omaha Beach, která bývá popisována jako kulervoucí autentická podívaná, bohužel mně připadala z podstatné části popcornově naivní. Tom Hanks pobíhá mezi salvami kulek hustými jako kroupy, aniž by jej byť jediná zasáhla. Když chce předat rozkaz přes telefonistu a zjistí, že ten právě dostal kulkou do obličeje, vůbec ho to nerozhodí, a až na roztřepanou ruku těsně před vyloděním na něm celou dobu nejde znát žádný strach ani nervozita (a není sám). Ještě mu chybí žvinda, kterou by frajersky žvýkal. ()

Flashheart

Když už, tak už bych třeba rád viděl takový film ale durch historicky reálný. Ale možná chci moc a možná by z toho dobrý film udělat nešel, těžko říct. Každopádně půl hvězdy dolů za ty jejich přehnaně sentimentální příběhy o totálním ničem. Ale beru to, že je to pro ty Anglosasy normální a pro Spielberga je zas normální přehnat ten sentiment. Moc mi tahle linka neseděla, ale chladným mě vůbec nenechala. Závěrečná úloha Uphama a načasování přílivu posil opět americká a spielbergovská nesmyslná klasika, nemám to rád. I přesto naprosto skvělý film a něco mě nutí tam tu pátou hvězdu i tak loupnout. 90% ()

Rebel24

Žiaľ vojnovým filmom tohto typu nikdy neprídem asi na chuť, pre mňa ide o priemerný príbeh, s priemerným prevedením, žiadna extra snaha o lepšiu zápletku, prácu s postavami, taky typický americký vojnový patriotizmus. 50% ()

Metuje

Nevím, jak je možné, že jsme se s filmem tak dlouho míjeli, nicméně velmi příjemný zážitek, film za 26 let absolutně nezestárl, herecké výkony super, na Vina Benzína jsem trochu čuměl :D Kamera taky super, nejsilnější části filmu jsou bezpochyby začátek a konec, prostředek filmu mě trochu nudil, nicméně finální obrana mostu mi rozpumpovala srdce a přilepila mě k obrazovce. ()

BONOBON

Po zhlédnutí tohohle snímku se nabízí jediná otázka: Jak to ten Steven sakra dělá??? Janusz Kaminski zběsile pobíhá mezi spojeneckými vojáky, padá do vody a opět se vynořuje, aby se nadechl, objektivem přitom rejdí na všechny strany, kutálí se po zemi (zobrazuje nám celou věc z pohledu obyčejného vojáka)... A já se ptám: Jak je jenom možné, že v tom válečném chaosu, v tom nejdrsnějším a nejrealističtějším zobrazení válečné hrůzy všechno tak dokonale sedí a všichni naprosto reálně bojují o svůj holý život? Odpověď zní: Steven Spielberg. S ním hravě zapomenete i na ten mírný úlet s přehnaně emocionálním závěrem. Nejdrsnější a nejrealističtější obraz války na filmovém plátně. ()

ado7

Pred kinom sme s frajerkou nakupili popkorn, colu, čokoládu a plno cukríkov, aby sme si mohli dokonale vychutnať film. A pri záverečných titulkoch som zistil, ze sme sa toho všetkého ani nedotkli - dej nás proste vtiahol do seba a nepustil nás až do konca :o) Takto to chcel Steven??? ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018