Reklama

Reklama

Kdo chce zabít Jessii?

  • USA Who Wants to Kill Jessie?
TV spot
Československo, 1966, 81 min

Kamera:

Jan Němeček

Hrají:

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Vladimír Menšík, Karel Houska, Ilja Racek, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st. (více)
(další profese)

Co všechno se může stát, když ráno potkáte svůj sen, vypráví česká filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka. Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková se zabývá somniologií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z Beránkova snu – krásná Jessie, superman a pistolník. Začíná velká dobrodružná honička… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (339)

UncleG 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mám rád… Je chytrý, vtipný a mezi řádky se tu a tam epesně reje do režimu. Ale zároveň musím jednou tlamou dodat, že je mi neskutečně líto toho obrovsky nevyužitého fantasy potenciálu. Místo aby se vytvářely neustále nové a nové absurdní motivy, které by hnaly film dopředu, motáme se pořád dokola na jednom místě a nakonec to celé "nějak“ dopadne. Škoda přeškoda! Jessie měla našlápnuto na jednu z nejlepších českých komedií. Navíc mi Olga Schoberová přišla příliš upozaděna - hypnotická kráska, která jakoby přímo vypadla ze Saudkových kreseb, měla dostat mnohem víc prostoru k exhibici. To dá přece rozum! No nic, já už mlčím a vy ostatní pojedete do Chuchle. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Když soudruzi poručí větru, dešti, co by nemohli snům? Není to čistě parodování něčeho, co u nás nemělo v tu dobu kulturní tradici, spíš si to komiksové atributy jen propůjčuje. Saudková Jessie je ještě více sexy než ta skutečná a kromě natírání prostoduchých členů bezpečnostního aparátu a lidské zpupnosti to boduje i nenápadnými žertovnými nuancemi. Třeba když se postava Menšíka poprvé setká s postavou Schoberové a střih přijde při jeho pohledu do výstřihu a nebo úplným závěrem, který potvrdí, že každý sen jednou skončí.. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

"PROMIŇTE PANE REKTORE, ABY NEBYL OMYL, TA SLEČNA JE MůJ SEN." - "NO PROSÍM, JÁ NEMÁM NÁMITEK, ALE RAČTE SI SNÍT MIMO BUDOVU." Hned první Vorlíčkovu komedii mám z jeho tvorby nejradši. Na své si přijde jak fanoušek parodovaného žánru superhrdinských komiksů (já), tak i absolutní laik. Film má dokonalou komiksovou atmosféru - cesty spoře oděné vědkyně-sexbomby Jessie, zlého Supermana a infantilně se smějícího pistolníka vedou kanály i po střechách, Jessie je opakovaně svazována a mučena a Superman se probourává zdmi, převrací auta a bojuje s přesilou studentů (a párkrát se i poněkud trapně proletí), aby jej v závěru Sovák poslal jediným úderem pěsti do koše (útrob popelářského vozu). S černobílým světem comicsu kontrastuje realita ve které spolu zápolí naivní roztržitý vědec Sovák s panovačnou bezskrupulózní vědkyní Medřickou, která neváhá před soudem svalit vinu za jí způsobený chaos na svého manžela a poté nelítostně zahladit všechny stopy po svém nepovedeném experimentu, aniž by si přitom ale sama špinila ruce. Musím říct, že z její postavy mě během filmu několikrát zamrazilo např. při zmínce o politické výchově skrze sny nebo když nechala zaživa upálit Supermana, protože je to jen představa. Jinak je film ohňostrojem nápadů, gagů, hlášek i akčních scén, i když některé klíčové "cestující" fóry jako "dnes je čtvrtek", "pojedete do Chuchle" nebo strážník hlídající otevřený kanál mi nic neříkaly. Ovšem Supermanovi hrajícímu na piano nebo Sovákově "TOHLE? TO JE JEN TAKOVÝ NÁPIS." jsem se od srdce zasmál a to je jen zlomek. Všichni herci tu excelují, Sovák je okouzlující, alibistická manipulátorka Medřické mi opravdu naháněla strach a zvláštní zmínku si zaslouží Menšík jako omezený Kolbaba nebo Libíčkův zkorumpovaný bachař. Kapitolu samu pro sebe tvoří Olga Schoberová, jediné bimbo českého filmu a naše jednoznačně nejkrásnější herečka. ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Priznávam, že Jessii som si pôvodne zohnal len kvôli Olge Schoberovej. Mal som totiž a priori pochybnosti, či bude dostatočne využitý potenciál dobrého námetu. A tiež, či mi sadne typ humoru. No ukázalo sa, že obavy boli zbytočné. Skvelá komédia, navyše nielen sci-fi, ale aj akčná. A s nekorektným záverom! Toto všetko z "našich" končín. Proste zlaté šesťdesiate... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Výchozí premisa je, stejně jako u srovnatelně „jiného“ Happy Endu Oldřicha Lipského, úžasná. Její rozpracování do podoby celovečerního filmu již pokulhává. Expozice zdlouhavá a poskytující dostatek prostoru k přemýšlení, o jakou blbinu s oním strojem na sny jde. Zbytek dění tvoří poněkud chaotické lovení a následně poněkud drastické likvidování snů. Málo nosné i na osmdesát minut. Úsměvnější stránkou věci jsou herecké výkony a pravděpodobné inspirační zdroje Macourka, Vorlíčka a Saudka – americký komiks byl sice nesehnatelným zbožím, ale motiv (SM) bičování ve svém „vedlejšáku“ pro dospělé rád využíval Joe Shuster, autor Supermana. Pro roli Jessie mohla být vybrána herečka lepší, stěží lepější, a docent Dana Medřická, zosobnění tuposti komunistické ideologie? Ďábelštějšího komiksového padoucha aby jeden pohledal. (Měřeno vzhledem, nabízí se Jiří Sovák s antigravitačními rukavicemi a účesem šíleného vědátora, ale povahově jde o vcelku sympatickou postavu, která chce jenom uniknout z ubíjející socialistické rutiny.) Vysvobození z šedi všedních dní příznačně (a provokativně) představuje zhmotnění původem amerického snu. ___ Adjektivum „unikátní“ náleží vzhledem k místu a době vzniku technické úrovni díla. Točilo se na cinemaskopický formát a kvůli realizovatelnosti triků černobíle, což ničemu neškodí, černobílá naopak Jessii odlišuje od pestrobarevných komiksových filmů ze zámoří (kde měl dokonce vzniknout remake, ale pak přišel rok ’68 …). Vtipů vycházejících z obohacení dvourozměrného světa o třetí rozměr mohlo být více, ale stejně jsem měl dojem, že sleduji film, kterému bylo předurčeno vzniknout o pár dekád později. Vorlíček zkrátka předběhnul svou dobu, za což mu budiž slabší vypravěčství protentokrát odpuštěno. 80% Zajímavé komentáře: Šandík, Adam Bernau ()

Galerie (31)

Zajímavosti (46)

  • Časopis „Technický svět“, který se objevuje ve filmu a ve kterém vychází komiks, je fikcí, ale zároveň evokuje tehdejší vydávaný časopis „Svět techniky“. Je také zajímavé, že autor tohoto komiksu Kája Saudek v letech 1971–1977 spolupracoval s Technickými novinami. (sator)
  • Václav Vorlíček sa cestou vlakom na zlínsky filmový festival dal do reči s Milošom Macourkom a povedal mu, že má v hlave nápad priviesť na plátno komiksových hrdinov. Pod sľubom prísneho mlčania ho prizval ako partnera k napísaniu scenára, ktorý im trval približne pol roka. (Raccoon.city)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Festival Fresh Film Fest, který proběhne v Praze od 25. do 29. srpna, zahájí předpremiérová projekce filmu Scott Pilgrim proti celému světu v kině Aero. Jde o adaptaci komiksové série Bryana Lee O… (více)

Reklama

Reklama