Napoleon

• USA Napoleon (více)

Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

QEBEK odpad!

Bravo, Ridleymu se podařilo natočit naprosto ubohý film o jednom z největších vojevůdců lidských dějin. Celý film byl jedno velké nudné utrpení, které nemělo konce. Pro tuto slátaninu je typický jeden aspekt: od začátku do konce je film plný naprostých výmyslů, lží a nepravd. Scott si měl nejdřív něco nastudovat, ať už o samotném císaři Francie, nebo dobových realiích. Ani bitvy, které to mohly zachránit, nestojí za špetku uznání. Na pyramidy nikdo nestřílel, topografie Slavkova je úplný vtip, o samotném průběhu bitvy nemluvě. Chování vojáků je holý nesmysl. Takto se opravdu nebojovalo ve válkách s revoluční a poté napoleonskou Francií. Napoleon neprováděl žádné skryté průzkumy, neúčastnil se jezdeckých útoků a světe div se, ani nefackoval Josefínu (vypsat všechny ty nesmysly by zabralo půl dne). Nechápu, jak může být tento brak od režiséra, který natočil Black hawk down. Když pominu naprosté historické blbosti, tak ani samotný děj není nijak zajímavý. Nefunguje ani jako drama, ani jako romantický film. Phoenix, ač je to můj oblíbený herec, hraje naprosto tragicky. Za celou dobu má jen jednu polohu, které se drží, ať Napoleon vítězí, nebo dostává na frak v Rusku. Podklady k filmu musel Scott čerpat jedině tak v britských archvivech a dobové propagandě. Protože Británie tehdejší doby byla ta, která stůj co stůj bránila míru v Evropě a osnovala jednu koalici za druhou. Zapšklý způsob, jakým Scott odvyprávěl příběh tohoto velikána, tomu dost odpovídá. Je jasné, že toto vyznění a lazení filmu nenapraví ani režisérská verze. Jen tam bude víc zjevných nesmyslů ()

martin00lvr

Ridley Scott před sebe postavil velikou výzvu, ukousnul si možná moc velké sousto, mohl totiž zdokumentovat jen některou část života možná největšího vojenského stratéga evropských dějin, mohl například vypíchnout vrchol jeho kariéry, nebo například ten “pád” a konec jeho života. Další možností mohlo být udělat rovnou 2 filmy po 150 minutové stopáži, ukončit první díl po korunovaci císařem a za rok, či dva vypustit druhý film. Takto to však u Scottova projektu nedopadlo, tenhle režisérský majestát měl prostě ambici to vše shrnout do 3 hodin. Tak trochu sebevražda u životního příběhu, jaký psal Napoleon. Určitá očekávání to splnilo, excelentní výprava a kostýmy, zajímavá hudba, skvělé herecké výkony skrz na skrz celým obsazením v čele s bezchybným Phoenixem, velkolepé bitevní scény či silné ale i vtipné dialogy, no prostě režisérsky naprosto nadprůměrně odvedená práce, jak se dalo čekat, problém je u Napoleona trochu někde jinde. Napoleonovi se podařilo spoustu věcí, přes vykreslení jeho milostného života, kariérních ambic, těch dobrých či horších charakterových vlastností atd. problém je v tom, že film se opravdu ve 160 minutách snaží zvládnout všechno, což se mu pochopitelně úplně nedaří, příběh se zdá být trochu proti hrdinovi, více než jeho úspěchy, velikost či sláva po vlasti, ale i kontinentu je tu jako hlavní motiv vykreslován jeho pád, neúspěšné Ruské tažení, pro císaře úzkostné problémy v situaci kdy je donucen se rozvést s životní láskou pro udržení jeho rodu, potupné odvolání po návratu z Ruska a poté velká prohra u Waterloo. Suma sumárum Ridley Scott určitě odvedl dobrou práci, a bylo těžké to opravdu zvládnout lépe, ale možná šlo ze začátku tenhle megaprojekt Napoleon uchopit trochu jinak, film se snaží být velkolepý, což se mu do jisté míry určitě daří, jsou to scény, kamera, výprava, zvuk a další, není to však ta osobnost, charisma a sláva člověka který ovládnul celý kontinent a to tomuto velkofilmu chybí. 80% ()

onevoice

Po dlhej dobe v kine. Jednoducho Napoleon Scott spojenie ma lákalo. Výprava bitky komparz niečo fantastické. Milostný život ma až tak neohúril. Phoenix nesklamal. Čo som od tohto filmu očakával som aj dostal. Hlavne bitka o Toulon so mnou najviac zarezonovala.  Bolo tam dosť hluchých miest, takže plný počet nie je. ()

icanjan

Tak na tento film jsem se hodně těšil. Jednak je mi blízké téma a jednak Ridley Scott. Jak bývám k filmům nekritický a moje hodnocení bývá přívětivější než většiny, tady jsem byl celkem zklamaný. Čekal jsem nějaké vojensko-historické drama. Ale byla to spíš romance a sladký plky. Film se měl jmenovat "Milostný život a pletky Napoleona a Josefíny". Pak bych toho tolik nečekal a nebyl tak zklamaný. Slavkov - jedna scéna a dost nepřesně (podle scény snad někde v Krkonoších), Waterloo - jedna delší scéna. Francouzská revoluce - jeden výstřel z děl. A to film tak slibně začínal obléháním Toulonu, když pod ním zastřelili koně. I ten jeho vzestup byl vykreslen tak nějak rychle a překotně. No nic, počkám na nesestříhanou verzi. Třeba tam těch válečných scén a všeho bude trochu víc. Jinak ten film jako není špatný. On je vynikající. Scenérie, kostýmy, výprava, to vše je opravdu dokonalé. Ale prostě moje očekávání asi bylo o dost větší. Se skřípěním zubů, protože se mi líbí téma, dávám 4 hvězdy. Přeci jen průměr to není. Je lepší. ()

Pucifalek

Z historie tam jsou vynechány obrovské butvy u Wagramu, Lipska a námořní u Trafalgaru a to co tam je, je jen okrajově na pár minut z celkové stopáže.  Z dobové politiky tam není prakticky nic. A celý film se motá kolem vztahu Josefiny a Napoleona, kde Napoleon je vykreslen jako submisivní idiot. Natočený je to každopádně v Ridleyho stylu, takže řemeslně krásně. Historici si u toho popláčou. Na víc než 3* to ale příběhově ani fakticky není. ()

Eweey odpad!

Zklamání roku. A první film, u kterého jsem v kině kdy usnula. Phoenix se na roli naprosto nehodí, jeho Napoleon je totální necharismatický chcípák s jedním výrazem. Bitvy možná impozantní, ale historicky mimo, divná poslední scéna jen potvrdila už tak mizerný dojem. Vyhozené peníze a čas. ()

momomoo22

Bolo to drnsé, čo malo byť, tak to bolo v poriadku. Bitky mi prišli realistické. Celkovo alebolo slabšie. Samotné vykreslenie Napoleona a jeho vzťahu s Josephine. Niečo tomu ako celku chýba. A udieralo mi do uší (chápem, že sa to natáčalo v angličtine), ale film o Napoleonovi a jeho láske k Francúzku, a do toho odvšadial, taká ta britská (lepšia) angličtina a streti sa aj  Angličanmi.... Jedine ruský cár mal nejaký prízvuk a nevyzeral ako typický Angičan narozdiel od ostatného kastingu. Vanessa Kirby super. ()

MsBrambora

Když dnes už 85 letý režisér Ridley Scott oznámil, že se ujme filmového zpracování o jednom z největších vojevůdců všech dob, nebylo to žádné překvapení. Tento tvůrce se totiž většinou zabývá historickými dramaty a Napoleon není výjimkou. Svůj první celovečerní film Soupeři sice vydal již v roce 1977, ale jeden z největších hitů přišel až o dva roky později – Vetřelec. V roce 2000 ale nadělil světu asi jeho nejznámější kousek a to Gladiátora. Dále je autorem vesmírného sci-fi dramatu Marťan, Amerického Gangstera či loňského Posledního souboje. Napoleon byl rozhodně jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, který přinesl hodně historických snímků jako Oppenheimer nebo Zabijáci rozkvetlého měsíce s šílenou stopáží kolem 3 hodin. Napoleon má „pouhých“ 158 minut a ty alespoň pro mě osobně uběhly jako voda, jelikož jsem se v kině ani jednou nepodívala na hodinky. Celkově vás film pohltí hned úvodní scénou, kde vidíme popravu Marie Antoinetty, které slavný vojevůdce přihlíží. Ve skutečnosti však u tohoto gilotinového masakru nebyl přítomen, což bývá hlavní výtka filmu – historická nepřesnost a to nejenom u této scény, ale i například u sekvence, kde Francouzi bombardují egyptské pyramidy při pozdějším tažení. Já jsem s tím problém neměla, protože ač mi přijde Velká francouzská revoluce a Napoleonské války jedny z nejzajímavějších událostí historie, neznám všechno dopodrobna. Co se týče prostředí, byla jsem nadšená, protože až na pár scén bylo prostředí naprosto fantastické, uvěřitelné a vizuální efekty nijak nerušily, protože se většina scén točila v reálných lokacích. Kostýmy působily fantasticky, to samé platí pro vykreslení samotné osoby Napoleona. Ze začátku filmu totiž vidíme obléhání Toulonu, kde je generál nejistý a je vidět, že se bojí. To se ale vzápětí změní s výhrou pro Francouze a postupně se stává čím dál tím víc sebejistější, což vrcholí ve scénách, kdy jen pokynem ruky dá znamení k palbě a sám si zacpe uši a s kamennou tváří pozoruje vřavu před ním. Herecký výkon Joaquina Phoenixe prostě nemá chybu a dokáže Napoleona ztvárnit skvěle i ve vzácném projevování emocí. Dále tu máme další herecké eso – Vanessu Kirby v roli manželky a milenky vojevůdce Joséphine. Tento vztah má ve filmu opravdu velký prostor a věnuje se mu velká část stopáže. Žádný film ale (až na pár výjimek) není dokonalý, a proto mám pár výtek – film tak trochu působí jako směs scén nastříhaných za sebe. To je způsobené tím, že se provádělo mnoho střihů od Director's cutu, který má šílenou stopáž 470 minut a zamíří na Apple TV+. Také mě trochu zklamalo, že kromě Napoleona a Joséphine se o žádné z postav skoro nic nedovíme a jsou v ději chvíli spíš jen pro nějaký účel. Celkově mě ale snímek bavil, hltala jsem každou scénu a je obdivuhodné, co Ridley Scott ve svém věku dokáže. ()

lubosco

Čakal som Dobytie raja s impozantnou výpravou, dychberúcou kamerou a hudbou (RIP Vangelis). Dostal som ale "len" historickú drámu, ktorú akoby Ridley natočil za domácu ulohu a tie trblietka, ktoré som očakával sa žiaľ neobjavili. Film zachytáva turbulentný prelom 17 a 18 storočia vo Francúzsku, plný revolúcií a prevratov v popredi so slávnym Napoleonom Bonaparte a jeho cestou k sláve, moci a úpadku. Povedal by som, že 2/3 stopáže sú venované historickým udalostiam vo Francúzsku a najma jeho vzťahu s Joséphine de Beauharnais a taká 1/3 vojnám a bitkám, ktoré Napoleon viedol. Všetko je to vycibrené v nádherných exteriéroch a interiéroch - kostýmy, miestnosti, budovy, mestá, prístavy. Bitky su krvavé a naplno ukazujú svoju nezmyselnosť najmä spôsobom, akým boli vedené - ostreľovanie delami, pechota kráčajúca v ústrety smrtiacim salvám, jazdci rýchli no zraniteľní zároveň. To všetko riadené rozkazmi kŕmiacimi mlynček na mäso vojnovej mašinérie (podčiarknuté sumárom padlých vojakov na konci). Zachytil som frflanie historikov, no tieto dejiny naštudované nemám, takže neviem objektívne zhodnotiť, nakoľko je opodstatnené. Myslím si však, že natesnať všetko toto do jedného filmu je tak trochu na škodu, vydalo by to určite aj na celý seriál. Seriály však v kinách nedávajú, takze by pravdepodobne kvalitatívne nezodpovedal tejto veľkolepej produkcii. ()

Parisienne09

Neuvěřitelně krásné záběry. Ridley Scott prostě nezklame. Joaquin Phoenix vynikající. Ale jinak to bylo takové neslané nemastné - možná proto, že život Napoleona nejspíš byl neslaný-nemastný, když si totiž odmyslíme to jeho válčení, moc toho na velký biják nezbývá. Nejspíš ocení fanoušci historických bitev, které byly velmi vizuální a masky skvělé. Pro část diváků zároveň nezajímavé části filmu. A Waterloo nakonec bylo skutečné utrpení - tam bych to zkrátila i ve zkrácené verzi. Nicméně film doporučuji, zajímavý vhled do francouzských dějin přelomu 18. a 19.století. ()

satman99

Na stopáž filmu rychlé proběhnutí životem francouzského velikána. Každé dějinné události je věnována jen malá část filmu (bude-li slibovaná delší verze -  těším se). Promíjím historické nepřesnosti a některé ptákoviny v zájmu producentů a dnešní genderově vyvážené doby (pozorný divák si všimne sám). Úžasná výprava a fantastické kostýmy, skvěle vybrané lokace. Tam kde je dodržena historická věrnost se přenesete do minulosti a dojem ve vás bude dlouho doznívat. Herecké výkony odpovídají, Phoenix v roli Napoleona mi perfektně sedl (jen s vyjímkou mladších let Napoleona, tam věk herce a postavy trochu drhne).  Vanessa Kirby jako Josephine  - zde také není co dodat. Možná některá z vedlejších postav mohla mít trochu známější hereckou tvář (pobočník císaře např.).  Proč nedávám plný počet? Vadila mi i ta trocha rasové vyváženosti, některé historické omyly (sniper v anglickém vojsku) a místy trochu nedotažené triky. Ale hořící Moskva je filmově paráda! Napoleona stojí za to vidět. A ne jednou. ()

Cher

Tak tenhle film by si rozhodně podle mého názoru zasloužil vyšší hodnocení. V kině mě celou dobu bavil a držel si pozornost. Hlavní hrdina velmi dobrá volba, líbí se mi jako film vyzdvihuje to, jaký byl Napoleon neskutečný stratég. Jediné čemu jsem úplně nerozuměl, byl jeho vztah s Josephine. Bitvy zpracovány hodně zajímavě, bavila mně každá vteřina, nebylo to zbytečně natahované. Za mě jeden z nejlepších historických filmů co jsem viděl a místy jsem měl husí kůži. ()

holtis

Pro mne celkem velké zklamání. Asi jako neznalý dějin bych se ve scénách filmu moc nechytal. Jako bych sledoval jen kousky filmu. Takové prázdné skoro nespojité vyprávění, které ani trochu nevtáhne do děje. Co se týká bitevních scén, tak propracované, ale jen scénou a kostýmy, ale historický scénář vzal za své....taky by mne zajímalo, kde máme u Brna takové hory.   Ach jo...a já se tak těšil. ()

Klimetka

Ridley prostě umí a pan "Fénix" je moje láska. Co víc k tomu říct? Že to bude plnej počet jsem věděla už od prvního traileru a moc se těším na plnou verzi. ()

JohnPowder

Kinoverze vůbec nefunguje. Četl jsem několik Napoleonových životopisů a to, co je v tom filmu, by se vešlo na jednu stránku, a to ještě s řadou nesmyslů. Režisérská verze bude možná o něco lepší, ale po tomhle to na žádné terno rozhodně nevypadá... ()

humusak

Fakt číslo 1. Napoleon bol mimozemšťan. Klobúk nosil naprieč lebo v ňom mal anténu s horizontálnou polarizáciou a ako dobre vieme mimozemšťania majú radšej horizontálnu ako vertikálnu polarizáciu. Fakt číslo 2. Za ženu nemal Jozefínu de Beauharnais ale Jozefínu Mutzenbacher. Fakt číslo 3. Keďže Napoleon strávil veľkú časť života v poli je možné že bol zemiak. Tým by sa tento film ešte viac vzdialil od historickej reality nakoľko zemiaky nenosia klobúky, a to ani nakrivo. A dokonca sa v zákulisí šušká že Slováci natočia vlastný životopisný film “Na pole on patrí lebo je zemiakom”. Tak asi tak. ()

stringers

Těsně vedle Skotáku... 158 minut desaturované nudy. Bájný Phoenix taky nelítá tak vysoko jak by mohl a historicky je to docela slušnej PUNK. Jestli má někdo pocit že by se snad dozvěděl o Rimmerovo nejoblíbenějším fašistickém diktátorovi něco nového nebo dokonce snad zajímavého tak Smolíček Pacholíček panstvo... Celé je to emocionálně naprosto bez výrazu jako Žakujův xicht od začátku do konce. Všechno co mohlo být zajímavé a nebylo vynecháno je naprosto stroze šup šup přejeto a spíš se to snaží věnovat zdegenerovanému pseudovztahu s jeho Pepinou ale je to neskutečně nezáživné. Hudba... no nějaká tam byla ale už teď si z toho nepamatuju jedinej motiv tak to asi mluví samo za sebe... Normálně bych asi dal 3 hvězdy ale jelikož takovouhle zbytečnost vyplodil tak zkušenej matador tak nekompromisně 2 a basta. Jestli budete mít chuť na historickou fresku pusťte si radši Barryho Lyndona. ()

ilegal1983

Ridley si toci co sa mu zamanie.V pohode zivotopisny film ktory na svoju dlzku pravda neni nijak putavy ani zaujimavy.Dve vacsie akcne sceny v takej stopazi je sakramentsky malo ale myslim ze Ridleymu neslo o epos.Ako zivotopisny film je ale plne funkcny a dobre zrezirovany,ja som si to uzil.Jedina vytka je snad v tom ze film si ako celok neudrzi v takej stopazi divakovu pozornost. ()

Vosnik

Pěkně podané drama cituje některá starší podání (zejména Waterloo z roku 1970) a s fakty hraje velice volně (v duchu hollywoodských tradic), ale dokonalá kamera a epičnost bitev tyhle nedostatky hravě pokrývá. Hudba a suverénní režie přináší něco co by se dalo nazvat "na motivy Napoleonova života - pro naši generaci". ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům