Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Krysa SPK

Rozhodně to není historický film podle mého gusta. Přesto se klaním před některými momenty filmu a hlavně hereckému výkonu Colina Farrella. ()

Timak

Strašně mě tento fil zklamal. Po shlédnutí Tróje, kterou jsem byl naprosto unešen a trailer dal naznačit, že Troja je pouze slabý odvar, je Alexandr chabý a dost nudný film. To, na co se divák asi těšil nejvíc-bitvy-tam prakticka není. Všehovšudy se vystřídají dvě bitvy-jedna na začátku a druhá na konci-a zbytek je vyplněn dlouhými a nic neříkajícími dialogy. Hrozně legrační mi připadá obsazení Angeliny Jolie do roli matky, přičemž je pouze o rok starší než Colin Farrell. Jediné pozitivum je asi Val Kilmer. ()

Aven

Vadila mi strašná zdlouhavost, vadil mi homosexuální přídech filmu, vadila mi bezradnost Olivera Stonea, který jakoby nevěděl na co se zaměřit, vadilo mi, že Angelina vypadala pořád stejně, vadilo mi vlastně skoro všechno, vyjma hudby a Collina Farrella. ()

Všivák

Spíš historicky naučný TV film, než nějaké pořádné válečné drama. Opravdu odfláknuté bitvy stahují tenhle film v mých očích hodně hluboko, stejně jako tenhle kdysi tak skvělý režisér a přitom to mělo takový potenciál.. Nuda, Nuda a ještě jednou nuda ()

Brain-D

Snad mě nikdo neukřižuje, ale tohle byl jeden z mála povedených historických filmů poslední doby + výbornej Colin Farrel = přihazuju bodíky. Jinak Oliver Stone nás výborně seznámil s dějipisem a podal to ve špičkovém obraze s hudbou. Pro mě to byla fantazie. ()

Danny F.

Vidět to do konce, hodnotil bych asi o jednu hvězdu navíc za kousek historie, ale jelikož jsem u tohoto filmu pokaždé usínal a nic zajímavého jsem v tomto neoběvil, musím jít s hodnocením nízko. 20% ()

sheldonka.

Asi moje chyba, že jsem to viděla pouze ve škole a ne v klidu, doma. Vůbec ničím mě to nezaujalo, ale to je taky možná jen tím, že se prostě nejde soustředit, když za Vámi sedí víc jak 20 lidí a všichni mluví, nebo se smějí, nebo hledají někoho kdo by měl něco dobrého k jídlu. Ovšem jedno vím jistě. Tenhle snímek už si nikdy nepustím. Toto téma mě prostě nebaví. ()

Kicune

Stonův opus o Alexandru Velikém! Samozřejmě film není pro každého a ne každý „přežije“ úmornou délku a až příliš krvavé bitvy (neboli jatka), které jsou ještě k tomu velmi dlouhé. Na druhou stranu je na snímku vidět autorovo obrovské nadšení pro dané téma a snaha věrohodně převyprávět příběh legendárního člověka, který ve své době býval považován za boha. Takový jaký byl Alexandr – Veliký, stejný přívlastek by se dal použít i pro popis filmu – veliký. ()

harryy

škoda že celý trojhodinový film tak vlastne obsahuje iba jednu dve veľké bitky a tým sme klasický obsah pojmu akcia vyčerpali. Toto obávam sa bude kritickým bodom pre mnohých divákov ktorí pôjdu na známe mená a výpravné dobrodružstvo. Treba poctivo povedať, že Alexander nie je ani Gladiátor, ani Statočné srdce, ani Trója. V dobrom i zlom zmysle slova. Má totiž väčší vnútorný náboj v kladení si otázky kto hrdina vlastne je než spomínané diela, ale chýba mu zase ich rytmus akcia a dravosť. Rád by som sa mýlil ale asi mnohí budú z tohto filmu odchádzať sklamaní. 65% ()

machrus

Teprve včera,když jsem tento snímek shlédla potřetí tak jsem teprve docenila tento skvostný kousek.Některý film musím prostě vidět víckrát abych dokázala pojmout vše co je třeba.Tak že jsem přehodnotila a ze tří hvězdiček měním přímo na pět. Ta hudba a výprava...a herecké obsazení...aaaaaaaach jako bych v tom Řecku opět byla.Pela je nádherná i po těch tisíciletích.Když jsme byli u hrobky Filipa jediné čeho jsme litovali bylo,že tento film jsme neměli s sebou abychom se na něj podívali. Myslím si,že tento snímek je hodně podceňovaný. ()

Právnička

Miluju historické filmy, ale TOHLE mě fakt nebavilo !! Musela jsem se přemáhat, abych to vůbec dokoukala. Připadalo mi to příliš chaotické, únavné, nezáživné, nenapínavé, přehnaně filozofické .... S Gladiátorem nebo Spartakem se to opravdu srovnat nedá. Dvě hvězdičky dávám jen kvůli Colinovi a tak trochu i výkonu Angeliny. ()

mandlova

Další hollywoodský pokus o antický velkofilm... nemůžu si pomoct, ale tato snaha mi je proti srsti. Opravdu takto pojatá historie mi nesedí. Obsazení hlavní role mi přijde zcestné, Angelina jako matka Farrella též, bitvy nijaké, homosexuální napětí mezi Colinem a Jaredem i uvěřitelné, ale zbytečně je na něj kladen až moc velký důraz v celých scénách. Přesto se mi Alexander jako takový zamlouvá víc než Troja - mimojiné lepší výprava a Vangelis. ()

ganz

Nechápu jak do všichni velcí válečníci dnes musí být vyhublí blonďáci tipu Brad Pitt. A nechápu jak toto mohl splodit Stone ()

-ELFKA-

Od Alexandra som dostala presne to čo som chcela a čoho sa mi dlllho od žiadneho historického veľkofilmu nedostalo.. Pre mňa je tam všetko v norme, dokonca aj stopáž /ktorú veľa ludí asi neprekuslo/ Navyše sa tam objavili aj moje oblubene hady a musím ľuďom objasniť, že Elaphe guttata, ktoré sa tam často ukazovali, žijú len v severnej amerike a teda vo filme nemali čo robiť ;-)) A ešte jednu fámu musím vyvrátiť, hady nesyčia!! ;-)) ()

mirec88

Celkom pekný historický film, príjemne sentimentálny na konci, čo mi pomohlo vynoriť slzičku, inak veľmi dlhý, s čím väčšinou nemám problém. ale pri tomto som sa fakt často nudil. A ten pridaný homosexuálny vzťah bol veľmi zvláštny. Angelina sa mi samozrejme páčila, ako vždy :-), ale to nestačí. Myslím, že už nebudem mať potrebu vidieť znovu tento veľkofilm. Škoda... ()

klima777

Musím řící, že výpravné historické spektákly nikterak nevyhledávám. Zároveň musím říci, že je to právě Stoneův Alexander Veliký, jenž mě nikterak "nevytáčí" a neshledávám na něm nic obzvláště rušivého. Osobnost Alexandra, jakožto člověka vnitřně nevyrovnaného, ba nejistého, dokonce vzbuzuje určité sympatie. Ohledně diskuse, zda je tento film gay, či nikoli: Bisexualita byla v antice běžnou součástí sociálních vazeb (zde je naznačena velmi decentně). Historický Alexander měl "vlasy jako oheň", světlý přeliv tudíž není tak daleko od pravdy (navíc existují fenomény jako autorská licence atp.). Reálie jsou velmi dobře zvládnuté (včetně společensko-kulturních a religiozních "vsuvek"). V rámci možností tedy spokojenost a jako její vyjádření 3,5 hvězdy. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)