Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po filmové pohádce Čarovné dědictví z roku 1985 natočil režisér Zdeněk Zelenka v roce 1990 ve Filmovém studiu Zlín další film pro mladé diváky – Freonový duch. Již z názvu může být patrné, že tématem této strašidelné komedie adresované nejen dětem, ale i jejich rodičům, je ve své době tolik diskutovaná věc – ekologie a znečištění ovzduší na naší planetě. Ale nebojte se – problém nesmírně vážný se postupně rozvíjí do veselého vyprávění o dětech Žanetě a Markovi z jeskynní léčebny, kteří se spolu s dobrým duchem Leopoldem dostanou na mašince Matyldě do neposkvrněné krajiny na přelomu století, ale nejen to – zažijí spoustu „hrůzostrašných“ dobrodružství a bojů. Ve filmu nebude chybět ani několik líbivých písniček, jejímiž autory jsou Jiří Suchý a Jan Krůta. V dětských rolích se nám představí R. Hoppe a K. Pokorná, ducha Leopolda si zahrál Vlastimil Brodský. (Česká televize)

(více)

Recenze (81)

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Freonový duch by se skoro mohl jmenovat "Ať zhynou duchové!" Jako dítě z lázeňské oblasti jsem záviděla těm dětem, které měly za barákem nějakou pěkně čadící továrnu, protože se mohly dočkat ducha a parádního dobrodružství. Nevím, zda písnička o tom, že máme rádi zvířata, byla složena pro tuto pohádku, ale nikdo před tím ani potom mi nepřišel s koncem, že hebkou srst má například ježek, tak vtipný, jako mi přišel Marek - Radek Hoppe. Jako dospělé mi sice vrtá hlavou, proč některým duchům čerstvý vzduch přinášel smrt a jinému svědčil a proč se každý jeden z duchů vlastně stal duchem, stejně jako proč jen Leopold Lorenc měl schopnost se zhmotnit, ale kdo by v tom ryl. Smutně pragmaticky pravdivý je Lorencův povzdech. "Dokud vás budou vychovávat lidé, co kradou spreje, špatně se vám povede." ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Je mi ľúto, ale 27 rokov od svojho vzniku je film už zastaralý. Brodský hrá na pol plynu, detská tiež, pesničky nič moc. Freóny sú minulosťou. Film sa oháňa exhalátmi a jazdí tam parná lokomotíva - zdroj exhalátov :) Zatiaľčo Ať žijí duchové je nadčasový film, čo môže osloviť aj dnes, freónový duch nie. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý pohádkový film bojující proti poškozování životního prostředí, zejména proti používání nebezpečných plynů tzv. freonů. Skupina dětí trpící různými alergiemi je odvezena na ozdravný pobyt, kde v noci spí v jeskyni. Dvanáctiletému Marku Severinovi (R. Hoppe) a Žanetě Vojířové (K. Pokorná) se zjevuje neznámý oranžový oblak a komunikuje s nimi. Brzy vyjde najevo, že je to duch zesnulého Leopolda Lorence, který byl dříve přednostou stanice a který umí všelijaká kouzla, včetně cestování časem do minulosti, kdy byla příroda čistá a ovzduší nezkažené. Společně bojují proti třem obávaným freonovým duchům, kteří se živí plyny ve sprejích, které dokonce kradou, a životní sílu jim dodává právě okolní znečištěné ovzduší. Je mi skutečnou záhadou, proč byla ubohá dívka Žaneta nasoukána do naprosto otřesné, nepadnoucí zimní bundy určené pro dospělého člověka. Hlavní postavu kouzelného Leopolda Lorence v železničářské uniformě ztvárnil V. Brodský, který v depresivním snímku burcujícím proti znečišťování životního prostředí zazpíval i pár písniček. Duchové byli nakonec uvězněni ve sprejích a dovezeni do časů Leopoldova mládí, kde v čistém vzduchu ztratili svoji sílu a rozplynuli se. V závěru výrazně ekologicky laděného filmu se rozplynul i dobrý duch pana Lorence, neboť učinil dobrý skutek a jeho nespravedlivé prokletí, jak jsme se dříve dozvěděli, bylo zlomeno. Velmi mě potěšilo obsazení F. Řeháka jako ředitele ozdravovacího zájezdu, dále se ve snímku objevila J. Asterová jako nudná školní psycholožka či vychovatelka G. Wilhelmová. Námět snímku Z. Zelenky není vůbec špatný, riziko freonových plynů v dnešní době, jak předpokládám, už pominulo, avšak péče o životní prostředí je aktuální i dnes. Po zhlédnutí tohoto tematicky originálního snímku ve mně přetrval poněkud rozpačitý dojem, který nedovolí, abych filmu udělil vyšší než průměrné hodnocení. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale i když tam hrají duchové, nějak bych to nenazýval pohádkou. Nicméně Vlastimil Brodský hraje perfektního průvodčího a dědulu a role mu skvěle sedí. Já si na film pamatuju z dětství a měl jsem ho moc rád. K tomu přidáme skvělé písničky, které mi vždy zůstaly v hlavě dlouho. A dneska, když jsem film shlédl jako dospělý, stejně se mi trochu zastesklo po dětství a ty songy mi ho připomněly. A dneska v dospělosti chápu i oceňuji jiný rozměr, který jsem jako dítě příliš nevnímal, a to ten, že snímek poukazuje na ekologii a silně znečištěné prostředí. Bohužel to platí dnes víc než tehdy a stále se to horší. Není mnoho věcí, které můžu u tohoto dětského filmu vytknout a proto dávám vysoké hodnocení. Je to milý snímek s pěknýma písničkama, milým panem Brodským a ještě krásnější Matyldou. ()

Renie42 

všechny recenze uživatele

Tento film je jakýmsi začátkem pro osvětu dětí, aby v budoucnosti se začali chovat k přírodě, ke své planetě šetrněji. Viděla jsem to už jako malá holka, ale těch dalších 20 let jsem na něj jaksi zapomněla. Vzpomínky se vrátily a koukla jsem se na něj znova. Žiju v místě, kde je ovzduší relativně dobré, nezávidím lidem žijícím na ostravsku, Praze atd. Buďme ohleduplní k přírodě, určitě nám to jednoho dne vrátí. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo mimo jiné na nádraží v Malé Morávce. Úvodní záběry jsou natočené na silnici mezi Mostem a Litvínovem v blízkosti chemických závodů Chemopetrol Litvínov. (VMa)
  • Když bylo Zdeňku Zelenkovi nabídnuto natočit nějaký film ve Zlínských studiích, vypravil se na schůzi bez toho, aniž by měl námět. Ten vymyslel při cestě autobusem do Zlína díky časopisům, které četli lidé v autobuse. (JT19)
  • Ve filmu zazněly hned 3 písně dvojice Suchý a Šlitr, a to „Sádlo na chleba“, „Láska se nevyhne králi“ a „Máme rádi zvířata“. (ČSFD)

Reklama

Reklama