Žádné prudké pohyby

• USA No Sudden Move (více)

Kriminální drama z 50. let minulého století, v němž se skupina zločinců domnívá, že byli při svém posledním činu podvedeni. (HBO Max)

silentname

Budem stručný. "No Sudden Move" je dokopy nič viac než dve hodiny zabitého času, ktoré môžete stráviť niečím úplne iným. Neexistuje na to lepší výraz ako - "nothing movie". Technicky je to možno dobre spracované a má to solídnych hercov, ktorí dokážu svoje party dobre zahrať, no vo výsledku som mal pocit, že film absolútne nič neťahá. Nie je tu žiadna charizma, žiadne napätie, žiadna atmosféra, žiadne zaujímavé momentky, žiadne kvalitné vyvrcholenie, žiadna pointa, ktorá by stála za to. Proste nič iné než zabitý čas. Hodnotenie: C- ()

Anderton

Štýlová retro gangsterka, ktorá začína ako home invasion a pokračuje a končí ako značne prekombinovaná záležitosť. Solomonov scenár zmysel dávať bude, ale asi sa treba obrátiť na niekoho, kto si robil graf, prípadne si pozrieť film znova, ak vás skutočne zaujíma, ako to celé vlastne bolo. Máme tu tak klasické podrazové schémy na druhú, keď sú dvaja zdanlivo spolupracovníci, potom parťáci jedného začnú mieriť zbraňou na toho druhého, aby vzápätí zase všetci obrátili zbraň na toho prvého a nakoniec sa tešil ako posledný niektor tretí, v tomto prípade skôr piaty alebo siedmy. Je to nakrútené klasicky excelentne a ide aj o jeden z najvhviezdnejšie obsadených Soderberghových filmov. Komerčný príliš nie je, absentuje čierny alebo akýkoľvek humor, takže nič čistokrvne oddychové v štýle Dannyho parťákov a pod. neočakávajte. ()

Martin741

No po dopozerani filmu sa mozem kludne inspirovat svojim komentarom u Gangster Squad - lovci Mafie 2013. Tam boli 40. roky, tun su 50., tam boli podpriemerne kulisy, tu tiez, a zistil som, ze druha najubohejsia, najretardovanejsia a najnudnejsia gangsterka sa vola - po uz spominanom filme - No Sudden Move 2021  : 25 % ()

klukluka

Je libo totální mišmaš? Pak jste tady správně. Osobně si myslím, že naplácat do filmu úplně všechno, co mě ve chvíli jeho zrodu právě napadne, neznamená, že to bude o to lepší. Není to pravda. Jako scénárista jsem nejen autor, ale taky čtenář a čtu to po sobě desetkrát, a stokrát, a možná tisíckrát a konzultuju a rozebírám to se spoustou lidí a pak není možný, abych tomu sám nerozuměl. Ale aby tohle někdo pobral na první dobrou? No chance! A podruhé na to koukat nechci. Proč bych to dělal? Abych to líp pochopil..? Srát na to. Chci k tomu něco načmárat na ČSFD a jít od toho pali. Takže sorry, Stevene. I kdyby to měl být po důkladné pitvě nejchytřejší, nejlepší biják na světě, tak já to už nikdy nezjistím. ()

maddy

Steven Soderbergh sa už pár rokov vyhráža, že ukončí kariéru režiséra a natočí posledný film a za mňa by to možno nebolo na škodu, napriek tomu, že No Sudden Movie nie je vôbec zlým filmom. Posledný vynikajúci film (Side Effects) totiž Soderbergh natočil v roku 2013 a všetky jeho ďalšie kúsky za posledných 8 rokov sú iba "fajn", ničím viac. To isté platí aj o No Sudden Movie, ktorý má výbornú gangsterskú dobovú atmosféru 50. rokov 20. storočia v USA, fantastické herecké výkony všetkých zúčastnených, dobrú hudbu, prepracovaný scenár, ktorý prepája osudy niekoľkých postav do jednej síce trochu prekomplikovanej, ale hravo zrozumiteľnej mozaiky a silnú ruku skúseného režiséra, ktorá to po celý čas  vedie do solídného záveru, kde každý podráža každého. Jediné čo tu tentoraz technicky ruší je kamera s neustálym fisheye skreslením, ktorá tomu na začiatku pridáva zaujímavý look, ale s pribúdajúcimi minútami dosť ruší. Celému tomuto dianu však chýba výraznejšia gradácia, o čosi lepšia práca s tempom a aj o niečo viac emócií. Všetky postavy sú skôr než životaschopnými postavami, s ktorými by sa divák akokoľvek zžil figúrkami na šachovnici, ktoré je síce fajn sledovať, ale vy s nimi tentoraz tú šachovú partiu nehráte, iba ju nezaangažovane sledujete. Rovnako ako predošlé Soderberghove filmy z posledných rokov je aj No Sudden Movie fajn filmom, u ktorého však badať jemne premárnený potenciál. Ono tu totiž hravo mohlo byť našlápnuté na kultovú gangsterku rovnako ako pri Unsane na kultový psycho horor alebo Logan Lucky na kultový buddy movie. V konečnom dôsledku to tam však opäť nie je a na viac ako jedno pozretie nebude ani No Sudden Move, ktorý až príliš rýchlo vyfučí pri záverečných titulkách z hlavy. Čo je aj v tomto prípade rozhodne škoda. Taký Guy Ritchie by sa s tým vyhral omnoho viac. CELKOVO: 6/10 ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v michiganskom meste Detroit a trvalo od 28. septembra 2020 do 12. novembra 2020. (MikaelSVK)
  • V některých scénách (například v čase 1:26:38) si může pozorný divák všimnout podivně zakřiveného obrazu podél okrajů, kterého Steven Soderbergh docílil nasazením anamorfního objektivu značky Kowa – který sám o sobě značně zaobluje obraz po stranách – na předimenzovaný digitální senzor. Touto technikou chtěl režisér replikovat nedokonalosti tehdejších filmových objektivů. Film má ve skutečnosti neobvyklý poměr stran 2.16:1, protože Soderbergh původně počítal s mnohem tradičnějším anamorfním formátem 2.40:1, který však zkresloval okraje filmu do takové míry, že byly při sledování velmi rušivé. Soderbergh byl nucen přeformátovat film od začátku do konce a rozšířit jej z horní a dolní strany, aby odvedl pozornost diváka. (HellFire)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta