Reklama

Reklama

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (86)

#47 

všechny recenze uživatele

Magical Mystery Tour se nedá ani snad považovat za film, je to něco mezi dokumentem z výletu Brouků po západním pobřeží USA a sledem hudebních klipů k jejich stejnojmenému albu. Onu absurdí, ujetou a přestylizovanou podobu filmu způsobily dva faktory - inspirace hnutím Hippies a...LSD. Když se na tento film díváte, máte opravdu pocit jakobyste byli pod vlivem halucinogenů, což Brouci v této době skutečně byli...nicméně ve filmu zazněly skutečně zásadní písně Beatles jako Fool on the Hill, Blue Jay Way, I'm the walrus, a další...co song, to skvost...škoda že Strawberry fields forever nebo Penny Lane zůstaly ve filmu opomenuty. Stejnojmené album patří mezi jedno z nejlepších od Beatles, což se ale o filmu ve srovnání s ostatními jejich snímky říct nedá. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Nu, tak jsme tu měli jednu sociální komedii, absurdní komedii, a tímto si Beatles střihli experimentální pokus o crazy komedii (pak už jen čeká jen animovaný film a utrum a šmytec, každý se rozprchne jinam). V podstatě psychedelický výlet autobusem, který nemá děj, odnikud nikam nejde, prostě se náhodně objevují postavy, místa a různé šílenosti (maratón, kouzelníci, striptýz, blonďatá parodie na Presleyho, skřet jak z Lynchem, sen o jídle jak z Bunuela) , a do toho zazní písničky od McCartneyho, Lennona a Harrisona, kdy už se dá říct, že každá má jiný styl a už to prostě nejsou hraví Beatles. Nejvíc se mi asi líbí Fool on the Hill jak pro filozofický text, tak proto, že se jasně projevuje, kdo kapelu hudebně táhl a byl ryzí muzikant. Ono není divu, že více se později prosadili právě McCartney a Ringo (i když ten spíše jako herec v neotřelých komediích - a šlo mu to). Jednotlivé sekvence jsou natolik šílené, že musím poprosit syna, fanouška experimentálních filmů, o jeho názor. Mně osobně vadilo minimum písniček a chybějící jakýkoliv náznak příběhu (jako něco se objeví - hádavá Ringova teta, falešný průvodce, který ale do Paulova dědečka z Perného dne má daleko, ale hned je to utopeno v psychedelických barvách a zdlouhavých., barevných scénách odnikud nikam) nebo aspoň něčeho navíc. ()

Reklama

Dr.film 

všechny recenze uživatele

Nejzajímavější je pozorovat Harrisonův laxní přístup k tomuto bizardnímu televiznímu filmu. Faktem je, že Lennon měl jisté výhrady také, ale Harrison s McCartnym vedl několik sáhodlouhých diskuzí ohledně kvalit a smyslu celého projektu. Magical Mystery Tour je naprosto zbytečná věc a nemůže fungovat jinak, než jako fetiš pro zaryté fandy Beatles. Trapné, nesmyslné a bez konceptu – prostě úlet. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Jsem velký fanoušek liverpoolské čtyřky, ale nejsem nekritický... Tenhle film byl průšvih už v roce 1967 a čas tomu na kvalitě nepřidal. Celý tenhle film není vlastně nic jiného než slepenec výborných videoklipů k vynikajícím skladbám (I am the Walrus, The Fool On The Hill....) s nudným až trapným balastem, který vyplňuje mezery mezi nimi... Nejde o psychedelično, ulítlost a já nevím co ještě, ale mnohem víc jde o totální amatérismus... McCartney je sice od boha nadaný skladatel, ale filmař z něj nikdy nebude, což kromě tohoto snímku dokázal i propadákem Pozdravuj na Broad Street. A právě on se v tomto období chtivě chápal vesla (na lodi, jejíž potopení se blížilo). Magical Mystery Tour je vlastně takový symbolický začátek konce Beatles. Končilo jejich nejslavnější období ohraničené známými akordy v písních A Hard Day's Night (1964) a A Day In The Life (1967) a tento film útlum nezabrzdil. Nezbývá než souhlasit s názorem, že kdyby žil Brian Epstein, tahle slátanina by nikdy nevznikla. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Je to natolik pitomé, naivní, infantilní, přestylizované, nesmyslné a dekadentní, že to Chrobákům neprošlo ani za časů jejich největší slávy, leč s odstupem času získává tahle hudební vybředlost punc kultovnosti, neboť co bylo v době vzniku debilní, je náhle vtipné. Exemplární případ "filmu", který je tak špatný, až je legrační. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (17)

  • Natáčení probíhalo mimo jiné i v jižní Francii a byla to jedna z nejdražších scén celého filmu. Paul McCartney totiž vyrazil na kontinent bez patřičného vybavení a dokonce i bez pasu. Na letišti Heathrow namluvil pasové kontrole, že s doklady na něj čeká manažer v Paříži, tam zase pro změnu tvrdil, že pas mu přiveze zvláštní kurýr z Londýna. Díky svému věhlasu se dostal až na místo natáčení a volal osobního asistenta Beatles Petera Browna, aby mu urychleně poslal peníze a filmovou techniku. Snový záběr, v němž Paul poskakuje nahý v dvojexpozici s jakýmsi kopečkem vyšel filmové oddělení firmy Apple na tři tisíce liber. (Robbi)
  • Film měl televizní premiéru o Vánocích 1967. Prakticky všechny recenze v časopisech a denním tisku byly negativní, jediný New Musical Express jej ohodnotil příznivě. Tisk také neopomněl připomenout Paulu McCartneymu jeho sebevědomé prohlášení, že "... dělat film není tak těžké, je to víceméně záležitost zdravého rozumu." Kritici po premiéře směřovali k baskytaristovi Beatles dotazy, kolik rozumu tedy má, když zplodil takový nesmysl. (Robbi)
  • George Harrison i John Lennon byli od počátku proti natáčení filmu Magical Mystery Tour, ale podle vlastních slov měli pocit, že jej divákům tak nějak dluží. (ryccoly)

Reklama

Reklama