Reklama

Reklama

Bouřlivé víno

  • Československo Búrlivé víno
Československo, 1976, 128 min

Předloha:

Jan Kozák (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

Recenze (163)

farmnf 

všechny recenze uživatele

Hezky politický a tendenčně dogmatický pohled na moravskou vísku v pražském jaru. Komunista Janák to vždy vyhraje. Paní Hudečková je pěkná kurva a komunista Vala krade rádia ve Vídni. A pak ten lumpík podvede nejen Pálavické jezedáky ale i Řandu a již zmíněnou kurvu Trejtnarovou tedy Hudečkovou. VB to ale odhalí. Najdou značky! Krásná a profesionálně natočená píčovina z rudých dob..Škoda, že se Janžurka vážně nevysvlíkla...tenkrát vypadala šik! ()

J R C Pecuchet 

všechny recenze uživatele

Na objednávku UV KSČ natočený film. Tvůrci dostali příkaz natočit tuto, podle Vitěslava Jandáka "komunistickou pohádku" aby byl schválen již hotový scénář filmu "Což takhle dát si špenát" z roku 1977. Takže tvůrci neměli mnoho možností, jak se natáčení vyhnout. Ikdyž je film plný ideologie a navíc se v něm ukazuje fakt, že zkorumpovat se dají jen lidé, kteří nejsou v KSČ, paradoxně jej částěčně zachraňuje skvělé herecké obsazení. Jen u Vladimíra Menšíka nejsem zvyklý na to, že představoval nezkorumpovatelné komunistické funkcionáře. Co se týče komediálního talentu Ivy Janžurové v kontrastu s rolí, kterou v tomto filmu ztvárnila, je mi trošku smutno u srdce. Ale doba byla zlá, vždyť vrcholilo období normalizace. Jedinou ryze pozitivní složku tohoto filmu tvoří hudba Karla Svobody. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tento film mi tak úplně nesedí k tvorbě dvojice Vorlíček-Macourek. Ostatně já si myslím, že z trilogie je nejlepší druhý snímek Zralé víno. Mám rád české a československé filmy a proto se i na tento rád podívám. Přestože, sám si myslím, že je spíše průměrný a to jej ještě z podprůměru tahá skvělé herecké obsazení, hlavně pak Vladimír Menšík. Ale hraje zde i celá řada dalších skvělých herců a hereček v čele s I. Janžurovou. Jsou filmy, které je těžké zařadit do nějaké kategorie. Tento byl zařazen mezi komedie. Ano, k tomuto má nejblíž. Ale moc se nezasmějete. Není to prostě taková ta typická komedie. Spíše to ukazuje, jak je složité fungování ZD a jak se představy lidí, pracující v jednom podniku, mohou lišit a jak lehké je takového rozkolu využít ve svůj prospěch. Protože filmů z vinařského prostředí v našich archivech není mnoho, oceňuji ho. Krásné prostředí + kvalitní herci, to mi dává moje hodnocení. Vše ostatní je spíše průměr. ()

spiritus 

všechny recenze uživatele

Kdyby film nebyl prosáklý skrz na skrz propagandistikými a ideologickými nesmysly, mohlo se jednat o celkem podařenou venkovskou veselohru s kvalitním hereckým obsazením. Bohužel je v celém filmu patrnbá linka "hodní komunisté" a "zákeřní kapitalisté - vykořisťovatelé". Film se snažil mlžit jak jen to jde. Strana to jsou ti dobráci v pozadí, na které dnes už každý kašle, strana do ničeho nekecá, uděláme si to jak chceme :-)). Dnes úsměvné, ale tehdy bohužel myšleno zcela vážně. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Prosím on je komunista! '' ----- Film se odehrává v květnu roku 1968 a z Prahy zachvácené jen o něco méně brutální formou komunistické diktatury tedy jak se tehdy říkalo - ,,socialismem s lidskou tváří'' se kontrarevoluce šíří jako mor i na venkov a zachvacuje JZD či družstva vinařů. Nejinak je timu i v tomto filmu. Obcí si to se skautským oddílem štráduje místí farář, emigranti se vracejí na rodnou hroudu nikoliv ze stesku po domovině ale se záměrem šmelit a sama situace v družstvu není jednoduchá. Leckdo si začíná vzpoomínat na to co se dělo v roce 48 a při takzvané kolektivizaci a nejeden soudruh je nucen uznat, že ne vše se asi mělo dít tak jak se stalo... Stejně jako v jiných normalizačních filmech s tímto obsahem týkajících se bezprostředně roku 1968 i zde máme jádro dobrých komunistů, kteří se ocitají pod tlakem nové doby a kritiky. Chudák Menšík tu zahučel do opravdu nepěkné role, byť ji hrál s přehledem sobě vlastním. Turzonovou dabovala Švormová a já měl chvilkami pocit, že koukám na Angeliku! Naštěstí dobro a řád (tedy komunisté) zvítězí nad revolucionáři a kraj se tak může topit další léta ve sračkách... To vše podbarvuje hudba Karla Svobody, která některými podkresy hodně připomínala Včelku máju ! (pochopitelně nemyslím úvodní píseň!). Herecké obsazení bylo vynikající ovšem, scénář naprosto debilní. Macourek s Vorlíčkem asi museli prokázat loajalitu s režim znovu pevně třímajícím otěže nad vším živým v ČSSR... Rozhodně ale stojí za vidění jako studijní látka z éry normalizačních filmů, kdy nám soudruzi vysvětlovali v kinech jak na události nahlížet a posléze i co si myslet. Jedna sazenice burgundského! * PS: Ve filmu jsou zajímavé dva momenty. Menšík při diskusi s vinaři na schůzi uznává, že budou mít peníze a budou se v nich válet. Žádný další argument ale nemá. Vždyť i družstvům šlo o zisky, takže opravdu nechápu! A další zajímavostí je postava faráře ztvárněná Jiřím Lírem. To byl herec malých rolí (o to ale geniálněji podaných!). Nejčastěji na něj narážíme jako na sluhu, úředníka, číšníka atd... Tohle je asi jeden z mála filmů, kde mu byl dán opravdu široký prostor. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (19)

  • Malou roličku kameramana rakouské televize si zahrál skutečný kameraman Emil Sirotek. (Ganglion)
  • Kateřinu Janákovou (Božidara Turzonovová) v postsynchronech namluvila Libuše Švormová, a to kvůli výraznému slovenskému akcentu herečky. Během doby už Božidara Turzonovová zlepšila svou češtinu, a tak v dalších dvou pokračováních Zralé víno (1981) a Mladé víno (1986) už mluví svým hlasem. (funhouse)
  • Při návratu z Rakouska má Michal (Vladimír Menšík) defekt. Když vytahuje rezervu, můžeme vidět jinou příď Škodovky, než při líbačce ve vinohradu. Ve vinohradu má Michalova Škodovka ozdobné lišty jako Š1100, zatímco při návštěvě Rakouska a při výměně kola jako Š1000. (pjotri)

Reklama

Reklama