Napoleon

• USA Napoleon (více)

Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

Awer

Chtěl bych vidět DC. Tady by těch 270 minut mohlo být i ku prospěchu. Jako by nebyl čas to vše smysluplně spojit a zakontextovat, mimo konverzace jedné, byť velké, lásky. I když ono by většinu asi zase spolkly ty velké, krásné, mužné, nesmyslné bitvy... Ale je to film o vojevůdci, ok. A unese se, byť holt nenadnese do výšin. Vlastně jediná zásadní výtka: je to film o velmi francouzském Francouzi, který nemusel Angličany. V žádné smysluplné produkci tam nebude znít angličtina dobře. ()

Gig

Napoleona a jeho historii mám rád. Ale už bylo toho tolik natočené a výborně: Pokud pominu černobílé snímky, tak v padesátých letech hned dva zajímavé, na tehdejší dobu dlouhé fimy - jeden z pohledu perspektivy a vyprávění zpětně od jeho smrti, druhý s názvem našeho bojiště u Slavkova.'s plejádou známých jmen včetně Maraise, Gabina, Funese a dalších. Výborné filmy Vojna a mír z šedesátých let, výborné Waterloo. Skvělý čtyřdílný seriál ze začátku dalšího tisíciletí. Dokonce i ten milostný seriál z osmdesátých let je skvělý pro ony události Napoleona během revoluce. On už Ridley nemá čím zaujmout. Nemluvě o tom, že jednotlivé úseky připadají jako klipy. ()

ZHODNOTITEL

Obrazová stránka naprosto dokonalá. Velkolepé bitevní scény střídají scény, kdy Napoleon pokukuje po ženské a to je tak všechno. Nic víc, nic míň. Konec bez jakékoliv emoce - stejný, jako kamenný Napoleonův výraz. ()

13Maty13

"France... Army... Joséphine."     /// S tímto filmem mám naprosto stejný problém jako s Oppenheimerem a tím myslím jeho délku a velké množství postav. Samotný vizuál, audiovizuál, herecké výkony a bitvy jsou úžasné. Obzvlášť bitva u Slavkova, která byla perfektní. Bohužel narozdíl třeba od Posledního souboje mi přišla spousta dialogů zbytečných. Myslím, že kdyby se Ridley více soustředil na bitvy udělal by lépe. Tím ale nechci říct, že neodvedl skvělou práci.   / Hodnocení: 6/10. ()

Petr59

Epické dílo se skvělou výpravou a vynikajícím zobrazením bitev. Herecké výkony jsou podle očekávání přesvědčivé a na vysoké úrovni. Zkrácení verze filmu pro kina si ale vybírá svojí daň. Film působí uchvátaně, zkratkovitě, zmateně a nesouvisle. Určitě budu chtít v budoucnu vidět režisérskou verzi. Celou dobu mě ovládal pocit, že mi něco uniká a že ve filmu důležité momenty chybí. Příliš mnoho postav stráví na platně příliš málo času. Přeskakuje se rychle mezi jednotlivými událostmi. Psychologie a motivace postav také chybí. Určitě se jedná o epickou pecku, ale uchvátanost trochu kazí celkový dojem a snižuje hodnocení. Uvítal bych více politiky a ještě více scén z válek, na úkor přehnané pozornosti okolo vztahu Josephiny a Napoleona. Nepotřeboval jsem v jejich ložnici trávit tolik času a sledovat jejich rádoby milostné scény. Je fajn, že tato dějová linka tam je ale nemusela filmu dominovat. Scény důležitých událostí (Egypt, převrat, korunovace, vyhnanství) také mohly být delší a mohlo jich být víc. Většinu mých výtek přikládám osekanosti filmu pro kina. Věřím, že plná verze můj dojem z filmu zlepší. 7/10 ()

Kinofil

|| R || Apple TV+ / Sony || Rozpočet: $200 mil. || USA: $59 995 761 - ČR: 25 413 436 Kč - Celkem: $201 095 761 || Ten Ridley si nedá pokoj. V 85 letech stále točit obrovské historické velkofilmy, a to pořád na velmi solidní úrovni nedokáže v Hollywoodu snad nikdo jiný. Zároveň si však plní svůj pomyslný list "To do before I die", takže si točí hlavně to, co on sám chce (jako Scorsese, Cameron) a jak dlouhé chce, když mu někdo dá peníze. Kontroverzní dobrovolné rozhodnutí Scotta poslat do kin téměř polovičního Napoleona oproti plnohodnotné 4h verzi, které se dočkáme až na Apple+ mu jen tak někdo neodpáře. Jeho rozhodnutí chápu, Napoleonův život prostě nejde narvat do 2h, ale zároveň pachuť, kterou vyvolal u diváků kinoverze, se jen tak nepodaří spláchnout. Tenkrát s Královstvím nebeským to bylo jiné. Když jsem tak odcházel z kina s tím, že se mi film líbil, ale něco mi v něm pořád chybělo a nebylo to úplně ono, vím, kvůli čemu to bylo. Režisérská verze se bude muset sakra snažit, aby byla tou historickou Napoleonskou peckou, která se zapíše do dějin kinematografie jako třeba Gladiátor. Zatím o tom celkem pochybuju. To nemění nic na tom, že Phoenix svou roli odehrál naprosto bezvadně a uvěřitelně, zatímco Kirby, byť je její Josefína hl. tématem příběhu, hraje druhé housle, přičemž kinoverze její pasáže (nejspíš) ještě zkracuje. Napoleon Ridleyho Scotta tak balancuje mezi válečným velkofilmem (Slavkov naprosto úchvatný, Waterloo taky) a intimní zpovědí geniálního válečného mozku s jeho podivuhodným vztahem se ženou, o které se toho historicky málo ví (aspoň já). A vzhledem k úvodní obrazovce šlo Ridleymu především o to druhé. Ale něco takového by se těžko prodávalo v kinech. Může se tak stát (a nebylo by to u něj poprvé), že budou existovat dvě naprosto odlišné verze: jedna pro kina a TV, druhá pro fajnšmekry a opravdové fanoušky. Uvidíme. Režisérské verzi každopádně chci dát šanci a věřím, že mé hodnocení zvedne o nějakých pár procent. Ridley na to má. 70%. ()

Lina

Velká očekávání, slibný trailer. Nicméně nejen kvůli režisérovi, ale i kvůli přítomnosti Joaquina Phoenixe se člověk neubrání srovnání s Gladiátorem. Bojové scény jsou i tady to nejlepší, zvlášť ta první z dobytí pobřežní pevnosti v Toulonu; na ostatních už by se dalo zapracovat. I tak stály za to, jenže ani přes krev a utrhané končetiny jsem tentokrát (možná kromě Toulonu) neměla ten výjimečný strhující pocit bezprostřednosti jako při úvodní bitvě v Gladiátorovi. Zbytek děje jsou lehce načrtnuté francouzské dějiny a vztah Napoleona k Josefíně. Všichni Napoleonovi sourozenci, druhá manželka a syn, generálové a politici jsou ani ne na druhé, spíš na třetí koleji. Většinou nemáte čas si je ani zapamatovat. Trochu vyčnívá jen Napoleonova matka a Talleyrand. Při volbě prvního konzula dojde i Luciena Bonaparta, jenže ten potom bez vysvětlení zmizí ze scény a už se neobjeví ani při pokusu o obnovu císařství.  Scott chtěl Napoleona ukázat z jiného úhlu, než je zvykem. Něco asi trefil, ale celý obrázek to určitě není. Měly k tomu přispět i ložnicové scény. Dá se pochopit, co měly říct, ovšem při tomhle provedení by asi bylo lepší zůstat u bitev. A nechat dojem, že za útěkem z Elby a pokusem o znovunastolení císařství byla hlavně žárlivost na Josefínu, která zemřela tři čtvrtě roku předtím... No nevím, tady prostě místy něco chybí. Škoda. Solidně natočený velkofilm, který by snesl přidat víc historie a doladit popis hlavních postav. ()

Plaque

Neskutočne som sa na tento film tešil, až som sa asi predčasne... no, ale k veci. Historicky to sedí skôr na star wars ako na napoleoniku, ale ok, hovorím si. Veď umenie si môže dovoliť byť celkom cez čiaru. Akurát Ridley v sebe nezaprel britskú náturu a ani po 200 rokoch sa nebol schopný odosobniť... A tak nám ponúka obraz neschopného Napoleon, ktorého len tak unáša prúd dejinných udalostí a to už sa, bohužiaľ, celkom odpustiť nedá. ()

Juraxin

Konečne tu máme posledný historicky film kinovej sezóny 2023.Film na ktorý som sa veľmi tešil z hladom k tomu že strašne zbožňujem starú históriu francúzska a história o francúzskej revolúcii či živote o Napoleonovi nie je vinníkov. No žiaľ pri Napoleonovi budú moje názory veľmi zložité a protichodné, čo sa mi pri pozretí filmu ešte nestalo. Čo ma žiaľ mrzí lebo Ridley Scott je jeden z najlepších režisérov na svete a po skvelom poslednom súboji som čakal niečo veľkolepé. Čo som žiaľ nedostal. Príde mi tu ako keby tu nie len samotný režisér ale aj celý filmový štáb trochu rezignovali a zaspal na vavrynoch. A v tomto aspekte nám ponúka krátky, pochmúrny, brutálny a epický príbeh s úžasnou kamerou, hudbou a krvavými a brutálnymi súbojmi. Toto všetko nám ponuka na základe veľkého rozpočtu od spoločnosti apple. No žiaľ napriek týmto technickým aspektom film je až moc krátky a jednoduchý ,a nedáva v určitých pasážach zmysel, všetko sa tu v skratke deje náhodne, skáče sa tu z jednej udalosti do druhej, politika je tu žiaľ veľmi redukovaná a sústredí sa tu viac na ústredné manželstvo párov. Čo vytvára takú veľkú dieru príbehu že za tých 158minut čakáte kedy film skonči a vy si ho môžete odfajknuť zo svojho zoznamu pozretych filmov. Tuto nevýhodu žiaľ kompenzujú zaujímavé herecké výkony Joaquin Phoenix a Vanessi Kirby ,ktorý sa vo svojich rolách zhostili úplne dokonale, pri hoci ktorom dialógu medzi nimi moje srdce vrelo spokojnosťou, no žiaľ ostatne postavy ani nestoja za zmienku. Čo je žiaľ veľká chyba krátkeho scenáru a zlých dialógov. Ale povedal by som že aj napriek niektorým nepresnostiam sa film oplatí sledovať, ukazuje nám krásny príbeh, ktorý by mal vidieť celý svet, aby sa poučil z chýb minulosti, možno vtedy by sa nekonali udalosti obklopujúce nás žial každodenne. Celkovo ide o film, ktorý si zaslúži podrobného sprievodcu a o niekoľko mesiacov vychádza na Apple TV+, čím udržuje dej koherentný a plynulý a dáva hlbší význam tomu, čo sa deje na obrazovke.70%. Ps: najlepšie sú zábery delovej gule, ktorá zasiahne skupinu ľudí alebo koňapridávajú na jeho veľkosti. ()

PaTeXx

Dle většiny místních komentářů to vypadá, jako by panu Scottovi docházel dech a to nejlepší by měl za sebou. S tím druhým souhlasím, první tvrzení vyvracím. Je potřeba zdůraznit, že Napoleon nebyl přistižen pouze s bajonetem ve svých rukou, ale taky strávil nějaký kus života klábosením (popřípadě šukáním) se svojí rozdavačnou ženou. Upřímně jsem dost překvapený, jak byly bitevní scény "dotěrné" a až nechutně hmatatelné, to samé se dá říct o jeho bizarním simpujícím vztahu se zmiňovanou Josefínou. Obojí hodnotím kladně, ale s kratší stopáží budu asi muset souhlasit. Gladiator hodně napoví, jestli na to Ridley stále má. Napoleon prošel. ()

cimrman2.

Místo Austerlitze si zajel Ridley do Anglie! Je to všechno pompézní a Žaky s Josefínkou to hrajou dost dobře, ale jako dívaci vlastně nevíme proč jim to věřit. Hodně se v díle přeskakuje, jdeme od bitvy k bitvě a nejsme informováni proč k nim dochází. Postavy jsou ploché a nebyl jsem schopen si k Boníkovi vybudovat hlubší vztah. Po celou stopáž jsem přemýšlel odkud já tu Žouzefín znám, tož až kolega mi to při odchodu z kinového města sdělil z Nemožné mise! ()

garry

Velké zklamání. Strnulé pomalé, neživotné. Tohle má být emotivní Korsičan? Nejhorší Napoleon. Kam se hrabe na Roda Steigera v Bondarčukově Waterloo z roku 1970. ()

AndrewNewman

K Ridleymu nechovám nič menej, ako veľký rešpekt. Vždy som ho pokladal za nesmierne kvalitného režiséra a umelca. Lenže tiež je pravda, že od čias Gladiátora, ktorého dodnes považujem za jeho najlepší film, ma žiadne jeho dielo vyložene nenadchlo. A tento jeho Napoleon mal síce úžasnú výpravu, perfektných hercov a na poste režiséra skúseného majstra, no aj tak nedokázal príbehom ani postavami zaujať. Čo je skutočne divné, keď sa pozriete na tú stopáž či rozpočet. Ridleyho Posledný duel nebol taký ambiciózny, no mal čo to viac do príbehu a bol po scenáristickej stránke oveľa viac premakaný. Tento film má tri veľkolepé bitky, na ktoré sa minuli až nekresťanské peniaze, ale žiadna z nich vás nedokáže strhnúť tak, ako vtedy keď dal Mel Gibson hercom umelé sekery a nechal ich bežať oproti sebe. Za mňa slušné tri hviezdy, ale na štvrtú to skrátka nie je. ()

xxmurphyxx

Kurva tak tu sa strihalo o sto šesť a že to je aj riadne cítiť je asi najväčšie mínus filmu. Réžia, zvuk, kamera, výprava, kostýmy, obsadenie a výkony ( tých pár pričmudlíkov ti Ridley odpúšťam ), všetko top notch, ale čo z toho, keď aj napriek dve a pol hodinám je film v tých najpodstatnejších momentoch tak kokotsky zostrihaný a osekaný, že to kle oči človeku. Zato vzťahové pičočalamády medzi Napoleonom a Josefínou Mutzenbacher sa tu naťahujú ako sopeľ. Počkám si na tú štyri a pol hodinovú verziu, lebo cítim v kostiach, že to bude to pravé orechové. Táto verzia ostáva niekde medzi tri a tri a pol. ()

Bossi123

Od tohoto snímku jsem si poměrně hodně sliboval, hlavně co se týče bitev, politiky a psychologie postav. Toho prvního se mi dostalo poměrně méně, než jsem čekal, vzhledem k počtu bojů, kterých se Bonaparte účastnil, jsem čekal bitev mnohem více. Toho druhého tam bylo ještě méně, děj se pak jevil jako poměrně nesouvislý, člověk, který se v historii (resp. ve Francouzské revoluci) nevyzná, může mít docela zmatek v tom, proč se daná bitva odehrává. V souvislosti s tím si také musím postěžovat, že jsme byli ochuzeni o popis procesu Napoleonova vzestupu na společenském žebříčku, o jeho mládí toho tam skutečně mnoho není. Co se týče psychologie postav, myslím, že byly napsány poměrně dobře, ovšem pohled na Napoleona mi přijde poněkud jednostraný, hlavně zpočátku. Jeho žena je vlastně již od začátku popisována jako velká c..ra (dost možná jí skutečně byla, nicméně to komplikuje jejich budoucí vztah nebo spíše jeho logiku). Vedlejší postavy však moc dobré nebyli a také je škoda, že jsme byli ochuzeni o konfrontaci a větší popis vztahů mezi Napoleonem a těmito dalšími protagonisty. Celkově se tak jedná o poměrně vydařený snímek, nicméně některé věci by šly udělat mnohem lépe. ()

blondboss

Rukopis Ridleyho Scotta musí na prvý pohľad rozpoznať každý filmový fanúšik. Tento snímok je v mnohom podobný Gladiátorovi, najmä teda prevedením, len s tým rozdielom, že tu sa jedná v podstate o životopisný príbeh, ktorý je ale skôr stavaný na pozadí nešťastnej lásky ako na reálnych geopolitických a imperiálnych chúťkach samotného Napoleona. Film sa na jednej strane až príliš upína na siahodlhé politické kecy, aby ale na strane druhej ponúkol úchvatné a dychberúce bojové divadlo, ktoré musí nadchnúť každého filmového kritika. Joaquin Phoenix klasicky dobrý, nie ale fenomenálny. Jednoducho historický epos, ktorý sa oplatí vidieť, ale viac informácií prinesie asi až Director`s Cut. 70 % ()

sir.Randal

Nejdříve velká očekávání, aby pak přišlo o to větší zklamání. Hlavně, že tam nezapomněli dát černochy. Dokonce jsem zahlédl i černého minitranta :-D :-D ()

rashaverak

Mozna ze postihnout 40 let osobniho zivota Napoleona a zaroven Francouzske historie v 158 minutach nelze jinak nez zkratkovite a zmatene. Pokud ma byt tento film dukazem, pak plni svou roli perfektne. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům