Vykopávky

• Velká Británie The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

petisek

Taký ten neznámy a nenápadný film, ktorý náhodou nájdete na Netflixe a potom zistíte, že je najkrajší aký ste za posledné obdobie videli. ()

SAINTS

The Dig je strhujuce umelecke dobove dielo,ktore vas prekvapi a uchvati,ked objavite zakopany poklad,o ktorom tento film presne je.Carey Mulligan hra Edith Pretty,mladu matku Roberta a vdovu,ktora je fascinovana starymi kopcami zeme svojej krajiny .Edith si najde znaleho muža Basila Browna ktory nemusi mat formalny diplom z archelogie,ale pozna oblast lepšie ako ktokolvek iny.Spoločne tento podivny par vytvara nielen hlboke priatelstvo,ale odhaluje tajomstva z minulosti.V roku 1939 sa podaril velkolepy objav na statku Edith Pretty v malom mestečku Sutton Ho.Masivna lod ktora sa datuje do 6.storočia bola objavena uplne neporušena .Fascinujuca bola pohrebna komora ktora bola na palube a neobsahovala iba človeka velkeho importu,ale aj peniaze,jedlo,umenie a dalšie veci ktore sa mali použit v dalšom živote.Tieto objekty boli považovane za neocenitelne.Film Simona Stona je pribehom tejto archelogickej udalosti,ludi,ktori stoja na čele a ktorych sa dotkla.Film sa odohrava tesne pred vstupom Britanie do 2.svetovej vojny.Medzi obyvatelmi tohto maleho kuta vyrasta pocit hrdosti a vlastenestva,odraz toho,čo bude nevyhnutne na prežitie nastavajucej nočnej mory.Tento tichy prekvapivy film,ktory je emocialne uspokojivy a putavy od začiatku do konca,zostava vo vas dlho potom čo dojde k ukončenie zaverečnych titulkov. ()

tartan

Pôsobivo atmosférický a ľudsky krehký príbeh o jednom z najväčších archeologických objavov v dejinách, ku ktorému prišlo v predvečer vypuknutia druhej svetovej vojny v anglickom Sutton Hoo. Povinnosť pre všetkých archeológov, fanúšikov archeológie, zaujímavých historických príbehov, resp. príbehov veľkých objavov a Ralpha Fiennesa. ()

mosem

Hezký film, který bych nazval "relaxační". Bez zbytečných akčních scén, bez nadbytečné romantiky nebo erotiky. Navíc s příjemnou hudbou a dobrými hereckými výkony. Film, který ukazuje jak to mohlo skutečně být, a nepotřebuje k tomu žádnou zvláštní akci. Stejně jako archeologie samotná - nemá potřebu dramatizovat nálezy, ale má snahu je popsat, zasadit do kontextu a ukázat světu. I zde šlo o objev samotný, jen lehce doplněný psychologií postav. Snad nejzvláštněji na mne působila manžela Basila Browna, jejíž podpora manželovi byla bezmezná, stejně jako jeho svérázná láska k ní. Ale v Britském muzeu by si vedle zásluh Edith Pretty a Basila Browna zasloužila zmínit nepochybně i ona. ()

morris22

Filmy tohoto typu mam moc rad. Zajimavy pribeh inspirovany skutecnou udalosti v kombinaci s vybornymi herci a perfektni hudbou. Snad jen o neco kratsi stopaz by neskodila, ale jinak vyborne. ()

DassemUltor

Ty vole. To zas bylo dílo. Celý film mohl trvat 5 min. Objevili jsme poklad, významný, celé to objevil tenhle machr, kterého ale akademici podělali a dali mu kredit až po 70 letech. Tečka. Jinak je film úplně o hovně. Rádoby umělecký, furt všechno hrozně depresivní a všichni furt jenom brečí a čumí. 2 hvězdy za to, že mám rád historii a o tomhle nálezu slyším díky filmu poprvé. Jinak ztracený čas. ()

adamix

Áno, má to veľké posolstvo a vidno, že tu niekto vložil do diela svoje srdce, ale v druhej tretine to začne strácať tempo a Fiennes s Mulligan sa odtiahnú do ústrania a do príliš veľkej pozornosti sa dostane asistentka Peggy a koncept jej šťastných/nešťastných vzťahov. Na základe toho sa ten hlavný vzťah medzi dvoma hereckými esami zanedbá a na scénu prichádzajú iné rušivé elementy (choroba, Basilova manželka). V závere to všetko dá zmysel ale vadilo mi, že niečoho je tu až moc a niečoho nedostatočne menej. Pre mňa ako milovníka drámy mierne sklamanie. Kto chce vidieť film o nenadobudnutej láske a uprednostňovanom puntičkárstve, doporučujem starší snímok THE REMAINS OF THE DAY. ()

Brmbolec

Veľmi príjemný film s parádnymi výkonmi od Fiennesa a Mulligan. Poctivá dráma, ktorá pekne odsype a človek sa nenudí ani chvíľu... ()

oasismanik

Tak toto bola veľká nádhera, doslova pohladenie na duši. Nádherný melancholický film odohrávajúci sa vo veľmi tažkých predvojnových časoch podaný typickou britskou eleganciou. ()

Alex_01

Říkal jsem si, jestli taková událost jako "vykopání lodě ze země" vystačí na 2h film. Bylo potřeba tam nacpat hodně vaty a oplácat to nějakými vycpávkami-historické pozadí, vztahy (milostná scéna na konci byla ale cringe jak cip) a myšlenky o pomíjivosti života a zcela především nejzajímavější myšlenka filmu  je-že jako jednotlivci jsme nevýlučně součástí kontinuálního celku neustále se vyvíjející lidské společnosti, svými činy ovlivňunjeme chod dějin, čímž po sobě zanecháme stopu a tím žijeme defacto na vždy. To si vyvozuji z toho, co řekl pan voldemort my man Basil-v poslední době uznaný za svou práci-Brown v autě v poslední čísti filmu a moc se mi ta ůvaha líbí. ()

PlysovyMacko

Archeologický príbeh z anglického vidieka ma nezaujal. Oceňujem krásnu lúbeznu kameru, ktorá sníma hercov na pozadí západov slnka a klavírnu hudobnú zložku. ()

nula87

Lyricky vyprávěný film o odhalování archeologické bomby na pozadí nastupující války. Moc hezky nasnímáno, podkresleno hudbou - takový pomalý, milý film. 75% ()

tkey

Dojemný a surový snímek zobrazující realitu doby minulé a proplétání politiky s normálním životem. ()

Blazis34

Skvěle natočené historické drama o jedné úžasné vykopávce. Ralph Fiennes znovu ukázal své herecké dovednosti a působil opravdu realisticky. Velmi podařené bylo i prostředí, kde se hlavní část odehrávala. Klobouk dolů před tvůrci a také za to, jak z tolik nenapínavého děje, udělali docela hezké drama. Hodnotím za 80%, čtyři hvězdy. ()

pafka

Snad jedine, co se da filmu vytknou je absence nejakeho nosneho pribehu. Ten zastoupi dobova atmosfera, ktera je tady zpracovana naprosto skvele. Skvele jsou vykreslene postavy a zapomente na cernobile provedeni, jako v jinych filmech. Tdy se s postavama seznamite skutecne dobre. Prijde i na nejaky drobny romanek. Vse ale v mezich tak, jak si v Britanii se lide v predvalecne dobe k sobe chovali. Vyjimecny snimek. ()

TD

Škoda příběhové linky s James a Flynnem; myslím, že minimalistická dvojhra Fiennese a Mulligan (oba skvělí!) by byla úplně stačila. Jinak chytrý, pečlivý film, který umí vyvolat pocit téměř fyzického kontaktu s krajinou, trávou, půdou. Z těch dvou filmů s Mulligan, co vyšly téměř současně (druhý je Promising Young Woman), je to ten méně okázalý, ale mně bližší. ()

Bajo.

Aneb kdyby byl Indiana Jones natočen podle skutečných událostech. Párkrát jsem si ho vážně spletl neuvěřitelná podoba.... ()

Mamutol

Pomalu plynoucí příběh bez výrazných momentů tak nějak běží sám o sobě. Opravdu je to jen o tom, že vyhrabou nějakou rozpadlou loď (nebo spíše otisk trupu lodi v písku), vyberou z toho staré předměty a nakonec to zase zasypou. Nic jiného se tam neděje. Hvězdičky dávám pouze za to, že archeologii jako takovou mám rád. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD