Tento film bojových umení zobrazuje vzťah legendárneho hrdinu a majstra bojových umení Wong Fei-Hunga (1847-1924) proti cudzokrajným silám (Angličanom, Francúzom a Američanom), ktorí plienili Čínu. Keď sa Aunt Yee vracia späť z Ameriky úplne prispôsobená Západu, Wong Fei-Hung sa ujme role jej ochrancu. Ukáže sa to byť veľmi ťažké, keď sa jeho škola bojových umení a miestna domobrana zapletú do zúrivých bojov proti zahraničným a a miestnym úradom. Násilie sa zosilňuje, a dokonca aj Aunt Yee má pochybnosti k novému západnému štýlu. Veď je možne bojovať s Kung Fu proti zbraniam? (genetique)

genetique

Tak už mi je to jasné, prečo všetci nadávaju na hollywoodske filmy Jeta Liho. V jednoduchosti je krása a to presne sadne na tento film. Ten má dokonca sľubný príbeh, čím si len prilepšil a samozrejme dokonalé kung-fu súboje. Tie akoby predbehli Matrix! Trošku mi prídu vtipné tie ich metrové vlasy a vyholenej pol lebky. 95%. ()

H34D

Předem je třeba si přiznat, že příběhové poslání o konfrontaci čínských tradic s novou vlnou euroamerických vynálezů a kultury se příliš nevydařilo a děj opět, jako u většiny akčních filmů, hraje jen druhé housle. Je tady však Jet Li v rozkvětu, spousta výborně zvládnuté akce, prvotřídní kung-fu s efektním použitím lan a celkově velmi příjemná vizuální forma - slunce, déšť, zpomalené záběry - pěkné a chytlavé. Opravdu škoda jen toho balastu kolem, jádro patří ke špičce bojových filmů a tak nezbývá než doufat, že Director's cut je toho z větší části vystříhán... 8/10 ()

Anderton

Hark Tsui ponúka fantastické akčné scény, predovšetkým súboje telo na telo, prípadne viac tiel na jedno telo, alebo viac tiel na viac tiel. A skvele do toho zapája aj mizanscénu. Okrem toho ale ponúka aj značne vážny pohľad na dobovú Čínu a pravdupovediac ak by film neobsahoval žiadnu akciu, stále by šlo o výborný historický film. Je obdivuhodné, ako obe tieto zdanlivo ťažko zlúčiteľné zložky (komercia vs. art) dokázal spojiť v organický a vyvážený celok. K stopercentnému hodnoteniu mi predsa len niečo ťažko špecifikovateľného chýbalo, objektívne ale nemám čo vytknúť. Jet Li je tu v životnej forme a opäť sa vynárajú otázky, či ten prechod do Hollywoodu stál za to, inými slovami to, proti čomu jeho hrdina v tomto filme tak srdnato bojoval. ()

kitano

Once upon a time in America, in west....to su filmove eposy obrovskych kvalit. Kazdy z nich je pre svoj zaner a fanusikov modlou. Na Once upon a time in China som bol velmi zvedavy, ako obstoji voci tymto svojim konkurentom s ktorymi ho spaja nazov. Musim napisat ze sklamany som nebol. Prave naopak. Som uneseny a nadseny!!! Ziadny sprostucky pribeh ala shaolin kung-fu seria (aby bolo jasne tieto filmy mam naozaj rad ale postradaju akykolvek epickejsi rozmer), ale regulerny pribeh ktory graduje a dokaze ozaj chytit. Dockate sa hrdinstva, humoru, dokoca aj tragickej postavy a s nou spojenej myslienky- "Co zmoze nase kung-fu voci ich zbraniam?". S jeho slavnejsimi bratcekmi spaja tento film aj nadherna vyprava, kostymy a kamera. Niekolko okamihov je priam genialnych a osobne ich mam zaradene medzi moje vobec najlepsie filmove sceny. A suboje? Damy a pani...fantazia v pohybe!!! Jedny z najlepsich choreografii ake som mal sancu doteraz vidiet. Jet-li v mojich ociach min o 40% stupol. Nielen koli famoznym pohybom ale aj koli hereckemu vykonu, ktory mi konecne neprisiel ako proste prehravanie. Svojej postave skutocne cosi dal a vzdy ked sa objavil na platne, jeho charizma na mna priam srsala. Hark Tsui, nech sa akokolvek snazil, uz sa zo ziadnym svojim nasledujucim filmom neprekonal. Skutocny klenot Hong Kong-skej kinematografie. (10/10) ()

VanTom

Akční historická komedie staví svou vlasteneckou zápletku na mocenském pronikání západních hodnot do tradiční čínské kultury a teritorií, jenže to u zahraničního publika tolik nerezonuje. Příběhovými scénami jsem se tedy víceméně prozíval, aby mou pozornost vždy strhly výborné (drátové) bitky Jeta Li, zejména ta legendární závěrečná se žebříky. [Napoprvé jsem hodnotil za 4* asi právě kvůli ní.] ()

• Jet Li rozprával počas natáčania mandarínsky, v post-produkcii bol nadabovaný do kantončiny. (m.a.t.o.)
  • Často sa uvádza, že choreografiu bojových scén vytváral Yuen Woo-Ping, ktorý však nemá s týmto filmom nič spoločné. Choreografiu v skutočnosti vytváral Lau Kar-Wing (Chia Yung- Liu). (Michal123)