Reklama

Reklama

Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (85)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Zábavné, vtipné, originální, vkusné, stylové, ironické a melancholické zároveň. Podivuhodný pohled na osobu Sherlocka Holmese, zvlášť zajímavé pro toho, kdo s pozorností sleduje tenhle žánr od třicátých až do devadesátých let. Jaký byl vztah mezi Sherlockem a doktorem Watsonem? Že by homosexuální? I to příjde na chvíli v úvahu - možná by tomu tak však bylo lépe, protože ženské zasahují do Sherlockova život mnohem více, než si to sám připouští. Vybroušený, inteligentní scénář a brilantní režie - co více by si labužník mohl přát! ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Keďže je to Sherlock a zároveň Wilder, tak to priemer byť nikdy nemôže. Pre mňa je to ale stále iba ďalší dôkaz pre nás, ktorí sme v 15tich prečítali každého Sherlocka, ktorý bol k dispozícii v knižniciach, že to kúzlo imaginácie sa jednoducho do ľubovolného filmu prepašovať nedá. Dá sa to okoreniť jemným, niekedy sarkastickým humorom a vhodne zvolenými lokáciami, ale to pravé orechové, čiže anglicky sychravé a elegantné to stopercentne nikdy nebude. Prípad je stále tajomný, rozprávaný s nadhľadom, zároveň si však myslím, že Stephens nebol najvhodnejšou voľbou a v kombinácii s omnoho Sherlockovejším Leem pôsobí tento casting trochu divne. Ale je to aj o Sherlockovom súkromí, ktoré prináša jedno vzácne poznanie a zároveň ústrednú myšlienku filmu, totiž že ženám sa veriť nedá! Z tohto hľadiska tieto dve hodiny strateným časom byť nemôžu, je to totiž lepšie, ako to zistiť po 30 rokoch manželstva :) ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Na tehdejší dobu originální pohled na Sherlocka Homese, který sice dnes nikoho neohromí, protože variace na Irenu Adler, či narážky na homosexualitu, se v současnosti musí objevit snad v každém Holmesovi, ale před půl stoletím to bylo něco nového. Bohužel to taky proto neskousli studioví papaláši čekající od Wildera něco jiného, a film musel jít pod kudlu. Z pohledu dnešního diváka je však problém jinde. WIlder pro všechno to okolo Holmese zapomněl na skutečný případ. Hodina a půl (když neberu půl hodiny předehry na ruském baletu) je prostě moc na jednu variaci příběhu o Ireně. Divák má jasno po půl hodině, a ač je Skotsko krásné, ta historka je prostě moc natahovaná a často bez chuti. Tvůrci televizního Sherlocka se stylem filmu ve třetí a čtvrté sérii inspirovali až moc. ()

Jakubisko 

všechny recenze uživatele

LFŠ 2011 ... Veliké překvapení. Vůbec jsem netušil co od tohoto snímku čekat, ale když jsem se od začátku doslova řezal smíchy a ani v průběhu filmu se rozhodně nezačal nudit, byl jsem téměř v šoku. A poté co se mi dostalo ujištění, že oproti ostatním Wilderovým filmům je to ještě slabota...je zřejmě načase si sehnat jeho kompletní filmografii. :) ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Je žel znát, že film vznikl přestříháním, ale popravdě, 200 minut bych nedal. I zde je totiž znát jakási unavenost a nedotaženost. Jsou zde skvělé drobné vtípky, není to žádná řachanda, spíš určitý slovní humor, sem tam nějaký obrazový gag (kropicí vůz), ale skutečně to působí utahaně. Na druhou stranu mne to udrželo koukat až do konce a čekat, co se z toho vyvrbí. Konec mne poněkud zklamal, žádné velké finále se neděje, i když kázání od královny je výborné. Watson tancující s ruskými baletkami si ale ukradl nejlepší scénu pro sebe... Jinak, k té nedotaženosti - čekal bych, že se někde ještě objeví ta ruská primabalerína, že bude ještě nějaké ťuknutí nebo vtip na možné drby po tom Labutím jezeře, a ostatně svým stylem vlastně tenhle film nepřekračuje Záhadu v Čechách, kde se Holmes také postaví fikané ženě a přijde mi to zábavnější. Celkově nadprůměr, pobaví, příjemně uplyne, některé scény a hlášky jsou dokonalé, ale přesto k úplné spokojenosti něco chybělo. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Christophera Lee môžeme v tomto filme vidieť jediný krát v jeho dlhej kariére bez príčeskov. Na žiadosť režiséra Wildera si dokonca nechal v maskérni predĺžiť svoju postupujúcu pleš až na temeno hlavy. (Tvrdolín Veliký)
  • Skladateľ Miklós Rozsa si odohral malé cameo dirigenta pri scéne baletu Labutie jazero. Je otočený chrbtom a nie je mu poriadne vidieť do tváre. (Tvrdolín Veliký)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Reklama

Reklama