Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

polivka

Bohužel úplnej průměr - prostě odvyprávěný příběh s téměř žádnými odbočkami, které by nám ukázaly pozadí příběhu.  O postavách jsme se dozvěděli akorát to, že Dana byla svině a Jarek podpantoflák, navíc úplně vyjebanej. Minimálně u paní dominy by bylo fajn vědět, proč tomu tak bylo, když je vykreslena jako "hlavní postava", protože normální člověk jen tak nezačne vraždit lokální geronty, že. Lucie Žáčková jako sadistická manipulativní mrcha výborná, vyloženě vytknout se tomu taky moc nedá, ale jak byste řekli umaštěnýmu brigádníkovi pracujícímu v mekáči za minimálku u kasy, když vám nutí dvacátou omáčku k hranolkám - "nic navíc". ()

AgnesDee

Na tento film jsem se poměrně těšila - jednak jsem fanynka true crime žánru, a druhak jsem o manželích Stodolových viděla nespočet dokumentů a podcastů. Možná i proto jsem měla na snímek "přehnaná" očekávání. Asi nejvýraznější slovo, které mě při sledování tohoto snímku napadalo, byla "nuda". Film se strašně táhne, působí nevýrazně a bez energie. I když se zdá, že má jasnou strukturu, tak máte pocit, že se věci prostě jen dějí. Jediné, co je na tomto filmu opravdu výrazné, jsou herecké výkony hlavních představitelů - z Jana Hájka cítíte jeho nekonečnou lásku a oddanost k jeho až psychopatické ženě, zatímco z Lucie Žáčkové cítíte její bezpáteřnost, krutost a manipulativnost. Film má pár pěkných momentů, hlavně co se týče rozkrytí vztahu mezi manžely, ale když se filmaři snaží ukázat i jejich stinnou stránku, najednou to chtějí mít rychle odbyté a nechtějí tomu věnovat dostatek pozornosti. Přitom je jejich vraždění vlastně jediný důvod, proč se o nich ví a navíc je to následek jejich toxického vztahu. Nejzáživnější je však film až v posledních asi patnácti minutách, což je u 107 minutové stopáže poměrně bída. Určitě se dá analyzovat z hlediska psychologického vývoje postav, či z hlediska vývoje, resp. rozpadu jejich partnerského vztahu, ale jako celek je za mě film nezáživný a nudný. ()

Tominni

Známý příběh manželů Stodolových, kde psychicky narušená Dana ovládá jednoduššího Jaroslava a jejich terčem jsou důchodci. Z řady scén opravdu mrazí, Lucie Žáčková je výborná, na druhou stranu trošku hlubší sonda do jejich duší by nebyla od věci. I tak to na slabší 4 hvězdy stačí a to není u českého filmu vůbec málo. ()

Solverino

Velmi dobře zahrané vztahové drama. Jan Hájek a Lucie Žáčková hrají jako z partesu a kouká se na jejich herectví lépe než na Toma Cruise a Kristen Stewart (možno dosadit jiné profláklé ksichty toporně hrající). Jan Hájek v roli uťápnutého retardovaného polodebila, manipulovaného sadistickou mrchou Žáčkovou, to byla psychologická sondička! Všem doporučuji. Škoda, takového laciného až televizního provedení. Jinak velmi kvalitní herectví, palec nahoru! ()

Alden_Larson

Výborný film. Velmi dobře zpracovaný příběh s hodně nekonvenční tématikou. Jako studie hlavních postav funguje skvěle, jejich spád ke zlu a to, jak se k sobě chovají, obzvlášť to, jak ona jeho neustále manipuluje, bylo všechno skvěle zpracované. Herecké výkony byly fantastické, prezentace se mi moc líbila a hudba také. Celkově mi film místy přišel trochu moc dlouhý, ale jinak si nemám na co stěžovat. 9/10 ()

predator.1 odpad!

Neskutečná slátanina. Kdybych neviděl tu spoustu rozhovorů, pořadů, seriál atd... tak bych asi hodnotil jako většina zde. Spousta věcí tady ve filmu jako měla znamenat co? ()

Kaleidoskop

Zatímco většina filmových fanoušků vyrazila tento víkend do kina na druhé pokračování Duny, já se vydal na jiný film, pro který byl tento týden premiérový. Jedná se o film Manželé Stodolovi, který je inspirován skutečným párem několikanásobných českých vrahů. Po zhlédnutí traileru jsem se trošku obával, že film bude příběh zpracovávat stylem true crime, kdy mi bude servírovat explicitní scény vraždění a bude se mi snažit vnutit takový ten "bulvární" pocit. Ovšem ku podivu tomu tak není. Film totiž dává velký prostor samotném vztahu ústřední dvojce a dává jej do kontextu s probíhajícími vraždami. A ano, někteří odborníci budou namítat, že film se nedrží reálných skutečností a v některých částech popouští uzdu fantazii. Na druhou stranu, stavět celovečerní film jen a pouze na událostech, které napíše osud není vůbec snadné, protože i když osud je mistr zvratů, stejně v tom příběhu budou nudné pasáže. Já osobně jsem si vystačil s tím co jsem o Stodolových věděl již před tím a myslím, že film jejich osud propojuje s fikcí tak dobře, že si běžný divák nejspíš ničeho nevšimne. Další, co je ale potřeba mít na mysli je fakt, že scénáristé dávají více prostoru Daně a Jaroslav ve většině scén vypadá jako trouba pod pantoflem. Těžko říct, jak moc toto vychází z reality, nicméně  z toho co jsem o tomto případu načetl se mi zdá, že Jaroslav opravdu byl slabším článkem týmu a Dana byla tou manipulativní a všehoschopnou mrchou (tím samozřejmě nijak nezlehčuji jeho vinu, pořád je to vrah). Je pravdou, že film kvůli tomu občas působí jako životopis Dany Stodolové, ale myslím, že to lze  filmu odpustit protože i to patří k ilustraci celého vztahu. Po technické stránce je potřeba vyzdvihnout herecký výkon v hlavních rolích, Lucie Žáčková i Jan Hájek hrají opravdu výborně a myslím, že jim v tom pomáhá i kamera, která nám většiniu času ukazuje jejich tváře a výrazy. Zvláštní je i střih, který ve mě budil pocit, že čím více jsme se blížili ke konci, tím více zpomaloval tempo. Nevím, jestli tomu tak oprvdu bylo, na stopkách jsem to neměřil, nicméně to nebylo vůbec špatné protože myslím, že to pěkně koresponduje s dějem (začátek vztahu, začátek vraždění - rychlejší tempo, postup času, větší strach z prozrazení - pomalejší tempo). Zaujala mě i hudba, protože jsem si po projekci vůbec neuvědomil, že tam nějaká byla. Nevím jestli je to jen má nepozornost, ale spíše si myslím, že film si je natolik jistý svým dějem, že hudbu prostě ke svému vyprávění nepotřeboval. Po Případu Roubal, je to druhý český počin o českých zločincích který jsem viděl. A ačkoliv nelze úplně srovnávat menší produkci pro internetovou platofrmu a velký rozpočet celovečerního snímku, myslím, že Manželé Stodolovi své téma vypráví mnohem zajímavějším a lepším způsobem a proto doufám, že nám Petr Hátle v budoucnu předvede i nějakou svou další tvorbu... ()

kunesmike

Myslím si že je to skvele obsadené, ale režijne nie priliž pôsobivé. Skôr ako truecrime to je vzťahová dráma, s dosť pomalým tempom. Neviem prečo sa mám napojiť na šialenú znudený ženskú, ktora kona iracionálne a nik mi to nevysvetlí. Strašne som sa nudil a osudy hrdinov mi boli ukradnuté. Ale obsadenie skvele, a herectvo miestami super. Mozno mam len moralny problem s týmto filmom. neviem. Slabe ()

