Reklama

Reklama

Alexander Veliký

  • USA Alexander (více)
Trailer

Obsahy(1)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (801)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Oliver Stone je dobrý režisér, ktorý natočil mnoho kvalitných snímkov. Skúsensti má aj so životopisnými dielami. Avšak jeho film o jednom z najväčších vojvodcov v dejinách ľudstva nepatrí zrovna medzi tie najlepšie. "Alexander Veľký" je historický veľkofilm s mnohomiliónovým rozpočtom, ohromnou výpravou, prvotriednými hercami, ale aj napriek tomu pôsobí dosť chladne. Bitvy sú síce gigantické, ale neprehľadné. A nedokázal som si vôbec nájsť vzťah k hlavným hrdinom. Taktiež prehnaná minutáž mi dala hodne zabrať. *** ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Po herecké stránce je ALEXANDER na velice vysoké úrovni. Colin Farrell je výborný a Angelina Jolie mi vyrazila dech, předtím jsem ji hodně podceňoval, ale tady se opravdu ukázala. Výprava je taky ukázková, bitvy patřičně pompézní, ale vytrácí se z nich kouzlo pod tíhou zdlouhavého pitvání dobyvatelovy duše. Některé legendární události jsou vynechány (přetnutí gordického uzlu) a přitom by mohli děj patřičně okořenit a přivést nádech neznáma. Stone nevěděl kdy má ubrat plyn a kdy ho naopak sešlápnout. To byla jeho jediná, ale bohužel obrovská chyba. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Xenofón ve své Anabázi naznačil, že Persie se zmocní ten, kdo se o to první pokusí. Navzdory délce filmu Alexander, jsem se v něm s tímto poznatkem nesetkal, snad proto, že by mohl znevážit Alexandrovy činy. Není to však věc, kterou bych mu chtěl vyčítat, zvláště, najdou-li se důvody jiné a lepší. Ostatně, s tím prvním pokusem to nebyla tak docela pravda. Prvním důvodem je mi ne zcela jasné vyzdvihování skvělé Alexandrovy povahy, přinejmenším před jeho okouzlením Babylónem, pak i ve Stoneově filmu získává jeho charakter na skvrnách, jehož Stone dosahuje zamlčováním některých událostí z Alexandrova života. Příkladem budiž několik měst srovnaných se zemí, případně zotročených či vyhlazených (Gaza, Tyros, Théby), jeho nezřízené pití alkoholu, které je sice přítomno, ale dostatečně nezřízeně na mě tedy nezapůsobilo a popravy politických odpůrců, často velmi kruté. Je mi záhadou, proč tak Stone činí. Chtěl snad ukázat známou věc, totiž že "peníze kazí charakter"? V souvislosti se zotročováním a krvavém dobývání států (a o tom film nemlčí), o kterých muselo být Alexandrovi jasné, že se vzbouří, jeví se jeho nadšené řeči o osvobození a sjednocení lidstva skorem Hitlerovskými. Na druhou stranu si tu nelze nepovšimnout paralely mezi šířením helénské kultury a americkým šířením demokracie, což rok po druhé válce v Iráku je nepřekvapivé. Chování Alexandra a Američanů však přece jen vykazuje jisté rozdíly. Důvodem druhým jsou mně nelibě nasnímané bitvy. "Letecké" záběry, válečné vozy, kostýmy, to vše je fajn, ovšem roztřesená kamera a podvědomý pocit, že každou chvíli dopadne dělostřelecký granát nebo bomba, to mi nesedlo. Zřejmě jakási vietnamská manýra ovládla Stonův cit pro boj - všechny předpoklady k tomu má. Důvodem třetím jsou Ptolemaiovy vypravěčské etudy, ve kterých působí dojmem dědy, který vypráví vnoučatům pohádku. Důvodem čtvrtým je mě nepochopitelná Stonova volba manželky Roxanny a její líčení jako "divošky", co se nikdy nepodrobí. Proč ze všech Alexandrových žen právě ona? Jde snad o další odkaz na současnost? Na Afgánistán? Pak mi ale není jasné to, že se nakonec přeci jen podrobí. A jak vlastně zapadá její zkrocení do líčení Alexandrovy povahy? Cynicky si odpovídám, že Stone chtěl možná ukázat ve filmu pořádné kozy. A přece Stonovi přiznám, že namixoval do Alexandrovy povahy i řadu věcí, které do sebe dobře zapadají a vhodně se doplňují: vliv jeho osud linkující matky, před kterou jakoby do války prchal, láska k Hefaistónovi, touha vyrovnat se Achillovi a Heraklovi (v jedné scéně je oblečen do lví kůže po Heraklově vzoru), megalomanství, neklid jeho povahy, neustálé puzení jít dál a dál, nesmyslná tvrdohlavost ekvivalentní nezlomné odhodlanosti. I nádherná okázalost Babylónu mi sedla do noty. Silné ***. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Velký vojevůdce v OBROVSKÝCH a nádherných pohyblivých obrázcích s ještě nádhernější Vangelisovou hudbou. A jelikož se tu nikdo nežene za pomstou a nehřímá do toho Zimmer, je to něco poněkud jiného než (s)prostý sandálový epos tak jak si ho Hollywood představuje. Daleko víc jde o životopisný film o zřejmě největším muži své doby. A jelikož to byl shodou okolností vojevůdce a potenciální světovládce, nejde se bitvám a bojům vyhnout;) I bojové scény jsou však použity jen tam, kde došlo v životě Alexandra Makedonského k významné události a celý film de facto není oslavou jeho samého, ale spíše úvahami nad velikostí a výjimečností...a kdo by k takovým promluvám byl vhodnější než Sir Anthony Hopkins? Jeho hlas provází diváka celým filmem/Alexandrovým životem, a ten opravdu nebyl z nejjednodušších. Paradoxně za nejlepší část tohoto Stoneova díla považuji tu úvodní, Alexandrovo dětství. Není nad harmonické rodinné vztahy;) Skvělá role pro Vala Kilmera a hned po Colinu Farrellovi druhá nejhlavnější nebo nejdůležitější pro Angelinu Jolie, a někde mezi tím nejsilnější scéna celého filmu - mladý Alexandr a Bukefalos. Alexander rozhodně není film pro každého, ale pro mě ano. Pokud už nic jiného, sežeňte si soundtrack;) 80% ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

S odstupem času a po druhém pokoukání musím říci, že je to skutečně pecka. Je rozdíl to vidět v napráskaném kině s tunami popkornu všude kolem a vidět to na domácím kině, v klidném a příjemném prostředí. Výprava je ohromující a bitva u Gaugamel je skutečně démonické podívaná. A navíc výtečná psychologie postav a dost netradiční postoj tvůrců k sousloví "epický historický velkofilm". Šli na to jinak, originálně, dobře. ()

Galerie (132)

Zajímavosti (40)

  • V Indii se během bitvy mění počet šípů v krku koně, na kterém Alexander (Colin Farrell) bojuje. (Terva)
  • Film se původně neměl dostat do řeckých kin, protože prý zneucťuje národního hrdinu Alexandera (Colin Farrell) zobrazováním jeho údajné bisexuality. Snahy skupiny právníků však vyšly naprázdno a snímek nakonec debutoval na prvním místě žebříčku návštěvnosti. (imro)

Související novinky

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)

Reklama

Reklama