Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

Pan_Chow

Film Napoleon je jako, jedna velká bizarní jízda a exkurze do historických fantazií. Bitva u Slavkova, která se místo U Brna podle Scotta odehrávala uprostřed lesa někde hluboko na Sibiři je jenom třešničkou na pěkně nepovedeném dortu. Dále jsem zjistil, že jsem asi na hodinách dějepisu nedával moc pozor, protože Itálie se údajně Napoleonovi vzdala bez boje…  Film vyobrazuje Napoleona jako submisivního, nesvéprávného blbečka, který je závislý na Josefíně do takové míry, že kvůli její nevěře, přeruší kampaň v Egyptě, protože vztahové problémy jsou důležitější než světová dobyvačná mise. Během celého filmu jsem neměl pocit, že by se Napoleon nějak zásadně zasloužil o svůj vzestup, ale vždycky k tomu přišel, jak slepej k houslím.  Všichni máme Napoleona zafixovaného jako jednoho z nejlepších vojevůdců, ale pana Scotta ani nenapadlo nám ukázat něco z jeho geniální bitevní strategie. Jedinou světlou chvilkou byla “bitva u Slavkova”, kde jsme nějakou tu strategii vidět mohli a když jsem jsem si párkrát zopakoval, že nejsem v Alpách, ale v Brně tak jsem si to i užil.  Ale abych jen nekritizoval, tak kostýmy a výprava byli super. Takže jestli chcete vidět, jak vypadá 100% submisivní simpovská mrdka, která se ani nevysere, když mu jeho vyvolená nepošle dopis, tak je Napoleon film, který potěší vaše zdegenerované mozky. 2/5 ()

rashnomon

26.11.2023 Ridley Scott je král techniky, to všichni víme, ale že by si doopravdy prostudoval historii, tak, jak tvrdil, to se říci nedá. Atmosféricky vystihnuté na nejvyšším levelu, co Scott zatím udělal – skrze jeho techniku kamery, barvení, soundtrack a sound–design a rozhodně vyhrání si s bitvami. Spíše mi ale přijde, že Ridleyho Scotta důvod pro natočení Napoleona byla jasná Josephine, o kterou měl sám Scott větší zájem než o Napoleona, o kterým původně film má být. Napoleon a natočení filmu o něm se mi zdá jako pouhá výmluva před tím, že chtěl více examinovat Josephine – což vysvětluje její neustálou přítomnost, neustálé pozorování vztahu jí a Napoleona a rozhodně následné expandování o režisérské (tedy historicky nepravdivé) přídavky na straně Josephine, co se týče vztahů. Režisérská – delší – verze by pak mohla býti zajímavější na bádání samotné Josephine, jelikož si myslím, že tam s pravdivým historickým kontextem více bádal Josephine rodinu + by nám to mohlo přiblížit. Jako celek to primárně byla režisérova invence, která se točila kolem vztahu s Josephine. I když Scott říkal, že do filmu zakomponuje svůj pohled, naboural tím historický kontext, jak co se týče vztahů ze strany Josephine, aby více Josephine přiblížil a rozhodně vztah s Napoleonem. Invence nebyly jenom ve vztahové části ze strany Josephine, ale též příčiny návratů či odchodů z míst Napoleona, které hýbaly se samotnou historií a následně vytvořili nový historický kontext Ridleyho Scotta. Můj poslední bod, ke kterému se dominantně míním vyjádřit a to je nedůležitost a vykreslení Austerlitzu – Bitvy u Slavkova. Přes to, jak říkal, že si prostudoval jeho historii, Bitva u Slavkova mě doslova zabila. Zaprvé, Napoleon ve snímku říkal, že jde zaútočit na západní křídlo, které ale neexistovalo. Bylo pouze severní a jižní, které tam bylo též velmi bídně ukázáno. K tomu krajina odpovídala tak maximálně rakouským Alpám nebo rumunským Karpatům, takže velké zklamání z této strany. Rozhodně k tomu bylo v den bitvy u Slavkova nad 0 °C, což bylo právě k divu, proto je to známější informace. Takže mi připadá, že se primárně na tuto bitvu Ridley Scott úplně vykašlal. ()

Jaroslaw

Ridley Scott opět natočil historický spektákl,který je skvěle natočený,Joaquin Phoenix jako Napoleon je skvělý a jeho Josephine,kterou hraje Vanessa Kirby také,tak kde je sakra problém? Problémem tohoto snímku je jeho zkratkovitost,kdy skáčeme napříč tím nejvýznamějším v Napoleonově životě,ale není čas chvilku strávit u politiky té doby,vztahu Josephine a Napoleona,ani u bitev(které jsou kulervoucí) atd...Po projekci jsem odešel s hořkosladkým pocitem,že mýt ten film o 60 min. více mohlo by se jednat o ještě vybroušenější historický spektákl a ne jen reklamu o režisérkou verzi,která dorazí na stream,fakt velká škoda. ()

Slepejsek

Nepříliš zdařilý pokus o velkofilm a ještě méně povedený pokus o životopis. Pokud nejste vybaveni teoreticky, film ve vás vyvolá spíš zmatek a zkreslí, co může. Víc než co jiného připomene úsloví o marném honění více zajíců najednou - tady honí 3 zajíce (osobního, politického a válečného) a spolehlivě utekli všichni tři... Nejhůř dopadá zajíc-politik. Ten v podstatě ve filmu ani není. A když, tak se jen mihne a je dobře maskovaný, takže než si uvědomíte jeho přítomnost, je už zase pryč. Absence kontextu a souvislostí dokonale kryje zajíce válečného. Záběry z bojišť tak působí poněkud samoúčelně - což podtrhuje propracovanost některých detailů a jejich neúměrná délka (např. topení v zamrzlém rybníce). Skoro to vypadá jako by právě pro "prodání tohohle ovoce" muselo být nabaleno všechno to okolo... Do třetice je tu zajíc osobní, který nakonec vypadá jako ten hlavní. Vztah Napoleon-Josefína je ale bohužel podán velmi rozporuplně a místo vášně a vzájemné touhy čpí chladností a vypočítavostí. Žhavé jsou pouze jejich dopisy ("beze mne nejsi nic, bez tebe nejsem nic"); jakmile se k sobě dostanou naživo je ona otrávená a on místo ženy vidí jen potenciální matku svého dědice. (Mimochodem, když se tahle celofilmová touha konečně naplní, dědic se potichoučku vytratí a zmizí kdesi v bezejmenném komparsu)... Nevím, co může zachránit o dvě hodiny delší (!) režisérská verze - řekl bych, že to skoro vypadá, jako by režisér sám točil úplně jiný film než ten, který přišel do kin... ()

13Maty13

"France... Army... Joséphine."     /// S tímto filmem mám naprosto stejný problém jako s Oppenheimerem a tím myslím jeho délku a velké množství postav. Samotný vizuál, audiovizuál, herecké výkony a bitvy jsou úžasné. Obzvlášť bitva u Slavkova, která byla perfektní. Bohužel narozdíl třeba od Posledního souboje mi přišla spousta dialogů zbytečných. Myslím, že kdyby se Ridley více soustředil na bitvy udělal by lépe. Tím ale nechci říct, že neodvedl skvělou práci.   / Hodnocení: 6/10. ()

Millovis

Tak, nechápu ty recenze, že film je úplně random...Všechno spolu souvisí, protože je ten vztah klíčem k celému Napoleonovi. Jasně, že ten střih je někdy trochu matoucí, ale to je tak všechno. Rychle se člověk zas vzpamatuje. A ty bitvy! Nádhera. 8/10 - Nezasloužená kritika, přišlo mi, že film jako celek DÁVAL smysl a moc jsem si ho užil:) ()

Vloudva

Epizodická nuda podle Wikipedie šmrncnutá historickejma nepřesnostma. Joaquin Phoenix je brutálně přeceňovanej, jediná něho poloha je drmolit, mračit se a chovat se nevysvětlitelně divně. Navíc nejzajímavější na Napoleonovi je nízký věk, ve kterým dosáhl svých úspěchů. Phoenixovi je vizuálně tak 55 celej film. Zaměření na vztah s manželkou bylo dost na sílu a úplně irelevantní. Hvězda za hezký bitvy. ()

ErwinMasaryk

Na Napoleona si to zaslouží jít do kina. Bojová vřava, výprava a bitvy za to stojí. Jeden z mála filmu, u kterého mě zajímá, jak bude vypadat delší verze. Atmosféra, kostýmy a herecké duo Phoenix a Kirby jsou vynikající. Místy to trochu pokulhává v historických událostech Napoleonova života a ve filmu byly vystiženy zásadní momenty Bonaparta a jeho císařovny. Až uvidím delší verzi, tak možná dám plný počet hvězd, ale je otázka, jestli to bude nebo nebude vata. ()

hanca.uh

Dávám tomu 89,8%:-)). Líbila se mi výprava, Phoenix/Napoleon, Kirby/Josefína a kostýmy. V kině jsem se pěkně uvelebila a už mě promítání hezky přenášelo do začátku 19. století. Něco jsem si o Napoleonovi přečetla předem, abych v kině byla malinko v obraze, bo tuto dobu a vojenské strategie fakt neovládám:-), takže jsem se v ději docela orientovala a film se mi celkově jeví jako hodně vydařený a moc příjemný.  PS: je fakt, že to bojiště u Slavkova vypadalo jako reklama na horskou turistiku:-) ()

Skrtic

Jeden by řekl, že Ridley téměř na konci své kariéry natočí velkolepý celovečerní film, který bude do filmové historie zapsán stejně jako Gladiátor. Avšak Ridley se rozhodne natočit romantickou celovečerní slátaninu o dvou lidech, kdy dohromady tvoří krásný pár ve stylu hňup a kurva. Díky Ridley, čas jít do důchodu. ()

Marcecek

85-ročný Ridley Scott rozhodne, podobne ako takmer všetci jeho žijúci rovesníci, demenciou netrpí. Je až obdivuhodné, čo v takom veku dokáže vytvoriť. Ten cit pre réžiu, výpravu, perfektná kamera, strih, boje tu pôsobia pútavo a zároveň realisticky, technicky nieje filmu čo vytknúť. Na druhú stranu kdo iný by historický blockbuster dokázal vytvoriť, keď nie tvorca Votrelca, Gladiátora, či Blade runnera. Problémom Scotta je to, že si vlastne každým svojím filmom nastaví laťku veľmi vysoko, preto mal tento jeden z jeho posledných filmov vysoké očakávania, veľmi vysoké, keby ho nakrútil v 90. rokoch, slintali by sme blahom, v tejto dobe je aj z recenzií okolo cítiť niekedy menšie, niekedy väčšie sklamanie. Nieje to Scottov najlepší film, ale je to stále vynikajúci film, stvárnenie Napoleona i Jozefíny je v podaní ich hereckých predstaviteľov miestami až dojímavé, veľmi kvalitné, žeby adepti na nominácie akadémie? Filmu by som vytkol jeho skokovitosť, môže to pôsobiť nekonzistentne, ale vtesnať celý Napoleonov príbeh do "len" 150 minút je kumšt. Film ani nevyvolá tak silné emócie ako napríklad Statočné srdce, ani soundtrack nieje aspoň pre mňa taký výrazný, v týchto filmoch je nemenej dôležitý. Hnidopichovia, cháp samozvaní historici, budú kydať na nepresnosti v detailoch, mne je jedno, či strieľali do pyramíd alebo nie, žiadny historický film nieje 100% presný, nato sú dokumenty, Ridley Scott je skúsený režisér a vie čo si môže dovoliť zmeniť, aby zvýšil kvalitu a spád deja. Napoleon nieje dokonalý film, ani to nebol dokonalý človek, dlho som váhal medzi 4* a 5*, sedelo by mi 4,5. Číselne pre mňa 80% a choďte tento film podporiť do kina, stojí zato. ()

Dext

Dlouho jsem o tomhle filmu přemýšlel a myslím si že Ridley furt umí. Hlavní problém jsem měl s Vanessou Kirby to byl za mě hodně krok vedle. Absolutně jsem z jejího výkonu nic necítil. Což je docela problém když tam ma roli co je ve 2/3 filmu. I tak bych ale řekl že je to nadprůměrný dílo a své místo si určitě najde. 60% ()

nixin

První dvě třetiny 80%, poslední třetina tak 30%. Přišel mi ten konec moc prodlužovanej, zvlášť když tempo filmu bylo celkem rychlé. Skvělá hudba, výborná choreografie boje a ty kostýmy byly skvělé. Výprava a Phoenix na jedničku. Scott si zase po dlouhé době dal výtečné válečné drama a stálo to za to. Nejsem historik, hodnotím tudíž film tak jak je. ()

TurboTryhard

Tak tohle byla ale mizérie... je hodně zvláštní že v roce co vyšel biografický masterpiece Oppenheimer může vzniknout i tenhle slepený, nehezký, nudný a hlavně nepřesný Napoleon (mimochodem, jejich stopážový rozdíl je jenom 30 minut). Film Napoleona vykresluje jako podpantofláka, ubrečence a nevyrovnaného pána co chce hlavně potomka (to nám film ukázal víc než dost). To že byl napoleon skvělý stratég a dobrý císař lidu už nám spíš neukáže (u druhého bodu nám to neukáže vůbec). Boje jsou nudné a jednotlivé formace směšné, hudba nezaujme. Film hodně skáče mezi částmi Napoleonova života a tak je těžké se napojit na postavy, nebo se soustředit na samotný děj. Spíš by to měl být seriál pojmenovaný: Dopisy Josefíně, Napoleon jako postava je ne plátně hrozně málo. Další věc, která mně osobně hodně vadila je samotné zosobnění Napoleona v podání Phoenixe, stále zamračený, spíš bez emocí. Hlavně mi u filmu chybí nějaká duše nebo jiskra... působí hrozně sterilně ať už od kulis, vizuálních efektů, kamery tak po samotné herecké výkony. Jako biografický film: nic, jako válečný film: nic moc, jako komedie: dá se to zvládnout. Spíš by se to jmenovat Nepovedlon s tím jak film šel do kin. 3/10 ()

Mrsina

Těžko popsat, co vlastně člověk očekával. Doufal jsem v epickou, velkolepou, seriózní podívanou, možná s příměsí temnější atmosféry, ale místo toho jsme se dočkali rádoby vtípků, s polehčující hudbou, uspávací atmosférou a ne tak až zajímavými bitvami, výjimkou je ovšem alespoň ta poslední. V každém novém traileru se pokaždé opakovala slova "císař, milenec, tyran, vojevůdce a kdoví co ještě", ale přitom film nedokázal pořádně znázornit ani jedno z toho a už vůbec nemluvě o nějaké názorné ukázce všech jeho vítězství a skutků, které jej na ten vrchol dostaly. Očekávaná velkolepá podívaná, místo toho zklamání. ()

Bednaa

Napoleon ani tolik nedoplácí na svou rozpolcenost mezi  biografickou a vztahovou linií, jakožto spíš na šílené tempo a přílišnou zkratkovitost. I tak se v hodnoceních dle mého zapomíná, jak skvěle řemeslně odvedená práce to je. Phoenix v jednom ze svých životních výkonů, kulervoucí bitvy, moc hezké sety, kostýmy, kamera. Ridley stále ze svého umu nic neztratil a předvádí poctivý atmosférický velkofilm. Za tři hvězdy to vypadá jinak. ()

TOPmoovie

ked som videl rozhovor s r.scotom o filme, bol som v nemilom uzase, aky sa tento reziser javil povrchny a amtersky v pochopeni napoleona. a prirovnat ho k hitlerovi je uplne dno.  zakladna myslienka napoleona je nove zriadenie, republika a boj s monarchiou - doslova jeho osvietene myslenie. malokto vie ,ze vlastne nechcel nikdy bojovat, nutili ho k tomu zaostale monarchie okolo... r.scot, musim ti povedať , ze si uplny blbeček. ()

SONITA

OBROVSKÉ SKLAMANIE ! Ako keby Ridley-mu nestačilo že si zničil vlastnú sériu Votrelcov tak nám ešte na staré kolená ukazuje že už nevie točiť ani historické filmy. Akože neviem či to bude vekom ??? NIE DÁMY A PÁNI žiaden historický EPOS SA NEKONÁ !!! A darmo to budete mnohí obhajovať tým že je to len kino verzia áno mne je jasné že režisérska verzia bude určite pecka lenže napríklad také Kráľovstvo nebeské som zbožňovala už ako kino verziu aj keď nepopieram že skutočný divácky orgazmus prišiel až po zhliadnutí režisérskej verzie. Proste NIE ! Toto som od takej režisérkej legendy nečakala veď ešte aj ten jeho Posledný súboj pred 2 rokmi ma bavil oveľa viac. Áno súdruhovia z NDR urobili niekde chybu ! Ja nechápem načo bolo dobré skoro trištvrte filmu rozoberať jeho milostný život keď pritom je toľko zaujímavých udalostí ktoré sa mohli do tej kino verzie dostať. No napríklad jeho (ne)slávne ťaženie v Rusku totálne odfláknuté a pritom na toto som bola najviac zvedavá. Alebo sme mohli vidieť viac z Egypta a ono aj trailer nám toho ukázal viac. Fakt ďakujem pekne Ridley že si ma svojim filmom demotivoval. Vážení ja som po pandémii mala obrovský problém v sebe nájsť chuť znovu navštevovať kiná. Avšak na NAPOLEONA od Ridleyho Scotta som sa naozaj tešila. Čakáte švédske stoly a ani vám naservírujú nedovarené párky. Toto sa na Kráľovstvo nebeské a samotného GLADIATORA ani náhodou nechytá. SAKRA Ridley to tebe azda išlo o to aby si divákov tak znechutil že ich až motivuješ aby sa dívali radšej na historické dokumenty. Nie toto proste NIE ! ()

Reny9999

Chcete vidět Napoleona, který se většinu času chová jako ukňouraný insecure teenager a zbytek času je totálně bez emocí? Tak to jste na správném místě. Postavy naprosto ploché, nezajímavé, v některých scénách je to tak zvláštně goofy, že to skoro až působí jako epizoda Office. Scény jsou poskládané dohromady bez nějakého ladu a skladu, velká část z nich končí useknutím v půlce, protože už zase chvátáme na jiné místo nebo o pár let dál. S tím, jak je to rozvržené z toho spíš měl být nějaký desetidílný mini seriál. Hudba a vizuál jsou parádní, ale zbytek je fakt katastrofa. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům