Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (403)

Adasin 

všechny recenze uživatele

S tímhle filmem se bude už navždy pojit zážitek z festivalu v Karlových Varech, neboť tam jej ve Velkém sále hotelu Thermal uvedl sám režisér Jan Svěrák. Film samotný je hodně zvláštní už jen díky kombinaci všech těch nápadů (ať už se jedná o ty zcela originální nebo o inspiraci ze zahraničí), ale přesto zajímavý, jen musíte být otevřeni možnostem. Největšími plusy jsou určitě herectví Petra Formana, Zdeňka Svěráka a Mariána Labudy a taky hudba, ta hlavní melodie (ten "main theme") byla hodně dobrá a skvěle dokreslovala atmosféru filmu (mimochodem skladatel Soukup byl u karlovarské projekce přítomen také). Kéž by dnes opět natočili něco podobného, vzhledem k tomu, že většina současných českých komedií se zde ocitá v "černých rámečcích," je to potřeba jako sůl. 8/10 ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Energetická vlna, která mohla tepat v žilách všech českých filmařů této doby, alternativní přístup k filmování, uvolněné herectví a prakticky neomezené možnosti ztvárnění. To vše dělá snímek, v mých očích, nadprůměrným. Je to vidět jak na scénáři, tak na režii. Svěrákovci si hrají. Hrají si s energetickou vlnou, jež nás obklopuje dnes a denně. Vše, i my sami, jsme jen zhmotnění určité energie. A každý potřebujeme občas vypnout. Energie je totiž dvojí. Zlá a dobrá. Je potřeba hledat. I s nešvary ( reklama na kávu s uhlazeným Vašutem) se jedná o výjimečně pojatý snímek, který zůstává ve svém pojetí osamocen. P. Forman zde, po filmu Vojtěch řečený sirotek, dostává další velkou příležitost, škoda, že na dlouhou dobu jedinou. Skok Věry Křesadlové je milý, Polívka je trochu moc a Pergnerová skoro k nepoznání. Rozhodně to má v sobě takový vyloženě český nádech daného žánru. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Akumulátor bol filmom, ktorý množstvo divákov sklamal. Ale nie svojou nekvalitou, pretože kvalitný určite je, diváci jednoducho na takýto experiment neboli pripravení a nevedeli, čo si o ňom myslieť. Svěrákove publikum nie je ako to Cronenbergove, takže určité problémy pri jeho prijímaní Honza určite očakával. Mne to bolo jedno, pretože sa mi film hneď v svojom roku vzniku páčil, ale možno to bolo spôsobené tým, že už som na tom Cronenbergovi dosť fičal. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Akumulátor 1 je dobrý film se zajímavými triky, které byly v té době v Česku naprosto převratné. Nápad s televizí, která vycucává z lidí energii je docela originální a zajímavý a kdo ví, zda není nakonec i pravdivý. Já sám se cítím v poslední době nějaký unavený a malátný a nějak mě zase bere spaní ... ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Tehdejší filmařská elita se sešla ve veskrze odvážném a i ve světovém měřítku unikátním snímku, který předešel trendy technických alternativních realit o pět let a nikdo o tom neví. Ale zatímco Matrix, 13. patro a všechny tyto tematicky podobné snímky jsou do sebe zapadající geniální mechanismus, Akumulátor 1 kašle na to, že má v rukách sci-fi budoucnost a naopak se vyžívá ve prapodivných scénách, surrealismu a vtipných detailech (nejen obligátní inspekce v lidském těle či šneci, ale například lapiduši, zakrývající si uši při nahazování srdce podobně jako vojáci u střelby z minometů nebo Svěrákova jízda skrze město). Právě způsob jakým se samozřejmostí propojuje Jan Svěrák skutečné s naprosto nereálným je unikátní a scény zpoza televize jsou naprosto geniální. Za zmínku stojí vynikající Brabcova kamera (v první polovině 90. let byl český film na vzestupu, takže se jeřábuje jako o život) či dramaticky gradující hudba, která snese srovnání s jakoukoli dnešní zámořskou produkcí. Akumulátor je jednoznačně nejlepší porevoluční český film u nějž nasere nejen jeho naprosté zapadnutí, ale i fakt, že svěrák po debaklu s Tmavomodrým světem točí balasty typu Vratné lahve. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (53)

  • Když chce Olda (Petr Forman) poprvé zatelefonovat doktorce Mikulíkové (Edita Brychtová), tak ta sedí na gauči a v jedné ruce má knihu, kterou čte, a druhou rukou cvičí s činkou. Po pár vteřinách prohodí knihu s činkou a začne cvičit s knihou a kouká na činku. (HonzaR.)
  • Vo filme môžeme vidieť Mumlavský vodopád v Harrachove, priehradu Slapy či štátnu Operu. Natáčalo sa taktiež na slovenskej kolibe Strednica v Ždiari a na zámku Nová Louka v Bedřichove. Byt Oldu Soukupa (Petr Forman) sa nachádzal na adrese Praha - Nové Město, ulice Boženy Němcové 1882/3. (Raccoon.city)
  • Film navštívilo v kinech 390 747 diváků a vydělal 10 628 865 Kč. (Pumiiix)

Související novinky

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (více)

Reklama

Reklama