Maraboy

Celé to působí jako levný televizní film, není to nijak brutální, pohledu na zabíjení se zde moc nedočkáte a tak film ničím moc nešokuje, což byl asi záměr. Pomalé tempo zde asi sází pouze na atmosféru a příběh, ten je ovšem strohý, navíc je zde i mnoho nepřesností, snímek se tedy spíše inspiruje případem Stodolových. 40% ()

gabrina

Případ Stodolovi od Vaňury , dokument, krimi minisérii jsem viděla jako první a byl výborně zpracovaný. Film se mi též moc líbil ,dobré psychologické drama .Já jsem spokojená, ta šílenost toho vztahu byla dobře ztvárněna. Herecké výkony supr .7,5/10. ()

Naghavi

Oba protagonisté manželů jsou neuvěřitelně přesvědčiví. Film je údajně fikcí toho, jak se jednotlivé činy opravdu staly, proto asi chybí dějové lince nějaká kompaktnost. Celkový můj pocit při sledování tohoto filmu byl nepříjemný, což se mi u české krimi tvorby stalo podruhé (Hojer), takže dávám tři slabší hvězdy. ()

hony23

Škoda, že toto atraktivní téma nebylo pojato jako kriminálka, ale jako psychologické drama o jednom toxickém vztahu, ve kterém žena svého partnera manipuluje k vraždám důchodců. Navíc mám velké pochybnosti o tom, nakolik zfilmovaný příběh odpovídá realitě a co všechno si scénárista vymyslel. Každopádně se musí tvůrcům nechat, že film měl tísnivou atmosféru a na zrůdné chování Stodolových nebylo příjemné pokoukání. ()

Legie

Je to smutné. Na ten film jsem se doopravdy těšil, ale opravdu nestál za víc jak dvě hvězdičky :( Plno věcí je vytržených z kontextu a nedrží se to skutečného případu. I v případě, že se jedná o uměleckou licenci tak ve filmu chybí proč k tomu všemu vlastně došlo. ()

fafejt001

Žáčková a Hájek neskutečně sehraný pár . To co dělali těm lidem,  byl fakt hnuuus !!! Ovšem dobře natočeno a hudba velmi dobrá . Pro mne Lucie Žáčková - Český lev . Jako film po delší době , který mne z českých snímků zaujal. I když téma je děsivé a hnusné !! ()

rigby

Je těžké ztvárnit něco, co už diváci dobře znají. V tomto případě se jedná o zádumčivé melodrama, které spěje s jistotou a bez výrazného překvapení ke svému tragickému konci. Šok se tentokrát nekonal, byl jsem připraven na nejhorší z dokumentu, který kdysi odvysílala Česká televize. Ten mi zůstal už asi natrvalo pod kůží. Stále nechápu pohnutky, které je k tomu vedly. A film se nesnaží nic osvětlovat, jen popisuje, a to bez větší dějové provázanosti. ()

veverysiak

Výborná scénografia s nemenej vydarenými kulisami a rekvizitami, ktoré pôsobia vierohodne odpudivo, tí dvaja žili naozaj na okraji civilizácie, a to sa písalo nové milénium, chlapi išli na surový príbeh netradične, čo celkovému dojmu určite pomohlo, lebo holyvúdskym štýlom by film určite pochovali, ktohovie, či sa špecialisti dostali pod kožu a do mozgov dvoch pošahancov a vykreslili tak pre založené akty analýzy naozajstných pováh Jardu a Dany, takže 65%. ()

DvoRSTA

Nechápu, proč se nedrželi skutečného příběhu. Místo toho nám byl ukázán nějaký paskvil, který neměl hlavu ani patu. Herecké výkony na velmi nízké úrovni. Celkově film byla jedna velká hovadina a nedivím se, že to bylo hned na Voyo. ()